Naujienos Tauragė

Tauragės žydų istorija

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Žydų tautos tragedija Antrojo pasaulinio karo metais sukrėtė visą Europą. Lietuva viena pirmųjų pajuto vokiečių fašizmo žiaurumą.

Rugsėjo 23 dieną buvo minima žydų genocido atminimo diena. Minint šią dieną, prisiminkime ir mūsų krašto istoriją. Tauragė – ne išimtis ir miestas taip pat buvo paliestas vokiškojo fašizmo politikos žiaurumo. Antrojo pasaulinio karo išvakarėse Tauragės mieste gyveno apie 15 000 gyventojų, iš kurių apie 4 000 žydų. Nemaža dalis žydų į Tauragę atvyko, kai hitlerininkai užėmė Klaipėdos kraštą. Žydai buvo taikūs žmonės,  kurie nuo seno vertėsi prekyba, kūrė pramonės įmones, turėjo savo kultūrą, religiją, papročius, statė mokyklas ir kartu su mūsų gyventojais puoselėjo Tauragės ateitį. Tarp Kęstučio ir Vytauto gatvių buvo didelė turgaus aikštė, prie kurios buvo išsidėsčiusios daugiausia žydams priklausiusios parduotuvės. Aplink aikštę išsidėsčiusios: Hiršo Bermano mašinų ir dviračių, Jokūbo Deno manufaktūros, Izraelio Blocho ūkinių prekių, Hiršo Šlomovo geležies dirbinių ir Elijo Levito manufaktūros parduotuvės. Taip pat jų buvo Šilalės, Stoties, Laisvės, Bažnyčių ir kitose gatvėse. Prekyba buvo pagrindinis amatas, verslas, tiesiog įaugęs į tos tautos kraują. Jau 1919 m. žydai turėjo savo muitinę prekybai su Prūsija, Vokietija, Lenkija. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje Tauragėje buvo 72 įmonės, kurių 49 priklausė žydams, tai sudarė 67%. Visų įmonių pastatai sugriauti Antrojo pasaulinio karo metu.

Žydų genocido aukos

Vokiečių okupacijos metais dalis Tauragės miesto gyventojų buvo deportuoti į Vokietiją. Labiausiai nukentėjo miesto ir  apylinkių žydai. 1941 metų liepos mėnesį buvo suimti 300 žydų, jie uždaryti į 7-ojo pėstininkų pulko kareivines. Tų metų rugsėjo 6 d. apskrities viršininkas Vl. Mylimas išleido nurodymus, kuriuose numatyta, kad žydai privalo nešioti Dovydo žvaigždę, negali vaikščioti šaligatviais, važinėti susisiekimo priemonėmis, sėdėti viešose vietose; taip pat visas žydų turtas konfiskuojamas ir tvarkomas pagal apygardos komisijos nuostatus. Tauragės žydų getas įrengtas jau minėtose kareivinėse Vytauto gatvėje. 1941 metų vasarą Visbutuose buvo sušaudyti apie 900 Tauragės geto žydų vyrų, o apie 3 000 moterų, senelių ir vaikų buvo sušaudyti rugsėjo mėnesį Antšunijų kaimo miške. Tauragės žydus žudė baltaraiščiai ir vokiečių gestapas. Karo metais miesto burmistras buvo J. Jurgilas, gestapo viršininkas – Švarcas.

Šiandien Tauragėje žydų bendruomenės nebėra. Greta Antšunijų kaimo, miške, kur buvo sušaudyta daugiausiai žydų, Dabar galime išvysti žiaurias žudynes menančius paminklus.

Žydų genocido kapavietė ir paminklas Antšunijos kaimo miško pakraštyje
Žydų sporto judėjimas Bar Kochba (Tauragė, 1934-05-01) Dariaus ir Girėno al. ir Vytauto g. sankirta
Tauragės žydų progimnazijos klasėje iki 1940 (Kudirkos g.)
Didžioji Tauragės sinagoga

 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Europos paveldo dienos Panevėžyje 2023: pažintis su mediniu paveldu, edukacijos ir meninės instaliacijos pristatymas

We love Lithuania

Atostogas Palangoje planuokite nuo gegužės 11 d.

Rokiškis vėl kviečia į teatralizuotas ekskursijas

We love Lithuania

Planuojantiems viešnagę Palangoje: į svečius kviečia Gabija Hotel Palanga

We love Lithuania

Pristatoma Vytauto Didžiojo karo muziejaus garbės svečių knyga

We love Lithuania

Žalgirio mūšio 611-ųjų metinių minėjimas Šalčininkuose

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"