Ignalina Naujienos Pamatyk!

„Trauk stintelę“ šventėje – Ukrainos palaikymas ir noras saugoti tradicijas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Palūšės kaimas Ignalinos kraštą garsina ir vasarą, ir žiemą. Vasarą čia atsiveria vandens keliai, skamba „Galapagų“ koncertai, skleidžiasi baltos burės „Palūšės regatoje“, o žiemą visus prie Lūšių ežero ir ant jo ledo sukviečia „Trauk stintelę“ šventė. Pernai metais ji nevyko dėl pandemijos, o šiemet renginys, nors ir santūresnėmis nuotaikomis, buvo surengtas ir skirtas Ukrainos žmonių palaikymui. Folkloro ansamblio „Čiulbutė“ vadovė Sigutė Mudinienė, į sceną sukvietusi šventės svečius – Utenos, Molėtų, Zarasų rajonų kolektyvus – gražiai tarmiškai kreipėsi į Ukrainą, kur dabar visų mūsų širdys ir maldos, linkėdama tvirtybės laisvės kovoje. Laikant Ukrainos vėliavą buvo sugiedota iškilmingai graudulinga senovinė karo sutartinė. Palaikymą Ukrainos žmonėms išreiškė visi šventės atidaryme kalbėjusieji. Buvo akcentuota, kad mes, net ir tokiu sunkiu laiku, negalime atsisakyti tradicijų puoselėjimo.

„Šiandien sunku rinkti žodžius, sunku linksmai šypsotis. Būkime vieningi, palaikykime Ukrainą. Ignalina yra pasirengusi prisidėti, priimti pabėgėlius, teikti medicininę pagalbą… Tačiau  negalime sustabdyti gyvenimo, pamiršti savo tradicijų, nes tai mus stiprina…“,– kalbėjo Ignalinos rajono savivaldybės meras Justas Rasikas. Meras pasveikino Ignalinos krašte šiuo metu gyvenantį menininką Albertą Danilevičių, kuris ,,Trauk stintelę“ šventę papuošė įspūdingomis nendrinėmis skulptūromis, kurios įprasmino ir pačią šventę, ir stinteles, ir senąsias lietuvių mitologines dievybes. Jo kūriniai, pavadinti „Vėjopūtis“, „Boba“ ir „Ežerinis“, Lūšių ežero pakrantę puoš, kaip tikimasi, dar keletą mėnesių. ,,Tokios šventės yra gyvybės išraiška, ne mirties…“,– sakė menininkas. Savo namus Juodkrantėje jis minėjo pasiūlęs pažįstamai ukrainiečių šeimai ir kvietė visus, kaip kas gali, pagelbėti nuo karo nukentėjusiems…

Ant Lūšių ežero nuo seno susirenka patyrę žvejai ir traukia valkšnas, ir prisimindami  senovinį žvejybos būdą sukant „bobas“, ir naudodami šiuolaikiškesnį – su varikliu. Šiemet šios būrius stebėtojų sutraukiančios atrakcijos buvo atsisakyta dėl silpno ledo, tačiau šventės dalyviams priminta, kad Palūšės stintelių žvejyba sukant „bobas“ – Lietuvos paveldo vertybė. Pernai senovinis žvejybos būdas įtrauktas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko direktorius Gedas Kukanauskas vyriausiajam Palūšės žvejui Stanislovui Rasteniui ir jo amato perėmėjams įteikė tai liudijantį sertifikatą. S. Rastenis pasakojo, kad „bobas“ sukti pradėjo būdamas 14-kos, dabar jis tik patarėjas, tačiau  gerokai 90-metį perkopusiam senoliui, vis dar smagu stebėti žvejų darbą ir būti ant ledo.

Šventėn  susirinkusius taip pat sveikino ir bendrai organizuojamu populiariu renginiu pasidžiaugė Lietuvos Respublikos Seimo narys Gintautas Kindurys, Ignalinos seniūnas Jonas Polito, Palūšės bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis, Ignalinos rajono kultūros centro direktorė Giedrė Katinienė. Dėkota šventės rėmėjams ir pagalbininkams, Ceikinių, Naujojo Daugėliškio bendruomenėms, pirtininkei Nijolei Nagurnaitei, ledo ritulio varžybų organizatoriui Adui Čibirui, Palūšės balsui, šventės vedėjui Antanui Šilkūnui. Po atidarymo kalbų šventės organizatoriai uždegė laužą. Visi buvo kviečiami pasimėgauti geru oru, pasivaikščioti mugėje, išbandyti senųjų žaidimų, pasigrožėti nendrinėmis skulptūromis, tautodailininkų ir amatininkų kūriniais. Reginių, gardžių kepamo ir verdamo maisto kvapų Lūšių pakrantėje netrūko. Žinoma, kad buvo ir stintelių. Galėjai ir čia pat keptų pavalgyti, ir šviežių nusipirkti bei namo parsinešti. Buvo galima paragauti ir įvairiausių žuvienių,  šašlykų.

Svarbiausias reginys šventėje turėjo būti stintelių traukimas sukant ,,bobas“, bet kad jau ant ledo lipti nepavyko, tai visi stebėjo smagias varžytuves, sukant ant kranto pastatytas ,,bobas“.  Dar kviesta dalyvauti  sunkiausios Palūšės stintelės kilnojime, Palūšės stintos „raikyme“ ir „lupime“. Žvejai mėgėjai ant ledo visgi išėjo, nuo ankstaus ryto jie juodais taškeliais pažymėjo ežero plotus. O tie, kam žvejyba nerūpėjo, galėjo žaisti ledo ritulį, ar iškeliauti į pėsčiųjų žygį po Palūšės apylinkes, paskui pasikaitinti pirtelėje, išbandyti ,,Ruonių maudytuves“. Smagi  muzika šventėje skambėjo nesustodama: sukosi sutartinių ratas, kurį vis kitom spalvom nudažė folkloro ansambliai „Sėdauta“ iš Utenos, „Alsūnė“ iš Molėtų, ,,Seluona“ iš Zarasų ir Ignalinos „Čiulbutė“. Šventė užbaigta tradicinės muzikos kapelų „Sutaras“ ir grupės „Kitava“ koncertais.

,,Trauk stintelę 2022“ organizavo ir talkino: Palūšės kaimo bendruomenė, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija,  Ignalinos seniūnija, Ignalinos rajono kultūros centras, „Žvejo krantas“ , UAB „Trainiškis“.

Parengė Lina Kovalevskienė

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vasario 16-osios renginiai

Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus lankytojams – išskirtinė paroda „Laisvės žvalgas“, supažindinanti su partizano Juozo Lukšos laisvės kova ir meilės istorija

We love Lithuania

Saugomų „Natura 2000“ buveinių plotas padidintas 2 tūkst. hektarų

Siūloma steigti Germanto regioninį parką

We love Lithuania

Premjerinės ekskursijos Šiauliuose: žydiškieji Šiauliai ir centro paslaptys

We love Lithuania

Kretingos miesto Rotušę pasipuošė naujas taktilinis žemėlapis

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"