Naujienos Pamatyk! Tauragė

Tauragė – top 5 lankytinos vietos

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Tauragė – taurų miestas Žemaitijoje, su įspūdinga pilimi ir dar labiau įspūdingomis muziejinėmis ekspozicijomis, apsuptas nuostabių parkų ir įdomių atradimų. Vietos tik penkios, bet vienos dienos tikrai neužteks.

  1. Tauragės pilis ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“.

Tauragės pilimi vadinamas 1844-1847 m. pastatytas mūrinis muitinės pastatas. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai renesanso laikų gynybinė pilis. Tačiau tai administracinis pastatas. XIX a. pradžioje nutiesus naują plentą į Tilžę, carinė valdžia nusprendė įkurti naują didelę muitinę. Joje buvo atliekama muitinės kontrolė, gyveno muitinės darbuotojai, kalinti sulaikytieji, tarp jų ir knygnešiai. Carmečiui pasibaigus, pilies pastatų šeimininkai daug kartų keitėsi: čia veikė psichiatrijos ligoninė ir Aukštesnioji komercijos mokykla. Sovietmečiu čia buvo įkurdinta vidurinė mokykla, vėliau – Elektromechanikos technikumas. 1990 m. rugsėjo 1 d. įsikūrė Tauragės krašto muziejus, o nuo 2018 m. gruodžio mėnesio lankytojams atvertos renovuotos buvusios kalėjimo patalpos, kurios naudojamos reprezentaciniams ir kultūriniams renginiams.

Apsilankius muziejuje jūsų lauks 2019 metais lankytojams atvertos atnaujintos Istorijos, Etnografijos ir Gamtos ekspozicijos. Atsinaujinusiame muziejuje nuobodžiauti neleis modernios technologijos: ištisus metus žaliuojanti obelis, magnetinės dėlionės, lietimui jautrūs ekranai pažintiniams žaidimams ir daug kitų įdomybių.

Istorijos ekspozicija

Antrajame pagrindinio korpuso aukšte turėsite galimybę sužinoti įdomiausius Tauragės vystymosi etapus nuo neatmenamų laikų iki pat Sąjūdžio. Nuoseklus istorinis pasakojimas jus nukels į krašto priešistorę, kai miesto vietoje buvo šventi miškai bei skalvių ir žemaičių medžioklės plotai, kuriuose ganėsi taurai. Aiktelėti iš nuostabos gali tekti pamačius vertingus eksponatus iš tų laikų, kai Tauragės dvarą valdė Radvilos, Šemetos ir Prūsijos valdovai. XIX a. mažas, bet svarbus miestelis išauga į miestą, per kurį moderniu plentu darda karietos su pašto siuntomis ir keliautojais, vyksta pasaulinio masto lenktynės, statomi gražūs mūro pastatai, klesti prekyba. Deja, augimą ir klestėjimą nutraukė du pasauliniai karai, per kuriuos Tauragė siaubingai sugriauta. Visgi tarpukario Lietuvoje miestas greit atstatytas ir dar labiau suklestėjo, o tai atspindi vitrinose sudėti daiktai. Žinoma, klestėjimas neatsiejamas nuo pasienio prekybos. Prūsija, Mažoji Lietuva, Tilžė, knygnešiai, kontrabanda – tai nuo Tauragės istorijos neatsiejami žodžiai. Sužinosite apie čia gyvenu-sias gausias tautines mažumas: žydus, vokiečius, rusus. Tikras pramonės perversmas Tauragę ištiko sovietmečiu, todėl išvysite daug to meto gaminių pavyzdžių. Patiems prisiliesti prie istorijos leis dėlionės, žaidimai, viktorina, skaidrių stalas ir įdomių faktų kolonos.

