Festivaliai Lietuvoje Muzikos festivalis Naujienos Pamatyk! Renginiai Vilniuje Vilnius

Festivalis „Skamba skamba kankliai“ kviečia susipažinti su Sardinijos folkloru

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Į šių metų festivalį „Skamba skamba kankliai”, vyksiantį gegužės 21 – 26 dienomis, atkeliauja ypatingi svečiai iš Italijos – vyrų grupė „Tenore Santa Ruche Oniferi“, puoselėjanti unikalų tradicinio polifoninio dainavimo stilių cantu a tenòre, būdingą tik Sardinijos salai. Nors daugelis, išgirdę apie italų muziką, nė nepagalvotų, kad ji galėtų nustebinti net visko girdėjusį melomaną, galima drąsiai teigti – šis archajinis dainavimo stilius nepaliks abejingų. Tradicija, kurią puoselėja šis vyrų kvartetas Sardinijos saloje, yra tikra egzotika! Ne veltui cantu a tenòre muzikinė tradicija buvo įtraukta į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

„Tenore Santa Ruche Oniferi“ susikūrė 2003 m., Oniferi miestelyje, Barbagijos regione, Sardinijoje. Grupėje dainuoja keturi nariai, nes šiam žanrui būdinga būtent tiek balsų: trys vyrai atlieka pritariamąsias partijas gerklinio dainavimo būdu imituodami skirtingus gyvulius, o ketvirtasis – švelniu ir melodingu balsu išdainuoja tekstus, pasakojančius įvairiausias istorijas. 

Cantu a tenòre daininkai šių dainų nesimoko iš jokių natų ar dainynų – jų atliekama tradicinė muzika yra iš kartos į kartą perduodamas melodijų ir harmonijų derinys. Instrumentai čia taip pat nenaudojami – visa muzika kuriama tik vokaliniu būdu.

Pakalbinome grupės narius apie jų dainavimo stilių ir ryšį su tradicine Sardinijos kultūra. 

Kada ir kaip gimė jūsų grupė ir ką ji reiškia Jums?

Mūsų pirmasis grupės pasirodymas įvyko dar  2003 metais, bet mūsų grupė susikūrė žymiai ankščiau, kai buvome dar vaikai.  Mūsų didžiausia aistra yra dainuoti tenòre stiliumi. Tai darydami mes ne tik džiaugiamės, bet ir išlaikome bei tęsiame savo senąsias dainavimo tradicijas.

Iš kur išmokote šio unikalaus dainavimo stiliaus – cantu a tenòre?

Šis dainavimo stilius buvo perduotas senųjų dainininkų iš mūsų miestelio Oniferi. Iš pradžių dainavome tik savo malonumui, tačiau vėliau mūsų grupė labai patobulėjo cantu a tenòre atlikime ir ėmėme koncertuoti.

Koks buvo netikėčiausias įvykis, nutikęs per jūsų koncertą?

Smagiausias įvykis, kuris nutiko po vieno mūsų pasirodymo, nutiko tąkart, kai nusileidome nuo scenos ir keli turistai, kuriems labai patiko mūsų neįprastas dainavimas, priėjo prie mūsų ir paklausė, ar mes neslepiame savo burnose kažkokių muzikinių instrumentų. Jiems pasirodė, kad paprastu dainavimu neįmanoma išgauti tokių garsų.

Ar cantu a tenòre dainavimo tradicijoje įnešate savų muzikinių naujovių, ar atliekate šias dainas būtent taip pat kaip jūsų protėviai? Kodėl?

Iš pagarbos savo kultūrai, mes išlaikėme tradicinį dainavimo stilių, neįterpdami jokių naujovių. Mes tikime, kad per tiek šimtmečių šis stilius mūsų protėvių buvo ištobulintas taip gerai, kad kokios nors naujovės viską tik sugadintų.

Ar cantu a tenòre gali atlikti tik vyrai?

Dainavimo stilius cantu a tenòre yra griežtai vyriškas, pirmiausiai dėl  atlikimo subasciu ir sa contra technikos, kurios metu yra skleidžiami gomuriniai garsai: jie yra labai sunkiai išgaunami moteriškais balsais. Kartais ir moterys dainuoja saboche arba samesuboche stiliumi, bet tik dėl malonumo (šeimos ar miestelio šventėse ir pan.), tačiau niekada nei viena moteris nedainavo jokioje grupėje, nekoncertavo scenoje.

Ar anksčiau esate buvę Lietuvoje? Kodėl vilniečiai turėtų apsilankyti Jūsų koncerte? Ko palinkėtumėte festivalio „Skamba skamba kankliai“ žiūrovams?

Tai bus mūsų pirmas kartas Lietuvoje. Esame labai laimingi, kad galime aplankyti jūsų kraštą ir susipažinti su lietuviškomis tradicijomis. Mes tikime, kad šis festivalis bus puiki galimybė praturtinti savo žinias bei pažinti kitas kultūras. Labai norėtume, kad per mūsų pasirodymus visi pajustų mūsų aistrą šiam muzikos stiliui, taip pat tikimės, kad festivalio lankytojai pažintų ir suvoktų šio senovinio būdo savitumą.

Festivalis „Skamba skamba kankliai” Vilniuje, Gegužės 21-26 dienomis.

Daugiau informacijos: www.ssk.lt  ir „Skamba skamba kankliai“ Facebook 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šiaulių kultūros centre liejosi vokalinės muzikos žavesys

Vilniaus prakartėlė 2017

Gediminas Laskauskas

Klaipėdoje nušvito jaunimui dedikuota aikštė

Neringos dviračių takas įgijo šeimininką

„Gyvos gatvės“ kviečia į susitikimus Klaipėdos senamiesčio gatvėse

Kauno modernizmo perlu vadinamame KTU pastate – pirmieji atnaujinimo ženklai

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"