Jonava Ką pamatyti Naujienos Pamatyk!

Ką pamatyti Jonavoje

5,00 (1)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Ką pamatyti Jonavoje?
Ar buvote užsukę į Jonavą? Ar aplankėte gražiausius Jonavos miesto ir rajono objektus? Jei ne, kviečiame atrasti Jonavos kraštą, susipažinti su tuo, ką šis kraštas turi gražiausio ir sužinoti įdomių faktų apie Jonavą ir lankytinus objektus. 

1. Ar žinote, kad Jonava buvo įkurta kaip privatus didikų Kosakovskių miestas? XVIII a. pirmoje pusėje prie brastos per Nerį, kur kirtosi svarbūs keliai, Marijona ir Dominykas Kosakovskiai pradėjo kurti miestelį. Savo tėvo Jono garbei, Dominykas naująjį miestelį pavadino Jonava. Po Dominyko mirties, Marijona Zabielaitė – Kosakovskienė tęsė pradėtus darbus ir 1750 m. rugpjūčio 8 d. gavo Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Augusto III privilegiją Jonavos miesteliui. Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia ir buvęs vienuolynas (dabar Jonavos parapijos namai) saugo Jonavos miesto įkūrėjų ir puoselėtojų didikų Kosakovskių atminimą.  Bažnyčios rūsiuose esančioje kriptoje palaidota Marijona Zabielaitė – Kosakovskienė ir jos sūnus, bažnyčios fundatorius, miestelio puoselėtojas Juozapas Kazimieras Kosakovskis. Toje pačioje kriptoje atgulė ir kiti Kosakovskių giminės atstovai, tarp jų ir Napoleono pirmasis adjutantas Juozapas Antanas Kosakovskis. 

Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia

Vilniaus g. 13, Jonava

www.jokuboparapija.lt

2. Ar žinote, kad Jonavos mieste yra nutiesta daugiau nei 22 kilometrai dviračių takų, kuriais patogu apvažiuoti visą miestą, bei grožėtis gamta ir čia esančiais architektūriniais paminklais? Važiuojam. Takai nusidriekę Neries pakrante, suteiks galimybę gėrėtis nuostabia gamta, apžiūrėti Jonavos tiltus, Laukagalių piliakalnį (Milžinų kalną), Skarulių Šv. Onos bažnyčią, bei tik prieš metus naujai sutvarkytą Taurostos parką. Norintys pasigėrėti miesto gamta ir lankytinais objektais kviečiami pasivažinėti Jonavos miesto centrą ir Varnutės tvenkinius juosiančiais dviračių takais. Gražios miesto aikštės su fontanais, skoningais gėlynais išpuošti skverai ir parkai, inovatyvios ir mažųjų labai mėgiamos vaikų žaidimų aikštelės, lauko treniruokliai, Jonavos senamiestis, istoriniai paminklai, Joninių slėnis, tvenkinių paplūdimiai – Jūs privalote visa tai pamatyti! 

Ar žinote, kad jūsų patogumui šalia dviračių takų įrengtos poilsio salelės, suoliukai, gultai, informaciniai stendai, geriamo vandens ir net dviračių remonto stotelės! Naujai įrengtas  dviračių takų apšvietimas suteiks galimybę bet kuriuo paros metu aktyviai, patogiai ir įdomiai praleisti laiką Jonavoje.

Vykdami į Jonavą –  nepamirškite dviračio! 

3. Ar teko girdėti apie Skarulių Šv. Onos bažnyčią, kuri yra vienas vertingiausių ir gražiausių objektų  ne tik Jonavos rajone, bet ir visoje Lietuvoje? Bažnyčia pastatyta 1622 m. Skarulių dvaro savininko Andriejaus Skorulskio užsakymu. Pasakojama, kad ši bažnyčia pastatyta pagal vienos iš Jeruzalės bažnyčių pavyzdį, kurį A. Skorulskis nusižiūrėjo XVI a. pab. kartu su Mikalojumi Kristupu Radvila Našlaitėliu keliaudamas į Šventąją Žemę, ieškoti Kristaus kapo. Prieš 400 metų statyta Skarulių bažnyčia pasižymi unikalia gotikos ir renesanso stilistikos darna. Bažnyčios interjerą puošia autentiškos XVII a. medinės skulptūros ir didysis altorius, o į Šv. Mišias kviečia, 1670 m. pas geriausią tų laikų varpų liejiką Joną Delamarsą nulietas, varpas. Bažnyčioje vyksta Šv. Onos atlaidai ir įspūdingi Skarulių muzikos festivalio koncertai. Norintiems sužinoti Šv. Onos bažnyčios, jos fundatorių Skorulskių, Andriejaus Skorulskio įspūdingos kelionės Su Mikalojumi Kristupu Radvila Naišlaitėliu, bei išnykusio Skarulių kaimo istoriją, Jonavos kultūros centro krašto muziejus siūlo ekskursiją „Jonavos perlas – Skarulių Šv. Onos bažnyčia“.