Etnografijos ir tautodailės ekspozicijos

Lankytojus sutinkame su naujomis ekspozicijomis. Tautodailės salėje visu grožiu spindi senasis liaudies menas ir tautodailininkų kūriniai. Pristatomi muziejuje turimi senojo liaudies meno pavyzdžiai – Augustino Potockio, Jono Danausko, Prano Šaulio ir kitų, nežinomų dievdirbių, sukurtos šventųjų skulptūrėlės. Viena seniausių iš jų – Nukryžiuotasis, rastas Tauragės Švč. Trejybės katalikų bažnyčios palėpėje. Taip pat šioje salėje eksponuojama tautodailininkų Genovaitės Digaitienės, Valerijos Mačiulienės, Petro Sadausko, Aleksandro Fadino tapyba ir Antano Kazlausko, Andriaus Martinaičio, Onos Paulauskienės medžio drožiniai. Šioje salėje bus rengiamos ir kitų liaudies meistrų darbų iš muziejaus fondų parodos bei teminės ekspozici-jos.

Antroje salėje daug eksponatų skirta parodyti lino kelią nuo grūdo iki rūbo, įrengta Tauragės krašto rūbų vitrina, akį traukia audinių margumynai. Kita tema – gyvulių auginimas ir ganymas, piemenėlių buitis ir darbai. Dalis eksponatų pasakoja apie valstiečių buitį ir pagrindinį jų verslą – žemdirbystę. Lankytojai galės pamatyti ir sužinoti, kas yra tulė, puspūris, kvorta, būžė, ližė, mangliai. Salėje yra atrakcijų ir dideliam, ir mažam: įrengtas interaktyvus stalas, kur galima sudėlioti visų penkių Lietuvos etnogra-finių regionų moterų ir vyrų tautinius kostiumus, sienelėje iš spalvotų magnetukų sudėlioti Gyvybės medį, Šv. Jurgį, skrynių raštus.

Prisilietimas prie Tauragės krašto etninės kultūros lanky tojams ne tik suteiks pažinimo džiaugsmą, leis pajusti daug malonių akimirkų, bet ir galbūt norą vėl čia sugrįžti.

Gamtos ekspozicija

Krašto gamtos įvairovę demonstruoja muziejaus Gamtos ekspozicija. Ekspozicija suskirstyta į šešias zonas: paukščių, žinduolių, akvariumų, gamtos atspindžių, bestuburių, poilsio.

Poilsio zonoje lankytojai gali pailsėti su kavos puodeliu prie patogaus staliuko, pasiklausyti gamtos garsų, pasižiūrėti filmą apie gamtą, o gal stebėti paukščių gyvenimą per tiesioginę transliaciją iš paukščių lizdo arba lesyklos. Taip pat norintys gali patikrinti savo žinias apie paukščius ir atsakyti į interaktyvios viktorinos „Pažink savo krašto paukščius“ klausimus. Viktorinos rezultatą galima išsaugoti ir palyginti savo surinktus taškus su kitų žaidėjų rezultatais. Viktorinos klausimai periodiškai keičiami ir atėjus kitą kartą, lankytojas gali vėl ir vėl tikrinti savo žinias ir mokytis.

Panorėjęs lankytojas gali gauti planšetę, kurioje įdiegta virtualiojo audiogido programėlė. Planšetės pagalba galima savarankiškai gauti papildomos informacijos apie eksponatą, pasižiūrėti šio gyvūno nuotraukas, kartais, trumpą vaizdo įrašą, paklausyti paukščio balsą arba diktoriaus pasakojimą. Informacija audiogide yra nuolat papildoma.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Gamtos ekspozicija mėgstama lankytojų, ypač vaikų, kurie čia noriai lankosi, dažnai su visa klase ateina išklausyti pasakojimų apie gyvūnus. Kartais vedamos biologijos pamokos. 

Pilies menės

Įgyvendinus projektą Tauragėje atsirado reprezantaci-nės paskirties erdvės – Tauragės pilies menės. Čia aptiktas išlikęs XIX a. grindinys, atvertos originalios arkos, atkurtas ampyro stiliaus interjeras. Autentiško kultūros paveldo istorijos tėkmėje Tauragė buvo netekusi, todėl „Nusivalykite kojas, jūs žengiate į XIX amžių!“ Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ sumanymu menėse pastatytos trys šešėlių teatro instaliacijos ir įkurtas „Paslapčių kambarys“, kuriame supažindinama su miesto fotoprisiminimais ir paslaptimis.

