Paulius Židonis
Naujienos Pamatyk! Panevėžys

Panevėžio plėtros agentūra: pažintis su miesto pramone, paveldu ir veiklų įvairove

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Panevėžio plėtros agentūra „Panevėžys NOW“ nuo kovo mėnesio įgyvendina turizmo skatinimo projektą „Įtraukiantis, gyvas, žalias, atviras – Panevėžys”. Jo metu yra įgyvendinama keturiolika skirtingų iniciatyvų, kurios įvairiapusiškai prisideda prie Panevėžio, kaip patrauklios turistinės vietovės identiteto formavimo bei turizmo paslaugų plėtros. Lankytojams ne tik atsivėrė pramonės įmonės, paruošusios įdomias ekskursijas, bet ir vyko savaitę trukusi pažintis su kultūriniu paveldu bei masinis pėsčiųjų žygis po Panevėžio miestą.

Gamybos užkulisius atvėrė net 11 pramonės įmonių

Pirmasis spalio savaitgalis Panevėžiui buvo ypatingas. „Panevėžys NOW“ komanda pirmą kartą miesto istorijoje organizavo ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALĮ. Šio renginio metu net 11 modernių Panevėžio pramonės įmonių atvėrė gamybos užkulisius ir visuomenei paruošė įtraukias ekskursijas. Per dvi renginio dienas jų įvyko daugiau nei 60 – dalyviai galėjo susipažinti ne tik su mieste veikiančiomis įmonėmis, bet ir pažinti senąsias miesto pramonės teritorijas – jose vyko ekskursijos „Ekrano fenomenas“ ir „Panevėžio pramonės milžinai“.  

„Turime ne tik turtingą istoriją, bet ir dabartį – Panevėžyje kuriasi ir veiklą vykdo labai pažangios, į užsienio šalis gaminius eksportuojančios įmonės. Mieste kuriama daug išskirtinių produktų – nuo į kosmosą galinčių keliauti skanėstų iki įspūdingų inžinerinių projektų. Ankstesnė patirtis atskleidė, kad visa tai įdomu ne tik mums, bet ir miesto gyventojams bei svečiams, tad sumanėme suorganizuoti tokį renginį, kuriame visi norintys galėtų tai pamatyti savomis akimis – taip gimė ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIO idėja“, – pasakoja agentūros „Panevėžys NOW“ direktorė Monika Miniotaitė.

Ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje pripažintos Panevėžio įmonės, anot M. Miniotaitės, noriai įsitraukė ir palaikė tokios iniciatyvos idėją – ekskursijos dalyviai galėjo aplankyti ir pažinti įmones „ADAX“ „Aukštaitijos vandenys“, „Devold“, „Geld Baltic“ „HARJU ELEKTER“, „IGIS“, „Jutrix“, „Kalnapilio-Tauro grupė“, „IOCO Packaging“, „Panevėžio energija“, „Schmitz Cargobull Baltic“.

Nuotr.: Pauliaus Židonio

Po ekskursijų – įspūdžiais pasidalinti baigiamajame renginyje

Kadangi ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALĮ planuojama organizuoti ir kitais metais, renginį palydėti ir įspūdžiais pasidalinti „Panevėžys NOW“  kvietė baigiamajame renginyje „ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIO stotelė: palydėtuvės“. Netradicinėje pramoninėje erdvėje – Aukštaitijos siaurojo geležinkelio traukinių depe įvykęs renginys pasitiko interaktyvia vaizdo instaliacija, kurią kūrė panevėžietis, muzikos ir meno festivalio „Iškrovos“ organizatorius Pauliaus Šaparnis, Panevėžio muzikinio teatro styginių kvarteto grojami kūriniai, kuriuos atmosferiniais garso įrašais bei elektroninės muzikos skambesiais papildė plataus spektro menininkas panevėžietis Mantas Varnas ir energingu bei aplinką drebinančiu grupės DDL PLK (Dideli Plaukai) pasirodymu. 

