Alytus Naujienos Pamatyk!

Alytaus kraštas. Atvažiuok! Pamatyk! Išbandyk! 

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Alytaus kraštas – puiki vieta ieškantiems įdomių ir ypatingų vietų kelionėms. Čia yra nuostabių, unikalių ir vienintelių Lietuvoje objektų, vertų jūsų dėmesio. Galima išmatuoti metrais meilę, apsilankyti pas raganas ir žiniuonius, prisiliesti prie didžiausio Dzūkijos akmens, apsilankyti paukščių karalystėje, smagiai pramogauti ar tiesiog mėgautis gamta. 

Keliaujam!

1. Aukščiausias Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tiltas, vadinamas Baltosios rožės tiltu

Pastatytas Alytuje 2015 m. ant išlikusių XIX a. buvusio geležinkelio tilto taurų, įrašytas į Lietuvos rekordų knygą. Jo aukštis – 38,1 m, ilgis – 240,52 m. 

Ant tilto yra šešios kas 40 metrų žymos, ties jomis įvardyta meilės, pagal Aristotelio filosofiją, rūšis. Įrodyti savo meilę mylimam ar artimam žmogui galima nunešant jį ant rankų iki tam tikros meilės rūšį žyminčios ribos. Beje, tilto prieigose pastatyta iš nerūdijančio plieno rožių širdelė, ant kurios drąsiai galima kabinti meilės spyneles. Nuo tilto atsiveria nuostabi Alytaus piliakalnio panorama.

Ekstremalių pojūčių mėgėjams organizuojami visame pasaulyje populiarūs šuoliai su virvėmis.

Dainų slėnis, Alytus

Vieta: https://goo.gl/maps/Ft2Dx1nRvKxDMZzQ7

Informacija pasmalsauti: bit.ly/39Uifka

Nuotr.© G. Bernatavičius

2. Originali meno galerija po atviru dangumi

Šią vasarą Alytaus parkų ir skverų gėlynų spalvos netikėtai sulaukė konkurentų – projekto „Namai suARTina“ dalyvių, sieninės tapybos darbais papuošusių miesto pastatų sienas. Kai kurie piešiniai subtiliai pasakoja pastatų istorijas, kiti – žavi savo dydžiu ir originalumu. 

Naujomis spalvomis atgimė ir įmonės „Parama“ tvoros graffiti (pirmą kartą jie piešti prieš 12 metų) prie Sveikatos tako, einant link aukščiausio Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tilto. Žaismingi graffiti net didžiausią paniurėlį privers nusišypsoti. Retas atsispiria pagundai prie jų nenusifotografuoti asmenukei. Ne viename graffiti galima surasti miesto simbolikos elementų. 

Šie darbai su pernykščiu „Vingiu“ ir 2015 m. brolių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų darbu „Laimingi vaikai = vaikai tarp mūsų“ tapo originalia gatvės galerija Alytuje, kurią pamatyti ir įvertintu turėtų ne tik meno, tačiau ir kelionių gurmanai!

Pradėkite nuo „Siuvėjos su katinais“, pačiame miesto centre.

Ugniagesių g. 3, Alytus

Vieta: https://goo.gl/maps/GUSCZLe5DRZ1tHHB7

Informacija pasmalsauti: bit.ly/3forJ8r

Nuotr.© G. Bernatavičius

3. Butrimonių miestelio fontanas

Atvykus į Alytaus kraštą – būtinai reikia apsilankyti Butrimonyse ir pasigrožėti vieninteliu Lietuvoje sūkuriniu fontanu kolboje. Per jo sieną bėga vanduo, kuris sukuria nepakartojamą vaizdą. Sutemus fontanas nušvinta įvairiomis spalvomis. Stovi jis nuostabioje ir vienintelėje Lietuvoje trikampėje aikštėje, įtrauktoje į Urbanistikos paminklų sąrašą. Čia įrengtos žaidimų aikštelės vaikams, sūpuoklės, lauko muzikos instrumentai, vandens gertuvė, žavesio suteikia aikštės simbolis – 58 tonas sveriantis akmuo.

Pasigrožėti fontanu galima darbo dienomis nuo 10 iki 23 val., penktadienį iki 24 val., šeštadienį ir sekmadienį nuo 8.30 iki 24 val. 