Tauragės pilies menės yra ne tik kultūrinių patirčių vieta, čia organizuojamos edukacijos, privatūs renginiai ir šeimos šventės.

Amžių bokštas

Kviečiame apsilankyti Tauragės pilies bokšte su rūsiu, į kurį leisitės liftu, – pajusite niokotą, naikintą Tauragę. Itin sudėtigos vaizdo technikos dėka ap-žvelgsime laiko ir istorijos tėkmę. Trečiajame aukšte sutartinių žavesys ir baltiški ženklai, beribės erdvės pojūtis vers atsipalaiduoti ir ką patyrėte, sužinojote Tauragės krašto „Santakos“ muziejuje, kvies dar sugrįžti ne kartą.

Fotogalerija

Viename iš Tauragės pilies bokštų įsikūrusi fotografijos galerija, kuriai pradžią davė tuometinis muziejaus fotografas Romualdas Vaitkus. Nuo pat įsikūrimo 2003 metais galerijoje rengiamos žymiausių Lietuvos fotomenininkų, spaudos fotografų, bei vietos fotografų parodos, kurias gausiai lanko miestelėnai ir miesto svečiai. Galerijos ekspozicija formuojama per du bokšto aukštus, kuriuose yra galimybė eksponuoti 30-40 didelio formato darbų.

Turizmo informacijos centras

Tauragės krašto muziejus „Santaka“ teikia turistų informavimo paslaugas. Apsilankę turizmo informacijos centre (Dariaus ir Girėno g. 5, Tauragės pilies vidiniame kieme), būsite informuoti apie lankytinas vietas, turizmo maršrutus, galimas pramogas Tauragės rajone, kur galite skaniai pavalgyti, apsigyventi, galėsite pasiimti leidinių apie lankytinas vietas.

Turizmo informacijos centras koordinuoja lankytinų vietų ženklinimą, atstovauja savivaldybei pristatant turizmo paslaugas respublikinėse mugėse, tarptautiniuose renginiuose.

Norėtumėte atidžiau susipažinti su Tauragės kraštu? Kreipkitės į Tauragės turizmo informacijos centrą, įsikūrusį Tauragės pilies komplekse – čia rasite visą reikalingą informaciją ir pagalbą. 

Dariaus ir Girėno g. 5, Tauragė

Tel. 8 676 87 756

El. p. info@tauragesmuziejus.lt; ekskursijos@tauragesmuziejus.lt  

www.tauragesmuziejus.lt

Tremties ir rezistencijos muziejus

Tremties ir Rezistencijos muziejaus ekspozicija pasakoja apie tremtį, kalėjimus ir lagerius, apie partizanų gyvenimą bei rezistentų kančias NKVD būstinėje. Muziejuje sukaupta daugybė nuotraukų apie partizaninį karą ir tremtis, užrašyti žmonių atsiminimai.

Čia taip pat rasite buvusių tremtinių bei politinių kalinių daiktus, atsivežtus iš tremties. Gausu nuotraukų, rankdarbių ir laiškų, padėjusių ištremtiesiems išgyventi sunkius metus.

Pastatas tauragiškių vadinamas Šubartinė (dabar Prezidento g. 38). 1944– 1954 m. namas buvo paverstas NKVD kalėjimu. Rūsyje buvo įrengtos kameros, o viršutiniuose aukštuose vykdavo žiaurūs tardymai.

1996 m. pradėta kaupti ir 1997 m. birželio 14 d. pašventinta tremtinių ir politinių kalinių kančių namų ekspozicija. Muziejus įkurtas autentiškoje, buvusioje kankinimų vietoje. 2016 metų pabaigoje baigta įrenginėti nauja, moderni muziejaus ekspozicija. Muziejaus rūsyje įrengta nauja ekspozicija, kurios dalis – interaktyvus tardymo kambarys. Čia lankytojai gali ne tik apžiūrėti eksponatus bei sužinoti apie siaubingų tardymų ypatybes, bet ir sudalyvauti tokiame tardyme patys. Tardytojo kabinete taip pat galima pamatyti autentišką, originalų mokomąjį NKVD filmą apie partizanų slėptuvių ir bunkerių paieškas.