Nuotr.: Pauliaus Židonio

Ne viena galimybė tyrinėti industrinį miesto paveldą

ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIS džiugino ne tik galimybe patekti į įmones, pravėrusias savo duris lankytojams. Panevėžio plėtros agentūra pramoniniuose Panevėžio rajonuose organizavo ir papildomus kultūros renginius. Šią vasarą mieste vykusios „Panevėžio pramonės milžinai“ ekskursijos, sulaukusios didelio susidomėjimo, buvo kartojamos ir ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIO metu – jau trečią kartą Panevėžyje, drauge su „Gatvės gyvos“ siela Albertu Kazlausku gyventojai ir miesto svečiai leidosi tyrinėti industrinį miesto paveldą. Leidžiantis 5 km maršrutu aplink Lietuvos istoriją keitusias gamyklas ir fabrikus, visų dalyvių laukė staigmena – pramoninio objekto, legendinės kompresorių gamyklos „Aurida“ atvėrimas. Ekskursijos dalyviai galėjo patekti į jau nebenaudojamą erdvę tuometiniame dangoraižyje, 11 aukštų administraciniame pastate. Tiek vasarą, tiek ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIO metu įdomiausius pasakojimus apie gamyklos veiklos procesus iš viso išgirdo net apie 400 miesto gyventojų ir svečių. Dalyvių laukė ir specialiai šiai ekskursijai parengta ekspozicija, kurioje pristatyti autentiški, mieste veikusių ir vis dar veiklą vykdančių įmonių gaminiai, kaip konservų, muilo, mielių ir spirito bei kitų fabrikų produkcija nuo seno garsinusi Panevėžio miestą. Noras sužinoti milžinų istoriją pritraukė dalyvių ne tik iš Panevėžio, bet ir kitų Lietuvos miestų.

Dar vienoje ekskursijoje „Ekrano fenomenas“ visi turėjo galimybę iš arti pamatyti garsiąją miesto galiūnę – Ekrano kineskopų gamyklą. Panevėžio patriotas bei kultūros puoselėtojas Amandas Mikulėnas atskleidė jos paslaptis – pasakojo apie jos istoriją, įvykius ir kaip tai keitė miesto gyvenimą iki šių dienų. Daugelio smalsumą sužadino tai, kad legendinė spalvoto vaizdo kineskopų gamykla buvo ir yra neatsiejama Panevėžio miesto bei miestiečių gyvenimo dalis, o kai kurios šeimos dar ir dabar yra vienaip ar kitaip susijusios su šia „milžine“. Ekskursijos dalyviai savo akimis pamatė, koks gyvenimas šiandien verda gamyklos teritorijoje bei išgirdo, kokias istorijas mena buvę darbuotojai. 

Nuotr.: Pauliaus Židonio

Visą savaitę – medinio Panevėžio paveldo pėdsakais

Panevėžyje vyrauja dialogas tarp pramonės ir kultūros – čia slypinčių istorijų, papročių bei tradicijų. Siekiant atkreipiant dėmesį į jų tęstinumo svarbą ir atminti praeitį, visoje Europoje vyksianti kasmetinė Europos paveldo dienų savaitė, tema „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“, rugsėjo 10–16 d. nuaidėjo ir Panevėžyje. Šiemet minimi Aukštaitijos metai buvo puiki galimybė visiems daugiau sužinoti apie aukštaitišką kultūrinį paveldą, o ypač atkreipti dėmesį į kūrėjus, kurie savo meistryste prisideda prie jo išsaugojimo.

