Andrejus Tomenko
Kaišiadorys Lankytinos vietos Kaišiadoryse Naujienos Pamatyk!

Kaišiadorių miestas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Kaišiadorys – miestas 67 km į vakarus nuo Vilniaus, 37 km į rytus nuo Kauno, rajono ir vyskupijos centras su pagrindine vyskupijos bažnyčia – Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedra. Miestas turi herbą. Nuo geležinkelio Vilnius-Kaunas, dalijančio miestą į dvi dalis, atsišakoja geležinkelis į Jonavą, Šiaulius. Už 6 km į pietus – Vilniaus-Kauno greitkelis. Iš Kaišiadorių eina plentas į Alytų. Anksčiau iš pietų pusės miestą siekė pelkėtas Lomenos upelio aukštupio slėnis – Žiebinos durpynas. Lomena išteka iš Persmugo pelkių, esančių 3 km nuo Kaišiadorių. 1960 m. upelio vaga sureguliuota, durpynas nusausintas.

Žirgai primena skirtingomis kryptimis pralekiančius traukinius, ilgi banguoti žirgų karčiai – garvežių paliekamų dūmų juostas, o raudonos akys – žibintus. Šios figūros įkomponuotos juodame skyde. Ši spalva yra klasikinė, nuo seno naudojama heraldinėje praktikoje.

Kaišiadorys jau Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečių administracijos paskelbti apskrities centru. Pokaryje jie palaipsniui perėmė Trakų apskrities centro vaidmenį. Kodėl apskrities centru tapo Kaišiadorys? Nes senąjį šio regiono administracinį centrą Trakus kontroliavo Lenkija. Taigi, kaip Kaunas dėl okupacijos tapo laikinąja Lietuvos sostine, Kaišiadorys tapo apskrities centru. Buvimo apskrities centru dvidešimtmetis turėjo lemiamą reikšmę Kaišiadorių miesto raidai. Politinį Kaišiadorių vaidmenį sustiprino jų tapimas ir vyskupijos centru.

Geležinkelio stotis, nuotr. Andrėjus Tomenko

Geležinkelio stotis – 1919 m. liepos 6 d. išvyko pirmasis Nepriklausomas traukinys iš Kaišiadorių į Radviliškį. Čia dirbo Didžiosios Kovos apygardos įkūrėjas ir vadas partizanas Jonas Misiūnas – Žaliasis Velnias. Miestas pradėjo augti XIX a. susiformavus svarbiam geležinkelių mazgui. Dideli geležinkeliu keliaujančių ir čia persėdančių į kitą geležinkelio liniją žmonių srautai diktavo pagrindines verslo kryptis – buvo steigiamos krautuvėlės, viešbučiai bei užeigos. Praėjus keliolikai metų nuo miestelio įsikūrimo, jis jau klestėjo. 1897 m. Kaišiadorių stotyje ir gyvenvietėje gyveno 374 gyventojai – apie du trečdalius visų gyventojų sudarė žydai.

Geležinkelio vandens bokštas. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Dar labai svarbus objektas šioje teritorijoje yra vandens bokštas, jis pastatytas 1883 m., jis primena tuos laikus, kai traukiniai buvo varomi karšto garo pagalba. 

Kaišiadorių geležinkelio viadukas. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Kalbant apie geležinkelį dar vienas svarbus objektas, tai geležinkelio viadukas, šis viadukas pastatytas tiesiant geležinkelį Varšuva – Virbalis 1860 m. Tai vienas seniausių viadukų Lietuvoje, ypatingai geros statybos pavyzdys. 

Partizanų koplyčia. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Netoliese, kapinių teritorijoje galite pamatyti koplyčią Kaišiadorių partizanams atminti 1993 – 1998m. Vienas reikšmingiausių tokio tipo paminklų Lietuvoje. Jo iniciatorius ir autorius architektas S. Petrauskas bei dailininkai A. Skarbaliūtė ir L. Glinskis, čia palaidota keliolika partizanų bei iškalta 358 žuvusiųjų pavardės. 

Teofiliaus Matulionio koplyčia. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Labai svarbu paminėti, kad Kaišiadorių miestas yra labai glaudžiai susijęs su Palaimintuoju Teofiliumi Matulioniu, šis žmogus iškentėjo ir atnešė mums tiek daug, kad neužtektų kelių eilučių papasakoti, tad labai kviečiame apie jo istoriją, jo darbus, pasiaukojimą Kaišiadorims, Lietuvai bei pasauliui pasiskaityti šiame puslapyje www.teofiliauskelias.lt, o mūsų mieste apsilankę būtinai atvykite į Kaišiadorių Kristaus Atsimainymo katedrą, kurioje yra Teofiliaus Matulionio koplyčia ir ten esantis jo sarkofagas su Palaimintojo palaikais bei kanoninis paveikslas. Be to, ši katedra yra viena iš septynių Lietuvoje katedrų, šioje katedroje kabo Gailestingojo Jėzaus paveikslas, patalpintos šv. Jono Pauliaus, šv. Faustinos ir apl. Mykolo Sopočkos relikvijos. 