Įrengtas partizanų bunkeris-slėptuvė, kuriame galime išsamiai pažinti partizanų buitį, veiklą.

2018 m. pabaigoje buvo baigti tremties ekspozicijos atnaujinimo darbai – sukurta holograma. 2019 metais sukurtas ir pageidaujant demonstruojamas filmas apie Tauragės tremtinius Kiemelyje pastatytas paminklas laisvės gynėjams.

Šiuo metu muziejuje baigiama kurti Sąjūdžio ekspozicija.

Prezidento g. 38, Tauragė

Tel. 8 655 56300

El. p. rezistencija@tauragesmuziejus.lt

www.tauragesmuziejus.lt

Skaudvilės krašto muziejus

Skaudvilės krašto muziejus naujai įsikūręs istoriniame 1900 m. statyto Skaudvilės valsčiaus pastate. Jame vyko svarbūs ir atmintini miestelio įvykiai. Čia ne tik buvo sprendžiami svarbiausi Skaudvilės klausimai, bet ir vyko pirmieji lietuviški vakarai, įvairūs kultūriniai renginiai. Čia buvo gydoma, teikiamos buitinės paslaugos. Čia buvo ir skaudūs išgyvenimai, kuomet buvo įsikūrusi NKVD būstinė-kalėjimas. Dar visai neseniai čia veikė ir policijos nuovada, o šiandien įsikūrė dar 1977 m. Dainoto Habdago įkurtas Skaudvilės krašto muziejus.

Muziejuje išvysite unikalius archeologinius radinius, įspūdingą medicinos rinkinį, valsčiaus sekretoriaus kabinetą, įvairių senų dokumentų, nuotraukų ir leidinių, Antrojo pasaulinio karo radinių. Skaudvilė garsėjo didžiuliais turgumis, kurių dienomis nusidriekdavo ilgos vilkstinės vežimų. Visa tai menančioje ekspozicijoje išvysite amatininkų darbo įrankių bei dirbinių, svėrimo prietaisų. Turtinga etnografijos ekspozicija pasakos apie valstiečių gyvenimą prieš 100 metų ir daugiau, bei leis pamatyti tokius retus eksponatus kaip medinis arklas ar grąžtas – „drylius“.

Tauragės g. 24, Skaudvilė, Tauragės r.

Tel. 8 602 67 886

El. p. skaudvile@tauragesmuziejus.lt

Dailininko A. Čepausko dailės galerija Skaudvilėje

Skaudvilės gimnazijos patalpose atidaryta nuolatinė dailininko Alfonso Čepausko galerija. Joje eksponuojama apie 550 įvairių žanrų dailininko A. Čepausko dailės kūrinių: daugiau nei 150 ekslibrių, ištisa salė istorine tema sukurtų grafikos lakštų (keletas ciklų), skulptūros, plakatai, leidiniai, net darbo įrankiai ir kt.

Mokyklos sk. 4, Skaudvilė, Tauragės r.

Tel. 8 655 58 727

  1. Pagramančio regioninis parkas.

2015 m. atidarytame lankytojų centre teikiama informacija apie  parko gamtos ir kultūros vertybes, turistinius maršrutus, pažintinius takus, taip pat organizuojamos ekskursijos, žygiai, nuomojamos baidarės. 

Akmenos didžioji rėva. Nuotr.: Tomo Kalašinsko

Pagramančio regioninis parkas įkurtas 1992 m. siekiant išsaugoti Akmenos ir Jūros upių santakos slėnių bei miškų kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą, kultūros paveldo vertybes. Parke įrengti pažintiniai – mokomieji pėsčiųjų takai: Plynosios aukštapelkės, Lylavos hidrografinio draustinio ir Akmenos kraštovaizdžio draustinio. Vandens turizmo mėgėjai čia gali puikiai pakeliauti baidarėmis, kanojomis ar valtimis. Pailsėti po kelionių galima jaukiose atokvėpio vietose, poilsiavietėse ar stovyklavietėje.