 Jonavos kultūros centro krašto muziejuje veikia Skarulių dvarvietės archeologinių radinių ekspozicija. 

Skarulių Šv. Onos bažnyčia. 

Skarulių g. 53,  Jonava

4. Ar žinote, kad Jonavos kultūros centro krašto muziejus gali pasiūlyti 20 skirtingų edukacinių programų? Visus džiugina naujos patirtys, pažinimas, puikios emocijos! Jonavos kultūros centro krašto muziejus kviečia dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose ir pažinti mūsų senelių, prosenelių, regiono kultūrą, patirti  lino mūką, nusilieti natūralaus bičių vaško žvakių, išmokti skaityti audinių simbolius. Smagiausia juk gaminti patiems! Gal nusivelti vilnos kamuoliuką smagiems žaidimams? O gal spalvingai dekoruoti medinį sukutį? Gal lininį maišelį papuošti raštais iš močiutės skrynios? Kurią edukaciją bepasirinksite, puikios emocijos garantuotos! Muziejaus edukatorė ne tik papasakos kaip seniau gyveno, dirbo, kūrė, kuo džiaugėsi lietuviai, bet leis Jums patiems išbandyti daugelį darbų, pakvies eiti ratelius, sužaisti smagų žaidimą, išmokti liaudies dainą. Kūrybinis procesas visada žavi, telieka pasiraitoti rankoves, kibti į darbus ir lieti, velti, dekoruoti, pinti. Populiariausios muziejaus edukacijos – „Lino kelias“, „Bitės liemuo, lino gelmuo“, „Etninio tapatumo ženklai kasdienybėje: lininio maišelio dekoravimas“, „Medžio kultūra: „vilkelio“ gamyba“, „Tarpe nyčių nytužėlių“ ir kt. Jonavos kultūros centro krašto muziejus siūlo 20 skirtingų edukacinių programų, didžioji jų dalis įtraukta į Kultūros paso paslaugų rinkinį. 

Be to muziejuje nuolat atnaujinamos parodos ir jų lankymas yra nemokamas.

Kaupkite naujas patirtis kartu su Jonavos krašto muziejumi!

Jonavos kultūros centro krašto muziejus

J. Basanavičiaus g. 3, Jonava

www.jonavosmuziejus.lt

el. paštas jonavosmuziejus@gmail.com

tel. nr.: 860120070 

5. Ar skaitėte Grigorijaus Kanovičiaus romaną „Miestelio romansas“? Ar žinote, kad romano veiksmas vyksta Jonavoje? Grigorijus Kanovičius – prozininkas, kino ir teatro dramaturgas, poetas, vertėjas, vienas iš žinomiausių šiuolaikinių žydų rašytojų, Lietuvos Nacionalinės premijos laureatas, Jonavos miesto Garbės pilietis. Ne kiekvienas miestas turi apie jį parašytą ir tokio populiarumo sulaukusį romaną, kokį turi Jonava. Paskutinis Grigorijaus Kanovičiaus romanas „Miestelio romansas“ skirtas miesteliui, kuriame jis gimė ir augo. Romane pasakojama apie tarpukario Jonavą, kurioje gyveno abiejų rašytojo senelių šeimos, susipažino ir vienas kitą pamilo jo mama Chenka ir tėtis Saliamonas, kuriame jis gimė ir laimingai augo iki pat II-ojo pasaulinio karo. Romanas puikiai atskleidžia ramaus, draugiško, žydų tradicijomis ir papročiais alsuojančio miestelio dvasią, kur visas gyvenimas sukosi aplink sinagogas, turgų, amatus ir kasdieninius žmonių darbus. Jonavos krašto muziejus organizuoja ekskursiją „Dingęs Jonavos štetlas“, vedamą G. Kanovičiaus romano motyvais, kurios metu supažindina su Jonavos žydų istorija, gyvenimo būdu, tradicijomis, aplankomi išlikę paveldo objektai – Kauno gatvė, sinagoga, senosios žydų kapinės. 

