Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

„Lietuvos muziejų kelias“ savaitgalį suka į Dzūkiją

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Septynerius metus į įvairius renginius ir veiklas visoje Lietuvoje kvietęs bendras muziejų projektas „Lietuvos muziejų kelias“ 2019 m. pradėjo antrąjį plėtros etapą – trimetę nacionalinės kultūrinės tapatybės formavimo ir puoselėjimo programą „Tėvynės ieškojimas“. 

Naująją „Lietuvos muziejų kelio“ programą įkvėpė Nobelio literatūros premijos laureatas ir Lietuvos garbės pilietis Česlovas Milošas (Czesław Miłosz) – vienas didžiųjų XX a. rašytojų, itin jautriai ir tauriai išreiškęs Tėvynės ieškojimo temą, savo kūryba pasauliui apibūdinęs Lietuvos kraštovaizdžius ir jo niekad nepalikusias gimtojo krašto dvasias.

Naujoji programa „Tėvynės ieškojimas“ skiriama Lietuvos Respublikos atkūrimo 30-mečiui 2020 m. pažymėti.

„Lietuvos muziejų kelio“ 2019 m. renginių programa kvietė ieškoti Tėvynės per temos „Vandenų kultūrinė atmintis“ vaizdinius ir juos aktualizuojančias veiklas. 2020 m. siekiama pasižvalgyti nuo kalnų, kalvų, priekalnių, piliakalnių ir bokštų į erdves, į jų kultūrinį atminimą dailėje, muzikoje, folklore, fotografijose, kitose meno ir istorijos formose. Lankytojai kviečiami nuo Birutės kalno Palangoje žvelgti su Maironiu, nuo Juodojo kalno į Raigardo slėnį – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio akimis, nuo Aušrakalnio – Vinco Mykolaičio-Putino, nuo „Laimės žiburio“ kalvos – Jono Biliūno akimis. Antanas Baranauskas yra apdainavęs aukštąją Lietuvą: „Kalnai ant kalnų, ė ant tų kalnų kalnai ir maži kalneliai“ („Dainu dainelę“, 1857 m.). Šių aukštųjų kultūros topografijos erdvių aktualizavimui ir kultūriniam perskaitymui ir skiriamas 2020 m. „Lietuvos muziejų kelias“ (LMK).

Tradiciškai devintus metus vyksiantis LMK projektas turėjo prasidėti gegužės 18-ąją – Tarptautinę muziejų dieną, tačiau karantinas dėl koronaviruso Covid-19 pandemijos pakoregavo tiek LMK renginių programos turinį, tiek įgyvendinimo grafiką. Šiais metais LMK prasideda Valstybės dienos išvakarėse ir vyks tik nacionalinis projekto ciklas– 30 kultūrinių susitikimų ant garsiausių istorinių Lietuvos kalnų ir kalvų, turinčių išskirtinę kultūrinę reikšmę ir meninį įprasminimą. Siekiant lankytojų saugumo, renginiai organizuojami tik atvirose erdvėse ir, esant galimybei, tik savaitgaliais (penktadienį, šeštadienį, sekmadienį).

Programa sudaryta pagal kultūros kelio logiką atitinkantį 30 objektų maršrutą. Daugiau kaip 40 kultūros ir gamtos paveldą puoselėjančių Lietuvos institucijų aktualizuos etninius pasakojimus, profesionaliojoje meno kūryboje slypinčius literatūros, dailės, muzikos, folkloro vaizdinius, atskleis įvairias istorijos detales ir kvies susitikti ant trisdešimties žymiausių Lietuvos kalvų, kalnų ir piliakalnių. Valstybės dienos išvakarėse kelionę pradėję Lietuvos širdyje Vilniuje ant Gedimino pilies kalno, ją tęsime kitose istorinėse Lietuvos sostinėse – Kernavėje, Trakuose ir Kaune. Toliau pagal susiformavusias tradicijas „Lietuvos muziejų kelias“ nusities per visus etnografinius regionus: aplankę Dzūkiją, suksime į Sūduvą, Mažąją Lietuvą, Žemaitiją ir Pasaulinės turizmo dienos išvakarėse, rugsėjo 25-ąją, kelias baigsis Aukštaitijoje muziejų bendruomenės sueiga prie Liudiškių kalvos ir Jono Biliūno „Laimės žiburio“.

PROGRAMA DZŪKIJOJE liepos 10–19 d.

Liepos 10 d. (penktadienis)

14.00. Kultūros popietė „ O ant to kalno…“ Birštone

Vytauto kalnas – Birštono vizitinė kortelė. Renginio metu pasakosime apie piliakalnio istorinę praeitį, mitologinius klodus, kalno svarbą šiandienos kurorto veiklai. Renginyje minimus istorinius faktus lydės poeto Justino Marcinkevičiaus mintys ir poezija, bendri paskaitymai su Alytaus teatro aktoriais. Skambės Birštono ir aplinkinių kultūros centrų meno kolektyvų dainos ir instrumentinė muzika.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Birštono muziejus, Vytauto g. 9, Birštonas, tel. (8 319)  65 605

Susitikime ant Vytauto kalno Birštone. Koordinatės 54° 35′ 49″ š. pl., 24° 2′ 1″ r. ilg.

