Ką pamatyti Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Ką pamatyti Švenčionyse?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Nalšios muziejus

Švenčionių kraštotyros muziejus įkurtas 1945 metų vasario mėnesį. Muziejaus fondus sudarė mokykloje naudotos mokymo priemonės, mineralų kolekcija, akmeniniai kirvukai, monetų ir banknotų kolekcija.
1992 m. lapkričio 19 d. Švenčionių rajono valdybos nutarimu pakeistas Švenčionių kraštotyros muziejaus pavadinimas. Jis pavadintas Nalšios muziejumi. Muziejus kaupia istorijos, gamtos, archeologijos, amatų, verslų ir buities eksponatus, organizuoja ekspedicijas (kraštotyrines, archeologines) jiems rinkti, tiria krašto etnokultūrinį palikimą ir jį propaguoja. Nalšios muziejuje sukaupta virš 64 000 eksponatų. Saugomi unikalūs akmens ir žalvario amžių archeologiniai radiniai iš Kretuono apyežerio gyvenviečių: papuošalai, darbo ir verslų įrankiai. Numizmatikos rinkinyje: Vaclovo IV Prahos grašiai, Žygimanto Augusto pusgrašiai, Rusijos kapeikos bei 20 a. monetos ir banknotai. 2000 metų vasario 14 d. Nalšios muziejus atvėrė duris naujame pastate. Trijose ekspozicijų salėse eksponuojama gamtos, archeologijos, istorijos, miestelėnų buities bei etnografijos eksponatai. Ekspozicijoje rodoma: kraičio skrynios, spintos, bufetai, kiti miestelėnų buities rakandai. Adresas: Laisvės a.1, Švenčionys, tel. (8 387) 5 18 31.

Nalšios muziejaus Reškutėnų filialas

Muziejų įkūrė mokytojas Izidorius Kazakevičius. Per dvi dešimtis metų buvo sukaupta daugiau kaip 1000 eksponatų, pasakojančių apie šio krašto istoriją. Čia galima susipažinti su įvairių laikų lietuviškais leidiniais, pamatyti muzikos instrumentus, senuosius namų apyvokos daiktus, archeologinius radinius, įvairių akmenų kolekciją, netgi meteoritą. „Ryto“ draugijos Reškutėnų pradžios mokykla, kurioje įsikūręs muziejus, 2008 metais įrašyta į kultūros vertybių registrą. Adresas: Reškutėnų g. 44/47, Reškutėnai, Švenčionėlių sen., Švenčionių r. sav. Tel. 861607510.

Sirvėtos regioninio parko lankytojų centras

Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro viduje, pirmame aukšte, įrengta vidaus ekspozicija, kurios tema ,,Mitologija“. Pagrindinis ekspozicijos elementas – Gyvybės arba Pasaulio medis. Remiantis šiuo simboliu mūsų protėviai aiškino pasaulio struktūrą, amžiną gyvenimo ratą. Ekspozicijoje atsispindi trys pagrindiniai elementai – gamta ir kaip neatsiejama jos dalis – žmogus, nuo seno kuriantis kultūrą. Sakmės, legendos – didelė šios kultūros dalis, pasiekusi mus iki šių dienų.

Aplink medį, jo viduje bei kitur pastebimi įvairūs ženklai, simboliai. Kiekvienas iš jų turi unikalią reikšmę – kiekvienas jų slepia savyje daugiau informacijos nei vien tik žodis. Šie ženklai yra įpinti į maldas Žemynai, Perkūnui bei Gabijai, užrašytas ant stiklinių pertvarų, skiriančių atskirų patalpų erdves.

Simbolių reikšmes lankytojas gali sužinoti naudodamasis šios unikalios Lankytojų centro kalbos šifro lentelėmis – arba, pasistengęs gali jas atrasti ir kitur… Gyvybės medžio viduje galima pasiklausyti sakmių, iš dabarties pasineriant į mitinį pasaulį…

Informaciniuose Terminaluose galima rasti dominančios informacijos. Viename, esančiame gyvybės medžio viduje – informacija pateikta apie mitologiją, senąjį požiūrį į aplinką, pasaulio struktūrą, taip pat regioniniame parke aptinkamus retus augalus bei gyvūnus. Yra jame ir du žaidimai – vienas gamtine tema, o kito tematika susijusi su mitologija. 