Jonavos kultūros centro krašto muziejus ir turizmo informacijos centras

J. Basanavičiaus g. 3, Jonava

el. paštu jonavosmuziejus@gmail.com 

tel. nr.: 867547297

6. Daugelis dar atsimena tautodailininkės Stasės Samulevičienės kurtus žaislus, bei spalvingas knygeles „Padaužiukai“, „Padaužiukų bičiuliai“, „Broliukai nykštukai“ ir kt. Ar žinote kur galima susipažinti su Šlamučiu ir kitais linksmais Stasės Samulevičienės kurtais žaislais? Šie pūkuotukai apsigyveno Samulevičių memorialinėje sodyboje. Jonavos rajone, Prauliuose esančiame vienkiemyje gyveno ir kūrė net trys žinomi XX a. menininkai: žymus lietuvių ekspresionistas, dailininkas Antanas Samuolis (Samulevičius), tautodailininkė, žaislų kūrėja, vaikiškų knygelių autorė, tarptautinio Šypsenos ordino laureatė Stasė Samulevičienė ir jos sūnus rašytojas, dramaturgas Raimundas Samulevičius. 1994 m. sodyboje įkurtas Samulevičių memorialinis muziejus. Jame eksponuojami Samulevičių šeimos asmeniniai daiktai: baldai, knygų kolekcija, fotografijos, laiškai, dokumentai, Stasės Samulevičienės iš avikailio sukurti žaislai, knygelės. Jonavos kultūros centro krašto muziejus kviečia ne tik aplankyti sodybą ir prisiminti šiuos kūrėjus, bet ir patiems pasigaminti spalvingą, pūkuotą, Stasės Samulevičienės kurtą, žaisliuką – Šlamutį. 

Samulevičių memorialinė sodyba

Praulių kaimas, Šilų seniūnija, Jonavos rajonas

(Koordinatės 55.101553, 24.289706)

tel. nr.: 867547297

www.jonavosmuziejus.lt

7. Svarstote, ką pamatyti Jonavoje? Ar žinojote, kad vienas gražiausių gamtos objektų Jonavos rajone yra įspūdingo dydžio ir grožio Mažųjų Žinėnų piliakalnis? Šį gamtos stebuklą puošia Andruškonių atodanga ir seni, kelis šimtus metų skaičiuojantys ąžuolai. Dalis piliakalnio jau yra nuplauta tekančios Neries. Erozija sparčiai tebevyksta palei visą piliakalnio ilgį, formuodama įspūdingą atodangą, nuo kurios atsiveria jaudinantis vaizdas į Neries slėnį ir salas. Archeologiniai tyrimai rodo, kad piliakalnis nebuvo naudotas labai intensyviai. Tačiau piliakalnio dydis leidžia manyti, kad jis greičiausiai turėjo įtvirtintos karinės stovyklos paskirtį. Manoma, kad ant tokių piliakalnių lietuvių kariai galėjo ruoštis ir praktikuotis didelėms kovoms, pavyzdžiui, Žalgirio mūšiui.

Šiandien ant Mažųjų Žinėnų piliakalnio yra organizuojamos įvairios šventės. Viena jų – Jonavos kultūros centro organizuojama sutartinių šventė „Sutarysma“.

Ne mažiau lankytojų yra mėgiami Lokėnėlių bei Paberžės piliakalniai.  

Mažųjų Žinėnų piliakalnis – Kulvos seniūnija, Jonavos raj. (koordinatės 55.018548, 24.107462)

Lokėnėlių piliakalnis – Šilų seniūnija, Jonavos raj. (koordinatės 55.095014, 24.331149)

Paberžės piliakalnis – Piliakalnių g., Šilų k., Jonavos raj. ( koordinatės 55.124139, 24.323278)

