Koncertai Kultūra Naujienos Pamatyk! Vilnius

Beveik 700 metų senumo bažnyčioje skambės prieš 700 metų sukurta viduramžių muzika 

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Jubiliejų švenčiantis Vilnius gauna dar vieną dovaną: beveik 700 metų skaičiuojančioje, seniausioje Vilniaus mūrinėje Šv. Mikalojaus bažnyčioje skambės prieš 700 metų sukurta viduramžių ars nova stiliaus muzika. Ji sujungs Lietuvos, Prancūzijos, Argentinos ir Brazilijos senosios muzikos atlikėjus. 

Šį savaitgalį, liepos 30 ir 31 dienomis, nemokamą koncertinę programą „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui” miestiečiams ir miesto svečiams dovanoja senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito”, solistė Renata Dubinskaitė, unikalaus balso prancūzų baritonas Marcas Mauillonas. Koncertuose išilgine fleita gros viduramžių muziką Milano „Civica Scuola di Musica“ studijavęs „Canto Fiorito” meno vadovas, brazilas Rodrigo Calveyra, nešiojamaisiais viduramžių vagonėliais muzikuos prestižinėje Bazelio „Schola Cantorum” studijas baigęs argentinietis Rogeris Helou. 

Ars nova terminas pirmą kartą buvo pavartotas apie 1323 metus, dviejuose muzikos traktatuose, kaip tik tuo metu, kai Vilnius pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. „Taigi, Vilniaus gimtadienis chronologiškai sutampa su ars nova – sudėtingesnio ir žymiai ekspresyvesnio viduramžių muzikos stiliaus – gimimu. Ryškiausi šio stiliaus meistrai buvo kompozitoriai Guillaume‘as de Machaut‘as ir Francesco Landini. Jų muzika ir sudarys koncertinės programos „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui“ pagrindą“, – sako „Canto Fiorito” meno vadovas ir šių koncertų organizatorius R. Calveyra. 

Nuo gimimo aklam kompozitoriui F. Landini negalia nesutrukdė tapti vienu didžiausių XIV amžiaus kompozitorių ir muzikos atlikėjų – jis garsėjo kaip puikus dainininkas ir organetto – nešiojamųjų vargonėlių muzikantas. Dėl specifinio, tik jam būdingo skambesio, muzikoje net atsirado terminas „Landini kadencija” – švelni, melancholiško atspalvio muzikinių frazių pabaiga. 

Kompozitorius G. de Machaut’as anuomet buvo ypatingai vertinamas ir už savo poeziją, ir už muziką. Jo gebėjimas abu menus sujungti buvo reikšmingas postūmis gimstant ars nova muzikos stiliui. 

G. de Machaut’o kūrybai likimas buvo itin palankus – jis yra vienas iš vos keleto XIV amžiaus kompozitorių, kurių beveik visi kūriniai pasiekė mūsų dienas. Tai buvo itin produktyvus muzikas – šiandien yra žinoma apie beveik 400 jo sukurtų kompozicijų. 

Ansamblis „Canto Fiorito” yra parengęs ne vieną viduramžių muzikos programą – Lietuvos miestų klausytojams pristatyta Vytauto Didžiojo laikų muzika, Vilniaus arkikatedroje atliktos viduramžių karūnavimo mišios karaliui Mindaugui. Ansamblis viduramžių muziką atliko muzikos festivaliuose Vokietijoje ir Švedijoje. 

Prancūzų dainininkas Marcas Mauillonas buvo pirmasis, įrašęs visų kompozitoriaus G. de Machaut’o kūrinių kolekciją. Už šiuos muzikos albumus jis buvo apdovanotas  prestižiniais „Diapason d’Or de l’année“ ir „Choc du Monde de la Musique“ apdovanojimais. Nuo 2018 metų baritonas dėsto pasaulietinės viduramžių muzikos interpretaciją Paryžiaus Sorbonos universitete. 

Nemokami koncertai „Ars nova: muzika Vilniaus 700 metų jubiliejui” Šv. Mikalojaus bažnyčioje – liepos 30 d. (sekmadienį) 19 val. ir liepos 31 d. (pirmadienį) 19 val. Koncertai yra Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Užsienyje suskambo dar viena Vilniuje gimusi idėja – Kaukių mados savaitė

We love Lithuania

Gegrėnų bažnyčia mena XVIII amžiuje gyvavusį pamaldumą

We love Lithuania

Palangos tiltas atnaujinamas

Lašelis ramybės

Ledonešis

Neringos vasaros sezono atidarymas: spektaklis-kelionė kvies patirti krašto legendas

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"