Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Lietuvos muziejų kelias: istorija, poezija ir muzika Žemaitijos dvarų parkuose

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Š. m. liepos 2 d.  Palangos gintaro muziejuje startavo nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo  programos „Tėvynės ieškojimas“  projektas Lietuvos muziejų kelias 2021 m.  Šių metų tema „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ kviečia tęsti kelionę ir pažintį su garsiausiais Žemaitijos dvarų ir rūmų parkais.

 Programa Žemaitijos regione jau įpusėjo. Joje dalyvavę lankytojai susipažino su Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Palangos gintaro muziejumi, Palangos kurorto muziejumi, lankė Mažeikių muziejaus padalinio Viekšnių vaistinės muziejaus sodą ir ragavo sveikatos suteikiančių žolelių arbatos, Dautarų dvaro parke klausėsi  Fr. Šopeno muzikos.  Renavo dvaro šeimininkai lankytojus supažindino su parkų kūrimo stiliais, įdomias istorines ir menines programas pristatė Platelių dvaro sodyba, Užvenčio kraštotyros, Kelmės, Raseinių, Jurbarko krašto muziejai.

Antroji Lietuvos muziejų kelio 2021 m. atkarpa Žemaitijoje taip pat gausi renginiais ir pavėsį lankytojams parkuose karštomis liepos mėnesio dienomis siūlomomis ekskursijomis. Atvykusių laukia įspūdingi istoriniai dvarai, juos gaubiančių parkų didybė ir istorijos. Įdomu ir tai, kad daugumoje renginių skambės muzika ir poezija, net ir žemaičių kalba.

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus lauks lankytojų šeštadienį, liepos 17 d., renginyje, skirtame pažinčiai su Rietavo parku. Jos metu atvykusieji susipažins ne tik su iki mūsų dienų išlikusių septynių parko alėjų ir septynių tvenkinių pavadinimais, bet ir legendomis apipintos Bogdano Oginskio muzikantų krantinės, Malūno tvenkinyje dūluojančių salų, Meilės kalnelio, prieš keletą dešimtmečių žuvusio Perkūno ąžuolo istorijomis.

Kiek toliau nuo Rietavo esantiems, tą patį liepos 17-osios vakarą, Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejus siūlo pasivaikščioti ąžuolyne. Motiejaus Valančiaus ąžuolynas (200 ąžuolų) pasodintas 1995 m. ir skirtas vyskupo 200-osioms gimimo metinėms. Ąžuolyną sodino žmonės iš visos Lietuvos. Jame žaliuoja poetės Meilės Kudarauskaitės, Lietuvos Respublikos prezidento Valdo Adamkaus, M. Valančiaus giminių sodinti ąžuoliukai. Lankytojai kviečiami  ir į literatūrinį muzikinį vakarą „Ąžuolų paunksmėje“, kuriame eiles žemaitiškai skaitys Žemaitijos regiono poetai.

Liepos 24 d.  Kretingos muziejus kviečia apžiūrėti parodą „Meno šedevrai parke: gėlynai, mažoji architektūra“, kuri bus eksponuojama Kretingos dvaro parke, bei dalyvauti interaktyvioje ekskursijoje „Užburianti atgimstančio parko istorija“. Kretingos dvaro parkas – vienas seniausių Lietuvoje išlikusių XVI–XVIII a. dvaro parkų. XIX a. pab. – XX a. pr. jis buvo laikomas vienu gražiausiu ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Deja, Pirmojo pasaulinio karo metais ir sovietinės okupacijos laikotarpiu parkas buvo smarkiai sunaikintas. Šiuo metu buvusį parką mena tik išlikę jo fragmentai – liepų ir kaštonų alėjos, senieji ąžuolai, parko tvoros, tvenkiniai, krioklio uola, altanos kalva ir pora akmeninių suolų. Interaktyviomis priemonėmis muziejininkai Kretingos dvaro parką pristatys kitaip, ir parodys, koks jis buvo savo klestėjimo metu XIX amžiaus antroje pusėje. Kaip tai įvyks – sužinos tik dalyvaujantys renginyje.

