Kelionės su vaikais Kelionės užsienyje Naujienos

Ar įtraukti vaikus į atostogų biudžeto planavimą?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Vasara puikus metas kalbėtis su vaikais apie finansus, finansines priemones, mokytis elgtis su pinigais. Išleidžiame savo vaikus pas senelius vasaroti, į stovyklas – kišenpinigiai, jų dydis ir forma yra vienas iš svarbiausių klausimų šeimoje. Taip pat su jau didesniais vaikais dažniau diskutuojame, kur norime atostogauti, pramogauti ir išvykti savaitgaliui.

Taigi, ar įtraukti vaikus į atostogų biudžeto planavimą, ar tartis su jais, į kokią šalį keliausite, kokiame viešbutyje gyvensite, kokias pramogas rinksitės?

Jolitos iš “Kelionės su vaikais” šeima jau prieš pusmetį pradėjo naudotis myTU mobiliąja bankininkyste ir myTU mokėjimo kortelėmis vaikams. Jolita dalijasi savo vaikų, Gretos ir Oskaro, kelione į finansinį raštingumą bei patarimais, kaip planuojant keliones, atostogas ar išvykas jas išnaudoti finansinio raštingumo pamokoms.

Nuo kada pradėti kalbėtis su vaikais apie pinigus? Ir kaip?

Mūsų Oskarui septyneri, o Gretai devyneri. Kai vaikai buvo mažesni, mes dažniau patys spręsdavome, ką pirkti, kur eiti, pramogauti. Galbūt mums pasisekė, tačiau mes neturėjome itin didelių scenų su nukritusiais bei besispardančiais vaikais prekybos centruose.

Vaikams užaugus jau neužtenka pasakyti keliausime ten, eisime šen, o pramogausime čia. Vis dažniau tenka pasitelkti ir derybinius, ir aiškinamuosius pavyzdžius. Galbūt tai ir buvo viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl pradėjome domėtis mokėjimo kortelėmis vaikams. Norėjome, kad jie patys galėtų taupyti, išleisti, gauti pinigines dovanas iš artimųjų. Taip pat labai norėjome, kad vaikai turėtų galimybę patys pajusti „tuščios” kortelės, „nėra pinigų” ir “viską išleidau” situacijas. Vaikams tikrai sunku suprasti, tai kiek tėveliai turi pinigų banke ir kodėl negali leisti tiek, kiek jiems norisi. Mūsų vaikai, kaip ir visi kiti, neišvengia emocinių pirkinių – nori žaislų, drabužių ir panašių dalykų. Ir tikrai, kartais visus savo sutaupytus pinigus išleidžia būtent jiems.

Mūsų dukra Greta niekaip negalėjo suprasti, kad “pinigai ant medžio neauga”. Kai sakydavome, kad negalime išleisti visų pinigų tik pramogoms ir žaislams, ji sakydavo “juk pasiimsite” iš banko. Nebuvo supratimo, kad net ir kortelėje esantys pinigai nėra “nesibaigiantys” ar “savaime atsirandantys”. O štai dabar dažnai pasitikrina likutį savo myTU kortelės programėlėje ir jau iš anksto galvoja, ar galės leisti sau vienus ar kitus pirkinius ir pramogas.

Mūsų manymu, myTU siūlomas vaiko amžius – nuo 7 metų yra tinkamas pradėti mokytis apie pinigus, virtualius pinigus, bei vaikams turėti savo korteles.

myTU kortelės atsiradimas mūsų šeimoje

Užsisakėme myTU korteles prieš pusmetį – į jas šiuo metu vaikai gauna dienpinigius, dovanas gimimo dienos proga.

Užsakymo procese jau dalyvavo ir vaikai – kalbėjomės, kodėl užsakome jiems korteles, leidome išsirinkti kortelės spalvą, kartu pildėme ir kortelės užsakymo anketą. Beje, vaikas turi būti šalia – pildant anketą reikės jį nufotografuoti.

Taip pat turite žinoti, jog užsakant vaikams kortelę yra reikalingas mobilus telefonas ir atskiras numeris, todėl jei Jūsų vaikas neturi mobiliojo, teks pasukti galvą kaip ir mums – mes panaudojome savo darbinių mobiliųjų numerius, nes užsakant korteles mūsų vaikai neturėjo mobiliųjų telefonų.

