Naujienos

Pirmą kartą aprašytas išnykusiu laikytas papartis augantis pajūryje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Sensacija tiems, kam mokslas svarbu. Fundamentalus mokslinis darbas apie Pajūrio regioniniame parke aptiktą, anksčiau išnykusiu laikytą, papartį – Mažąjį varpenį ir išsaugotą gamtotvarkos darbais. Prieš įdedant labai esminės tezės citatą, trumpai perfrazuosim ne akademine, kiek profaniška buitine kalba apie tai, kas yra labai ir labai įdomu, net sensacinga. Pasirodo, būtent Klaipėdos apylinkių mažųjų varpenių populiacija – aprašyta pirmą kartą Europos mokslo istorijoje. Pirmą kartą mažasis  varpenis Europoje buvo aptiktas dabar sunaikintos Klaipėdos upės – Žvejonės slėnyje, Klaipėdos teritorijoje, Šarlotės mikrorajone. Bet tai bet kokiu atveju ta pati populiacija, kuri rada buvo neabejotinai gausesnė ir ko gero be pertrūkių. Pasaulyje rūšis buvo aprašyta ne pirmą kartą, tuomet nežinota, kad ši rūšis jau aprašyta Šiaurės Amerikoje, bet vis tiek ši mażojo varpenio populiacija įgyja ypatingą statusą, kažkuo primena Aukštumalos aukštapelkę savo svarba, tik ji pirmą kartą aprašyta Pasaulio pelkėtyros mokslo istorijoje, čia Europos. Bet čia pirmą kartą aptikti gamtoje ir aprašyti mažojo paparčio gametofitai, ištirtas genetinės medžiagos kiekis, nustatyta, kad tai būtent tos rūšies gametofitas genetiškai.

Toliau citata, vertimas iš anglų kalbos:
„Europoje šiandieninis B. simplex pirmą kartą buvo rastas dar 1823 m., aptiko vaistininkas Wilhelmas Kannenbergas Rytų Prūsijoje (netoli Mėmelio miestelio, dab. Klaipėda, Lietuva). Beveik po trijų dešimtmečių Klinsmannas (1852 m.) radėjo garbei jį apibūdino kaip B. kannenbergii („Kannenbergii“). Jis nežinojo, kad Šiaurės Amerikoje šią rūšį 1821 m. E. Hitchcockas jau pavadino B. simplex.

B. simplex paplitimas Europoje yra sutelktas šiaurinėje ir rytinėje žemyno dalyse su daugybe izoliuotų populiacijų, pasitaiko aukštesniuose kalnuose, ypač Alpėse ir Pirėnų kalnuose. Šiame dokumente mes pateikiame išsamią visų anksčiau dokumentuotų ir žinomų šios rūšies radinių Baltijos jūroje regione apžvalgą ir gretimas teritorijas ir aptariame dabartinę jos būklę. Mūsų tyrimas atskleidžia drastišką B. simplex populiacijos nuosmukį Rytų Europoje.”

„Botrychium simplex (Ophioglossaceae) in the Baltic countries and adjacent areas – a monographic study”.
Rimgailėä-Voicik, Radvilė; Tupčiauskaitė, Jūratė; Matulevičiūtė, Dalytė; Horn, Karsten; Zonneveld, Ben J. M.; Bennert, H. Wilfried

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šilto gruodžio savaitgaliai – Palūšėje

2020-ieji Neringoje – 10 idėjų, kaip sutikti Naujuosius metus

We love Lithuania

Šakių rajone pasodintas Ukrainos karo aukų atminimo ąžuolynas

200 žingsnelių geresnės paveldo būklės link

We love Lithuania

Klaipėdos šviesos meno studija Lightforms atvers duris šviesų festivalio svečiams

We love Lithuania

Turizmo diena Nidoje: vilioja renginiais, skoniais, naujais maršrutais

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"