8. Kur gražiausios ir įspūdingiausios Joninės? Kurioje respublikoje prezidentas renkamas kasmet? Atvykit į Jonines Jonavoje – daug sužinosit, pamatysit ir patirsit! Kiekvienais metais birželio 23 d. šis tarptautinis ir abejingų nepaliekantis renginys, populiarinantis senąsias baltiškas lietuviškosios kultūros tradicijas, paverčia Jonavą vienadiene Jonų respublika. Jonavos Joninių slėnyje įkuriama Jonų raštinė, kurioje registruojami visi Jonai, Janinos ir Jonės. Kaip respublika be prezidento! Šią ypatingą dieną yra renkamas Jonų respublikos prezidentas, įvedama net speciali Joninių valiuta – jongrašis. Šventės dalyvius linksmina žymūs Lietuvos ir užsienio atlikėjų koncertai, kuriuos paįvairina prekybininkų kermošius, amatininkų ir pirtininkų kiemeliai, bei įdomiausi žaidimai ir edukacijos Jono sodyboje. Vidurnakčio Jonų respublika sulaukia su ugnies, muzikos, šokio ir šviesų teatralizuota misterija, kurioje atgimsta pagonių dievai ir baltiškosios tradicijos. Misteriją vainikuoja įspūdingas lazerių ir fejerverkų šou. Joninių šventė sutraukia tūkstančius žmonių iš visos Lietuvos. Juk jei švęsti Jonines, tai tik Jonų respublikos sostinėje – JONAVOJE!

9. Ar žinojote, kad norint pasivaikščioti po kopas, nereikia važiuoti prie jūros? Vieną iš gražiausių žemyninių kopų galite pamatyti vidury Dumsių miškų, vos keli kilometrai nuo Šveicarijos miestelio, esančio Jonavos rajone. Unikaliu kraštovaizdžiu ir augalija išsiskiriančioje vietoje yra padarytas 2 kilometrų ilgio gamtinis pažintinis takas, kuris jus nuves iki žemyninės kopos. Informaciniai stendai supažindins su miške augančiais augalais, grybais, čia gyvenančiais vabzdžiais ir gyvūnais, o prisėdus ant suoliuko galėsite atsikvėpti ir pakvėpuoti grynu miško oru. Gražiausiai šis takas atrodo liepos-rugsėjo mėnesiais, kai ištisais kilimais žydi viržiai, ir vaikštinėdami takais galite rasti voveraičių,  kazlėkų ir net baravykų. O gal Jums pasiseks ir pamatysite baltąjį kiškį. Tai iš ties puiki pasivaikščiojimo vieta ir dar puikesnė galimybė susipažinti su žemynine kopa, kas daugeliui tikrai atrodo kiek neįprastai.

Pažintinis takas „Kopa“

Šveicarijos seniūnija, Jonavos r. 

(koordinatės: 54.998039, 24.311069)

10. Ar žinojote, kad Žeimių dvare Jus pasitiks ir dvarą aprodys pats dvaro savininkas? Žeimiai – seniausias miestelis Jonavos rajone. Ši vietovė rašytiniuose šaltiniuose minima nuo XIV a. Žeimių miestelis augo prie dvaro, kuris priklausė Zavišoms, vėliau – Medekšų giminei, o  iki II-ojo pasaulinio karo dvarą valdė Kosakovskių giminė.  Ne kartą perstatytas, apleistas ir vėl tvarkytas, šiandien dvaras priklauso menininkui Domui Noreikai, kuris jį tvarko naudodamas senąsias technikas ir medžiagas. Procesas labai ilgas, bet be galo įdomus.  Atvykę į dvaro sodybą ne tik pamatysite įspūdingus vėlyvojo klasicizmo pastatus, bet ir turėsite galimybę susipažinti su dvaro savininku, kuris pristatys dvaro koncepcijas, technikas bei praktikas. Pasivaikščiojimas po dvarą su pačiu jo savininku nepalieka abejingų! Dvaro sodyboje veikia „Aikas Žado laboratorija“, kviečianti į meno parodas, instaliacijas. 

Taip pat rekomenduojame Žeimiuose aplankykite Žeimių koplyčią, įspūdingo grožio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčią, skulptoriaus Konstantino Bogdano memorialinį muziejų ir jo vardo skverą miestelio centre. 

 Žeimių dvaro sodyba

Draugystės g. 28, Žeimiai, Jonavos raj.

www.zeimiudvaras.lt

Ar vis dar svarstote, ką pamatyti Jonavoje? Tikime, jog ši informacija bus naudinga ir leis atrasti dar iki šiol neatrastas Jonavos vietas.

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Saulėlydis Klaipėdoje (nuotraukų galerija)

Didingiausi Lietuvos istorijos įvykiai papuoš „Sostinės dienų“ renginius

Rokiškio krašto muziejaus kraštotyrinės ekspedicijos 

Preiloje remontuos valstybės saugomą buvusios mokyklos pastatą

We love Lithuania

Jūros šventė: A. Mamontovas, išskirtinis stilius ir būrys optimistų

Trakų Vokės dvaro teritorijoje sodinamos 175 liepos

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Jonavos orų prognozę
x