Greta esančioje lauko kavinukėje, kurioje paskanausite vietinių skanumynų – totoriško šimtalapio, šakočio, naminių sūrių, atsigaivinsite ledais ir pasimėgausite arbatos  ar kavos puodeliu. 

Vytauto g., Butrimonys, Alytaus r.

Vieta: https://goo.gl/maps/7bnMTRv1bbvY2JQ77

Informacija pasmalsauti: bit.ly/30aI36O

Nuotr.© G. Bernatavičius

4. Žuvinto biosferos rezervatas

Tai seniausia saugoma Lietuvos teritorija, įsteigta 1937 m. 2011 m. Žuvinto biosferos rezervatas įtrauktas į Pasaulinį UNESCO programos „Žmogus ir biosfera“ biosferos rezervatų tinklą. Biosferos rezervatas yra „Natura 2000“ teritorija, įrašytas į Pelkių bei seklių vandenų (Ramsaro) konvencijos saugomų teritorijų sąrašą. 

Šiemet atnaujintoje rezervato lankytojų centro ekspozicijoje susipažinsite su šio rezervato gamtos vertybėmis, jų apsauga. Teleskopais ir žiūronais galima stebėti paukščius nuo apžvalgos bokšto, šalia, Žuvinto ežero pakrantėje, yra pažintinis takas su paukščių stebėjimo bokšteliu.

Kampelių g. 10, Aleknonių k., Simno sen., Alytaus r.

Vieta: https://goo.gl/maps/iZWKwAFCZQxidSyE7

Informacija pasmalsauti: www.zuvintas.lt/lankytoju-centras

Nuotr.© A.Lavrėnovas

5. Punios piliakalnis

Punios piliakalnis yra vienas didžiausių ir gražiausių Lietuvoje. Stūkso jis Nemuno ir Punelės santakoje. Pasakojama, jog ant Punios piliakalnio stovėjusi kunigaikščio Margirio pilis, vadinta Pilėnais. 1336 m. čia įvykęs garsusis Pilėnų mūšis. Pilies gynėjai ir gyventojai nutarę verčiau žūti liepsnose nei pasiduoti kryžiuočiams į nelaisvę. Ant šio piliakalnio buvo įsikūrusi Vytauto Didžiojo rezidencija.

Archeologai, kruopščiai ištyrę piliakalnį, nustatė, kad XIII–XIV a. ant jo stovėjo pilis, kuri buvo sudeginta, XV a. jos vietoje pastatyta nauja. Tačiau neprabėgus nė amžiui sudegė ir ši, XVI a. pab. čia pastatyti nauji dideli rūmai. Vėliau jie tiesiog sunyko.

Punia, Alytaus r.

Vieta: https://goo.gl/maps/K8ChBsy54i4y7caT9

Informacija pasmalsauti: bit.ly/32e9AHd

Nuotr.© Z. Baubonis

6. Vidzgirio pažintinis takas

Vidzgiro botaniniame draustinyje, kuris yra Alytaus miesto teritorijoje, driekiasi pažintinis takas. Nužymėti pasivaikščiojimo takai, įrengti informaciniai stendai, pasakojantys apie šio miško gyventojus, krypties ženklai, padedantys orientuotis take ir savarankiškai pažinti šį nuostabų gamtos objektą. Beje, Vidzgirio miške, senose ąžuolų drevėse gyvena niūriaspalvis auksavabalis – vienas rečiausių ir labiausiai saugomų Europos vabalų.

Pulko g. / Vidzgirio g., Alytus

Vieta: https://goo.gl/maps/Yq2uwrDYAAHFb39x8

Informacija pasmalsauti: bit.ly/2XnzipB

Nuotr.© Alytaus TIC

7. Archeologijos muziejus Alytuje

Muziejus įsikūręs XVI a. skliautuotose rūsiuose. Modernios ekspozicijos pristato Pietų Lietuvą akmens amžiuje, jotvingių genties palikimą Alytaus krašte ir archeologinių kasinėjimų mieste radinius. Interaktyviai pažinti vėlesnę miesto istoriją galima Alytaus kraštotyros muziejuje, kur nieks nepyks, jei vieną ar kitą eksponatą ir paliesite. Kitoje gatvės pusėje – I-ojo Alytaus istorinė aikštė. 

Prieš vykstant rekomenduojama pasitikslinti darbo laiką.