Liepos 11 d. (šeštadienis)

14.00. Teatralizuotas renginys „Punios piliakalnis. Nuo istorijos iki legendos“
Renginyje piliakalnio fotografijų parodą pristatys ir kelionėje į praeities laikus lydės „pilies kunigaikštis“. Lankytojų lauks konkursas, kurio metu reikės ieškoti archeologinių radinių, atsakyti į klausimus, žaisti senovinius žaidimus. Nugalėtojų lauks apdovanojimai!

Renginys nemokamas

Organizatorius: Alytaus kraštotyros muziejus, Savanorių g. 6, Alytus, mob. tel. 8 685  29 932

Susitikime ant Punios piliakalnio (Punios sen., Alytaus r.). Koordinatės 54° 30′ 43″ š. pl., 24° 5′ 25″ r. ilg.

Liepos 12 d. (sekmadienis)

12.00. Ekskursija „Merkinė amžininkų akimis: pilis ir miestas, piliakalnis ir miestelis“

Ekskursijoje supažindinsime su Merkinės piliakalniu, jo reikšme istoriniam Merkinės miestui, Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei ir Pirmosios Lietuvos Respublikos metui. Amžininkų atsiminimai, Merkinės miesto ir seniūnijos istoriniai, kartografiniai dokumentai liudija apie gamtinius, urbanistinius vietovės pokyčius. Senosios Lietuvos valstybės romantizmo epochoje ir atsikuriančios Lietuvos valstybės laikotarpiu Merkinės piliakalnis buvo svarbus valstybės ir tautos kovos už išlikimą simbolis. Ekskursijos metu bus kalbama ir apie piliakalnyje ir aplinkui atliktus archeologinius tyrimus, piliakalnių atsiradimą ir išsaugojimą.

Renginys nemokamas

Organizatoriai: Merkinės krašto muziejus, S. Dariaus ir S. Girėno a. 1, Merkinė, tel. (8 310)  39 136;

Dzūkijos nacionalinio parko direkcija, Vilniaus g. 3, Merkinė, mob. tel. 8 619  62 358

Susitikime ant Merkinės piliakalnio (Merkinė, Varėnos r.). Koordinatės 54° 9′ 30″ š. pl., 24° 11′ 0″ r. ilg.

Liepos 18 d. (šeštadienis)

11.00–17.00. Savarankiškas pažinimo takas „Raigardas“

Ten, kur Nemunykštis įteka į Nemuną, stūkso Juodasis kalnas. Nuo kalno viršūnės atsiveria puiki panorama: mėlyni Nemuno vingiai, vaiskiai žaliu kilimu pasipuošęs Raigardo slėnis, tolumoje matyti pušimis ir krūmais apaugęs Užubalio kalnas.

Renginio dieną kiekvienas lankytojas, apsilankęs Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namuose-muziejuje, gaus pažintinio tako „Raigardas“ lankstinuką. Pagal jį galės savarankiškai aplankyti M. K. Čiurlionio namus-muziejų ir Raigardo slėnį. Lankstinuke atras išsamią informaciją apie muziejų ir M. K. Čiurlionio triptiką „Raigardas“, Raigardo slėnio legendas, žemėlapio nuorodą, kaip nuvykti į slėnį, M. K. Čiurlionio tapybos kūrinio linijinį piešinį ir kryžiažodį.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namai-muziejus, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio g. 35, Druskininkai, tel. (8 313)  52 755

Susitikime M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje 

Švendubrės k., Druskininkų sav. Koordinatės 53° 58′ 51.6″ š. pl., 23° 56′ 9.6″ r. ilg.

Liepos 19 d. (sekmadienis)
16.00. Literatūros ir muzikos popietė „Mes – žmonės Lietuvos“ ant Rudaminos piliakalnio

Nuo Rudaminos piliakalnio, skambant liaudies dainoms ir poezijos posmams, žvelgsime į puikius Dzūkijos kraštovaizdžius: rytuose banguojančias kalvas, dunksančius miškus, dailius Rudaminos bažnyčios bokštus, o vakaruose – į atsiveriančias Sūduvos lygumas. Aktorius Petras Venslovas skaitys dr. Jono Basanavičiaus tekstus apie didingą Lietuvos praeitį, Česlovo Milošo, Adomo Mickevičiaus, Oskaro Milašiaus, Sigito Gedos, Justino Marcinkevičiaus kūrinius apie tėvynės meilę. Priesakai ir posmai Lietuvai pinsis su senovinėmis dainomis, atliekamomis Lazdijų kultūros centro Būdviečio laisvalaikio salės folkloro kolektyvo „Radastėlė“.

Renginys nemokamas

Organizatorius: Lazdijų krašto muziejus, Seinų g. 29, Lazdijai, tel. (8 318)  52 726

Susitikime ant Rudaminos piliakalnio (Rudamina, Lazdijų r.). Koordinatės 54° 16′ 56″ š. pl., 23° 26′ 29″ r. ilg.

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vilniaus reklamos poveikis: didžiulis dėmesys sostinei, JAV komiko komplimentai ir reklamos profesionalų įvertinimas

Politinių kalinių areštinėje atgims Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija

Šiandien – regioninių parkų gimtadienis

We love Lithuania

Ansamblio „Canto Fiorito” muzikinė dovana Vilniaus pranciškoniškajai bendruomenei

Rokiškio miesto gimtadienis 2023: ir čia aukštaičiai ošia

Neringa kviečia į „Žiobrines“: žuvies mėgėjams – gastronominė kelionė, ant laužo kepti žiobriai (renginių programa)

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"