Naujienos Pamatyk! Renginiai Vilniuje Vilnius

Paroda „Heritas“ kviečia net į 10 nemokamų ekskursijų Vilniuje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Pernai startavusi tarptautinė kultūros paveldo pažinimo, tvarkybos ir technologijų paroda „Heritas” tęsia tradiciją ir kviečia apsilankyti antrojoje parodoje gegužės 3-4 dienomis. Dar daugiau veiklų ir pramogų šiemet siūlantis renginys visų paveldo entuziastų ir smalsuolių lauks Vilniaus Savičiaus gatvėje esančioje Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje ir greta, buvusiame augustinų vienuolyno pastate įsikūrusiame Europos humanitariniame universitete. „Heritas” organizatoriai šiemet kviečia net į 10 ekskursijų, kuriose susipažinsite su atsinaujinančiais paveldo objektais, dokumentų restauravimo procesais ir aktyvių bendruomenių dėka atgimstančiomis senamiesčio gatvėmis. 

Balandžio pabaigoje, dar prieš parodą „Heritas” su dokumentinio paveldo išsaugojimo subtilybėmis bus galima susipažinti ekskursijose specializuotuose Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo ir Vilniaus universiteto bibliotekų skyriuose. Martyno Mažvydo bibliotekos dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriaus edukacinėje ekskursijoje bus galima išvysti pažeistus dokumentus ir pasekti jų restauravimo kelią – nuo valymo, fizinių ir cheminių tyrimų, plovimo, dėmių šalinimo, trūkstamų vietų užpildymo popieriaus liejimo mašina iki įrišimo. 

XVII a. pab. knygos priešlapis ir antraštinis lapas prieš ir po restauravimo. Vilniaus universiteto bibliotekos nuotrauka

Vilniaus universiteto bibliotekos dokumentų restauravimo dirbtuvės yra seniausios iš visų Lietuvos bibliotekose esančių dirbtuvių, jose restauruojami unikalūs rankraščiai ir reti dokumentai. Toks atsakingas darbas reikalauja labai aukštos restauratorių kvalifikacijos, įvairių cheminių ir mikrobiologinių tyrimų, geros techninės bazės. Su dokumentų restauravimo subtilybėmis ir įdomybėmis susipažinti ir iš arti pamatyti, kaip atrodo dokumentų restauravimo procesai, Vilniaus universiteto bibliotekoje bus galima balandžio 23 d., o Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje – balandžio 25 d.

Parodos „Heritas” metu pasivaikščioti ir susipažinti kvies ir naujai po rekonstrukcijos duris atversiantis Energetikos ir technikos muziejus. Valandos trukmės apžvalginėje ekskursijoje bus pristatoma pirmosios viešos Vilniaus elektrinės, davusios stiprią pradžią Vilniaus modernizacijai, 95 metų istorija ir įspūdingo dydžio 1980 m. Vilniaus miesto generalinio plano maketas. Šis vėlyvojo sovietmečio maketas, prie kurio net penkis mėnesius dirbo apie 14 žmonių, pradedant studentais, baigiant žymiais architektais, vaizdžiai papasakos, kokia ateitis ir architektūrinė vizija buvo numatyta Vilniaus miestui iki 2000 metų. 

Gėlių g. sinagoga, Martyno Užpelkio nuotrauka

Kitoje senamiesčio pusėje, stoties kvartalo kiemelyje pasislėpusi ir šiuo metu tvarkoma Zavelio Germaizės ir Dovydo Levinsono, arba Gėlių, sinagoga parodos „Heritas“ metu taip pat bus trumpam atverta visuomenei. Ekskursijoje galėsite pamatyti ir išgirsti sinagogos istoriją, pastato architektūrinius ir interjero pokyčius per ilgą laiką, pasigrožėti restauracijos metu atrastomis interjero detalėmis ir įdomybėmis. Pasivaikščiojimu bus siekiama atskleisti pastato praeitį, parodyti dabartį ir pakalbėti apie sinagogos ateities planus. Gėlių sinagoga yra viena iš dviejų išlikusių Vilniuje, kurios architektūra daug labiau atspindi senųjų Vilniaus sinagogų ir kloizų stilių nei vienintelė veikianti maurų stiliaus Vilniaus choralinė sinagoga. Be to, pokalbis apie pastatą vyks ten pat, kur 1925 metais aidėjęs garsaus kantoriaus Mošės Kusevickio balsas apjungdavo daugiau kaip 120 maldininkų.

Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčia. orobalionai.lt nuotrauka

Ramintojos bendruomenė kviečia į ekskursiją Vilniaus augustinų vienuolyno statinių ansamblio Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčioje. Ekskursiją ves gidai – savanoriai, Ramintojos bendruomenės nariai, jau daugiau nei metus aktyviai prisidedantys prie šios bažnyčios atgimimo. Greta istorinio ir architektūrinio konteksto jie papasakos, kuo gyvena bendruomenė, kaip ji prisideda prie paveldo išsaugojimo, su kokiais iššūkiais susiduria šioje veikloje ir kaip palaipsniui atgaivina senąją ir kuria naują Ramintoją. 

Parodos dalyviams siūloma apsilankyti ir greta bažnyčios esančiame,  neseniai restauruotame XVIII a. pabaigos augustinų vienuolyno pastate, kuriame šiuo metu įsikūręs Europos humanitarinis universitetas. Ekskursijas vienuolyne rengs ir ves pastato erdves bei jo istoriją puikiai pažįstantys Europos humanitarinio universiteto studentai.  

Ekskursijos Savičiaus gatvėje metu organizatoriai siekia ne tik pristatyti gatvės istoriją, tačiau ir supažindinti ekskursijos dalyvius su dabartine Savičiaus gatvės bendruomene. Aktyvūs ir paveldo išsaugojimu suinteresuoti Savičiaus gatvės gyventojai ir įmonių atstovai siūlys pažinti kasdien nepastebimas vidinių kiemelių, pastatų erdves, sužinoti apie jų vykdomą veiklą ir patirti, koks gyvenimas verda Senamiesčio širdyje. 

Senojo Vilniaus paslaptys. Gatvės gyvos nuotrauka

Panašaus tipo ekskursija beveik kaimyniniame kvartale taip pat lauks susidomėjusių – „Heritas“ kviečia susipažinti su Stiklių kvartalo istorijomis! Ekskursijos metu išgirsite, kiek pakilimų ir nuosmukių patirta kvartalo gatvėse ir kiek daug skirtingų bendruomenių istorijų užkoduota Stiklių, Gaono, Žydų, M. Antokolskio gatvių bei Švarco skersgatvio pastatų architektūroje. Senuosius pasakojimus apie gyvenimą kvartale papildys šiandieninės bendruomenės nariai, dalindamiesi savos kasdienybės pasakojimais, patirtimi ir lūkesčiais. 

Ekskursijų programą papildys ir du pasivaikščiojimai skirti šeimoms su vaikais, kuriuos ves „Gatvės gyvos” gidai. Ekskursija „Senojo Vilniaus paslaptys” atsakys į klausimus: kur anksčiau tekėjo Vilnelė? Iš kur atsirado siaurų senamiesčio gatvelių pavadinimai? O kaip pastatyti gotikinį pastatą? Maršrutas driekiasi senamiesčio gatvelėmis aplankant svarbius istorinius pastatus bei užsukant į jaukius senojo Vilniaus kiemelius, o pasivaikščiojimą lydi smagios ir interaktyvios užduotys. Rekomenduojama šeimoms su 7-10 m. vaikais.

Ekskursija „Gynybinės sienos beieškant” pasakoja, kodėl ir kur stovėjo kadaise Vilniaus senamiestį juosusi gynybinė siena, padėjusi miestui apsisaugoti nuo priešų. Ekskursantai galės išbandyti savo orientacinius įgūdžius ir keliaudami neatrastais kiemeliais ieškoti senųjų gynybinių įtvirtinimų. Rekomenduojama šeimoms su 11-14 m. vaikais.

Tikslios ekskursijų datos, laikai ir kita informacija – svetainėje www.heritas.lt. Registracija į ekskursijas pradedama balandžio 15 dieną, 12 val., parodos interneto svetainėje www.heritas.lt. 

Sekite informaciją „Heritas” Facebook paskyroje ir nepraleiskite puikios progos sudalyvauti pažintinėse ekskursijose visai šeimai!  

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Lietuvos nacionalinis muziejus vėl kviečia į ketvirtadienio kultūros istorijos vakarus

Medinės miesto architektūros muziejus atidarytas Vilniuje

„Dievų miško“ premjera IX forte

We love Lithuania

Vienybės aikštėje Kaune sodinami stambūs medžiai ir 5000 augalų

Renkamas Lietuvos medis 2023

We love Lithuania

Alytuje apsigyveno didžiulis rožinis dramblys

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"