Teofiliaus Matulionio paminklas. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės
Paminklas V. Sladkevičiui. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Šventoriuje pastatyta kardinolo Vincento Sladkevičiaus paminklas. Taip pat prie šios katedros pamatysite arkivyskupo Teofiliaus Matulionio paminklą. 

2017 m. šio Palaimintojo garbei buvo pavadinta aikštė ir 2018 m. ant galinės Algirdo Brazausko gimnazijos sienos nutapyta Teofiliaus Matulionio freska. 

Taip pat glaudžiai susijusi su Teofiliumi Matulioniu yra Kaišiadorių vyskupijos kurija, ši vyskupija įkurta 1926 m. 1935 m. baigti statyti vyskupijos rūmai, kuriuos 1931 m. suprojektavo architektas Vaclovas Michnevičius. Vienas stilingiausių miesto pastatų, kuriame įrengta Kaišiadorių vyskupijos sakralinė ekspozicija. 

Algirdo Brazausko parkas. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Netoliese yra Algirdo Brazausko parkas, kuris šiais metais yra nominuotas kaip gražiausiu Kauno regiono parku, džiaugiames, kad šeimos su vaikais, senjorai bei jauni žmonės čia lankosi, praleidžia savo laisvalaikį. 

Brazauskų namai – muziejus. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Prisimenant Prezidentą Algirdą Brazauską, kviečiame apsilankyti ir jo tėvų Brazauskų namą – muziejų, susipažinti su jų šeimos istorija, jų likusiais daiktais, ten dirba nuostabūs muziejaus darbuotojai, kurie jums pristatys šiuos šaunius žmones. 

Paminklas tremtiniams. Nuotr: Viktorijos Kanapinskaitės

Šiek tiek paėjus nuo Brazauskų namų – muziejaus dešiniau link geležinkelio stoties galima pastebėti paminklą Kaišiadorių miesto ir rajono politiniams kaliniams bei tremtiniams. 1996 m. birželio 14 d. pašventintas architekto Stasio Petrausko sukurtas paminklas iš šios geležinkelio stoties 1941 ir 1944 – 1953 m. ištremtiems bei išvežtiems į lagerius Kaišiadorių rajono gyventojams atminti. 

Freska „Bučinys”. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Turime dar vieną freską „Bučinys“, kurią nutapė Tadas Vincaitis ir Edvardas Šeputis. 

Estrada. Nuotrauka Sauliaus Jankausko

Keliaujant labiau link miško turime pažintinį taką, kuriame galite aplankyti miško parko estradą, kurioje vyksta daug renginių bei didžiausios miesto šventės, ąžuolą, kuris yra šio miško pažiba bei II pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietą. 1973 m. kapinėse pastatytas paminklas, kuris turi vietinės reikšmės dailės paminklo statusą. 

Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Keliaujant toliau šiuo pažintiniu takų atsidursite Girelės poilsiavietėje, čia galima pailsėti, pažvejoti bei pasivaikščioti. Jei norisi aktyviai praleisti laiką, tai kitoje kelio pusėje taip pat yra Girelės II tvenkinys, prie šio tvenkinio yra puikus 2 km ilgio išasfaltuotas takas pasivaikščiojimui, be to čia yra įrengtos teniso, krepšinio, tinklinio bei sporto inventoriaus aikštelės. 

Girelės poilsiavietė. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės
Girelės II tvenkinys. Nuotr: Giedrės Streikauskaitės

Šaltiniai:

  1. Kaišiadorių krašto muziejaus enciklopedija
  2. Kaišiadorių turizmo ir verslo informacijos centras

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Lietuvą pasiekė rekordinė, tris dienas po kosmosą skraidžiusi trispalvė

We love Lithuania

Ką veikti Marijampolėje?

We love Lithuania

Vilniaus sporto festivalyje – populiarėjančios sporto šakos, sporto filmai ir diskusija su Rūta Meilutyte

We love Lithuania

Kombučios festivalio organizatoriai: norime parodyti, kokią puikią alternatyvą alkoholiui turime

Ant Neringos kopų – nauji meniniai akcentai

Edukacijos ir degustacijos Ilzenbergo dvare

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"