Pagramančio atodanga – tai skardis kairiajame Akmenos krante, įspūdingoje upės kilpoje, Pagramančio miestelio šiaurinėje dalyje. Atodangos aukštis – 29–31 m, o ilgis palei upę – 203 m. Akmenos slėnio atodangų vertė – tai viduriniojo ir viršutiniojo ledynmečių (pleistoceno) pjūvis. Tai lyg atversta ledynmečių knyga, kurios puslapius sudaro moreninio priesmėlio, smėlio, aleurito ir molio sluoksniai, palikti Lietuvą dengusių ledynų. Atodangos – beveik 200 tūkstantmečių Pagramančio apylinkių ir pietinio Žemaičių aukštumos šlaito geologinė istorija.

Pagramančio atodangos regykla. Nuotr.: Tomo Kalašinsko

Pagramančio piliakalnis su gyvenviete

Piliakalnis įrengtas aukštumos kyšulyje, tarp Akmenos kairiojo ir Gramančio dešiniojo krantų. Jis datuojamas I tūkst. – II tūkst. pradžia. Šiaurės kryptimi nuo piliakalnio būta papėdės gyvenvietės. Joje rasta grublėtos keramikos, molio gabaliukų. Piliakalnio teritorijoje taip pat rastas retas radinys – 164-169 m. kaldinta sestercija t. y. senovės Romos moneta, kuri rodo krašto prekybinius ryšius su Romos imperija.

Pagramančio piliakalnis. Nuotr.: Tomo Kalašinsko

Genių atodanga – skardis dešiniajame Jūros krante, netoli Genių vienkiemio, įspūdingame upės vingyje, Tyrelių miško šiauriniame pakraštyje. Atodangos aukštis – 24–25 m, o ilgis palei upę – 160 m. Skardžius Jūros šlaituose sukūrė dvi išvien veikusios gamtos jėgos. Stipri šoninė upės srovės erozija (ardymas) staigiame vingyje ir gravitacija, dėl kurios šlaito nuogulos nuolat byra, šliaužia ir net virsta žemyn. Genių atodangos papėdėse daug senų įvairaus dydžio nuošliaužų ir dar visai jaunų. Kraštovaizdis nuolat kinta.

Indijos piliakalnis Indijos piliakalnis su Indijos šalimi nieko bendro neturi, piliakalnio pavadinimas kilo iš šalia esančio Indijos kaimo. Žodis „indija“ yra lietuviškos kilmės reiškiantis žemės gilumą. Ties šiuo kaimu Akmenos upės slėnis sudaro amfiteatrą, o kaimo sodybos stovi jo apačioje. Ant piliakalnio stovėjo Pūtvės pilis, kurią 1307–1315 kryžiuočiai du kartus sudegino.

Indijos piliakalnis. Nuotr.: Eugenijaus Kavaliausko

Malūno g. 2, Ringių k., Tauragės r.

Tel. (8 446) 44 772; 8 656 21503

El. p. info@pagramantis.am.lt

http://pagramantis.am.lt

  1. Karšuvos giria ir Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas.

Pietų Karšuvos žaliasis apdaras neišsiamamas atradimų aruodas, kupinas lankytinų gamtos paveldo objektų. Tauragės kraštas turtingas gražia gamta, kuri keliaujantiems gali pasiūlyti daug malonių potyrių tiek aktyviai poilsiaujant, tiek ramaus atokvėpio akimirkų. Čia jus pasitiks ošiantys miškai ir žaliuojančios pievos, kuriuose veši įvairi augmenija ir gyvūnija.

Rytiniame Tauragės rajono savivaldybės pakraštyje, Karšuvos girios platybėse, įsiterpęs tarp šilų plyti Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas. Jis įkurtas 1991 m., siekiant išsaugoti Viešvilės upelio baseino su Artosios, Gličio pelkėmis ir jas supančiais miškais bei ten esančiomis būdingomis ir retosiomis rūšimis. Palyginti mažame plote telkiasi didelė augalų, grybų, gyvūnų ir buveinių įvairovė. Aptiktos 5 674 rūšys, iš kurių 159 įtrauktos į Lietuvos raudonąją knygą ar ES direktyvų saugomų rūšių sąrašus. Čia savitos ir poledynmečiu susiformavusios kopos. Kadaise buvę pliki smėlio gūbriai dabar apaugę medžiais, o didžiausias  jų masyvas plyti už rezervato ribų.