Atsidarę myTU mokėjimo sąskaitą savo vaikui galėsite stebėti jų finansinę veiklą, papildykite sąskaitą akimirksniu ir valdyti pagrindinius nustatymus.

myTU kortelės funkcijos:

  • Vaiko kortelės užrakinimas / atrakinimas. Vaikas pamiršo, kur paliko savo piniginę? UŽRAKINKITE arba ATRAKINKITE vaiko kortelę savo programėlėje per kelias sekundes.
  • Pranešimai realiu laiku apie veiksmus vaiko mokėjimo sąskaitoje. Akimirksniu gaukite pranešimus apie kiekvieną veiksmą vaiko mokėjimo sąskaitoje ir visada būkite ramūs.
  • Vaiko mokėjimo sąskaitos funkcijų valdymas. Valdykite vaiko mokėjimo sąskaitos funkcijas atsižvelgę į jo amžių ir žinias: įjunkite/išjunkite grynųjų pinigų išėmimą iš bankomato, mokėjimus kortele ar internetinius atsiskaitymus.
  • Limitai vaiko mokėjimo sąskaitai. Nustatykite limitus vaiko sąskaitai. Norėdamas įsigyti brangesnį pirkinį – turės pasitarti su tėvais ir gauti leidimą.
  • Mokėjimo sąskaitos blokavimas. Jūs vaiko mokėjimo sąskaitoje pastebėjote įtartinus veiksmus? Akimirksniu blokuokite vaiko mokėjimo sąskaitą.

Vaikai gaus savo pirmąją mokėjimo kortelę ir daug patogių kasdienių programėlės funkcijų, kurios saugiai mokys finansinio raštingumo.

Kas mūsų vaikams patiko?

  • Vaikams pritaikyta programėlė. Vaikai susikūrė savo avatarus – nuotraukas aplikacijoje. Tai buvo visas atskiras smagus procesas.
  • Patogi naudoti ir saugi aplikacija. Nors pagrindinius nustatymus kontroliuoja ir vaiko finansinę veiklą stebi tėvai iš savo telefono, tačiau vaikas jaučiasi gana savarankiškas galėdamas matyti visą informaciją savo aplikacijoje.
  • Tėvelių kontrolė. Taip taip, mūsų vaikai jau kontroliuoja, ar gavo dienpinigius ir kitas pažadėtas pinigines dovanas. Beje, mūsų patogumui – tėveliai gali nusistatyti, kad dienpinigiai būtų sumokėti be papildomų paspaudimų – automatiškai.
  • Pinigai svajonių pirkiniui – galima susikurti atskirą fondą, atsidėti pinigus savo svajonės įgyvendinimui. O jei svajonių daugiau – galima susikurti jų tiek kiek reikia ir atskirai taupyti kiekvienam tilsiui.
  • Ir žinoma didžiausia nuostaba – dovana iš myTU – pirmieji pinigėliai į jų korteles!

Kodėl mes pasirinkome myTU? Tiek suaugusių, tiek vaikų sąskaitų atidarymas yra nemokamas, netaikomi jokie metiniai ar mėnesiniai sąskaitų mokesčiai. Pagrindinės mokėjimo paslaugos su myTU mobiliąja bankininkyste yra nemokamos. Mokėjimo kortelės ir jų atsiuntimas taip pat nieko nekainuoja. Nėra jokių papildomų mokesčių. Daugiau apie tai skaitykite myTU puslapyje.

Ar pasiteisino? Atvirai tai būna visko. Oskaras, nors ir jaunesnis, yra taupesnis. Gretai taupyti sekasi sunkiau – bet mes stengiamės, kiek įmanoma labiau leisti pajusti patiems pinigų vertę ir leidžiame priimti sprendimus patiems. Žinoma, ne visada mums tinkamiausi sprendimai priimami, tačiau mes visi mokomės – vaikais elgtis su pinigais, mes – leisti vaikams būti savarankiškiems ir priimti sprendimus. Tačiau tikrai pastebime naudą – parduotuvėje vaikais domisi kainomis, lygina jas, skaičiuoja, ką galėtų įsigyti už vieną ar kitą sumą ir vis dažniau atsisako nereikalingo arba emocinio pirkinio.

