Lietuvos dvarai Naujienos Pamatyk!

Šiaurės rytų Lietuvos dvarai, kuriuos verta aplankyti

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Šiaurės rytų Lietuva – tai kraštas, garsėjantis ne tik pasakiško grožio ežerais ir miškais, bet ir išskirtinės architektūros dvarais. Rudenėjančios gamtos fone tik dar labiau išryškėja jų didybė ir subtilios dekoro detalės – išties verta apsilankyti ir pasigrožėti. Kviečiame skaityti šį straipsnį, kuriame aprašome įspūdingiausius Rokiškio, Zarasų ir Biržų krašto dvarus. O paskaičius, susiruošti į savaitgalio išvyką ir visus juos išvysti savo akimis!

Rokiškio rajono perlas – Ilzenbergo dvaras

Pažintį su gražiausiais šiaurės rytų Lietuvos dvarais siūlome pradėti nuo Rokiškio rajone, visai netoli sienos su Latvija įsikūrusio Ilzenbergo dvaro. Vėlyvąjį klasicizmą menantys rūmai, išpuoselėtas parkas, kuriame galima pasigrožėti sodu, tvenkiniais ir skulptūromis, šalimais tyvuliuojantys ežerai – visa teritorija idealiai tinka maloniems pasivaikščiojimams bei jaukiems piknikams. 

Ilzenbergo dvaras savo svečiams siūlo ir aibę įvairiausių ekskursijų. Tiek tradicinių, vaikštinėjant su gidu po teritoriją ar rūmus ir klausantis įkvepiančių pasakojimų apie dvaro istoriją bei dvariškių gyvenimą, tiek išskirtinių – važinėjantis po teritoriją eAutomobiliu arba romantiškai plaukiojant po Ilgio ežerą eKatamaranu. Beje, pastaroji ekskursija – itin giriama dvaro svečių: apylinkės, žvelgiant iš vandens, atsiveria naujomis spalvomis. 

Simonas Rudaminas
Nuotr.: Simonas Rudaminas

Dvaro lankytojai kviečiami pasivaikščioti po ūkį, stebėti žemdirbystės procesus, susipažinti su čia gyvenančiais gyvuliukais. Ir, be jokių abejonių, paskanauti dvaro produkcijos – ji sužavės tuos, kurie vertina kokybę ir natūralumą. Ne ką mažiau žavingas ir Ilzenbergo dvaro vynuogynas: ar žinojote, kad jis – didžiausias Baltijos šalyse? Dvaro vyndarys, remdamasis senomis tradicijomis ir derindamas šiuolaikines technologijas, kuria vynų receptūras, pasižyminčias išskirtinėmis aromato ir skonio savybėmis. Ilzenbergo vynai jau eilę metų iškovoja apdovanojimus įvairiuose čempionatuose. Išties verta padegustuoti ir įvertinti patiems.

Svajojate apie išskirtinę išvyka po šiaurės rytų Lietuvą, aplankant gražiausius dvarus? Jei taip, vienos dienos jums tikriausiai neužteks. O tai reiškia, kad reikės kažkur pernakvoti. Kur? Atsakymas paprastas – Ilzenbergo dvare! Įsikurkite prabangiuose apartamentuose ir pasijauskite kaip dvarininkas – pakylėkite savo viešnagę į kitą lygį. 

Rokiškio dvaras kviečia susipažinti su krašto istorija

Dar vienas dvaras, kurį verta aplankyti viešint šiaurės rytų Lietuvoje, be jokių abejonių, yra Rokiškio dvaras. Įspūdingi rūmai pastatyti 1801 m., klasicizmo stiliumi. Tiesa, 1905 m. pastatas buvo perstatytas ir įgijo barokinių elementų. 

Istoriniame architektūros ansamblyje yra įsikūręs ir Rokiškio krašto muziejus. Todėl viešint dvare, būtų nuodėmė neaplankyti ekspozicijų – susipažinti su Rokiškio krašto istorija, regiono dvarų kultūra. Išskirtinę vietą muziejuje užima ir unikali dievdirbio Liongino Šepkos (1907–1985 m.) drožinių ekspozicija. Beje, visai neseniai čia pat atsidarė ir respublikinė medžio drožėjų konkursinė paroda, kuri skirta pagerbti garsiojo dievdirbio atminimą. Rokiškio dvare lankytojų laukia ir vienintelė Lietuvoje prakartėlių (Betliejų) ekspozicija. Čia rengiamos dailės parodos, plenerai, klasikinės muzikos koncertai, literatūros vakarai. 

Nuotr.: A. Stanys

Salų dvaras – kultūros ir laisvalaikio rezidencija

Į maršrutą po šiaurės Rytų Lietuvą verta įtraukti ir dar vieną Rokiškio rajono pažibą – Salų dvarą. Jau tikriausiai pavadinimas išduoda, kad jis yra įsikūręs Dviragio ežero saloje. Ar žinojote, kad žvelgiant į šią salą iš paukščio skrydžio, galima matyti Lietuvos valstybės kontūrus?

