Konstantinas Saveljevas
Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Aukštaitijos nacionalinis parkas švenčia 48-tą gimtadienį

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Vakar vyriausias Lietuvos parkas šventė savo gimtadienį.

Aukštaitijos nacionalinis parkas įkurtas 1974 m. kovo 29 d. Bet jo istorija prasideda jau 1960 m. kai tuometinė šalies vyriausybė šiame krašte gimusio geografo prof. Česlovo Kudabos rūpesčiu įsteigė ignalinos kraštovaizdžio draustinį. Draustinio (plotas 9030 ha) tikslas – išsaugoti Baluošo, Dringio, Lūšių, Asalnų Ūkojo, Almajo ir kitų ežerų miškingas ir kalvotas pakrantes, retųjų augalų augavietes bei gyvūniją. Siekiant apsaugoti gamtą uždrausta keisti kraštovaizdį, naikinti augalų bendrijas, ganyti miške gyvulius, pradėti statybas nesuderinus su gamtosaugos specialistais. Stovyklauti, statyti automobilius, kurti laužus leista tik tam tikrose vietose. Kurtiniams, kai kurių rūšių ereliams, juodiesiems gandrams, lūšims ir kitoms retoms gyvūnijos rūšims apsaugoti buvo įsteigtas Ažvinčių botaninis – zoologinis draustinis/. Šis draustinis apėmė 34 Ažvinčių girios kvartalus (4200 ha).

Remiantis G.Daniulaičio, P.Kavaliausko, I.Normanto, V.Stausko projektu 1974m. Kovo 29 d. įsteigtas pirmasis Lietuvoje nacionalinis parkas. Jis apėmė Ignalinos kraštovaizdžio ir Ažvinčių botaninį – zoologinį drautinius su gretimomis teritorijomis ir etnografiniais kaimais. Iki 1990 m. jis buvo vadinamas LTSR nacionaliniu parku. Ir tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę gavo Aukštaitijos nacionalinio parko vardą.

Pagrindinis parko tikslas buvo ir yra išsaugoti unikalų kraštovaizdį, gamtos ir kultūros vertybes.

Apie Aukštaitijos nacionalinį parką:

Tai seniausias ir didžiausias Lietuvos nacionalinis parkas, užimantis daugiau kaip 40 ha. plotą, apimantį Ignalinos r., Švenčionių r., bei Utenos r. savivaldybes. Įkurtas 1974 m. siekiant išsaugoti Lietuvos kalvotojo, miškingojo ežeryno kraštovaizdį, čia esančias gamtos ir kultūros vertybes. ANP unikalus savo gamtos lobynu. Parke suskaičiuojama apie 126 ežerai (vienas iš jų giliausias Lietuvoje – Tauragno ežeras) bei 70 upių (juose apie 35 žuvų rūšys). Daugiau kaip pusė parko teritorijos užima miškai (apie 70%). ANP gali pasigirti ir didele gyvūnijos, augalijos įvairove. Tinkamos gamtinės sąlygos leidžia čia apsistoti nykstančioms paukščių ir gyvūnų rūšims. Parke galima susipažinti su archeologiniais radiniais, aukštaičių architektūra, senosiomis tradicijomis, amatais. Daugiau kaip dešimties tūkstantmečių žmonių veiklos pėdsakai ir daugybės kartų kultūrinis palikimas šiandien yra viena iš didžiausių parke saugomų vertybių. 

