Naujienos Pamatyk!

Šunskuose atidarytas fazanynas, planuose – silkių kasykla

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Ar žinote, kiek yra fazanų rūšių? Nemažai jų galite pamatyti Šunskų (Marijampolės savivaldybė) fazanyne, atidarytame spalio 11 dieną. Fazanynas, pasak Šunskų seniūnijos seniūno Rimanto Lekecko, tik bendruomenės ir seniūnijos sumanymų įgyvendinimo seniūnijoje, kuriant vietos gyventojams ir svečiams turiningą erdvę, dalis.

Idėją įkvėpė herbas

„Atgaivinti kadaise Šunskuose buvusį fazanyną – mūsų seniūno idėja, kai heraldikos komisija pasiūlė, kad Šunskų herbe turėtų atsirasti fazanai“,– pasakoja Šunskų kaimo bendruomenės pirmininkė Lina Koleinikovienė.

2008 m. patvirtintame Šunskų herbe  pavaizduoti trys fazanai, simbolizuojantys tris dorybes – tikėjimą, viltį ir meilę, o juodos spalvos fonas simbolių kalboje įkūnija išmintį, išsilavinimą ir derlingas žemes.

L. Koleinikovienės teigimu, kai fazanyno atkūrimo idėja buvo subrandinta, bendruomenė parengė projektą „Šunskų kaimo bendruomenės, viešosios erdvės sutvarkymas”.  2016 m. rugsėjo mėnesį projektas pradėtas įgyvendinti, finansuojant  Žemės ūkio ministerijai pagal veiklos sritį ,,Kaimo vietovės viešųjų erdvių sutvarkymas, pritaikant jas kaimo gyventojų poreikiams“.

„Projektui įgyvendinti buvo skirta 8,6 tūkst. eurų. Žinoma, skirtos sumos neužteko. Pagalbos kreipėmės ir į savivaldybę, ir į rėmėjus, atsirado partnerių“, – patirtimi dalijasi bendruomenės pirmininkė  ir priduria, kad viskas prasidėjo nuo girininko dovanotos eglės seniūnijai. Fazanyno viduryje stovintis eglės kamienas  ir tapo ašimi, aplink kurią šunskiečiai ėmė rutulioti turizmo plėtros idėją.

Pradžia – buvusio mero fazanai

2017 m. spalio mėnesį fazanyno voljeruose pirmieji apsigyveno ilgamečio Marijampolės savivaldybės mero Vidmanto Brazio auginti 7 fazanai. Juos Šunskų kaimo bendruomenei padovanojo jo žmona Birutė Brazienė. Keletą mėnesių, kol buvo visiškai įkurti fazanyno voljerai, šviesaus atminimo mero augintus fazanus globojo Gustabūdžio kaimo gyventojai Teresė ir Kęstutis Pėteliai. Gražuolius paukščius bendruomenei dovanojo Obelinės kaimo gyventojas Linas Flėderis, marijampolietis Alvydas Stagniūnas,  Seimo narys Kęstutis Mažeika. Iš Lenkijos paukščių veislyno atkeliavo retesni paukščiai, kuriuos įsigyjant geranoriškai tarpininkavo Alvydas Stagniūnas. Duris atvėrusiame Šunskų  fazanyne šiuo metu jau gyvena arti šimto 16 rūšių fazanų.

Fazanyne taip pat įkurdintos putpelės, kurapkos. Per atidarymo iškilmes lankytojus džiugino neseniai išsiritę jų mažyliai.

„Paukščių narveliai pritaikyti ir šaltesniems orams, tad pasigrožėti fazanais bus galima ir žiemą“, – apsilankyti fazanyne kviečia bendruomenės pirmininkė.

Planuose – silkių kasykla

Beje, nedaug trūko, kad Šunskų herbe būtų atsidūrusi silkė. Iki šiol kaime gyva legenda apie silkių kasimą. Pasakojama, kad Marijampolės prekybininkai nenupirktas silkes užkasdavę Šunskuose. Vieni porina, kad šunskiečiai tas silkes ėmę kasti ir valgyti. Kiti tvirtina, kad statines su silkėmis kažkas radęs statydamas namą. Kaip ten bebūtų, šunskiečiai šią legendą atgaivino ir jau kelinti metai į Marijampolėje vykstančią derliaus šventę atveža iškastų silkių. Tik iki šiolei niekam tų kasyklų nerodė. „Su urėdu buvome aptarę silkių kasyklą įrengti miške. Ir tam tinkamą vietą buvome nužiūrėję. Tačiau dabar prie fazanyno katakombas aptikome. Jose ir ketiname įrengti silkių kasyklą“, – planais dalijasi seniūnas R. Lekeckas.