„Panevėžys NOW“ agentūra organizavo savaitę trukusį renginių ciklą pavadinimu „Dialogas tarp Panevėžio paveldo ir šiuolaikinio kūrybiškumo“ ir gyventojams bei miesto svečiams paruošė neeilinę pažintį. Trijų nemokamų ekskursijų metu pristatė medinį Panevėžio paveldą – ryškų pėdsaką Panevėžio istorijoje palikusią karaimų bendruomenę ir senojoje bei centrinėje miesto dalyje esančius medinės architektūros objektus. Tuo tarpu palikimo užkulisius atskleidė edukacinė programa „Meistrų kiemelis“, kurioje lankytojai praktiškai įsitraukė į siūlomas veiklas ir čia pat galėjo sudalyvauti paskaitoje atskleidusioje Šiaurės Aukštaitijos medinės architektūros bruožus ir išskirtinumus.

Europos paveldo dienų savaitę vainikavo baigiamasis renginys – po bene visą dieną vykusių veiklų: dailės ir alternatyvios fotografijos dirbtuvių, Aukštaitiškų ristynių, slemo ir edukacinio, šiuolaikinio sutartinių rato Panevėžio kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“, gyventojai ir miesto svečiai atvyko pasigrožėti ekspozicija netradicinėje erdvėje. Skaistakalnio parke nuskambėjus sutartinėms, buvo pristatyta menininkės Mortos Pilkės kurta meninė instaliacija – alternatyvus šviečiantis lietuviškas sodas, kurio pristatymą apipynė šokio judesio performansas „Laumių prisikėlimas“. Ekspozicija jau galima džiaugtis ir po renginio, tad tikimasi, jog ilgainiui ji taps viena iš lankytinų miesto objektų.

Nuotr.: Pauliaus Židonio

Kvietė rinktis vieną iš trijų savaitgalio pasiūlymų

Šią vasarą Panevėžys visus miesto svečius pasitiko trimis „Savaitgalio Panevėžyje“ pasiūlymų paketais, kurie kviečia pažinti gyvą, žalią ir įtraukiantį miestą. Pasiūlymuose laukė apie 50 skirtingų veiklų, metančių iššūkį – „ar visur suspėsite?“.

Kiekvienas „Savaitgalio Panevėžyje“ pasiūlymas yra skirtingas: „Gyvas“ įtraukia šeimas į smagias veiklas, pritaikytas vaikams, „Žalias“ kviečia mėgautis miestą supančia gamta, o „Įtraukiantis“ siūlo nepamirštamas pramogas ir nuotykius. 

Šiai iniciatyvai įgyvendinti buvo tęsiama rinkodaros kampanija, kuri pasiekė plačią ir įvairią šalies auditoriją. Socialinių tinklų „Facebook“ puslapyje „Ką veikti Panevėžyje“ ir „Instagram“ „Panevėžys NOW“ mirgėjo pasiūlyme esančių objektų rekomendacijos, kurias išbandė net 2 skirtingi nuomonės formuotojai. O štai trečiąjį – „Įtraukiantis Panevėžys“ – išmėgino ir pati „Panevėžys NOW“ komanda. 

Artimiausiu metu veiklų sąrašą papildys dar vienas – ketvirtasis „Savaitgalio Panevėžyje“ pasiūlymas. Visų jų, taip pat greitu metu ir naujojo pasiūlymo, spausdintiną versiją knygų skirtukų formatu galima rasti „Panevėžys NOW“ agentūroje adresu Laisvės a. 11 arba internetinėje svetainėje „Panevėžys NOW“ . Koks bus ketvirtasis „Savaitgalio Panevėžyje“ skirtukas – sužinosite jau greitai, tad sekite naujienas socialinio tinklo „Facebook“ puslapiuose „Panevėžys NOW“„Ką veikti Panevėžyje“ ir „Instagram“ – „Panevėžys NOW“.

„Ruošdami ir viešindami pasiūlymus dar kartą įsitikinome, jog pažinti Panevėžį neužtenka tik vienos dienos – įsivertinus mieste siūlomų paslaugų pobūdį ir įvairovę, teikti individualias turizmo rekomendacijas bus paprasčiau ne tik mums, bet ir mieste veikiančioms įstaigoms, kurios sulaukia nemažo turistų srauto“, – teigia „Panevėžys NOW“ vyriausioji turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė.