Atostogų ir kelionių su vaikais biudžeto planavimas

Kelionės planavimas ir biudžeto nusimatymas yra būtinas. Žinoma mes paliekame erdvės ir improvizacijai, tačiau dažniausiai transporto (skrydžiai, automobilio nuoma, keltai ir pan.) bei apgyvendinimo klausimus sprendžiame ir planuojame iš anksto. Taip atsiranda kažkokie atostogų rėmai ir dažniausiai, užsakant iš anksto, būna pigiau. Keliaujant su vaikais išankstinis planavimas pasiteisina ir sutaupo gerokai nervų bei pinigų.

TIPS&TRICKS, kad kelionės biudžetas neviršytų planuojamo:

  • Pasidomėkite kiekvienos šalies, į kurią planuojate vykti, specifika – kai kur labai ryškus sezoniškumas, kai kur jo išvis nėra ir praktiškai visada reikia planuotis iš anksto. Jei planuojate keliauti nesezono metu – galima paieškoti ir paskutinės minutės pasiūlymų, ar netgi išsirinkti vietą atvykus.
  • Tikrinkite visas viešbučių rezervavimo sistemas. Dažnai kainos labai skiriasi ir galite vienoje rasti ženkliai geresnę kainą, nei kitoje. Mūsų dažniausiai naudojamos platformis: Booking.com ir Airbnb.
  • Užsisakykite naujienlaiškius ir stebėkite avialinijų išpardavimus ar akcijas – galite rasti itin mažų kainų.
  • Per vaikų atostogas kainos pakyla ženkliai, o jei nepasirūpinsite iš anksto – gali būti jog ir negausite norimos krypties, ar viešbučio.
  • Saugumas – visada būkite budrūs, saugokite savo svarbiausius daiktus, nepalikite jų nuomojamuose automobiliuose, laikykite dokumentus ir pinigus seife apgyvendinimo įstaigose, nesinešiokite su savimi didelių sumų ar visų turimų mokėjimo kortelių. Daugiau apie tai skaitykite Saugumas keliaujant su vaikais.
  • Susiplanuokite visus svarbiausius veiksmus iš anksto. Dokumentai, sveikatos draudimas, pasiruošimas skrydžiui, mes rašėme apie tai Patarimai ruošiantis kelionei su vaikais.
  • Pramogas, lankytinas vietas ir panašiai jau galima planuoti vietoje, nebent yra žinoma, jog tam tikros vietos užimtumas konkrečiu laiku yra ypač aukštas – tuomet teks nusipirkti bilietus iš anksto. Kelionės su vaikais svetainėje rasite itin daug rekomendacijų, ką aplankyti, kur pramogauti, kaip sutaupyti ir kur užsakyti bilietus į pramogas.

Kaip įtraukti vaikus į kelionės ar atostogų planavimą?

Mano nuomone, kalbėtis su vaikais apie finansus, kelionės ar atostogų biudžeto planavimą reiktų jau tada, kai jie pradeda domėtis, kiek kas kainuoja, kodėl pasirenkamas vienoks ar kitos keliavimo būdas. Su vaikais kalbėkite, kiek finansų jūsų šeima gali išleisti atostogoms, kodėl tarkim negalite išvykti atostogų į prabangų viešbutį, ar renkatės atostogas kaime.

Mūsų vaikai, jau keli metai klausia, kiek kainavo viešbutis, kiek kainavo vakarienė, o kiek kainavo visos atostogos. Tada diskutuojame – mažai tai ar daug? Nors vaikams didesnes sumas dar sunku suprasti ir suvokti, bet naudodami jiems suprantamus palyginimus, stengiamės išaiškinti vertę jiems suprantamais pavyzdžiais. Jei leidžiame sau prabangesnį viešbutį ar vakarienę, diskutuojame, ar buvo verta mokėti daugiau ir kodėl. Žinoma, suprantame, kad dar daug dalykų vaikams nėra iki galo suprantama, bet iš užduodamų klausimų taip pat pastebime, jog vaikai po truputį pradeda jausti pinigų vertę.