Seniūno ir bendruomenės planuose – Šunskuose įrenti vietos gyventojams ir turistams patrauklią erdvę. Aplankius fazanyną, bus galima apžiūrėti silkių kasyklą, sudalyvauti edukacinėje programoje, paragauti putpelių kiaušinių ar iškastinės silkės.

Po to pasivaikščioti po parką, pasilinksminti vaikams įrengtoje erdvėje.

„Ir su krašto istorija kviečiame susipažinti. Šunskų kapinėse palaidotas mokytojų tėvas Tomas Ferdinandas Žilinskas. Netoli fazanyno pastatytas paminklinis akmuo Vyties kryžiaus kavalieriams. Šunskų valsčiuje gyveno 72 Vyties kryžiaus kavalieriai, iš jų 12 šį apdovanojimą buvo pelnę du kartus. Mūsų kapinės yra priglaudusios nemažai savanorių. Legendą ar istorijos atkarpą primena Šiknakirtis. Pasakojama, kad ten ant siauro liepto per upelį botagų per pakinklius čaižydamas savo darbininkus prie darbų vienas šykštus ir piktas gaspadorius vydavęs.  Už 4 kilometrų nuo Šunskų yra rašytojo Vinco Pietario gimtinė. Pas mus yra įvairius istorijos laikotarpius primenančių objektų“, – Šunskų lankytinus objektus pristato bendruomenės pirmininkė, įžvelgdama puikias galimybes šunskienčiams. Į turizmo plėtrą įsijungia ir Šunskų bažnyčios klebonas. Tad netrukus Šunskuose jo iniciatyva bus atidarytas muziejus.

Variklis – aktyvūs žmonės

Uždarius Šunskų pagrindinę mokyklą, bendruomenė kreipėsi į Marijampolės savivaldybę, prašydama jiems pagal panaudos sutartį jiems perduoti pastatą.  Seniūno Rimanto Lekecko teigimu, jau lapkričio pradžioje čia pradės veikti vaikų dienos centras.  Bendruomenės ir seniūnijos planuose – ir senjorų dienos centras. „Žinoma, pirmiausia priimsime savo bendruomenės senjorus, o jei bus vietų – mielai kviesime čia dienas leisti ir kaimyninių seniūnijų pagyvenusius žmones“, – planais dalijasi seniūnas. Ir užsimena, kad jau rutuliojasi sumanymas mokyklos pastate įrengti ir viešbutėlį.

„Niekas taip negali suvienyti gyventojus, kaip seniūnijų ir bendruomenių veikla. Jei veiklus seniūnas, bendruomenės pirmininkas, gimsta labai gražūs projektai, – teigia Marijampolės merė Irena Lunskienė. – Džiaugiuosi, kad Marijampolės savivaldybėje daug  aktyvių bendruomenių, seniūnaičių ir seniūnų. Pačius aktyviausius apdovanojome ir minėdami Savivaldos dieną. Juk mūsų stiprybė yra aktyvūs, kūrybingi ir darbštūs žmonės.“

Autirė: Karolina Baltmiškė

Custom Like
author avatar
Naujienų redaktorius - Evaldas Činga

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Lukiškių aikštėje atidaryta ledo čiuožykla

Neringos viešosiose erdvėse – nauji informaciniai ženklai

Sužydėjusios Kauno puošmenos džiugins iki pat rudens

Slidinėjimo atostogos su šeima: kurį Europos kurortą pasirinkti 2024/2025 sezonui?

We love Lithuania

Sartų regioniniame parke jau pasirodė pirmieji ypač reti grybai 

We love Lithuania

Monikos Gineikienės dekoratyvinės tapybos paroda „Žydintys sugrįžimai“

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"