Kūčiukų receptas
Kūčiukų receptas
Kepiniai Paragauk! Receptai

Kūčiukų receptas – minkšti geriausi naminiai kūčiukai

5,00 (3)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Kūčiukų receptas jūsų šventiniam stalui. Kūčiukai yra pats tradiciškiausias lietuviško Kūčių stalo patiekalas. Na, bent jau mūsų šeimoje žiemos šventės neįsivaizduojamos be kūčiukų ir jų kepimo ritualo. Kepame jų labai daug ir į procesą įsitraukia visi – vaikai tame dalyvauja, jau nuo tokio amžiaus, kai gali saugiai naudotis picos pjaustymo įrankiu ar neaštriu stalo peiliu, na, ir nevalgyti „žalios“ tešlos, taigi, gana anksti. Ir jiems tai yra lyg smagus žaidimas, kai lygiai su visais dalyvauja suaugusiųjų veikloje. Be, to įsitraukus visai šeimynai, kūčiukų gaminimo procesas yra ne tik smagesnis, bet ir ženkliai trumpesnis, net jeigu užsibrėžėte iškepti kibirą kūčiukų.

Reikėtų pažymėti, kad, laikantis visų tradicijų, kūčiukai turėtų būti kepami be jokių gyvulinės kilmės produktų, padžiovinami ir kūčių vakarą valgomi su aguonų pienu. Tačiau mes šiek tiek nusižengiame ir kepame su pienu, be to nedžioviname – kepame prieš pačias kūčias, kad jie būtų minkšti ir purūs, o ir aguonų pieno ant mūsų stalo paprastai nebūna…

P.S. kūčiukų recepte aprašytas kiekis, jeigu jūs kūčiukus ne itin mėgstate arba šeimyna nedidelė. Mes kepame keturis kartus tiek…

Produktai reikalingi kūčiukams:

0,5 kg miltų

7 g sausų mielių

100 g cukraus

Žiupsnis druskos

¼ stiklinė nuplikytų aguonų

4 – 5 v.š. aliejaus

200 ml pieno

Kaip gaminti kūčiukus:

Dideliame dubenyje sumaišome miltus su mielėmis, cukrumi, druska.

Aguonas nuplikome verdančiu vandeniu, palaikome kokias penkias minutes ir nusunkiame.

Nuplikytas aguonas sudedame į dubenį, į sausų produktų mišinį, išmaišome.

Į dubenį įpilame aliejų ir pieną. Viską gerai sumaišome.

Dubens turinį išverčiame ant stalviršio ir užminkome tešlą – minkome kol ji tampa vientisa, glotni ir lengvai formuojama.

Išminkytą tešlą dedame atgal į dubenį, uždengiame švariu rankšluosčiu ir statome šiltesnėje virtuvės vietoje, porai valandų, pakilti.

Tešlai iškilus, formuojame kūčiukus – imame gabalėlį tešlos, sukdami tarp rankų suformuojame pailgą, maždaug 2 cm skersmens „dešrelę“ ir supjaustome ją maždaug 1,5 cm skersmens gabalėliais.

Įkaitiname orkaitę iki 180 º C.

Suformuotus kūčiukus dedame į skardą – dedame daug, kiek telpa, palikdami nedidelius tarpelius kepamiems kūčiukams pūstis, ir pašauname į orkaitę maždaug 10 min., arba kol jų briaunos pradės švelniai rusvėti.

Iškepusius traukiame iš orkaitės, atvėsiname kūčiukus, visi draugiškai paragaujame ir sudedame į sandarią dėžę sulaukti Kūčių ir Kalėdų. Gražių švenčių!

Kūčiukų receptas
Kūčiukų receptas

 

Kūčiukų tradicijos

Kūčiukų kepimo tradicija Lietuvoje yra labai sena. Pirmieji rašytiniai šaltiniai, juos minintys, datuojami XVII a. Kūčiukai simbolizuoja duonos – gyvybės ir derlingumo – šventumą. Jie taip pat yra susiję su mirusiųjų pagerbimu. Manoma, kad mirusieji sugrįžta į savo namus Kūčių naktį, todėl kūčiukai jiems patiekiami atskirame inde.

Kūčiukų kepimas yra svarbus šeimos susitelkimo ir tradicijų puoselėjimo ritualas. Kūčiukų tešla ruošiama iš aukščiausios kokybės miltų, aguonų, cukraus, mielų ir druskos. Tešla suminkyta, paliekama pakilti, o tada iškočiojama ir formuojami kūčiukai. Kūčiukai kepami orkaitėje, kol gražiai paruduoja.

Kūčiukų forma ir dydis gali skirtis priklausomai nuo regiono. Aukštaitijoje kūčiukai dažniausiai būna maži ir apvalūs, o Žemaitijoje – didesni ir pailgi. Kūčiukų paviršius gali būti lygus arba puoštas įvairiais ornamentais.

Kūčiukai – tai ne tik skanus, bet ir prasmingas patiekalas, kuris sujungia praeitį, dabartį ir ateitį. Jie yra neatsiejama Kūčių vakarienės dalimi ir simbolizuoja lietuvių tautos tradicijas bei tikėjimą.

Kas yra Kalėdos? Kalėdų istorija, tradicijos, šventės atmosfera

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kvietinė duona su alyvuogėmis

Kalėdų stalo patiekalai – meduoliai

Obuolių pyrago atsiradimo mano virtuvėje istorija

Rytų egzotika Pakruojo dvare: nuo arbatos gėrimo ceremonijos iki kung fu kovos meno

We love Lithuania

Orkaitėje kepta dūminė skumbrė

Skaniausi cepelinai Šiauliuose

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"