Alytus Naujienos Pamatyk!

Alytus – 10 įdomių faktų apie miestą

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Alytus – nuostabus miestas, savyje slepiantis daugybę įdomybių ir paslapčių, kurias galima mėgaujantis išgliaudyti apsilankius jame. Tai miestas užburiantis savo gamta ir nuoširdžių žmonių šypsena.

1. Ar žinote, kad prieš Antrąjį pasaulinį karą Alytus buvo kurortas? Tai buvo jaukus, nedidelis, pušynuose skendintis miestas, kurortininkus viliojęs puikiais pliažais, nebrangiu pragyvenimu, gurmaniškomis vėžių uodegėlėmis ir žemuogių desertu. Alytaus kurortą itin buvo pamėgę Kauno ponios. Jos buvo tikros, jog Alytuje sulauks vyriškių dėmesio, dėl kurio kituose kurortuose su konkurentėmis reikėjo grumtis alkūnėmis ir intrigomis. To priežastis – Visuotinis gyventojų surašymas. Jam pasibaigus paaiškėjo, kad Alytuje 1000 vyrų teko viso labo 663 moterys, tuo tarpu Kaune net 906. Iš tų laikų Alytuje likę Šaulių namai, vadinti kurhauzu, kurio restorane vakarais grojo džiazą,  Miesto sodas, garsėjantis rozariumais ir prieškario fontanu, prie kurio kaip anais laikais, taip ir šiandien skiriami pasimatymai, ir Kurorto parkas, kurio takeliai veda iki Mažosios ir Didžiosios Dailidės ežerų.

S. Šmigelskas
Nuotr. S. Šmigelsko

2. Ar žinote, kad Alytuje yra vienintelė vieta Lietuvoje kur savo meilę galite išmatuoti metrais? 

Alytuje, ant aukščiausio Lietuvoje pėsčiųjų ir dviračių tilto, yra šešios kas 40 metrų žymos, ties jomis įvardyta meilės pagal Aristotelio filosofiją rūšis. Įrodyti savo meilę mylimam ar artimam žmogui galima nunešant jį ant rankų iki tam tikros meilės rūšį žyminčios ribos. Beje, tilto prieigose pastatyta iš nerūdijančio plieno rožių širdelė, ant kurios drąsiai galima kabinti meilės spyneles.

Nuotr. J. Baranowski

3. Ar žinote, kad jei ne linai Alytuje nebūtų Alitos gamyklos?  1958 m. Alytuje buvo pastatytas linų fabrikas ir nors išsijuosę gyrėsi kaip puikiai sekasi, tačiau faktai rodė ką kitą… Ir 1963 m. linų fabriko bazėje buvo įkurta Alytaus vyno gamykla, tais metai pagaminusi pirmąjį vaisių vyną. Čia 1980 m. buvo pagamintas pirmasis putojantis vynas (tuomet vadintas šampanu) – tapęs tokių gėrimų kategorijos pradininku mūsų šalyje. Šiandien gamykla didžiuojasi  savo gaminamais natūralios fermentacijos putojančiais vynais, aukštos kokybės brendžiais ir kokteiliais. Joje vyksta pažintinė programa: pasakojama gamyklos istorija, vedama ekskursija ir degustuojama produkcija.

Nuotr. Alytaus TIC archyvas

4. Ar žinote, kad žymiausio Lietuvos dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mama buvo palaidota Alytuje? 1918 m. pab. – 1919 m. pr. Stasys Čiurlionis, dailininko brolis, buvo Alytaus apskrities viršininkas. Su juo Alytuje gyveno ir motina Adelė Čiurlionienė, kuri 1919 m. vasario 23 d. mirė. Ji buvo palaidota Alytaus Šv. Angelų Sargų bažnyčios šventoriaus kapinėse. 1974 m., rengiantis iškilmingai minėti M. K. Čiurlionio 100-oąsiais gimimo metines (1975 m.), jos palaikai perkelti į Druskininkus, šalia vyro Konstantino. Alytaus kapinėse buvusi A. Čiurlionienės palaidojimo vieta pažymėta mediniu kryžiumi-koplytstulpiu.

