Arnoldas Čyvas
Naujienos Pamatyk!

Gandrinės – gandro diena

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Gandro diena (Gandrinės, Blovieščiai) švenčiama kovo 25 dieną, kai į mūsų kraštą grįžta baltieji gandrai. Sakoma, kad grįždamas gandras ant uodegos parneša kielę, kuri išspardo paskutinius žiemos ledus. Gandras – pavasario pranašas.

Tai mūsų nacionalinis paukštis. Lietuvoje labai dažna rūšis ir jų populiacija yra tikrai didelė – priskaičiuojama apie 20 tūkstančių perinčių porų (2016 m. duomenys).  Baltieji gandrai aptinkami visoje šalies teritorijoje.

Baltasis gandras (Ciconia ciconia) – gandrinių šeimos didelis paukštis. Tai didelis, ilgu snapu, ilgomis kojomis, ilgu kaklu paukštis. Visas kūnas baltas, tik sparnai juodi. Snapas ir kojos raudonos. Patinai vidutiniškai yra stambesni už pateles.

Darius Laukaitis
Gandras

Baltasis gandras mėgsta įsikurti žmonių kaimynystėje, taip pat netoli pelkėtų vietų ir vandens telkinių. Balandžio pabaigoje ar gegužės mėnesį gandralizdyje deda vidutiniškai 4 matinius baltus kiaušinius. Pakaitomis peri patelė ir patinas 31–34 dienas, paskui abu maitina savo vaikus. Jaunikliai lizdą palieka po 58–64 dienų, bet dar apie dvi savaites skraido su tėvais

Įprastai maitinasi netoli nuo perėjimo vietos. Gaudo vabzdžius, kitus bestuburius, žuvis, varliagyvius, peles, ant žemės perinčių paukščių jauniklius. Įdomu, kad varlės sudaro tik nežymią gandrų lesalo dalį.

Gintaras Balčiūnas
Kai akių kontaktas pasako viską…

Senovėje Gandrinės buvo laikomos savotiškais Naujais metais. Neveltui šią dieną svarbūs spėjimai ir buvo tikima, kad kokios bus pirmos naujų metų dienos, tokie ir visi metai. Tikėta, kad pirmą kartą pamatytas gandras gali daug nulemti visiems metams. Labai svarbu, kaip gandrą pirmąkart tais metais pamatysi. Jei skrendantį – visus metus darbus spėsi nudirbti. Jei tupintį – nelabai seksis.

Pavasarį simbolizavo ir tikėjimai, kad per Gandrines gyvatės po žemę savo karalienės karūną ritinėja ir taip žadina gamtą, kad meškos savo guolyje pabunda… Taigi, kovo 25 d. buvo glaudžiai susijusi su pavasario pranašais, su Žemės budinimu.

Gandras skirtingose Lietuvos vietose ar tarmėse vadinamas įvairiai: starkas, gužas, gužutis, garnys, busilas, bacionas, didutis.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Nušvito Prienų Kalėdų eglė

We love Lithuania

TOP5 idėjos savaitgaliui Druskininkuose (rugpjūčio 4-6 d.)

Vilnelės valymo darbai: šių metų „laimikis“ 3 tonos šiukšlių

Tarptautinė laimės diena sugrįš į Kauną ir kvies pakilti

We love Lithuania

Karpinių paroda „Mano Čiurlionis“

Nauja „Kuriu Vilnių“ instaliacija „Klausyklos“ kviečia pasikalbėti

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"