Tą patį šeštadienį (liepos 24 d.) Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus kviečia į „Poezijos popietę Pajūrio dvare“. Stilizuotoje programoje dvaro parke bus skaitoma poezija gamtos ir meilės tematika, renginį užbaigs koncertas.

Dar vienas renginys liepos 24 d. vyks Gargžduose. Popietėje „Kartą Gargždų dvare…“ lankytojų lauks kilnojamos parodos ir meninė programa, ekskursija, veiklos šeimoms su vaikais ir suneštinė vakarienė parko aplinkoje. Gargždų krašto muziejus įsikūręs istorinėje miesto vietoje – buvusioje XIX a. dvarvietėje. Dvaro pastatų ansamblis su iki šių dienų išlikusiu senu parku mena Žemaitijos grafo Rönne giminę. XIX a. II pusėje suformuotas angliškojo stiliaus parkas, garsėjo kaip vienas gražiausių Telšių apskrityje.

Lietuvos muziejų kelią Žemaitijoje užbaigs ir estafetę Mažajai Lietuvai perduos Žemaičių dailės muziejus Plungėje. Čia liepos 25 d. (sekmadienį) vyks koncertas „Muzikinis piknikas kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmų parko pavėsyje“. Muziejininkai žada romantišką pasimatymą jaukioje parko aplinkoje, kurioje kadaise atokvėpį rado kunigaikščiai Oginskiai. Visi atvykę kviečiami pabūti su šeima ir mylimaisiais, atsipūsti nuo kasdienybės ir pasiklausyti muzikos.

Visi renginiai Žemaitijos muziejuose nemokami, visi vyks savaitgaliais. Tad net ir neatostogaujantys turi galimybę susipažinti su kūrybiškai parengtomis muziejininkų programomis.

Belieka pasižymėti kalendoriuje ir savo apsilankymu pradžiuginti ilgai susitikimo su lankytojais laukusius muziejų darbuotojus, senuosiuose parkuose pasisemti energijos ir pasimėgauti jų teikiamu grožiu ir vėsa.

Liepos 26 d. nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo  programos „Tėvynės ieškojimas“  projektas Lietuvos muziejų kelias 2021 m.  su šių metų tema „Kultūriniai kraštovaizdžiai: parkų ir sodų menas“ pradės renginių Mažojoje Lietuvoje etapą.

Projekto programos organizatorius – Lietuvos muziejų asociacija
Projekto partneriai – Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacija ir  Lietuvos dvarų ir pilių asociacija

Lietuvos muziejų asociacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

ARTIMIAUSI RENGINIAI ŽEMAITIJOJE 

Liepos 24 d. (šeštadienis)

10.00. Parodos „Meno šedevrai parke: gėlynai, mažoji architektūra“ atidarymas Kretingos dvaro parke.
13.00 ir 15.00
interaktyvi ekskursija „Užburianti atgimstančio parko istorija“ Kretingos dvaro parke.
23.00. Istorinių kino filmų peržiūra dvaro parke prie atkurtos dvaro rūmų verandos.

Kretingiškius ir miesto svečius pakviesime apžiūrėti parodą „Meno šedevrai parke: gėlynai, mažoji architektūra“, kurią eksponuosime Kretingos dvaro parke, šalia antrojo fontano vietos. Vėliau pakviesime į interaktyvią ekskursiją „Užburianti atgimstančio parko istorija“. Ją ves ekskursijų vadovė, vilkinti XIX a. pab. rūbais, o dalyviai, naudodamiesi planšetiniais kompiuterius, susipažins su iki šių dienų neišlikusiais parko objektais, buvusia jo didybe, galės palyginti, kaip dvaro parkas atrodė XIX amžiuje ir kaip atrodo šiandien. Vakare kretingiškius ir miesto svečius pakviesime į kino seansus netradicinėje aplinkoje – dvaro parke, šalia atkurtos rūmų verandos.