Nuotr. Alytaus TIC archyvas

5. Ar žinote, kad Alytuje 1937 m. buvo pastatytas didžiausias ir moderniausiais tiltas Baltijos valstybėse? Alytiškiai ilgą laiką vargo su mediniu tiltu per Nemuną mieste – tai potvynis bėdų pridarydavo, tai neatsargus pilietis cigaretę numesdavo. Baigėsi jų vargai 1937 m., kai buvo pastatytas gražuolis gelžbetoninis tiltas ir ne bet koks, o didžiausias ir moderniausiais Baltijos valstybėse. Jam buvo suteiktas karininko Antano Juozapavičiaus vardas, pirmojo karininko žuvusio nepriklausomybės kovose. Tai nutiko Alytuje, ant tilto. Tiltą papuošė skulptoriaus Juozo Zikaro sukurti bareljefai, kuriuose įamžintas A. Juozapavičiaus atminimas. Per Antrąjį pasaulinį karą tiltas nukentėjo, vėliau buvo atstatytas. Dabar, kaip ir anuomet, jį puošia gražūs bareljefai ir 1990 m. prie tilto pastatytas paminklas A. Juozapavičiui atminti.

Nuotr. Giedrius Bernatavičius

6. Ar žinote, kad Alytuje yra fortai?  XIX a. pab. carinė Rusija, kuri tuo metu buvo užgrobusi dabartinės Lietuvos teritoriją, ėmėsi stiprinti vakarines savo sienas. Alytus buvo paskelbtas III klasės tvirtove. Mieste rekonstruoti ar naujai nutiesti plentai, geležinkeliu Alytus sujungtas su Suvalkais ir Vilniumi. Vyko kareivinių, sudarytų pagal keturių fortų tvirtovės planą, statybos. 

Nuotr. A.Plonytė

Pirmasis fortas pradėtas statyti 1887 m., jį anuomet sudarė dvi dalys (antroji dalis neišlikusi). Jis geriausiai išlikęs iki mūsų dienų, du fortai sunaikinti, dar vieno išlikę fragmentai. Išduosime paslaptį – Alytaus fortai ne mūriniai, o supilti iš žemių, tvirtinti akmenimis ir rąstais.

7. Ar žinote, kad Alytuje Laisvės angelo paminklas buvo pastatytas net tris kartus? Paminklas buvo pastatytas 1929 m. (autorius Antanas Aleksandravičius). Pasakojama, kad pozuoti skulptorius prikalbinęs jaunutę gimnazijos mokytoją. Beje, pats skulptorius vedė beveik sulaukęs 60-ies, užaugino sūnų ir dukrą. Laisvės angelas – tai pagarbos ir atminimo ženklas žuvusiems už Lietuvos nepriklausomybę. 1934 m. į paminklo skulptūrą trenkė žaibas, ši subyrėjo. Tada visi pradėjo kalbėti, kad tai blogas ženklas, Dievo bausmė. Visus šiuos plepalus išsklaidė racionalūs suvalkiečiai – pareiškę, kad buvo pagailėta pinigų žaibolaidžiui ir ne jokia čia Dievo siųsta žinia. Skulptūra buvo atstatyta po trejų metų. Praėjusio amžiaus 6-ajame dešimtmetyje paminklą nugriovė sovietai. 1991 m. skulptorius Jonas Meškelevičius atkūrė Laisvės angelo skulptūrą, skulptorius Jonas Blažaitis atkūrė paminklo bareljefus ir Laisvės angelas toliau saugo ir globoja visus alytiškius ir miesto svečius.

