Lankytinos vietos Vilniuje Naujienos Pamatyk! Renginiai Vilniuje Vilnius

Šiuolaikinio meno keliai į bažnyčias: 1990–2019, Bažnytinio paveldo muziejuje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

10-ojo gimtadienio proga atidaryta paroda įkūnija Bažnytinio paveldo muziejaus misiją – kalbėti visuomenei apie krikščionišką paveldą, padėti atrasti ir suprasti jo turtingumą, reikšmę Lietuvos kultūrai. Mažiausiai pažįstama ir vertinama šio paveldo dalis yra šiuolaikinis sakralus menas. Situacija problematiška: šiuolaikinio meno kūrėjai ir mėgėjai nėra linkę jo ieškoti bažnyčiose, o tikintieji maldos namų erdvėje atsirandančius naujus kūrinius neretai mato kaip iššūkį Bažnyčios tradicijai. Dėl šios įtampos nuo Nepriklausomybės atkūrimo (1990) kokybiškų, gilias menininkų ir užsakovų intencijas išreiškiančių šiuolaikinio meno kūrinių kelias į Lietuvos bažnyčias buvo sunkus. Atrodytų, kad jį tiesti stengėsi vos keletas atsidavusių entuziastų, o kiekvienas bažnyčių erdvę pasiekęs ir joje išlikęs kūrinys galėjo atsirasti tik laimingai sutapus autoriaus ir užsakovo intencijoms.

Parodoje pristatomos šiuolaikinio meno kūrinių kelius į Lietuvos bažnyčias ir koplyčias atvėrusios parapijų, vienuolijų bendruomenių, kunigų ir pasauliečių mecenatų iniciatyvos. Eksponuojami kūriniai atsirado šioms iniciatyvoms sutapus su menininkų atvirumu sakralaus pobūdžio užsakymams arba asmeniniu noru kurti krikščionybės tema. Šalia kūrinių, eskizų ir maketų pateikiamos trumpos biografijos ir prisiminimų nuotrupos leidžia apčiuopti menininkų tikslus ir patirtis. Parodos tikslas nėra pristatyti visus 1990–2019 m. Lietuvoje sukurtus sakralaus meno pavyzdžius. Jiems atstovauja eksponatai kaip „atvejai“, parodantys šiuolaikinio meno kelių į bažnyčias įvairovę, sudėtingas menininkų ir užsakovų bendradarbiavimo istorijas, išsiskiriantys meniškumu, atlikimo kokybe, savita tradicinių krikščionybės temų ir idėjų raiška. 

Parodoje pristatomo laikotarpio priešistorė – 600 metų Lietuvos krikšto jubiliejaus šventimo ir Jurgio Matulaičio beatifikacijos įžiebtas Bažnyčios kultūrinio gyvenimo pagyvėjimas (1987). Sovietinių represijų ir antibažnytinės politikos nustumtiems į viešojo gyvenimo paraštes tikintiesiems šie įvykiai leido pasijusti reikšminga Visuotinės Bažnyčios dalimi. Atgimimo nuotaikas atliepė tikinčiųjų bendruomenių entuziazmas atstatant ir puošiant sovietmečiu nusavintus maldos namus, taip pat poreikis statyti naujas bažnyčias. 1990 m. kovo 11 d. atkūrus Lietuvos nepriklausomybę buvo atgauta religinė ir kūrybinė laisvė. Nenuostabu, kad paskui įspūdingai suklestėjo religinis gyvenimas ir įvyko naujų bažnyčių statybų bumas. Tuo metu prasidėjęs restitucijos procesas garantavo Bažnyčios teisę atsiimti iki Antrojo pasaulinio karo jai priklausiusius pastatus, juose įsikūrė parapijos ir sugrįžusios vienuolijų bendruomenės. Visi šie veiksniai lėmė praktinį poreikį tinkamai įrengti maldos namus, nors šio tikslo įgyvendinimui neretai trūko teorinių ir praktinių žinių, taip pat lėšų.

Bažnyčių erdvei skirtų meno kūrinių užsakymai ženkliai sumažėjo XXI a. pradžioje: sakralus menas tuo metu buvo kuriamas baigiant anksčiau pradėtus darbus, pavienių užsakovų ar asmenine menininkų iniciatyva. Naujausias (ir todėl sunkiai įvertinamas) pokytis – tai naujų palaimintųjų ir šventųjų atvaizdų kūrimo banga XXI a. 2-ojo dešimtmečio pabaigoje. 2014–2019 m. šv. Jono Pauliaus II, šv. Motinos Teresės, pal. Jurgio Matulaičio, pal. Mykolo Giedraičio, pal. Teofiliaus Matulionio atvaizdai papuošė daugelį Lietuvos bažnyčių. Neretai šių šventųjų atvaizdų sukūrimas patikėtas ne Lietuvos menininkams, tačiau turime ir parodoje rodome įdomius mūsų menininkų kūrinius. 