Kaip žinia, agentūra ir toliau stiprina partnerių, vystančių turizmo srities iniciatyvas, tinklą, taip gerinant keliautojų patirtį mieste. Identifikavus jam aktualių turizmo duomenų šaltinius, šiuo metu jau pradėti parengiamieji Panevėžio turizmo sektoriaus būklės apžvalgos darbai, siekiant didinti jo patrauklumą ir turistams pasiūlyti įvairesnį bei platesnį turizmo paslaugų paketą.

Vienas iš tokių sprendimų buvo įgyvendintas jau šį rugsėjį – miesto centrinėje aikštėje esančiame stende atnaujintas Panevėžio miesto turistinis žemėlapis, kuriame pristatyta keliautojams aktuali informacija, padėsianti atrasti unikalias miesto vietas bei planuotis maršrutus. Jis ne tik pagerins keliautojų patirtį lengvesnei orientacijai mieste, bet ir užtikrins didesnę turizmo informacijos sklaidą.

Nuotr.: Živilės Večiorkutės

Vasaros sezono uždarymas – pėsčiųjų žygiu po Panevėžio miestą

Dar birželio mėnesį, minint Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, Panevėžys aktyvų ir žaliąjį turizmo sezoną atidarė netradiciniu renginiu – naktiniu baidarių žygiu Nevėžio upe „Baidarių naktynės“. Vasaros sezono uždarymui „Panevėžys NOW“ komanda drauge su žygių ekspertais „Trail Masters“ suorganizavo dar vieną, visus judruolius ir smalsuolius suburiantį renginį – masinį žygį pėsčiomis po Panevėžį. Panevėžiečiai ir iš kitų miestų atvykę žygeiviai, leisdamiesi skirtingų distancijų maršrutais, ne tik aktyviai praleido laiką, bet ir pamatė dinamišką miesto veidą.

Pasak „Panevėžys NOW“ vyriausiosios turizmo projektų vadovės V. Reikalienės, komanda džiaugiasi sulaukusi pozityvių atsiliepimų ne tik apie žygį, bet ir apie netikėtai žalią Panevėžį, daugeliui palikusį didelį įspūdį.

Nuotr.: Rasos Ašmonaitės

„Smagu, kad net 1500 žygiuoti susirinkusių dalyvių, iš jų daug atvykusių iš įvairių Lietuvos miestų, turėjo galimybę su Panevėžiu susipažinti kiek kitokiu būdu. Šeimos su vaikais, draugų kompanijos ir žygių pėsčiomis entuziastai keliaudami 8 km, 16 km ir 26 km distancijų maršrutais pamatė miestą garsinančias pažibas bei čia slypinčius vaizdingus gamtos kampelius. Tai buvo puiki proga ne tik pademonstruoti miestą, bet ir jo dėmesį tvarumui, ekologijai ir aktyvumui, skatinant alternatyvius, aplinkai palankius judėjimo būdus“, – teigia V. Reikalienė.

Turizmo skatinimo projektas „Įtraukiantis, gyvas, žalias, atviras – Panevėžys”  yra finansuojamas Panevėžio miesto savivaldybės ir bus įgyvendintas iki 2023 m. gruodžio 31 d.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

„Laisvė šviečia“: prie Ukrainos palaikymo akcijos jungiasi beveik visi Lietuvos miestai

We love Lithuania

Lietuvos aviacijos muziejaus 30-mečio šventėje – išskirtiniai Donato Paužuolio pasirodymai

Pirmųjų pavienių migrantų istorijos: nuo rektoriaus besikuriančiame Niujorke iki haremo moterų gydytojos Stambule

Regioninių parkų centrai Lietuvoje

Kelionės su vaikais

Lankytinos vietos Joniškyje kurias būtina pamatyti

We love Lithuania

Ignalinos kraštas: dar tuzinas idėjų ką aplankyti

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"