Naujienos Pamatyk! Rokiškis

Rokiškio krašto muziejaus kraštotyrinės ekspedicijos 

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Jau antrus metus Rokiškio krašto muziejus organizuoja kraštotyrines ekspedicijas po Rokiškio kraštą. Praėjusiais metais muziejininkai žvalgė Rokiškio rajono Jūžintų kraštą. Šiais metais muziejus kviečia bendrystei Rokiškio kaimiškosios seniūnijos gyventojus. 

Kiekvienas mūsų krašto miestelis ar gyvenvietė yra savų įvykių, istorijos ir paveldo saugotojai. Išsamesnis jų pažinimas, etnografinio, ikonografinio, istorinio palikimo rinkimas, saugojimas ir sklaida – muziejininkų rūpestis. Teiktai paraiškai „Iš praeities – dabarčiai“ gavę savivaldybės patvirtinimą, muziejininkai iki metų pabaigos aplankys ne tik krašto kapinaites, pilkapius, paminklus, bažnyčias, bet, tikėdamiesi gražaus bendradarbiavimo, belsis ir į gyventojų duris, kad pasidalintų įdomiais pasakojimais ir prisiminimais. Tad muziejaus darbuotojai viliasi, jog gyventojai laukdami suras senus albumus, apžvalgys spintas ir palėpes, iškeldami jau senokai nenaudojamus rakandus, rankdarbius, spaudinius bei kitus daiktus, kuriuos patikės muziejui tolesniam saugojimui.

Čedasų dvarvietė su išlikusiais keliais ūkiniais pastatais ir medžių alėja, vedančia link ornitologinio draustinio – Čedaso ežero. (dvaras minimas nuo XV a. pab.)

Muziejininkų ekspedicijos kryptis – tolimiausias Rokiškio kaimiškosios seniūnijos miestelis – Čedasai

 Čia seniausias objektas, žinomas jau nuo 1499 m. –  Čedasų dvaras. Netrukus minimas miestelis, 1861-1914 m. jau valsčiaus centras. Iki 1516 m. pastatyta pirmoji medinė katalikų bažnyčia, o 1913 m. paskutinioji, iš akmens plytų – Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia, prie kurios šliejasi paminklas jos statytojui kunigui Juozui Kuzmickui atminti. Nustebome ir džiaugėmės pamatę  po bažnyčia esančią kunigo kriptą. Susidomėję apžiūrėjome, fiksavome ne tik lankytojams prieinamas, bet ir pašaliečio akiai nematomas bažnyčios kerteles, fotografavome jau laiko dulkėmis apgaubtus, senokai nenaudojamus baldus, liturginius daiktus, drabužius ir dėkojome Rasai Bajoraitei už mums skirtą laiką. 

Kol kas nepavyko išsiaiškinti kas ir kada statė Čedasų apylinkėse esantį įdomų paminklą – koplyčią. Žinant, kad 1625 m. Čedasus buvo trumpam užėmę švedai (apjuosė pylimu ir vandens grioviu), 1659 m. prie Čedasų vyko Abiejų Tautų Respublikos ir Rusijos kariuomenių kautynės, (po karų miestelis sunyko), o  1812 metai susiję su Napoleono žygiu, tai gal vienam iš šių įvykių atminti ir buvo pastatytas paminklas? 

Bažnyčia visiems po atviru dangum – taip pavadintas tik ką atidengtas paminklas Čedasų krašto didžiavyriams, paaukojusiems gyvybę dėl Tėvynės laisvės.

Mokykla visada buvo švietimo ir kultūros centras. Parapinė Čedasuose veikė XIX a. antroje pusėje, tarpukariu – pradinė, sovietmečio pradžioje – septynmetė, palaipsniui išaugusi iki vidurinės mokyklos statuso. Jos gyvavimą iki pat 2009 m. ne tik puikiai mena, bet ir gausią medžiagą apie tai surinkusi istorijos mokytoja Genovaitė Daugnorienė, pas kurią praleidome ne vieną valandą. Susitikę su bibliotekininke Dalia Kumpauskiene vartėme gausią medžiagą, apžiūrėjome mokytojos Genovaitės įkurto muziejėlio eksponatus. Puikia atmintimi, įdomiausiomis istorijomis, kurias vos spėjome fiksuoti, stebino Aldona Narbutienė, Eleonora Vilimienė, Izidorius Blieka. Ekspedicijos po Čedasus atradimas – energingoji 96-erių Janina Sukauskienė, ne tik turinti gražią gyvenimo istoriją, bet ir puikia mokanti ją papasakoti. O jos dainos, eilėraščiai, pasakojimai į pirmą susitikimą tiesiog nesutilpo.

Čedasų Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia ( baigta statyti 1913m.)
Kas likę iš tarpukariu pastatytos ir iki 1956 m. veikusios Čedasų mokyklos
1913 m. į naująją bažnyčią buvo perkelti 1883 m. pagaminti gotiško stiliaus vargonai (meistras Veisenbornas)
1913 m. pastatytoje Apaštalų Šv. Petro ir Šv. Povilo bažnyčioje gausu Rokiškio krašto tautodailininko Lauryno Masiliausko darbų
Bažnyčioje saugomas varpelis (1876 m.)
Bažnyčios kriptoje palaidotas jos statytojas klebonas Juozapas Kuzmickas, miręs 1925 m.
Bažnyčios spintas atvėrus
Be Rasos Bajoraitės pagalbos detaliai apžiūrėti bažnyčią būtų buvę neįmanoma.
Iš Čedasų Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios. Pagalvėlės užvalkalas siuvinėtas biseriu 1862 m.
Vieta, įamžinanti Rašytojo Liudo Dovydėno gimtinę.
Prisiminimai apie sunkmečius Čedasuose ir jos pačios gyvenime tebėra gyvi Aldonos Narbutienės atmintyje.
Plunksnočių miško masyvas – kovotojų už Lietuvos laisvę telkimosi vieta
Pilietiškasis čedasiškis Izidorius Blieka, puikios iniciatyvos – įamžinti krašto didžiavyrių atminimą, autorius.
Neišdildomą įspūdį paliko susitikimas su 95-erių Janina Sukauskiene. Būtinai apsilankysime dar kartą, įrašyti jos skaitomų eilėraščių, atliekamų dainų.
Entuziastinga pasakotoja, aktyvi kraštietė Eleonora Vilimienė.
Atstatytas bunkeris primena Algimanto apygardos kunigaikščio Margirio rinktinės partizanus su Diana Glemžaite – Buloviene priešakyje
Aguonomis pasipuošusi Daliečių senkapio papėdė
Nebenaudojami, bet tebesaugomi procesijų žibintai
Poilsio minutei prisėdę muziejininkai
Prakartėlė Čedasų Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje
Vieno iš daugelio jau senokai nebenaudojamo puošnaus liturginio drabužio – arnoto fragmentas.
Viliamės gauti žinių apie bažnyčios relikvijorių
Žavėjo bažnyčios interjero detalių grožis ir gausa

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Įpūtė gyvybę tūkstančiams nuotraukų: užmigusios Kauno pastatuose, istorijos atgis filme „Klostės“

MO kviečia lankytojus atrasti savyje gyvūnus ir robotus

Palangos stinta – 2022: artėjančiai šventei ruošiasi ne tik geriausi virtuvės šefai (renginių programa)

Nauju leidiniu papildyta Merkinės ir jos apylinkių istorija

We love Lithuania

Virš Lietuvos ką tik baigėsi dalinis saulės užtemimas (nuotraukų galerija)

Butrimonių fontanas vėl trykšta, šį kartą – su daugiau paslaugų

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"