Edukacijos ir degustacijos Ką veikti? Naujienos Pagaminta Lietuvoje Pamatyk! Vilniaus rajonas

Senovinis muilas su paveldo ženklu – „Muilo ūkis“

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Muilas yra vienas iš tų produktų, be kurių šiandien neįsivaizduojame savo kasdienio gyvenimo. Tačiau XIX a. Lietuvoje geros kokybės muilas dar buvo prabangos prekė, o paprastesnį – ūkinį – šeimininkės gamindavosi namuose pačios.

Pirmosios muilo dirbtuvės Lietuvoje buvo įsteigtos XIX a. pradžioje. XX a. trečiajame dešimtmetyje muilą gyventojams jau gamino Kauno, Panevėžio, Klaipėdos fabrikai. Šiandien kiekvienoje parduotuvėje mes galime įsigyti Lietuvos ar užsienio fabrikuose pagaminto muilo, tačiau, jeigu norime kokybiškesnio, iš natūralių medžiagų pagaminto produkto, renkamės rankų gamybos muilą.

Nuotrauka: Muilo ūkis

Muilo ūkyje“ Vilniaus rajone – senoviniai receptai ir natūralios medžiagos

Viena Lietuvos amatininkų šeima, gyvenanti Vilniaus rajone, užsiima nedideliu tradiciniu verslu – muilo gamyba. Nuo 2009 m. jų gaminamas senovinis muilas yra sertifikuotas tautinio paveldo gaminys, pagamintas pagal senąsias receptūras.

Liepžiedžių muilas Nuotrauka: Muilo ūkis

Muilo gamybai šiame ūkyje naudojamos tik natūralios medžiagos. Jis dažomas tik aplinkiniuose laukuose surinktų arba pačių šeimininkų užaugintų gėlių žiedais ir augalų sėklomis. Įvairūs laukiniai ir naminiai augalai: erškėtrožės, medetkos, ramunėlės, mėtos, šalavijai, levandos ir kiti, naudojami ne tik muilo gamyboje, bet taip pat talentingųjų amatininkų rankomis yra paverčiami gėlių hidrolatais, žolelių aliejaus ekstraktais.

Keliautojų muilas. Nuotrauka: Muilo ūkis
Muilo ūkio“ šeimininkai – talentingų amatininkų šeima
Muilo ūkis“ įsikūręs vienkiemyje netoli Vilniaus. Jame šeimininkauja, dirba ir gyvena Sandra, Mindaugas ir penki jų vaikai. Nors Vilniaus centras gana arti, už 23 kilometrų, šeima jaučiasi gyvenanti gamtos apsuptyje. Oras čia kvepia, o aplinkui plyti daugybė nedirbamų laukų, kuriuose auga įvairiausi laukiniai lietuviški augalai.
Muilo ūkio amatininkai.
Nuotrauka: Muilio ūkio
Mindaugas su Sandra ir patys augina rožes, levandas, ramunėles, medetkas. Iš surinktų ir užaugintų augalų jie išgauna vandenines augalų ištraukas (hidrolatus), aliejines augalų ištraukas (fitolius, meceratus), ir, žinoma, pagrindinį  gaminį – muilą – gėlių kvapais ir naudingosiomis savybėmis praturtina. Jų kieme stovinčios dirbtuvės taip ir vadinasi – „Muilo namas“.Tai vieta, kur ir vyksta kūryba, gamyba, bandymai, tyrinėjimai, stebėjimai ir visi kiti procesai, kurių rezultate gimsta nuostabi, kvapi, pačios gamtos apdovanota produkcija.
Muilo ūkio” šeimininkai sako, kad senoviniai receptai ir natūralios medžiagos, naudojamos muilo gamybai, yra ypatingai naudingi mūsų odai. Jie kviečia visus, norinčius, atvykti ir pamėginti patiems pasigaminti ekologiško muilo.
Muilo ūkio” kontaktai: Staikiškių kaimas, Vilniaus rajonas, +370 68720501, www.muiloukis.lt .
Vandens hidrolatai. Nuotrauka: Muilo ūkis

Projektas „Atraskime regionų šaknis iš naujo“ įgyvendinamas pagal 2014-2020  metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną  programos prioritetą – vietos kultūros skatinimas ir istorinio paveldo išsaugojimas.

Projektą finansuoja Europos Sąjunga: bendra projekto vertė sudaro 1 031 590,97 Eur, iš jų Europos Sąjungos lėšos – 90 proc. (928 431,87 EUR).

Projekto „Atraskime regionų šaknis iš naujo“ tikslai yra skatinti ir vystyti nematerialų kultūros paveldą ir vietinės istorijos išsaugojimą gerinant tvarų kultūrinio turizmo konkurencingumą, išsaugant ir ugdant nematerialiosios kultūros paveldo ir vietinės istorijos žinojimą,  įgūdžius, stiprinant esančius istorinius ryšius tarp Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos. Skatinant kūrybingą vietinio kultūros paveldo ir unikalių tradicijų panaudojimą, gerinant sąlygas  kūrybingam industrijų sektoriui.

Šį straipsnį iš dalies finansavo Europos Sąjunga. Už jo turinį atsako tik Vilniaus rajono savivaldybės  administracija ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad šis leidinys atspindi Europos Sąjungos poziciją.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Pusiaužiemio žygis Pagramačio regioniniame parke

Liepkalnio Kalėdų miestelis: susitikimus su Kalėdų Seneliu nušvies ugnies instaliacijos

Miškininkai prieš Kalėdas dovanos eglių šakas

Kodėl žmonės plūsta į MO 90-ųjų parodą?

We love Lithuania

Danės muzikiniame fontane – populiariausi Klaipėdos kamerinio orkestro atliekami kūriniai

We love Lithuania

Vilnelės paplūdimio erdvė atsirado vilniečių noru

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"