Kretingos dvaro parkas – vienas seniausių Lietuvoje išlikusių XVI–XVIII a. dvaro parkų. XIX a. pab. – XX a. pr. jis buvo laikomas vienu gražiausiu ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Deja, Pirmojo pasaulinio karo metais ir sovietinės okupacijos laikotarpiu parkas buvo smarkiai sunaikintas. Šiuo metu buvusį parką mena tik išlikę jo fragmentai – liepų ir kaštonų alėjos, senieji ąžuolai, parko tvoros, tvenkiniai, krioklio uola, altanos kalva ir pora akmeninių suolų. Šiame renginyje Kretingos dvaro parką pristatysime kitaip, parodysime, koks jis buvo savo klestėjimo metu XIX amžiaus antroje pusėje. 

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Kretingos muziejus, Vilniaus g. 20, Kretinga, mob. tel. 8 671  73 639.

Susitikime Kretingos muziejaus dvaro parke (Vilniaus g. 20, Kretinga). Koordinatės 55°54′00″ š. pl. 21°14′55″ r. ilg.

Liepos 24 d. (šeštadienis)

15.00. Renginys „Poezijos popietė Pajūrio dvare“.

Renginyje „Poezijos popietė Pajūrio dvare“ bus skaitoma poezija gamtos ir meilės tematika. Renginį ves dvaro dama. Stilizuotoje programoje poeziją skaitys miestelio bendruomenės nariai ir atvykę svečiai. Pabaigoje lankytojų lauks koncertas.

1775 m. Pajūrio dvaras priklausė Gardino apskrities maršalkai Juozapui Valavičiui. 1779 m. testamentu J. Valavičius Pajūrį paliko sūnui Mykolui Valavičiui. 1854 m. Pajūrio dvarą nusipirko Kauno gubernijos maršalka Adolfas Čapskis, tačiau 1859 m. pardavė Jonui Povstanskiui. Dvaras išsiskyrė dydžiu, XIX a. pab. jam priklausė 1100 ha žemės ir 837 ha miškų. Buvo spirito varykla, plytinė, karšykla, verpykla. Laikui bėgant vietoj spirito varyklos buvo įrengta lentpjūvė, malūnas. 1925 m. buvo šie dvaro pastatai: mediniai dvaro rūmai, trys mediniai gyvenamieji namai ir svirnas, molinis klojimas, mūrinė ir medinė arklidės, mūrinė karvidė ir kalvė. Kai 1940 m. sovietų valdžia parką nacionalizavo, dvaro pastatai sunyko. Išliko tik senas parkas. Į jį veda įvairių lapuočių alėja, vaizdą gyvina trijų tvenkinukų kaskada. Prie žemiausio jų šlaitan įsikibęs maždaug 5,5 m apimties ąžuolas. Parko plotas – 11,38 ha. Mediniai dvaro rūmai pradėti griauti apie 1975 m. 

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejus, Simono Gaudėšiaus g. 4, Šilalė, mob. tel. 8 685  27 768.

Susitikime Pajūrio dvaro parke (Jaunystės g. 2, Pajūrio sen., Šilalės r.). Koordinatės GPS 55.455147, 22.036193.

Liepos 24 d. (šeštadienis)

16.00. Popietė dvaro parke „Kartą Gargždų dvare…“ 

Renginyje jūsų lauks dvaro popietės programa: meninė dalis, kilnojamosios parodos „Dvaras Žemaitijoje: gyvenimas, ūkinė veikla ir kultūra“ pristatymas, ekskursija, veiklos šeimoms su vaikais. Renginį užbaigs suneštinė vakarienė parko aplinkoje.

Apranga arba stiliaus detalė – dvaro tema. Kviečiame maloniai praleisti laiką su draugais ir šeima!