Kitame terminale, kuris yra susietas su regioninio parko žemėlapiu, rasite bendrą informaciją apie saugomą teritoriją, apie lankytinus gamtos ir kultūros paveldo objektus, pažintinius takus bei maršrutus. Taip pat įdomius faktus apie šias vietoves… Adresas: Šventa, Švenčionių r., Švenčionių r. sav., Sirvėtos regioninis parkas. Tel: (8 387) 47 524, info@sirveta.lt.

Koordinatės: 640292, 6119776 (LKS) arba 26.203510, 55.193616 (WGS). Atvykti galima nuo Švenčionių arba nuo Ignalinos pusės, keliaujant 102-uoju keliu Švenčiony-Ignalina. 6-ajame kilometre važiuojant nuo Švenčionių, šalia pakelėje esančio akmens yra posūkis į dešinę – į Šventos kaimą, kur buvusio Šventos dvaro svirne ir įsikūręs Sirvėtos regioninio parko Lankytojų centras.

Pažintinis mokomasis mitologinis takas

Šventos kaime įsikūręs Sirvėtos regioninio parko lankytojų centras, kur lankytojai gali daugiau sužinoti apie saugomą teritoriją, rasti informacijos apie gamtos ir kultūros paveldo vertybes, apžiūrėti vidaus ekspoziciją, kurios tema –,,Mitologija“.

2014 metų pabaigoje įrengtas pažintinis mitologinis takas, kurio pradžia ir yra šalia Sirvėtos regioninio parko lankytojų centro. Taigi šis takas yra tarsi vidaus ekspozicijos tęsinys lauke.

Šia atkarpa keliaujantis žmogus pamato 17 skulptūrų, kuriose įkūnytos senosios lietuvių dievybės ir mitologinės būtybės. Šiame take žmonės gali ne tik susipažinti su mitologijos aspektais, kultūriniu paveldu, bet ir sužinoti kitų įdomių gamtinių faktų.

Paprastai pasivaikščiojimas trunka nuo vienos iki dviejų valandų. Žinoma, galima užtrukti ir ilgiau – tai priklauso nuo kiekvieno norų. Yra galimybė pasivaikščioti taku su gidu. Dažnai rengiamos edukacinės programos šioje pažintinio tako aplinkoje, mat visai čia pat yra ir Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykla.

Saugomoje teritorijoje yra nemažai vietovių ir objektų, kurių atsiradimą atskleidžia mitologinės ir istorinės sakmės. Šioje Švenčionių aukštumos dalyje tiek gamta, tiek žmogus sukūrė palikimą, ir kiekvienas gali atrasti kažką įdomaus.

Kačėniškės piliakalnis

Piliakalnis įrengtas Mergežerio ežero vakariniame krante, ant pailgo masyvaus gubrio, kurį supa ežeras ir pelkėtos žemumos. Aikštelė yra kiek išgaubta, stačiakampio formos, apie 60 m. ilgio ir 10 m. pločio. Šlaitai statūs, apie 20 m. aukščio. Piliakalnio gynybinius įrenginius sudaro 2.5 m. žemiau aikštelės, šlaite, esantis 1.5 m. aukščio pylimas, už kurio dar pastebimos buvusio griovio žymės.

Mergežerio ežero pakrantėje aptiktas senovės gyvenvietės kultūrinis sluoksnis. Šlaite rasta lipdytos keramikos brūkšniuotu paviršiumi.

Pietrytinėje papėdėje, Mergežerio ežero pakrantėje, 0,5 ha plote aptiktas senovės gyvenvietės kultūrinis sluoksnis. Spėjama, jog čia galėjo būti gyvenama I tūkstantmetyje prieš Kristų – I tūkstantmečio po Kristaus pradžioje.