Lankytojų centro ekspozicijos interjeras 2019 metais įvertintas kaip viena iš trijų geriausiųjų viešųjų erdvių Lietuvoje. Interjeras pasižymi puikiu funkcionalumu. Ekspozicijos tema – „Upelis vidur girios“. Ekspozicijos laiptuose paslėpta video medžiaga, o interaktyvaus stendo filmukuose pasakojama ne tik apie šias vertybes, bet ir apie rezervato darbuotojų ir kurtinių veislyno veiklą. Jaunesnio amžiaus lankytojai turi galimybę pavaikyti „interaktyvų“ voriuką boružinį storagalvį  po virtualią rezervato teritoriją ir ieškoti sudėliotų taškų, kuriuose paslėpti rezervato gyvūnijos video siužetai. 

Kurtinių stebėjimo ekspozicijoje galite pamatyti didingus gyvus kurtinius, kurie noriai pozuoja lankytojams. Na, o informaciniuose stenduose pateikta daugybė informacijos apie šių paukščių biologiją.

  1. Taurų nuotykių parkas.

Tauragės miesto pakraštyje, buvusio Tauragės dvaro teritorijoje, įkurtas rekreacinis parkas, skirtas miesto gyventojų ir svečių poilsiui. Nuo 2011 metų pradėjo veikti vienas didžiausių Lietuvoje – Taurų nuotykių parkas. Jame netrūksta įvairių pramogų patiems mažiausiems ir adrenalino fanatikams. Parke įrengtos 7 skirtingo sudėtingumo trasos nuo 1 iki 21 metro aukštyje, vaikų žaidimo aikštelė ir pramogų erdvė vaikams – ORE – 250 kv/m ploto batutų zona, alpinizmo sienelė, kūrybinis kampelis bei lavinamųjų ir ekologiškų žaislų spinta. Norintys ekstremalių pojūčių galės išbandyti šuolį ant oro pagalvės ar šiltuoju metų laiku nakvynę namelyje medyje net 8 metrų aukštyje!

Tauragės dvaro g. 1, Tauragės r.

Daugiau informacijos: tel. 8 614 43449, el. p. info@tauruparkas.lt, www.tauruparkas.lt 

  1. Vandenlenčių parkas „Liberty Beach“   

„Liberty Beach“ – pirmasis ir vienintelis Tauragės apskrityje vandenlenčių parkas (wake parkas). Smėlio paplūdimys „Liberty Beach“ vasaros sezono metu siūlo įvairaus spektro pramoginius ir kultūrinius renginius. Plati smėlio juosta besidriekianti tarp dviejų gėlo vandens telkinių, vasarą sutraukia aktyvių pramogų pasiilgusius poilsiautojus. Pramogų zonoje po atviru dangumi įrengtas amfiteatras, paplūdimio zonoje – tinklinio ir pliažo futbolo aikštelės, bei patogus priėjimas prie vandens. Parke teikiamos vandenlenčių sporto paslaugos, pripučiamų vandens batutų parkas, plaukiojimas irklentėmis, vandens dviračiais, paplūdimio tinklinio treniruotės, skatinamas aktyvus laisvalaikis bei kitos vasaros sezono pramogos.

Paberžių km. tvenkinys, Tauragės sen., Tauragės r. sav

Daugiau informacijos telefonu 8 655 78800

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Mūšos tyrelio pažintinis takas – Žmogaus ir pelkės draugystė

NESĖDĖK NAMUOSE

Lukiškių fontanas: kviečiame išbandyti dar vieną interaktyvią funkciją

Vilniuje prasideda tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis „Griežynė“

Siaurukas kviečia į nuotaikingą ir linksmą Atvelykio šventę Rekstino girioje

Atsinaujinęs Kauno zoologijos sodas kviečia lankytojus į edukacinių veiklų kupiną savaitę

We love Lithuania

Stintelių žvejyba Lūšių ežere – kultūros paveldo vertybė

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"