Nuotr. A.Lavrėnovas

8. Ar žinote, kad Alytuje pačiame mieste yra net keturi parkai, o į miesto teritoriją įeina ir Vidzgirio botaninis draustinis? Alytus yra vienas žaliausių miestų Lietuvoje, beveik 33 proc. mieto teritorijos – žalieji plotai. Išpuoselėtuose parkuose galima smagiai leisti laiką, nes čia įrengtos vaikų žaidimo aikštelės, Jaunimo parke – grilio zona, įrengta parkūro aikštelė, riedlenčių parkas bei dvi dviračių kalnelių trasos (angl. „pumptrack“). Viena trasa skirta vaikams ir pradedantiesiems, o kita – pagrindinė, 2019 metais atidaryta, didžiausia dviračių kalnelių trasa Lietuvoje, puikiai tinkanti ir lenktynėms „vienas prieš vieną“. Vidzgiro botaniniame draustinyje driekiasi pažintinis gamtinis takas. Visame miške nužymėti pasivaikščiojimo takai, įrengti informaciniai stendai, pasakojantys apie šio miško gyventojus, krypties ženklai, padedantys orientuotis take ir savarankiškai pažinti šį nuostabų gamtos objektą. Beje, Vidzgirio miške, senose ąžuolų drevėse gyvena niūriaspalvis auksavabalis – vienas rečiausių ir labiausiai saugomų Europos vabalų.  

Nuotr. R. Valiukevičiūtė

9. Ar žinote, kad pirmasis, kuris įamžino Alytaus miesto vaizdus buvo – žymus scenografas, grafikas, tapytojas Mstislavas Dobužinskis? Jis Alytuje lankėsi XIX a. pab., kai jo tėvas generolas čia vadovavo kareivinių statyboms.  M. Dobužinskis liko sužavėtas savo apsilankymu ir sakė, kad tai nuostabus amžinai žaliuojantis miestas, apglėbtas Nemuno kilpos. Jo piešti Alytaus vaizdai buvo išleisti atskirais atvirukais. Šiandien Alytuje Nemuno pakrantėmis driekiasi įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai (jų yra daugiau kaip 30 km), pačiame mieste – gražuolis piliakalnis su poilsio zona, tyvuliuoja du ežerai su paplūdimiais, pavėsinėmis, laužavietėmis ir sporto aikštelėmis.

Nuotr. E. Dovydėnas

10. Ar žinote, kad Alytuje galima pamatyti XIX a. karčemą? Alytaus kraštotyros muziejaus ekspozicija „1915 m. rugpjūčio 27-oji Alytuje: vienos gatvės istorija“ atkuria to meto miesto pagrindinės gatvės svarbiausius gyvenimo fragmentus. Vienas iš jų – autentiškai atkurta karčiama, susibūrimų, pagrindinių naujienų ir apkalbų vieta. Interjerui žavesio suteikia senieji rakandai ir kampe graudžiai bliaunantis vaikas bei į jį nepatikliai iš gretimo kiemo žvelgiančios vištos. Norint pajusti to meto patiekalų skonį – reikia sudalyvauti edukacinėje programoje „Į darbą neskubėdamas, į karčemą pasibėgėdamas“. Kuo vaišina ir kaip priima svečius – nepasakosime, išbandysite ir patys įspūdžiais pasidalinsite (www.alytausmuziejus.lt/tema/istorija). 

Nuotr. G. Tamošiūnienė

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vilnius švenčia jubiliejinį 170-ąjį dr. Jono Basanavičiaus gimtadienį

Kapadokija: kada keliauti, ką būtinai aplankyti ir unikalaus patirti? 

We love Lithuania

Bažnytinio paveldo muziejus kviečia į renginių ciklą, skirtą šv. Juozapato metams

Vilniaus šviesų festivalio 2024 svečias Ksawery Kirklewski: sudėtingų matematinių lygčių logika ir ritmas dera su vizualiojo meno grožiu

We love Lithuania

Ignalinos miesto šventė – džiaugtasi vasara, svečiais ir geromis emocijomis

Apie moteris ir kitas stebuklingas būtybes Šiauliuose diskutuos Ineta Stasiulytė ir Jurga Tumasonytė

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"