Klaipėda Naujienos Pamatyk!

Priekulė – Mažosios Lietuvos kultūros lopšys

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Savo gamtos grožiu viliojanti Kuršių Nerija, ne ką mažiau įspūdinga Nemuno delta su daugybe salelių ir senuoju Rusnės miesteliu, Ventės ragas ir ornitologinė stotis, pamario gyvenvietė Kintai, vandens sporto entuziastų pamėgta Svencelė – tikriausiai sutiksite, jog į Mažosios Lietuvos ribas sutelpa vienos iš įstabiausių ir unikaliausių mūsų šalies vietų. Šį kartą norime papasakoti apie dar vieną šio etnografinio regiono pažibą – Priekulę. Tai miestas, kurį drąsiai galime įvardinti Mažosios Lietuvos kultūros lopšiu. Ką gi verta aplankyti viešint Priekulėje? Kuo šis miestas svarbus, kai kalbame apie Mažosios Lietuvos istoriją? Kviečiame skaityti ir sužinoti. 

Senamiestyje atsispindi Mažosios Lietuvos architektūra

Ar žinojote, jog nuo 1540-ųjų Priekulė buvo didžiausia gyvenvietė Klaipėdos krašte? XVI a. pabaigoje mieste buvo suformuota seniausia evangelikų liuteronų parapija regione. Kelis šimtmečius čia veikė ir bene žymiausias šio krašto žuvies turgus – „Strykis“, pritraukdavęs pirklius iš visos Žemaitijos. Tikras prekybos, sambūrių ir greitų susibėgimų centras!  

Tiesa, istorijos bėgyje miestas pasitarnavo ir kaip tautiškumo puoselėjimo lopšys. Nuo XIX a. antros pusės čia veikė net dvi spaustuvės, J. F. Šrėderio ir J. Traušio, kuriose buvo spausdinami lietuviški laikraščiai ir knygos, plitusios po Lietuvą carinės priespaudos metais. 

Šiandien Priekulė – be galo vertinga architektūriniu ir urbanistiniu požiūriu. Čia viešintys svečiai tiesiog negali neatkreipti dėmesio į savitą, Mažosios Lietuvos kraštui būdingą, miesto architektūrą. Ypatinga aura, pastatų grožis ir unikalus stilius – taip galima apibūdinti Priekulės senamiestį, kuris susiformavo XIX-ame amžiuje. Jame smagu tiesiog vaikštinėti ir dairytis, tad jei norite kiek labiau susipažinti su Mažąja Lietuva ir jos architektūra – rekomenduojame apsilankyti.  

Priekulėje vasarojo ir kūrė rašytoja Ieva Simonaitytė

Mažosios Lietuvos kultūros lopšiu Priekulės miestą įvardinime ne veltui. Čia gyveno ir dirbo išties daug literatų bei menininkų. Pavyzdžiui, vokiečių rašytojas Ernsas Vichertas, Klaipėdos krašto dailininkas Robertas Gleichas ar viena žymiausių Lietuvos moterų rašytojų – Ieva Simonaitytė. 1997 m. jai, miesto centre, atidengtas paminklas „Šventvakarių Ėvė“, kuris įprasmina ne tik vieną iškiliausių Klaipėdos krašto asmenybių, tačiau ir visą Mažosios Lietuvos krašto istoriją. Jei viešėsite Priekulėje, siūlome šį paminklą aplankyti. 

Priekulėje Ieva Simonaitytė buvo pasistačiusi vasarnamį, kurį pati vadino „vasaros rezidencija“. Nuo 1961 m. iki 1978 m. rašytoja namelyje vasarodavo ir kurdavo. Šiandien čia įkurtas Ievos Simonaitytės memorialinis muziejus, kuriame eksponuojamos nuotraukos, dokumentai, visų knygų pirmieji leidiniai, asmeniniai rašytojos daiktai. Lankytojams siūloma susipažinti su prozininkės gyvenimo ir kūrybos etapais. Beje, kambariuose išsaugota ir autentiška vasarnamio aplinka: baldai, paveikslai, dovanos, suvenyrai. O darbo kambaryje saugoma asmeninė rašytojos namų biblioteka. Muziejuje vedamos ekskursijos, organizuojami įvairūs renginiai, edukacinės veiklos – puiki galimybė apsilankyti ir sužinoti apie rašytojos kūrybą ir gyvenimą kiek daugiau. 

Didžiulis parkas ir šimtametis ąžuolas

Priekulės miestas ir apylinkės gali pasigirti ir gamtos paminklų gausa. Štai, pavyzdžiui, Minijos upės dešiniojo kranto vingyje įkurtas ramybe alsuojantis Vingio parkas. 13 hektarų ploto teritorija pasižymi peizažinio stiliaus elementais. Tai reiškia, jog parke atsiskleidžia natūralus vietovės grožis, siekiama, jog žmogus čia pajustų harmoniją su gamta. 

Aptakios formos tvenkiniai, vingiuoti upeliai, daug žalumos – toks yra šis parkas, kurio pažiba – Vingio parko arba tiesiog Priekulės ąžuolas. Klausiate, kuo gi šis medis įdomus? Ogi tuo, jog jam daugiau nei 380 metų! Ne veltui ąžuolas pripažintas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu. Jis aprašytas ir bene garsiausiame Ievos Simonaitytės kūrinyje „Aukštujų Šimonių likimas“. Beje, Priekulės Vingio parkas puikiai žinomas ir žirgų sporto entuziastų. Čia kasmet vyksta varžybos E. Klimovo taurei laimėti.

Kad ir kiek skaitytumėte apie Priekulės miestą, jo istoriją ir Mažosios Lietuvos architektūrą, nepajusite to jausmo, kuris aplanko vaikštinėjant žaviomis gatvelėmis ar parkais. Tad rekomenduojame susiplanuoti savaitgalio išvyktą ir pamatyti Priekulę savomis akimis! 

 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Zarasuose įžiebta Kalėdų eglė

„Pažaislio liepų alėjos vakarai“ skelbia spalvingą muzikinę programą

Klaipėda

Sigita Rudaminienė

Festivalio SPOT programoje – miesto erdvių ir vidinių išgyvenimų tyrinėjimai bei jaudinantys eksperimentai

Pasirūpinta Rumšiškių ąžuolų ganyklos medžiais senoliais

We love Lithuania

Baigiamas Lazdynų baseino įrengimas

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"