Jiezno g. 2, Alytus

Tel.: +370 607 81 776 , +370 315 51 990

Vieta: https://goo.gl/maps/YUxGcW2MzizbWVt9A

Informacija pasmalsauti: www.alytausmuziejus.lt

Nuotr.© G. Tamošiūnienė

8. Laisvės angelo paminklas

Paminklas pastatytas 1929 m. Įspūdingos 13 metrų aukščio paminklo (9 metrų postamentas ir 4 metrų trimituojantis angelas) autorius – Antanas Aleksandravičius. Pasakojama, kad pozuoti skulptorius prikalbinęs jaunutę gimnazijos mokytoją. Laisvės angelas – tai pagarbos ir atminimo ženklas žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę. Paminklui teko atlaikyti kelis gamtos ir istorijos išbandymus: 1934 m. skulptūra subyrėjo trenkus žaibui (atstatyta po trejų metų), o 6-ajame dešimtmetyje nugriauta politiniais sumetimais. 1991 m. skulptorius Jonas Meškelevičius atkūrė Laisvės angelo skulptūrą, skulptorius Jonas Blažaitis atkūrė paminklo bareljefus, pasakojančius apie mūsų tautos kovą už laisvę.

Greta paminklo yra Miesto sodas, garsėjantis rozariumais, o vaikštant jo takeliais galima pasigrožėti augančiomis 55 rūšimis medžių ir krūmų rūšimis bei susipažinti su žaviomis parko gyventojomis – voveraitėmis. Šios išdidžiai šeimininkauja ir Jaunimo parke.

S. Dariaus ir S. Girėno g., Alytus

Vieta: https://goo.gl/maps/mqLhU2Wn99RA3Woc6

Informacija pasmalsauti: bit.ly/31bJ1Aq

Nuotr.© A.Lavrėnovas

9. Simno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

Pastatyta 1520 m., šiemet rugpjūčio 23 d. iškilmingai bus švenčiamas šios bažnyčios 500 metų jubiliejus. Simno miestas – 2020 m. Lietuvos mažoji kultūros sostinė.

 XIX a. Simne lankėsi ne vienas užsienio renesanso tyrinėtojas, kad galėtų pamatyti ir pasigėrėti vietos bažnyčia – nepakartojamu architektūros perliuku. Tai seniausias statinys Užnemunėje ir vienintelė bazilikinė kryžminio plano renesansinė bažnyčia Lietuvoje. XX a. pr. viename laikraštyje buvo apibūdinta kaip „panaši į tvirtovę, storų ir aukštų sienų bažnyčia.“ Joje gausu meninę vertę turinčių sakralinės dailės kūrinių. Bažnyčioje yra Švč. Marijos Rožinės altorius, kuriame kabo Švč. Mergelės Marijos paveikslas. Jį aplankę sekmadienį prieš Šv. Joną arba bet kurią iš 7 dienų po šio sekmadienio gali gauti visus atlaidus, o kitomis dienomis laimėti 300 dienų atlaidų. Altorius 1928 m. buvo privilegijuotas Vilkaviškio vyskupo.

Nuotr.©Emilija Gudzinevičiūtė

Bažnyčia 1655 m. buvo smarkiai nuniokota Rusijos kariuomenės. Ne ką gražiau pasielgė ir prancūzų kariai 1812 m. Pradžioje bažnyčioje įkūrė ligoninę, o atsitraukdami išdaužė langus, sulaužė suolus, apgadino vargonus. Bažnyčią ne kartą niokojo gaisrai. Todėl pastatas keletą kartų buvo kapitaliai remontuojamas. 1911 m. bažnyčioje sumontuoti garsaus lietuvių meistro J. Garalevičiaus pagaminti vargonai. 1972 metais šioje bažnyčioje tarnaujant kardinolui S. Tamkevičiui, Simne pogrindžio sąlygomis buvo pradėta leisti „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“.

Kreivoji g. 2, Simnas, Alytaus r.

