Alytaus miesto teritorijoje driekiasi 452 ha Vidzgirio miškas (1960 m. 388 ha paskelbta botaniniu draustiniu) – unikali natūralios gamtos sala Alytaus mieste. Tokio miško neturi nei vienas iš didžiųjų Lietuvo miestų.
Vidzgirio miške auga didžiausias vientisas skroblynas Lietuvoje (skroblynai saugomi visoje Europoje), veši plačialapiai bei griovų ir šlaitų miškai, ąžuolynai (daugelio amžius siekia 100–120 m.), didelę botaninę vertę turintys retieji augalai, gyvena saugomos paukščių, varliagyvių ir vabzdžių rūšys. Vidzgirio miške, senose ąžuolų drevėse gyvena niūriaspalvis auksavabalis (Osmoderma eremita) – vienas rečiausių ir labiausiai saugomų Europos vabalų.
2009 m. draustinis įtrauktas į Europos saugomų teritorijų tinklą „Natura 2000“.
Vidzgirio miškas liudija ir skaudžius Antrojo pasaulinio karo įvykius – čia yra Žydų memorialas – vieta, kurioje karo metu buvo šaudomi ir bendruose kapuose laidojami žydų tautybės žmonės.
Vidzgiro botaniniame draustinyje driekiasi pažintinis gamtinis takas. Jis prasideda prie informacinio stendo Pulko ir Vidzgirio gatvių sankirtoje. Visame miške nužymėti pasivaikščiojimo takai, sudarantys 9 km ilgio maršrutą. Įrengti informaciniai stendai, pasakojantys apie šio miško gyventojus, krypties ženklai, padedantys orientuotis take ir savarankiškai pažinti šį nuostabų gamtos objektą. Kad kelionė vyktų sklandžiai – rekomenduojame nusifotografuoti tako pradžioje stende esantį žemėlapį. Visas takas – ne žiedinis, susipažinus su nepakartojama gamta, istorijos ir archeologijos paminklais, juo galima nueiti iki nuotykių parko „Tarzanija“. Beje, Vidzgirio miško takeliais veda ir Šv. Jokūbo piligrimų kelias Lietuvoje.
Gamtiniu požiūriu vertingiausioje miško dalyje, botaninio draustinio teritorijoje, įrengta apie 4 km žiedinė mokomoji tako dalis, kuri prasideda nuo automobilių stovėjimo aikštelės (GPS: 54.380301, 24.008476 (WGS)) prie tako link Radžiūnų piliakalnio. Ją galima pasiekti einant jau minėtu 9 km taku arba važiuojant autotransportu Santaikos gatve ir pasukus į žvyrkelį prie lankytino objekto kelio ženklo „Radžiūnų piliakalnis 1,5“.
Draustinio teritorijoje, Nemuno kairiajame krante, stūkso Radžiūnų piliakalnis su gyvenviete. Jis datuojamas I tūkst. viduriu – II tūkst. pradžia. Šlaitai statūs, 30–35 m aukščio. Jei tikėsime padavimais, tai piliakalnį supylė du broliai kunigaikščiai, kad galėtų apsiginti nuo priešų. Piliakalnio papėdėje įrengta laužavietė.
Neseniai greta šio piliakalnio buvo atrasti dar du piliakalniai – Radžiūnų piliakalnis ir Radžiūnų piliakalnis II.
Valstybinių miškų urėdija primena svarbiausias taisykles kurių turite laikytis gamtoje:
1. Poilsį gamtoje planuokite tik su artimiausiais šeimos nariais, gyvenančiais kartu.
2. Nesirinkite visiems puikiai žinomų miško takų, kuriuose, tikėtina, sutiksite ir kitų lankytojų. Tyrinėkite ir atraskite dar nelankytas vietas.
3. Miške leiskite ir šiokiadienių rytus bei popietes – tuo metu juose mažiau žmonių.
4. Jeigu automobilių stovėjimo aikštelėje yra daug – nusukite kitu keliu ir raskite kitą vietą, kur lankytojų mažiau. Primename – automobilius miške galima statyti tik tam skirtose vietose.
5. Vaikščiodami miško takais laikykitės saugaus atstumo su kitais lankytojais.
6. Pažintiniuose ir poilsio objektuose venkite liesti turėklus ar kitus paviršius.
7. Saugokitės erkių. Nepamirškite naudoti ir su savimi turėti vabzdžius atbaidančių repelentų.
8. Nepalikite šiukšlių, laužus kurkite tik tam skirtose vietose. Išeidami užgesinkite ir nepalikite rusenančios ugnies.
9. Grįžę iš miško kruopščiai nusiplaukite rankas.
#būksaugusmiške