Pasakojama, kad ežero pakrantėje buvo troba, kur gyveno trys seserys. Kartą jos nuskendo – dėl to ežero ledas kartais būna raudonas. Sa¬ko: „Neik, neik, – ten untrauk tan ažeran. Čia gi trys mergas nuskenda… jeigu berniukai maudas, tai labai nekęsdava – paskandindava…“

Kontaktai: Švenčionių r., Švenčionių r. sav., Sirvėtos regioninis parkas. Tel.: 8 387 50131, Faksas: 8 387 47 524, info@sirveta.lt. Koordinatės: 643923, 6122968 (LKS) arba 26.262117, 55.221222 (WGS).

Naujiena

Nuo šiol Kačėniškės piliakalnį galima pasiekti naujuoju pažintiniu taku, vingiuojančiu per pelkes, miško keliukais. Transporto priemones palikę šalia Garnių kaimelio esančioje aikštelėje, lankytojai pėsčiomis pasieks piliakalnį iš vakarų pusės. Įrengti informaciniai stendai, suoliukai, lauko tualetas, terasuoti takai.

Vieta: https://goo.gl/maps/SA7jGvDPcAPjDqxb8

Edukacijos

1) Duonos kepimas restorane ,,Labanoras‘‘. Programoje dalyvaujantys svečiai gali ne tik stebėti Duonelės gimimą, bet ir patys išsikepti savo kepalėlį. Aišku, prieš tai reikia pasiskambinti ir susitarti (programa vyksta viešbutyje – restorane „Labanoras“). Kontaktai: Viešbutis – restoranas „Labanoras“, Seniūnijos g.17, 29, Labanoro miestelis, Švenčionių rajonas. Tel. +370 655 709 17, +370 655 709 18, El.p. info@hotellabanoras.lt

Restoranas priklauso Europinio kulinarinio paveldo tinklui. Labanoro girios ,,auksas” – grybai, dažniausiai sutinkami restorano patiekaluose. Taip pat šiame regione gausu sraigių, žuvų, žvėrių bei miško uogų, pievose – prieskoninių žolelių, puikus miško medus – visa tai  siūlo savo svečiams. Sezoninės daržovės ir vaisiai restorane – iš mūsų daržo ar sodo. Vištų, ančių, putpelių kiaušiniai taip pat iš mūsų ūkio. Nemažą dalį produktų restoranui tiekia vietiniai augintojai, žvejai ir gėrybių rinkėjai, o ne prekybos centrai.

2) Reškutėnų tradicinių amatų centras. Centre veikia audimo, pynimo, verpimo, vėlimo, medžio, keramikos dirbtuvės. Neužmirštas ir gardusis kulinarinis paveldas: senovinėje krosnyje kepama naminė duona ir pyragai, spaudžiami sūriai, gaminama naminė gira.

Centre taip pat įrengta biblioteka, skirta tradiciniams amatams, o širdį glostančiais amatininkų gaminiais prekiaus „Krautuvėlė“.

Daugiau info: http://infosvencionys.lt/reskutenu-tradiciniu-amatu-centro-edukaciniai-uzsiemimai/

Edukacinės programos užsakomos iš anksto nuo 9 iki 16 val. tel. 8 67275598, 868440004, išskyrus sekmadienius, pirmadienius. El.p. reskutenuamatai@gmail.com. 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šaltibarščių pašto ženklas – ir virtualiems linkėjimams

„Permainų muzika“: atsiverkime pokyčiams ir naujiems įspūdžiams!

Į Kauną viliojo kerinti vidurvasario šventė – „Kvapų naktis“

We love Lithuania

Kalėdinė magija skleisis vokalo studijos „Rokoko“ koncerte 

Steigiami nauji draustiniai – net 12

Vis dar neturite kalėdinių dovanų? Išsigelbėjimo planas – paskutinės minutės kalėdinė mugė

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"