Vieta: https://goo.gl/maps/86etFEZMX1FqbQsz6

Informacija pasmalsauti: bit.ly/33nYiRn

10. Raižių mečetė

Pirmieji totorių naujakuriai Lietuvos žemėje apsigyveno dar XIII–XIV a.  Raižių kaimas, kuriame apsigyveno totoriai, buvo įkurtas XV a. pab. – XVI a. pr. Manoma, kad 1556 m. Raižiuose stovėjo mečetė. Šiandieninė pastatyta 1889 m. ir vienintelė Lietuvoje veikė sovietmečiu. Statybų metu į ją buvo perkeltas sudegusios Bazorų mečetės 1684 m. pagamintas minbaras (sakykla). Mečetė medinė, stačiakampio plano, liaudies architektūros formų, ant dvišlaičio stogo yra nedidelis minareto bokštelis. 2010 m. netoli mečetės, ant kalnelio, atidengtas paminklas Vytautui Didžiajam (aut. J. Jagėla). Ta pačia proga prie mečetės sumontuoti J. Naviko sukurti du saulės laikrodžiai, kurių vienas rodo vietos laiką, antrasis – Griunvaldo (Lenkija). Tai vieninteliai tokie laikrodžiai Lietuvoje. 

Vytauto g. 9, Raižių k., Punios sen., Alytaus r.

Vieta: https://goo.gl/maps/FQjNmwUhSyfN2Eve9

Informacija pasmalsauti: bit.ly/2AUrDHc

Nuotr.© G. Bernatavičius

11. Didysis Dzūkijos akmuo

Didysis Dzūkijos akmuo pūpso Nemunaičio seniūnijos Vangelonių kaimo pušyne. Tai didžiausias riedulys Dzūkijoje bei devintas pagal dydį Lietuvoje. Akmuo yra netaisyklingos formos, vietomis padūlėjęs, sutrūkinėjęs, nes, anot vietinių gyventojų, į jį nekartą yra trenkęs žaibas. Akmens ilgis – 7 m, plotis – 4,5 m, apimtis – 18 m. Riedulį sudaranti uoliena – biotitinis plagiogneisas su granatu, rusvai ir juosvai pilkas, itin smulkiagrūdis; tekstūra masyvi.

Apie jo atsiradimą šio kaimo senoliai porina, kad du milžinai nešė šį akmenį, vienas jų užsikabino už kalvos ir ši sunkybė jiems išslydusi iš rankų giliai žemėn įsmigo. Kiti sako, jog tai velnio darbas: nešė akmenį sugriauti bažnyčią, neįvertino savo jėgų ir pakeliui pametė.

Gamtos paminklu akmuo paskelbtas 1964 m.

Nuotr.© G. Bernatavičius

Keliaujant aplankyt šio gražuolio – būtina užsukti ir į Nemunaičio miestelį, kuriame yra vienas gražiausių Lietuvoje Lurdų, stovi paskutinis skulptoriaus Vinco Grybo darbas ir savo partizaninę kovą pradėjo Adolfas Ramanauskas-Vanagas. 

Vangelonių k., Nemunaičio sen., Alytaus r. 

Vieta: https://goo.gl/maps/WKQ5uCdxng3dfSZs5

Informacija pasmalsauti: bit.ly/2BYj6DS

12. Nuotykių šalis „Tarzanija“

Tai viena didžiausių pramogų erdvių Lietuvoje. Čia rasite Laipynių miestą, kuris siūlo net 7 trasas medžiuose,  tarp jų – įspūdingas skrydis per Nemuną! Adrenalino fanai drąsą gali patikrinti Kryčio mieste įkurtose laisvo kritimo sūpynėse. Kitų pramogautojų nepaliks abejingų išskirtiniai šoninio slydimo kartingai ir Kalnų miestas, kuriame yra keturi smagūs nusileidimai ir šuolis į didžiąją oro pagalvę. Patiems mažiausiems nuotykių ieškotojams – Mažojo Tarzano miestelyje yra speciali trasa su tinklais, tinkama vaikams nuo 3 iki 7 m.

Po pramogų galėsite paskanauti dzūkiškų valgių greta įsikūrusiame „Dzūkijos dvare“. Čia mielai jums pasiūlys pasilikti ir nakvynei.

Radžiūnų g. 33, Radžiūnų k., Alytaus sen., Alytaus r.

