Naujienos Pajusk! Pamatyk!

Pažinimo ir kelionių projektas: Aplankykime Baltijos pilis ir dvarus

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Daugiau kaip 130 istorinių pilių ir dvarų trijose Baltijos šalyse atvers duris lankytojams šių metų vasarą. Trijų šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo organizuodamos tarptautinį projektą, padėsiantį vizualizuoti šių šalių dvarų tinklo tankumą, pabrėžti dvarų kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklių svarbą praeityje ir dabar. Lankytojai laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Švęsdamos Baltijos šalių valstybingumo atkūrimo Šimtmečius, trijų šalių Pilių ir dvarų asociacijos apjungė savo energiją taip parodydamos simbolinę Baltijos kelio tąsą.

 

Baltijos šalių praeitis, o taip pat ir dabartis, pilna iššūkius keliančių prieštaravimų: palikime ir tarpkultūriniuose dialoguose. Viena iš įdomių temų yra dvarų likimas XX amžiuje.  Buvę politinės galios, architektūrinės ir kultūrinės didybės nešėjai: žinomų pasaulio tyrinėtojų, menininkų, rašytojų, mokslininkų ir pan. gimimo ir gyvenimo vietos, dvarai įgavo naujas funkcijas, o taip pat buvo apleisti ir nyko (jau nuo 1920-ųjų, o dramatiškai – Sovietų okupacijos laikotarpiu). Dvarų palikimo renesansas labai iš lėto prasidėjo 1980-aisiais –  pirmieji tyrimai ir išsaugojimo darbai nutiesė kelią Baltijos šalių kultūros paveldo aktualizavimui Europos kontekste nuo 1991 metų.
Nuo tada valstybės, savivaldybės, paveldo institucijos, tačiau labiausiai, šimtai privačių savininkų ir entuziastų paskyrė savo laiką, išteklius ir energiją buvusiai dvarų didybei išsaugoti ir atgaivinti. Šiandienos iššūkis yra atstatyti dvarų kaip kaimiškų vietovių ekonominės ir kultūrinės raidos variklių šiuolaikinėje visuomenėje poziciją.

XI-ojo amžiaus pradžioje dvarų savininkai ir valdytojai susibūrė į nacionalines asociacijas, siekdami dalintis žiniomis, patirtimi ir remti vienas kitą. Šiemet pirmą kartą trijų Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo sukurdamos bendrą kelionių „žaidimą”, leisiantį pažinti dvarų tinklo tankumą, atrasti panašumus ir skirtumus, paliudyti pastangas žmonių, sunkiai dirbančių, kad išsaugotų mūsų bendrą kultūros paveldą.

Daugybė dvarų atvers duris lankytojams 2018-aisiais. Keliautojai kviečiami į dvarus, jau gerai žinomus dėl savo kruopščios restauracijos, dėl įdomių muziejų, puikių paslaugų ar aukšto lygio kultūrinių veiklų. Tačiau yra ir daugybė kitų vertų pažinti – mažų ar didelių, geresnės ar prastesnės būklės. Visi ir kiekvienas iš jų yra praėjusių laikų liudytojas ir daro įtaką kultūrinei ir ekonominei vietovės raidai.

Pažinimo ir kelionių projekto simbolis yra raktas kaip užuomina į pilį ar dvarą, galintis atverti duris į naujus kultūrinio paveldo atradimus. Lankytojai rinks simbolinius pilių ir dvarų raktus kaip patirties prisiminimą ir patirto įkvėpimo ženklą.

Šis projektas skirtas Lietuvos atkūrimo ir Latvijos bei Estijos valstybių paskelbimo šimtmečiams, Europos kultūros paveldo metams paminėti, o taip pat ir daugybei asmenų bei institucijų, kurie dirba vedini svarbios misijos išsaugoti šį unikalų kultūros paveldą.

Programa:

Lankytojai pilyse ir dvaruose laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Gegužės 17 d. 13.00-15.00 visų Baltijos šalių asociacijų bendra spaudos konferencija Latvijos 100-mečio informacijos centre, Nacionalinėje Latvijos bibliotekoje, Mūkusalasiela 3, Ryga. Registracija: lv@visitbalticmanors.com

Gegužės 24 d. Atidarymo renginys Alatskivi dvare, Estijoje.

Gegužės 24-25 d. Atvirų durų dienos 26-iuose Latvijos dvaruose.

Spalio 28 d. Baigiamasis renginys Latvijoje (bus tikslinama).

Taisyklės lankytojams:

Pažinimo ir kelionių kampanijos tikslas – atverti pažinimui kuo įvairesnius dvarus ir pilis visą vasarą, todėl atvirų lankymui pilių ir dvarų skaičius kis kasdien. Svarbu visuomet pasitikrinti, kurios pilys ir dvarai yra atviri tą dieną, kai Jūs keliausite, Informacija apie atvirus dvarus, lankymo laiką ir renginius bus pateikiama nuo gegužės vidurio www.visitbalticmanors.com.

Lankytojai kviečiami rinkti lipdukus kiekvieno vizito metu keliautojo kortelėje, kurią galima bus gauti kiekvienoje pilyje ar dvare. Visi, surinkę daugiau nei 5 lipdukus savo šalyje ir 10 – kaimyninėse, dalyvaus loterijoje prizams laimėti. Prizai, suteikiami dalyvaujančių pilių ir dvarų, bus įteikiami baigiamojo renginio metu.

Lietuvoje lankytojams atsivers šie dvarai(sąrašas dar bus papildytas):

Abromiškių dvaras
Akmenos dvaras
Alantos dvaras
Aristavelės dvaras
Aštriosios Kirsnos dvaras
Aukštosios Fredos dvaras
Babtyno Žemaitkiemio dvaras
Biržų pilis
Bistrampolio dvaras
Buivydiškių dvaras
Čiobiškio dvaras
Dautarų dvaras
Jakiškių dvaras
Jašiūnų dvaras
Kelmės dvaras
Kurtuvėnų dvaras
Liubavo dvaras
Markučių dvaras
Paberžės dvaras
Paliesiaus dvaras
Panemunės pilis
Plungės dvaras
Renavo dvaras
Rokiškio dvaras
Saldutiškio dvaras
Trakų salos pilis
Trakų Vokės dvaras
Tuskulėnų dvaras
Vasaknų dvaras
Zyplių dvaras
Žeimių dvaras

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Galutiniai sprendimai dėl Zapyškio bažnyčios prieigose vykdomo projekto bus priimami pavasarį

We love Lithuania

Pasitikite pavasarį: skelbiamas „Kaunas Jazz 2019″ nemokamų renginių ciklas

Rekonstrukcija artėja prie pabaigos: ryškėja naujosios Aleksoto apžvalgos aikštelės vaizdas

Muziejų naktis Kaune: nuo orientavimosi žaidimo dviračiais iki saugyklų atvėrimo

We love Lithuania

Žiūrovų salę uždaręs LNOBT tikisi atverti duris įspūdingai „Traviatos” premjerai

We love Lithuania

Paveldosaugininkai patikrino visus Baltijos kelio atminimo ženklus

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"