Kaunas Lankytinos vietos Kaune Naujienos Pamatyk!

Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ekspozicija savaitgaliais dirbs ilgiau. Ką čia galima pamatyti ir sužinoti

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Nuo gegužės mėnesio Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ekspozicija savaitgaliais dirbs ilgiau.

Ekskursijos bus vedamos antradieniais–sekmadieniais 10, 11, 12, 13, 14,15 valandomis. Gegužės 1 d.–rugsėjo 30 d. organizuojamos papildomos ekskursijos šeštadieniais–sekmadieniais 16 ir 17 valandomis.

Ar žinote, kad XIX–XX a. sandūroje Kaunas buvo viena didelė tvirtovė, o tos tvirtovės VI forte dar ir šiandien randama sprogmenų ir gyvena įvairių gyvūnų, kad duoną galima kepti ne tik ceche, bet ir sunkvežimyje, o kateris gali būti ir su ratais? Ar išmanote, kaip ne karinę techniką galima sėkmingai pritaikyti kare, kaip veikia mobiliosios radiolokacinės sistemos, kokia ginkluotė po Rugsėjo 11-osios saugojo Ignalinos atominės elektrinės oro erdvę? Atsakymus į šiuos nekasdienius klausimus galima išgirsti apsilankius Kauno tvirtovės VI forte. Todėl visi smalsuoliai laukiami čia.

2018 metų vasario ir kovo mėnesiais VI forto kaimynams turėjo kilti įvairių minčių, kai sunkvežimiai be perstojo vežė įvairiausią karinę techniką, pradedant mažais sunkvežimiukais ir baigiant tankais, didžiulėmis radiolokacinėmis sistemomis ir lėktuvais. Taip į vienintelę Lietuvoje tokio tipo ir dydžio Karo technikos ekspoziciją po atviru dangumi buvo atgabenti eksponatai. Eksponuojami šarvuočiai, sunkvežimiai, pabūklai ir kita technika bei ginkluotė buvo naudojama Lietuvos ginkluotosiose pajėgose, tad atvežama ne iš bet kur, o tiesiai iš kariuomenės.

Šios ekspozicijos lankytojai ne tik sužino technikos litražus ir tonažus, bet ir, kaip ji buvo gauta, jos paskirtį, gabentus krovinius. Daugelis šių pasakojimų remiasi kadaise šią techniką naudojusių Lietuvos karių atsiminimais. Pavyzdžiui, kokia radiolokacinė sistema saugojo Ignalinos atominės elektrinės oro erdvę. Ne mažiau įdomios yra Karinių oro pajėgų aikštelėje eksponuojamos „Timoney“ markės oro uosto ugniagesių mašinos, gamintos Šiaurės Airijoje. Ant jų šonų galima įžiūrėti, jog kadaise jos buvo naudotos Londono Lutono oro uoste. Atrodytų, smulkios detalės, bet būtent jos sudaro didįjį Lietuvos valstybės gynybos paveikslą, kurio dalis ekspozicijos lankytojui ir pristatoma.

Ekspozicijoje 150 eksponatų, pritaikytų važiuoti, plaukti, skristi, stebėti dangų, naikinti priešą. Atskiros ekspozicijos aikštelės skirtos Karinėms jūrų, oro inžinerijos ir logistikos pajėgoms. Lankytojai turi galimybę atsisėsti prie sunkvežimio ar šarvuočio vairo, apžiūrėti prietaisų skydelį, o mažieji – ir paimituoti riaumojančio variklio garsus.

Per daugiau nei valandą kelionės su gidu galima sužinoti, kaip keitėsi ir tobulėjo Lietuvos ginkluotųjų pajėgų technika, kaip nuo sovietinių ZIL ir GAZ-66 sunkvežimių, BTR 60PB šarvuočių buvo pereita prie vakarietiškos technikos. Kai kuriuos modelius Lietuvos kariuomenė naudoja iki šiol.

Sovietinius sunkvežimius ZIL-130, 131, GAZ-66 daugelis dar galime atsiminti važinėjančius gatvėmis, vyresniam žmogui jie nėra ypatingi. Tačiau tikrai sudomins apie 1960 m. gaminti amerikietiški „Dodge Power Wagon“, švediški „Volvo Titan“ ir Vokietijos Federacinėje Respublikoje gaminti „Magirus“ markės sunkvežimiai „Volvo Viking“.

Vikšrinės ir šarvuotosios technikos aikštelėje galima pamatyti įspūdingą techniką – sovietinius tankus „T-55 AM2B“ ir „T-72M1“, vos už keliolikos metrų – tikrą Antrojo pasaulinio karo laikų antikvarą – švediškus šarvuotuosius automobilius „Volvo TGBIL“. Paties seniausio Karo technikos ekspozicijos vieneto modelis buvo sukurtas dar 1942 metais (!).

Kitose aikštelėse: lėktuvai AN-2 ir SU7-B, pirmieji Karinių jūrų pajėgų kateriai, mažųjų fregatų „Aukštaitis“ ir „Žemaitis“ ginkluotė, švediški priešlėktuviniai „Bofors“ pabūklai, mobili šešiavietė ligoninė ir aibę kitų įdomybių. Tačiau ekspozicija tai ne vien technika. Unikalus fortifikacinio paveldo objektas – XIX a. pabaigoje pastatytas fortas. Vaikštinėjant tokioje aplinkoje sužinoma įdomių dalykų ir apie šį paveldą: kam apskritai prireikė Kauną paversti tvirtove, kaip statomi fortai, kaip veikia ir kokias funkcijas atlieka įvairūs forto statiniai, grioviai ir pylimai, kam fortas naudotas įvairiais laikotarpiais, kas čia vyko per abu pasaulinius karus.

Ekspozicijoje laukiami visi – maži ir dideli, kariai ir civiliai. Ekskursijas galima užsisakyti ne tik lietuvių, bet ir anglų bei rusų kalbomis. Iš anksto įspėjame, jog ekspoziciją galima aplankyti tik su gidu. Fortas yra didelis ir ne iki galo sutvarkytas, tad, deja, šiuo metu negalime lankytojui leisti vienam laisvai vaikštinėti. Tačiau vaikščioti su gidu yra didelis privalumas – sužinosite daug informacijos, kurios nėra informacinėse lentelėse.

Tad kviečiame sekti Karo technikos ekspozicijos Facebook puslapį, registruotis į ekskursijas ir aplankyti mus. Didelė tikimybė, kad jums pasiseks ir ekskursijoje jus lydės ne tik gidas, bet ir tikrasis VI forto šeimininkas – visų mylimas juodasis katinas Fortukas.

Užsiregistruoti į ekskursiją ir sužinoti dominančią informaciją galite paskambinę telefonu (8-660) 07135. Ekspozicijos adresas – K. Baršausko g. 101, Kaunas. Iki pasimatymo ekskursijose!

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vilniaus oro uoste baigtas didžiausias infrastruktūros rekonstrukcijos projektas šalies aviacijos istorijoje

We love Lithuania

Gedimino pilies bokštas šiandien atsiveria lankytojams

Savaitgalį verta aplankyti užšalusią Kuršių neriją

Kur švęsti Heloviną 2023 metais: TOP šiurpiausios vietos Lietuvoje

We love Lithuania

Šventąją savaitgalį išjudins grandiozinis baikerių festivalis „BEACH BIKE FEST“

„Fashion bazaar” išpirktuvėse net 200 dalyvių ir stilingi kainų medžiotojai

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"