1990–2019 m. laikotarpio šiuolaikinį meną esame linkę vertinti kaip klausimą, ką dabartinio sakralaus meno raida leidžia pasakyti apie Lietuvos visuomenę. Tai atviras klausimas, atviras diskusijoms ir laukiantis tyrėjų dėmesio.

Nemokamos ekskursijos

Parodą lydi renginių ciklas, skirtas įsigilinti į šiuolaikinio sakralaus meno problematiką, išgirsti įdomias istorijas apie parapijų bei vienuolijų bendruomenių bendradarbiavimą su menininkais ir pamatyti bažnyčioms skirtus kūrinius, kurių eksponuoti parodoje nėra galimybės. Visą sausio mėnesį kviečiame dalyvauti nemokamuose renginiuose.

2020 m. sausio 18 d., šeštadienį, 15 val. – ekskursija Vargdienių seserų vienuolijos Šv. Kryžiaus namų koplyčioje ir Dievo Gailestingumo šventovėje. Registracija baigta, ekskursijos pradžia – prie įėjimo į Šv. Kryžiaus bažnyčią (S. Daukanto a. 1, Vilnius).

2020 m. sausio 25 d., šeštadienį, 15 val. – ekskursija Vilniaus Pal. Jurgio Matulaičio bažnyčioje (J. Matulaičio a. 3, Vilnius). Dalyvių skaičius neribojamas.

2020 m. sausio 29 d., trečiadienį, 17 val. – diskusija „Šiuolaikinis menas Lietuvos bažnyčiose?“ Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius).

Informacija ir registracija: tel. 8 5 269 7803

Diskusija „Šiuolaikinis menas Lietuvos bažnyčiose?“

2020 m. sausio 29 d., trečiadienį, 17 val. kviečiame dalyvauti Bažnytinio paveldo muziejaus rengiamoje diskusijoje, skirtoje aptarti šiuolaikinę architektūrą ir meną Lietuvos bažnyčiose. Diskusija vyks parodos „Šiuolaikinio meno keliai į bažnyčias: 1990–2019“ kontekste, bus kalbama apie aktualias temos problemas užsakovų, architektų, menininkų, menotyrininkų lūpomis. 

Šiuolaikinio sakralaus meno situacija Lietuvoje problematiška: šiuolaikinio meno kūrėjai ir mėgėjai nėra linkę jo ieškoti bažnyčiose, o tikintieji maldos namų erdvėje atsirandančius naujus kūrinius neretai mato kaip iššūkį Bažnyčios tradicijai. Dėl šios įtampos kokybiški, gilias menininkų ir užsakovų intencijas išreiškiantys šiuolaikinio meno kūriniai sunkiai skynėsi kelią į Lietuvos bažnyčias. Atrodytų, kad jį tiesti stengėsi vos keletas atsidavusių entuziastų, o kiekvienas bažnyčių erdvę pasiekęs ir joje išlikęs kūrinys galėjo atsirasti tik laimingai sutapus autoriaus ir užsakovo intencijoms. 

Ką menininkui reiškia iššūkis kurti Bažnyčiai? Kaip liturgijai skirti kūriniai gali būti vertinami pasaulietiniame šiuolaikinio meno kontekste? Kokius pokyčius galima įžvelgti kalbant apie Bažnyčios ir meno pasaulio bendradarbiavimą per tris Nepriklausomybės dešimtmečius? Ką dabartinio sakralaus meno raida leidžia pasakyti apie Lietuvos visuomenę? Šie diskusijoje keliami klausimai – tik pirmasis žingsnis, kuris, tikimės, paskatins ir tikinčiuosius, ir šiuolaikinio meno žinovus domėtis iki šiol mažai pažįstama tema.

Diskusijoje dalyvaus: kunigai Aušvydas Belickas ir Mindaugas Slapšinskas OP, Dubingių Šv. Jurgio bažnyčios mecenatė Aurelija Rusteikienė, architektai dr. Tomas Grunskis, dr. Julija Reklaitė, menotyrininkės dr. Algė Andriulytė, dr. Tojana Račiūnaitė, skulptorius Vladas Urbanavičius, dailininkai Andrius Zakarauskas, Vaidotas Žukas. Diskusiją moderuos dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Musninkuose įamžintos šiurpių žudynių aukos

Panevėžyje sužibo Kalėdų eglė

Prancūziškas rugsėjis Neringoje: nuo virtuvės ir kino iki šiuolaikinio cirko

Milžinai

Jūros šventė: A. Mamontovas, išskirtinis stilius ir būrys optimistų

Kalėdinis miestelis

Linas Bielinis
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"