Dzūkijos Nacionalinis parkas yra didžiausia saugoma teritorija Lietuvoje, daugiau nei 55 000 hektarų. Jame gausu šaltinių ir upių, kurių vanduo papildo didžiausią Lietuvos upę Nemuną. Kartu tai viena miškingiausių saugomų teritorijų Lietuvoje. Miškų masyvas driekiasi per Lietuvą, Lenkiją ir Baltarusiją. Tik čia galite rasti trikoję liepą, sužinoti daugiau apie drevinę bitininkystę, susipažinti net su 2 107 aptinkamų gyvūnų rūšių. Dzūkijos Nacionalinio parko miškai paskelbti „Natura 2000“ teritorija, skirta Europai svarbių rūšių ir buveinių apsaugai ir vadinama Dainavos mišku. Unikalus kultūrinis kraštovaizdis pasižymi senais tradicinės medinės architektūros kaimais, unikaliu kaimo gyventojų gyvenimo būdu. Čia ypač gausu etnokultūros paveldo, vis dar gyvuojančių tradicijų ir papročių, senų amatų, vis dar skamba Dzūkų dainos. O nuo stūksančių piliakalnių atsiveria nuostabaus grožio apylinkių vaizdai.
Lankomiausi objektai
Dzūkijos Nacionaliniame parke daug dėmesio sulaukia Zackagirio (Dziackagirio) pažintinis takas. Besidriekiantis 13,8 km jis leidžia išvysti Grūdos upės kilpas, Aklaežerį, Klonių kalną, bebrų trobeles palei Dziackagirio upelio pakrantes. Taip pat galima rinktis ir trumpesnius maršrutus 7 km ar 10,5 km. Nepasiklysti padės Nacionalinio parko audio gidas sukurtas šiam pažintiniam takui. Lankytojai dažnai renkasi Ūlos vandens turizmo maršrutą – ir mėgaujasi vienu vaizdingiausių kraštovaizdžių Lietuvoje plaukdami vienos ar dviejų dienų maršrutu. Pasirinkus šį vandens maršrutą galima aplankyti „Ūlos akį“ – šaltinį duburyje, besiveržiantį iš požeminių vandenų sluoksnių. Gėlą šaltinio vandenį aplinkiniai gyventojai vartojo gėrimui ir gydymuisi. Gatvinis Zervynų kaimas supažindina su išlikusia XIX a. pabaigos ir XX a pradžios architektūra – 48 sodybomis. 8 iš jų paskelbtos liaudies architektūros paminklais. Čia taip pat rasite Zervynų ąžuolą. Sužinoti apie drevinę bitininkyste galėsite aplankę ekspoziciją Musteikos kaime. Bityne taip pat vyksta įvairių amatų pamokos. Užlipę į 20 m aukščio Merkinės piliakalnį, pabuvosite ten, kur kadaise stovėjo garsioji Merkinės pilis, statyta apie XIII a. bei pasigrožėsite atsiveriančia Nemuno ir Merkio upių santaka. Jei apylinkes norėtumėte pamatyti iš aukščiau verta nuvykti prie unikalios architektūros 26 m. aukščio Merkinės apžvalgos bokšto „Pušų gojelio“ pastatyto dešiniajame Nemuno krante. Matoma Merkinės didžiagirė, didžiausia Dzūkijos Nacionaliniame parke Pastraujo sala ir apylinkių miškai stebina savo grožiu. Gėlu geriamu vandeniu atsigaivinti galėsite ir prie „Bobos daržo“ šaltinio. Bene populiariausias Nacionaliniame parke – 1,5 km. Čepkelių raisto mokomasis takas, kuriame lankytojai susipažįsta su pelkės ir miško augmenija, Čepkelių raistu (šiuo metu uždarytas dėl infrastruktūros avarinės būklės). Tikimasi, kad vis daugiau lankytojų pritrauks Liškiavos piliakalnio ir dvarvietės kompleksas, atidarytas po projekto įgyvendinimo. Išlikusiame pilies bokšte įrengta apžvalgos aikštelė, nutiesti pažintiniai takai, sutvarkytas alkalnis su nuostabiu vaizdu į Liškiavos bažnyčią.
Koordinatės
Dziackagirio (Zackagirio) pažintinis takas: https://goo.gl/maps/Z5ev1iR9919ZxdA37
„Ūlos akis“: https://goo.gl/maps/74ZwsYKMy6jjtgpb6
Zervynų kaimas: https://goo.gl/maps/7tGz6PmPSotodEMi6
Drevinės bitininkystės muziejus: https://goo.gl/maps/WdUy7CbWoTjwf5Yx6
Merkinės piliakalnis: https://goo.gl/maps/x1tL4oY2J6ZLFtez6
Merkinės apžvalgos bokštas: https://goo.gl/maps/UG1htwP5q3RR7GqbA
„Bobos daržo“ šaltinis (Skroblaus versmės): https://goo.gl/maps/8adA8gdrizCVivE46
Čepkelių raisto mokomasis takas: https://goo.gl/maps/yUeq6fDJGcStgVpEA
Liškiavos alkakalnis: https://goo.gl/maps/hZ1pDh8fw4YPoPFs9
Liškiavos piliakalnis: https://goo.gl/maps/aun3gKajBigNtzZm9
Parko naujienos
Dzūkijos Nacionaliniame parke 2021 m. liepos mėnesį buvo pastatytas vienas iš unikalaus saugomų teritorijų projekto žaliųjų kupolų. Šis kupolas, stovintis prie lankytojų centro pasakoja apie saugomą slėnį, jo kultūrą, upių ir upelių skirtumus, jų išskirtinumą. Kupole gausu interaktyvios informacijos, kuri panaudojama ir edukacijų metu. Parke taip pat buvo atnaujinta informacine sistema. Pastatyti nauji informaciniai stendai, rodyklės su nuorodomis, pavėsinės, dviračių stovai, lauko baldai, tilteliai, interaktyvūs žaidimai vaikams, apžvalgos platformos.
Edukacijos
Dzūkijos Nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos lankytojų centre lankytojams vedamos įvairios edukacijos. Vyksta amatų mokymai, kurių metu dalyviai mokinami rišti šiaudinius sodus, lieti žvakes. Taip pat galima sužinoti ir kulinarinio paveldo paslapčių kepant tradicinius Dzūkų regiono patiekalus – bulvines bandas, grikines babkas, galkeslius (kūčiukus). O galbūt Jus domina kaip žmonės išgaudavo ugnį titnago pagalba? Čia galėsite to išmokti. Lankytojams siūloma ir žoliavimo edukacija – pažindinamasi su augalais ir jų panaudojimo būdais. Šie užsiėmimai tinka tiek vaikams, tiek suaugusiems. Mokyklinio amžiaus vaikams ir darželinukams vedamos pamokos gamtos mokykloje. Darželinukai dalyvauja gamtos pamokoje „Genys“ – susipažįsta su geniu, jo maitinimosi ir gyvenimo ypatumais bei medžiais. Vyresnių moksleivių tarpe populiari edukacija apie pelkes, jų sandarą, augaliją – „Pelkė“. Be to moksleiviai kviečiami pažinti upes ir šaltinius, matuoti upės nuotėkį ar stebėti pušis, tirti kankorėžius, pušų sėklas.
Šaltinis: Dzūkijos Nacionalinis parkas
Ūlos upės šaltiniai, skardžiai ir kaimai – idėjos vienos dienos pasivaikščiojimui
Zackagirio (Dziackagirio) pažintinis takas – pažintis su Marcinkonių kaimu
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.