Mūsų patarimai, kaip įtraukti vaikus į kelionės ar atostogų planavimą:

  • Įtraukite vaikus į procesą jau planuodami kelionę – renkantis viešbutį, planuodami pramogas. Vaikai turi suprasti, kiek kas kainuoja, kodėl jei nueiname į vieną vandens parką, į kitą neiname, o biudžetą skiriame kitokioms pramogoms.
  • Leiskite vaikams pasirinkti – pvz. vieną į dieną desertą (ledus, kokteilį, vaflį) ir vieną pramogą (batutai, atrakcionas, žaidimo automatas). Kol pratinatės – šią taisyklę pakartokite prieš išeidami pramogauti ar į miestą. Taip kiekvieną kartą priminsite susitarimą. Beje ši taisyklė tinka ir mažesniems vaikams;
  • Paskirkite tam tikrą biudžetą jų pirkiniams ir pramogoms, kurios įprastai mums atrodo bereikalingas pinigų išmetimas (kaip pvz. žaidimų aparatai ar brangūs suvenyrai pramogų parkuose). Jei vaikai jau turi savo korteles – perveskite tą sumą jiems. Taip vaikais žinos, kiek turi pinigų ir nereikės kiekvieną kartą pyktis, diskutuoti, liūdėti ir suirzti – tas liečia ne tik vaikus, bet ir tėvelius. Leiskite vaikams patiems skaičiuoti ir spręsti, ką ir už kiek pirks.
  • Nekomentuokite, jei vaikas išleidžia visus pinigus. Bet aiškiai iš anksto sutarkite, kad jei biudžetas baigėsi, vadinasi kitą dieną pirkinių tiesiog nebus.

Suteikite vaikams galimybę priimti finansinius sprendimus

Papasakosiu paskutinį mūsų susitarimą su gana kategorišką savąją nuomonę turinčia devynerių dukra Greta. Savo devintąjį gimtadienį Greta buvo sugalvojusi švęsti dideliame pramogų ir žaidimų komplekse. Gimtadienio šventimas mūsų šeimai būtų kainavęs daugiau nei kelis šimtus eurų. Tačiau netikėtai gavau pasiūlymą apsilankyti Barselonoje, viename renginyje. Dukra galėjo rinktis – arba švęsti gimtadienį ir išleisti į Barseloną mane vieną, arba gimtadienį paminėti namuose tik su keliais draugais ir šeima, o gimtadienio proga su visa šeima keliauti į Barseloną. Mūsų vaikai, kaip žinia dievina keliones, todėl Greta nesunkiai priėmė sprendimą keliauti drauge į Barseloną, o gimtadienį paminėti kukliau.

Po kelionės, jau pradėjome svajoti, kad dukros 10 metų gimtadienio proga galbūt irgi norėsime keliauti drauge – ir jau žinome kur.

Jei sprendimą būčiau priėmusi viena, net nesvarbu, koks jis būtų buvęs – greičiausiai mano vyresnėlė nebūtų itin laiminga. Šiuo atveju, priimti sprendimą pateikdama kelis variantus leidau jai pačiai – Greta liko laiminga ne tik dėl kelionės į Barseloną, bet ir todėl kad ji pati taip nusprendė.

Tokie ir panašūs vaikų sprendimai mums parodo, kad pasirinkti būdai, kaip mokyti elgtis su pinigaus, kaip drauge planuoti ne tik kasdieninius pirkinius, bet ir keliones, išvykas bei atostogas yra teisingi ir naudingi. Mes turime vaikus nukreipti teisinga linkme, o taip pat turime suteikti jiems laisvės spręsti, ar netgi klysti, bei įrankius tikslui pasiekti.

myTU – „Kelionės su vaikais ®“ partneris.

Straipsnis Ar įtraukti vaikus į atostogų biudžeto planavimą? ir myTU bloge.
Pasilengvinkite savo kasdienybę pirkdami dovanas kartu su visa šeima naudodami myTU Lietuva mobiliąją bankininkystę. Tėvai gali patogiai naudotis nemokamomis finansinėmis paslaugomis, o nuo 7 metų amžiaus, atidaryti sąskaitą mobiliuoju telefonu ir savo atžaloms.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Naujųjų metų sutikimas „Žilvinas Hotel Palanga“ ir „restoranas grás“: net dvi skirtingos programos ir šventinis meniu

We love Lithuania

Kylininkų kraštovaizdžio draustinis atidarytas lankytojams

We love Lithuania

Nuo spalio mėnesio saugomų teritorijų lankytojų centrai dirbs ir šeštadieniais

Panevėžys ruošiasi pasakiškoms Kalėdoms

We love Lithuania

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio minėjimo renginiai

Prestižinis „Forbes“ apie Vilnių: užburiančius vaizdus papildė gurmaniškas maistas

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"