Vieta: https://goo.gl/maps/wKSfbBq21PsSjdU9A

Informacija pasmalsauti: www.tarzanija.lt

Nuotr.© Nuotykių šalis „Tarzanija“

13. Vandens batutų parkas Dauguose

Įsikūręs jis nuostabiame Didžiulio (Daugų) ežere, Daugų saloje. Ekologiška ir švari aplinka leis ne tik išbandyti jėgas ant batutų, bet ir ramiai poilsiauti ar žvejoti (galima apsistoti Daugų salos poilsiavietėje su palapinėmis ar kemperiais). Čia yra paplūdimio tinklinio, krepšinio, futbolo aikštelės. Galėsite plaukioti vandens dviračiais, baidarėmis, pramogauti su vandens slidėmis ar kateriais. Išalkus, jūsų paslaugoms paplūdimio baras, su užkandžiais. Tai tikrai unikali vieta poilsiauti ir leisti laiką su šeima.

Norint praturtinti žinių bagažą – būtinai reikia aplankyti Daugų miestą, kuriame mielai laiką leisdavo Lietuvos didieji kunigaikščiai, vėliau – atvykdavo Prezidentas A. Smetona, po Daugų ežerą valtimi neatsisakydavo paplaukioti ir K. Petrauskas.

Maironio g. 119, Salos k., Daugų sen., Alytaus r.

Vieta: https://goo.gl/maps/kdRwW5RJQGPB1hGZ7

Informacija pasmalsauti: www.daugusala.lt, bit.ly/3g910Oi

Nuotr.© Daugų sala

14. Dviračių maršrutas „Olita – Orany (Alytus – Varėna)“

Šis dviračių maršrutas driekiasi ant buvusio XIX a. pab. geležinkelio pylimo ir sujungia tris savivaldybes: Alytaus miesto ir rajono bei Varėnos rajoną. Maršrute, kurį geriausia pradėti Alytuje Sveikatos tako pradžioje (Ūdrijos g.), yra krypties rodyklės, maršruto žemėlapio stendai, prie lankytinų objektų informaciniai stendai. 

Kasmet asociacija „Olita_Orany“ šiuo maršrutu organizuoja „dviratininkų traukinio“ važiavimą.

Ūdrijos g., Alytus 

Vieta: https://goo.gl/maps/CBdQg6NiTJiGLjqg6

Informacija pasmalsauti: bit.ly/3iflIx8

Nuotr.© G. Bernatavičius

15. Svečiuose pas raganas ir žiniuonius. Ar išdrįsi?

Netoli Daugų miesto, nuošalioje Dusevičių sodyboje, laukia šiurpą kelianti viduramžių bausmių, kankinimų ir raganų teismų erdvė bei pragaro miškas bendriniu pavadinimu – „Pelkė“. Programos vedlys parodo ir pristato eksponatus, į kuriuos žiūrint darosi nejauku. Miškelyje iš po žemių šviečia kaukolės, kyšo plaštakos, vaiduoklių gaubtai be veidų, negyvėlio kojos ir kiti šiurpą keliantys elementai. Į pragaro erdvę galima įeiti pro karstą, giljotiną, o praėjus telkšo pelkė, pro kurią praeinama kabančiu tiltu. Autentiški pasakojimai yra perduodami iš kartos į kartą. Programa skirta individualiems keliautojams arba grupėms, kuriems patinka nuotykiai, jaudulys bei gamta.

Būtina iš ankstinė rezervacija ne vėliau kaip prieš 7 dienas. 

Rekomendacijos: patogūs ir paprasti drabužiai bei avalynė, tinkami išeiti į gamtą ir  pritaikyti oro sąlygoms.

Nepritaikyta: šeimoms su vaikais, specialių poreikių turintiems, besilaukiančioms moterims. 

Dalyvių amžius: ne jaunesni nei 14 metų asmenys.

Pylimo g. 12, Pavartėnų k., Daugų sen., Alytaus r.

Tel. +370 686 79 399

Vieta: https://goo.gl/maps/jKLyxGPX8nya9nu66

Informacija pasmalsauti: bit.ly/3f9UqG3

Nuotr.© Alytaus TIC

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Birštonas mini vardo minėjimo metines

We love Lithuania

Lietuviai po savo šalį keliauja daugiau nei estai ar latviai

Dingęs Alytus atgimė naujame maršrute

Minint KASP įkūrimo 33-ąsias metines prie Seimo rūmų įvyks iškilminga karių rikiuotė

Siauruko pirtelė oficialiai atidaryta

We love Lithuania

Palangą užlies pučiamųjų muzika – bilietus į Europos brasbendų čempionatą graibsto šveicarai

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"