Gargždų krašto muziejus įsikūręs Minijos upės slėnyje, istorinėje miesto vietoje – buvusioje XIX a. dvarvietėje, kuri iki XX a. trečiojo dešimtmečio garsėjo kaip vietos kultūros centras. Dvaro pastatų ansamblis su iki šių dienų išlikusiu senu parku mena Žemaitijos grafo Rėnės (Rönne) giminę. XIX a. II pusėje suformuotas angliškojo stiliaus parkas, garsėjęs kaip vienas gražiausių Telšių apskrityje.

E. Rėnė istoriniuose šaltiniuose minimas kaip išsilavinęs, mėgęs keliauti, domėjęsis menu, kūręs poeziją. Renginio metu kilnojamojoje parodoje bus pristatomi Žemaitijos dvarų valdytojų kaimynystės ir giminystės ryšiai, jų bendravimas ir konkuravimas pritaikant naujausius Europos technikos laimėjimu savo dvaruose, statant ir projektuojant pastatus, kuriant literatūrą ir muziką, įsitraukiant į švietėjišką veiklą. 

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Gargždų krašto muziejus, Sodo g. 5, Gargždai, Klaipėdos r., tel. (8 46)  45 22 14, mob.tel. 8 656  15 501.

Susitikime Gargždų miesto parke (buv. dvaro parkas, Kvietinių g. 24B, Gargždai). Koordinatės 55.7122172,21.4003081,16.5.

Liepos 25 d. (sekmadienis)

15.00. Koncertas „Muzikinis piknikas kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmų parko pavėsyje“

Muziejų kelio Žemaitijos regione paskutinę dieną kviesime į romantišką pasimatymą Mykolo Oginskio rūmų parke, kuriame žydi margi gėlynai ir ošia šimtamečiai ąžuolai. Jaukioje parko aplinkoje, kurioje kadaise atokvėpį rado kunigaikščiai Oginskiai, sukursime erdvę pabūti su šeima ir mylimaisiais, atsipūsti nuo kasdienybės ir pasiklausyti muzikos.

1873 m. Plungės dvarą ir miestelį iš Platono Zubovo įsigijo kunigaikštis Mykolas Oginskis (1849–1902). Vedęs Mariją Skuževską iš turtingos ir žinomos lenkų didikų giminės, Plungėje įkūrė grožiu ir kultūrine veikla išgarsėjusią rezidenciją. Mišraus tipo XVIII–XIX a. parkas įkurtas švento žemaičių miško – alko – vietoje. Nuo 1986 m. parkas yra respublikinės reikšmės saugomas gamtos paminklas. Parko pasididžiavimas – vienas seniausių ir didžiausių Lietuvoje Perkūno ąžuolas. Kunigaikščio M. Oginskio nurodymu buvo iškasti septyni kaskadiniai tvenkiniai, kuriuos jungia akmeniniai tilteliai šliuzai. Išskirtinį kraštovaizdį parkui teikia pratekanti Babrungo upė. Žemaičių dailės muziejus rūpinasi parko puoselėjimu ir tvarkymu, kasmet sodinamos gėlės, saugomi senieji medžiai, atkuriamas prie M. Oginskio rūmų buvęs vaismedžių sodas.

Renginys nemokamas.

Organizatorius: Žemaičių dailės muziejus, Parko g. 3A, Plungė., tel. (8 448)  52 492, mob. tel. 8 629  28 680.

Susitikime prie Mykolo Oginskio rūmų parko vartų, Parko g. 1, Plungė). Koordinatės 55.91817134891387, 21.84458802752479.

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Žygis PTuras: Molėtų takais 2022

Tilžės akto 100-mečiui – teatralizuotos folkloro programos Klaipėdos koncertų salėje

Šimtmečio Dainų šventės ansamblių vakaras – protėvių giesmės, karo šokiai ir banguojantys rugių laukai

Lietuvos jūrų muziejus Vasario 16-ąją pasitinka išskirtiniu leidiniu

Kaip miškininkai kankorėžius paverčia medžiais

We love Lithuania

Ilgiausiam Lietuvoje automobilių tiltui – Šimtmečio vardas

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"