Silvestras Samsonas
Kultūra Muziejus Naujienos Pamatyk! Vilnius

„Kelkis, kelkis – jau Velykos!“: tradicijos atgimsta naujoje parodoje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Pavasarį, kai po žiemos sąstingio vėl ima busti gyvybė, kai grįžta šviesa ir šiluma, ateina džiaugsminga Velykų šventė. Lietuvos nacionalinis muziejus padeda tradicijoms atgimti ir kviečia lankytojus į parodą „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“, kurioje gilinamasi į šventines lietuvių apeigas, kartais užmirštamus ritualus bei visą Velykų tradicijos reikšmę.

Atgimstančios tradicijos

Anksčiau buvo sakoma: „Papročius žinosi, per Velykas neliūdėsi, – būsi stiprus ir vikrus per visus metus“. 

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ skirta moderniai supažindinti su lietuvių Velykų papročiais, apeigomis. Parodos kuratorės Edita Preglauskienė ir dr. Elvyda Lazauskaitė kviečia lankytojus permąstyti Velykų tradiciją. „Iš kartos į kartą perimami senieji papročiai nėra sustabarėjęs darinys. Kiekviena karta juos gali kūrybiškai praturtinti pagal savo pasaulėžiūrą ir padaryti suprantamus bei priimtinus labai pasikeitusiame pasaulyje. Įsisavindami Velykų tradicijos reikšmę, galime pritaikyti ritualus savo gyvenime ir tęsti kartas vienijančią kultūrinę grandinę“, – teigia dr. E. Lazauskaitė.

Nuotr.: Silvestro Samsono

Šventė, skatinanti būti kartu

Parodoje „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ atkreipiamas ypatingas dėmesys į papročius bei apeigas jungiantį bendruomeniškumo aspektą, itin aktualų šiais laikais. Velykų laikotarpiu atsigręžiama į vienas kitą, kartu einama keliu nuo kančios prisiminimo iki Prisikėlimo bendro šventimo. 

Kaip teigia Lietuvos nacionalinio muziejaus vadovė dr. Rūta Kačkutė: „Velykų laikotarpiu buriasi ne tik šeimos – Velykų papročiai buria kaimynus, bendruomenes. Dabar, jau daugiau nei metus besitęsiant karui Ukrainoje, o visuomenei kenčiant neužtikrintumą, tai ypatingai svarbu, nes tai grąžina mums tvirtumo jausmą, kuris padeda ištverti sunkius laikus“.

Muziejus kviečia lankytojus burtis į popietes šeimoms ir ekskursijas. Parodoje bus galima pasidalyti bendrumo džiaugsmu su ukrainiečiais – bendruomenėms tereikia susisiekti su muziejaus Paslaugų lankytojams ir edukacijos skyriumi (el. p. lankytojai@lnm.lt) ir pasiteirauti dėl nemokamų edukacinių užsiėmimų. Bus organizuojamos Velykų papročių popietės, kuriose susipažinsime ir su ukrainiečių Velykų papročiais.

Nuotr.: Silvestro Samsono

Siūlys ne tik prisiminti, bet ir atrasti 

Jaunieji parodos lankytojai galės susipažinti su Velykų tradicija, o vyresnieji – įvairiapusiškai praturtinti sąmonėje laikomą Velykų paveikslą.

Parodoje pristatomos dažnam įprastos ir rečiau prisimenamos Velykų apeigos. Joje galima sužinoti apie silkės išvarymo/išplakimo eitynes, dar iki krikščionybės įvedimo po namų pamatais dedamus akmeninius kiaušinius, savitas Vilniaus krašto verbas, velykinio pyrago aukščio reikšmę ir daug daugiau. Tarp itin didelio margučių kiekio pirmąkart eksponuojamas ir XIII a. apeiginis akmeninis kiaušinis. Pasak E. Preglauskienės, parodoje rodomi eksponatai ilgai laukė savo eilės atsidurti prieš lankytojų akis, o dabar sulaukė tam paties tinkamiausio meto.

Paroda „Kelkis, kelkis – jau Velykos!“ veikia Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje Naujajame arsenale nuo 2023 m. kovo 1 d. iki 2023 m. gegužės 2 d. 

Nuotr.: Silvestro Samsono
Nuotr.: Silvestro Samsono
Nuotr.: Silvestro Samsono
Nuotr.: Silvestro Samsono
Nuotr.: Silvestro Samsono
Nuotr.: Silvestro Samsono
Nuotr.: Silvestro Samsono
Nuotr.: Silvestro Samsono

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Trijų Kryžių kalnas

Vidmantas Dirsa

Dvi dienas trukęs festivalis „Big Band Festival Šiauliai 2021” šiauliečius žavėjo programos įvairove

Katedros aikštė

Liuda Mickutė

Pakelkite akis į viršų

Gediminas Laskauskas

Vilniaus oro uosto dovana – galimybė iš arti stebėti lėktuvus

Užlieti laiptai Nerin

Renata Šniolienė
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"