Dvaro rūmus pastatė italų giminės atstovai Morikoniai, kuriuos į Lietuvą pasikvietė Bona Sforca. Vėliau, juose puotas rengdavo Tyzenhauzų giminė. Tad įdomių istorijų dvaro rūmai yra girdėję ne vieną. Šiandien Salų dvaras – atviras lankytojams. Jis žavi išpuoselėta teritorija, edukaciniais užsiėmimais, amatų dirbtuvėmis. Beje, teritorijoje galima sutikti lamų, ponių ir stručių. Ypatinga vieta tiek norintiems praplėsti savo akiratį, tiek svajojantiems pasimėgauti ramybe ir žavingais peizažais.

Antazavės dvaras – istorinė architektūra ir tradicinių amatų centras

Pabuvoję Rokiškio rajone, persikelkime į ežerų kraštą – Zarasų rajoną. Būtent čia įsikūręs dar vienas, išties unikalios architektūros dvaras – Antazavės dvaras. XVIII a. pabaigoje jį pastatė vokiečių kilmės grafai Pliateriai. Trijų aukštų neoklasicistinio stiliaus baltus rūmus tuomet puošė ir Pliaterių herbas. Šalia dvaro iš akmenų buvo sumūrytas svirnas, tvartais, kiti ūkiniai pastatai. 

Didelis dėmesys skirtas ir landšaftui – teritorijoje buvo įrengtas ovalo formos gėlynas, kurį juosė platus takas. Kiek toliau iškasti tvenkiniai, pastatytas jungiamasis tiltas, o Zalvės ežero prieškalnėje buvo pasodintas trijų terasų parkas.

Išskirtiniai dvaro rūmai ir teritorija lankytojus žavi iki šių dienų. Šiuo metu dvare įkurtas tradicinių Zarasų krašto amatų centras. Čia įrengtos medžio drožybos, audimo ir keramikos dirbtuvės, vyksta amatininkų parodos, įvairios edukacijos ir užsiėmimai. Tikrai verta įtraukti į kelionės po šiaurės rytų Lietuvą maršrutą! 

Ramūnas Guiga
Antazavės dvaro vasaros festivalis
Antazavės dvaro vasaros festivalis

Astravo dvaras – vienas ryškiausių romantizmo architektūros perlų Lietuvoje

Pažintį su gražiausiais šiaurės rytų Lietuvos dvarais siūlome užbaigti apsilankant Biržuose – Astravo dvaro sodyboje. Tikriausiai nenustebsite, kad Tiškevičių pavardė skamba ir šio dvaro istorijoje. Ši grafų šeima XIX a. pradžioje įsigijo Biržus ir, visai netrukus, įkūrė Astravo dvarą, kurį šiandien galime įvardinti kaip vieną iš ryškiausių romantizmo architektūros perlų šalyje. 

Didingų Astravo rūmų kompozicija, kaip ir įprasta romantizmo statiniams, yra simetriška. Centre – iškilęs iš tolo matomas bokštas smailia viršūne. Rūmų fasadai, kiek išsiskiria nuo įprastų dvarų fasadų. Vietoj apvalių kolonų stovi keturkampiai stulpai. Astravo dvaras pasižymi savo plačiais langais, kiek lenktomis sienomis. Rūmų cokoliui buvo panaudotas akmenų ir skaldos mūras.

Nuotr.: Žydrūnas Manikas

Turbūt sunku įsivaizduoti dvarą be jį supančio parko. Ne išimtis ir Astravo dvaras. Parko pradžia yra siejama su 1851 metais, kada buvo pradėti sodinti pirmieji medžiai. Kiek vėliau, apie 1859–1861 metus, buvo tvarkomos parke buvusios alėjos, keliai. Specialių sąlygų reikalaujantiems augalams buvo įrengta oranžerija.

Šiandien Astravo dvaro sodybos rūmai yra tvarkomi dalimis ir po truputį atgauna savo buvusį grožį. Jau atliktas rūmų lauko laiptų, terasos dangų ir konstrukcijų remontas, įrengti laiptų atraminių sienučių ir balkonų turėklai, atliktas rūmų cokolio akmenų mūrų remontas, sutvarkytas belvederio bokštas. Įspūdingo grožio ansamblis po truputį atgyja – tikrai verta aplankyti ir pasigrožėti pokyčiais, iš naujo atgimstančia istorija. 

Partnerių turinys

Lietuvos dvarai ir siaubo filmo vertos jų istorijos

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Stovyklavimas saugomose teritorijose. Ką būtina žinoti?

We love Lithuania

„Palangos miestely“: savaitgalį šokio judesy mirgės įvairių pasaulio tautų rūbai

Švyturių metus Klaipėdoje pradės šviesų instaliacija prie Šiaurinio molo (renginių programa)

Orai: vasarai iškeliaujant temperatūra šoktels iki +30 laipsnių

Naujovės Neringos renginių programoje. Renginių planas

Varėnos vasaros sezono atidarymas 23: gamtos ritmu

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"