Lankomiausi objektai

Parko lankytojus savo grožiu keri nuo Ladakalnio atsiverianti panorama. Užlipę į 175 m išvysite  6 ežerus, tolumoje dunksančias girias, piliakalnius ir didingą gamtos grožį. Ginučių ir Papiliakalnės piliakalnių kompleksas mena čia XIII–XV a stovėjusią Linkmenų pilį. Apžvelgti apylinkes galima ir nuo ant Šiliniškių gūbrio esančio 60 m aukščio telekomunikacijų bokšto su apžvalgos aikštele. Aplankę Ginučių vandens malūną, veikusį iki 1968 m. sužinosite daugiau apie duonos gamybą. Malūnas taip pat naudotas ir elektrai gaminti. Jo pastatuose įrengti kambariai poilsiautojams. Aukštaitijos Nacionaliniame parke rasite vienintelę Lietuvoje aštuonkampę varpinę, priklausančią Palūšės Šv. Juozapo parapinei bažnyčiai. Ši bažnyčia statyta 1750 m., kartu su varpine, koplytėle bei medine tvora, sudaro vieną seniausių medinės architektūros ansamblių Lietuvoje. Su senosios bitininkystės tradicijomis, bitininkystės raida Lietuvoje ir bičių gyvenimu galima susipažinti 1984 metais įkurtame muziejuje. Netoliese taip pat rasite aviliuose įkurdintas bites, srautinį bei gamtinį avilius, „Vabzdžių viešbutuką“, senųjų skulptūrų parką, liepų kalną su hamakais poilsiui. Muziejaus vidaus ekspozicijoje pasakojama bitininkystės istorija skirtinga tematika. Parke taip pat gausu ir kitų iki galo neatrastų lankytinų vietų.

Koordinatės: 

Ladakalnis: https://goo.gl/maps/bdCUD8442thHjLd18

Ginučių piliakalnis: https://goo.gl/maps/AhHXqaNuko37waMJ9

Papiliakalnės piliakalnis: https://goo.gl/maps/fUXNURTh3Sc9J8qA6

Šiliniškių apžvalgos bokštas: https://goo.gl/maps/FG56xn4eu13hXHbU6

Ginučių vandens malūnas: https://goo.gl/maps/axF2getAcrvBLW8M7

Palūšės Šv. Juozapo bažnyčia: https://goo.gl/maps/LiXuwRkMXUWztTc69

Bitininkystės muziejus: https://g.page/Bitininkyste?share

Parko naujienos

Naujausias parko lankytinas objektas – Šiliniškių gūbrio takas įrengtas šiemet. Keliaudami 16 km ilgio taku aplankysite Ladakalnį, Bitininkystės muziejų, Ginučių piliakalnį, Šiliniškių apžvalgos bokštą. Taip pat galėsite rinktis ir trumpesnes 6 ir 10 km žiedines atkarpas. Kitąmet planuojama baigti Meironų pažintinio gamtos tako rekonstrukciją.

Koordinatės: https://goo.gl/maps/SCxpKihTq9Vbbcvm8

Edukacijos

Aukštaitijos Nacionalinis parkas siūlo platų spektrą edukacijų 1-4, 5-8 klasių moksleiviams ir vyresniems. Viena populiariausių – „Iš kur, iš kur tos spalvos“ skirta supažindinti vaikus su augaluose esančiomis medžiagomis, kurios augalijos pasauliui suteikia spalvinę įvairovę, vystyti kūrybinius gebėjimus piešiant be teptuko ir dažų. Taip pat lankytojai dažnai susidomi muzikos instrumentu – skudučiais. Edukacijos metu sužinomos skudučių gamybos paslaptys, mokomasi jais groti, klausomasi įrašų. Lankytojams taip pat siūloma ir kitų edukacijų, kurios leis iš arčiau susipažinti su paukščiais, atpažinti juos pagal garsus, sužinoti apie miško augaliją, kraštovaizdį, bitininkystės tradicijas ir bičių produktus, senovės baltų genčių gyvensena ir archeologo profesija, skirtingų Lietuvos etnografinių regionų XIX a. pabaigos autentiškus tautinius kostiumus, išmokti naudotis kompasu. Gamtos mokykloje vykstančių edukacinių programų metu moksleiviai šviečiami žiniomis apie Lietuvos saugomas teritorijas bei jų gamtines ir kultūrines vertybes, susipažindinami su biologijos pagrindais, atlieka eksperimentus, mokomi praktinių išgyvenimo gamtoje įgūdžių, dalyvauja žygiuose.

Ignalina – top 5 lankytinos vietos

Šiliniškių kraštovaizdžio draustinis atnaujintas

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Zapyškyje šeštadienį į dangų vėl kils aitvarai

Kviečia kartu siekti rekordo Katedros aikštėje – suformuoti didžiausią Vytį iš žmonių

We love Lithuania

Nemokami muziejai paskutinį lapkričio sekmadienį

Apsirijėlių arba Mėsinių gatvės istorija

We love Lithuania

Vokiečių gatvė Vilniuje bus rekonstruojama

We love Lithuania

Saulės laikrodis Nidai

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"