Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Stelmužės ąžuolas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos nuolatos skiria dėmesį gamtos paveldo paminklams ir objektams. Artimiausiu metu bus naujai paženklinta 650 gamtos paveldo objektų. Nemažai jų yra naujai sutvarkyti ir pritaikyti lankymui, vienas tokių – Stelmužės ąžuolas.

Stelmužės ąžuolas – labiausiai žinomas gamtos paminklas. Spėjama, kad tai seniausias ąžuolas Lietuvoje ir vienas seniausių Europoje. Medžio senolio amžius gali siekti apie 1500 metų ir daugiau.

Gamtos galiūno apimtis 1,3 m aukštyje – daugiau kaip 9,5 metro, ties šaknimis – net 13 metrų. Į viršų senolis stiebiasi 19 metrų.

Sakoma, kad ąžuolo kamienui apimti reiktų bent dešimties žmonių. Šiai dienai ąžuolas yra aptvertas apsaugine tvorele, kurios perlipti nevalia. Taip saugoma medžio šaknų sistema, kad ąžuolas būtų kuo ilgiau gyvybingas.

Pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti I“ Stelmužės ąžuolui įrengtos 4 naujos medinės atramos, atsargiai paremiant kamienines šakas, kurios dar yra gyvos ir lapuotos. Prieš rengiant medžio tvarkymo projektą, buvo atsižvelgta į ekspertų nuomones. Šiuo metu ąžuolas dėmesingai prižiūrimas, siekiant kuo ilgiau išlaikyti jį žalią.

Šalia Stelmužės ąžuolo naujai pastatytas originalus informacinis stendas. Lankytojai gali užeiti į jį tarsi į Stelmužės ąžuolo vidų, tokiu būdu suvokiant galiūno dydį, ir pasiskaityti įdomios informacijos apie medžio senolio istoriją, supančią aplinką.

Senolio genams išsaugoti jau daug metų iš jo gilių auginami ąžuoliukai įvairiose Lietuvos vietose. Vienas Stelmužės ąžuolo proanūkis auga ir prie Nacionalinio saugomų teritorijų lankytojų centro (Antakalnio g. 25, Vilniuje). Beje, Nacionaliniame lankytojų centre galima rasti nemažai įdomios informacijos apie Stelmužės ąžuolą.

Prieš penkerius metus Stelmužės ąžuolas buvo išrinktas Lietuvos metų medžiu ir dalyvavo Europos metų medžio konkurse. Lietuvą garsinantis išskirtinis gamtos paminklas saugomas ir puoselėjamas, kad medis galėtų dar ilgai gyvuoti bei žaliuoti.

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Austos juostos atgimsta naujai

Virš Obelų

Lietuvių tradicinio dainavimo pamokos – jūsų namuose

Paroda „Heritas”: dvi dienos skirtos pažinti paveldą ir jį puoselėjančius žmones

Kaune iškils moderniausias šalyje lengvosios atletikos maniežas

Bažnytinio paveldo muziejus atidaro parodą „Pro Rytų vartus: Orientas Lietuvos liturginėje tekstilėje XVI–XX amžiais“

„Trimito“ koncerte – šlove ir skandalais pažymėta XX a. muzika

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"