Naujienos Pamatyk! Ukmergė

Ukmergė – 360

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Ukmergė – tai vienas iš seniausių Lietuvos miestų. Senoji miesto vardo forma tikriausiai buvo Vilkamergė. 

Pirmasis Ukmergės paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose – yra 1333 m. Vartbergės kronikoje. 

Pro miestą teka Šventoji, dešiniajame jos krante stūkso Ukmergės piliakalnis, šiame krante yra ir Ukmergės senamiestis – urbanistikos paminklas. 

Ukmergėje yra trys katalikų bažnyčios: Ukmergės Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia (nuo 1820 m.), Ukmergės Švč. Trejybės (Pijorų) bažnyčia (nuo 1863 m.), Pašilės Šv. Barboros bažnyčia (nuo 1789 m.), medinė Ukmergės Švč. Panelės Užtarėjos cerkvė (sentikių, pastatyta 1873 m.), buvusi didžioji sinagoga. 

Miesto centre stovi Lietuvos nepriklausomybės paminklas. 

Šių dienų miesto pažiba sutvarkytas ir lankytojams pritaikytas Ukmergės piliakalnis. Piliakalnis – tai kalva Šventosios dešiniajame ir Ukmergėlės kairiajame krante, netoli jų santakos. 

Aikštelė ovali: 26 m ilgio, 30 m pločio. Ji apjuosta pylimu, kuris neišlikęs šiaurinėje pusėje, o aukščiausias rytinėje dalyje. Šlaitai statūs apie 16 m aukščio. 

Piliakalnis apardytas duobių, šlaitai nuo XIX a. pradžios slinko, ypač iš šiaurinės pusės. 200 m į pietvakarius nuo piliakalnio, Ukmergėlės (Vilkmergėlės) dešiniajame krante yra Pilies Kalnu vadinamas Šventosios dešiniojo kranto aukštumos kyšulys – greičiausiai piliakalnio papilys. 

Piliakalnis datuojamas XIV a. – XV a. viduriu. 

Apie Ukmergę sklando ne viena legenda. Psakojama, kad pagonių šventykloje buvusi vaidilutė, Šventosios žvejo dukra. Bet ji sulaužiusi savo pažadą tarnauti dievams ir pamilusi tėvynės priešą – kryžiuočių riterį. Tai sužinoję vaidilos ją sudeginę. Žmonės iš kartos į kartą perduodavo pasakojimus apie aukmergę – aukos mergą (Aukmergę), ilgainiui virtusia Ukmerge. 

Kita legenda byloja, kad tamsiuose šių vietų miškuose kadaise gyvenusi žynė, žmonių vadinta Vilkmerge (vilko merga). Kartą tuose miškuose medžiojęs kunigaikščio Dausprungo sūnus Tautvilas, kuriam pristigę strėlių, o jį tuomet užpuolę vilkai. Nuo pražūties jį ir išgelbėjo toji žynė – graži mergelė, sutramdžiusi ir nuvijusi plėšriuosius vilkus. Dausprungas pastatęs prie Šventosios pilį ir žynės garbei pavadinęs Vilkmerge. Taip miesto vardas liaudyje siejamas su žodžių junginiu vilko merga, kuriai Užupyje pastatytas paminklas.

Daugiau panašių nuotraukų:

LIetuva 360 FB  / www.lietuva360.lt

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Birštono, Nemuno kilpų apžvalgos bokštas jau netrukus bus atidarytas

Klaipėdoje netrukus bus atidarytas Sakurų parkas

We love Lithuania

Vėžliukų išlydėtuvės Metelių regioniniame parke

We love Lithuania

„Devilstone“ 2022 į Anykščius grįžta po priverstinės dviejų metų pertraukos

We love Lithuania

Pirmą kartą vienoje vietoje surinkti ir išleisti visi seniausieji Kauno atvirukai

Elektriniai paspirtukai atrieda į Klaipėdą

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"