Atsakingas keliavimas, taip pat svarbus kaip tvarus gyvenimas namuose ar biure. Keliaudami į gamtą esame svečiai, kurie po savo pasivaikščiojimo turėtų nepalikti pėdsakų. Atsakingas keliavimas pėsčiųjų takais, laužaviečių ir stovyklaviečių įsirengimas turi būti gerai apgalvotas, kad nesukeltų pavojaus gamtai.
Kokios yra svarbiausios tvaraus žygiavimo taisyklės:
Tinkamo keliavimo tako pasirinkimas
Būtinai atkreipkite dėmesį kur ir kokį taką renkatės. Ar tai laisvai lankomas nacionalinio parko pažintinis takas, ar saugoma teritorija.
Saugomi valstybiniai rezervatai Lietuvoje, kuriuose gali lankytis tik tam pritaikytose vietose:
- Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas
- Žuvinto biosferos rezervatas
- Girutiškio gamtinis rezervatas
- Kiauneliškio gamtinis rezervatas
- Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas
- Viešvilės valstybinis gamtinis rezervatas
- Dubravos rezervatinė apyrubė
- Dūkštų gamtinis rezervatas
- Kalnų gamtinis rezervatas
- Mergiškių gamtinis rezervatas
- Minijos gamtinis rezervatas
- Musteikos gamtinis rezervatas
- Naglių gamtos rezervatas
- Plazės gamtinis rezervatas
- Povilnio gamtinis rezervatas
- Skroblaus gamtinis rezervatas
Žygiai tinkamu metų laiku
Rinkdamiesi žygį atsižvelkite į metų laiką. Pasidomėkite ar Jūsų norimo keliavimo metu laukinei gamtai nereikia tylos ir ramybės. Šią informaciją Jums gali suteikti Nacionalinių parkų darbuotojai, nepamirškite ir dėl savo saugumo. Yra metas, kai net švelniausi miško gyvūnai gina savo teritoriją.
Stovyklavietės ir laužavietės
10 proc. miškų gaisrų kyla dėl gamtos reiškinių (žaibas, karštis), 90 proc. – dėl žmogaus veiklos – dėl aplaidumo, senovinės kaimo veiklos praktikavimo, rūkymo, stovyklautojų galutinai neužgesintų laužaviečių, miškuose naudojamų netvarkingų transporto priemonių, tyčinių padegimų ir pan.
Stovyklavietę įsikurkite ten kur jau yra parko laužavietės. Jeigu tokių nėra, būtina žinoti parko taisykles. Svarbu, kad aplink laužavietę būtų bent pusantro metro plynė, ją sudėti iš akmenų, plytų ar apsauginės žemės juostos. Nepamirškite baigus kūrenti užpilti laužą žemėmis ar vandeniu, kol visiškai nustos rusenti.
Nacionaliniuose parkuose ir rezervatuose yra nustatytos rekreacinės zonos, pėsčiųjų takai ekskursijoms, jų maršrutai ir poilsiavietės su įrengtomis laužavietėmis. Parkų lankytojai turėtų kreiptis į parko administraciją, kuri duos skrajutę, informuos apie tokias vietas (vadinamasis „zonavimas”), patars kur galima kurti laužą.
Šiukšlės ir kaip jų turėti mažiau
Keliaudami pasiimkite daugkartinę vandens tarą. Lietuvoje yra virš 200 vandens šaltinių ir versmių iš kurių galima gerti vandenį visi šaltiniai Lietuvos Geologijos tarnybos sąraše).
Gražiausi Lietuvos šaltiniai: https://welovelithuania.com/top-10-graziausi-saltiniai-lietuvoje/
Atliekos poilsiaujant – neišvengiamos, tačiau geriausias pasirinkimas daugkartiniai indai. Šiukšlės parkuose ir takuose yra išties didelė problema. Parką prižiūrintys darbuotojai prašo lankytojų atsivežti šiukšlių maišus ir susirinkti tiek savo, tiek svetimo šiukšles ir jas išsivežti. Klausite, kodėl išssivežti? Maistu kvepiančias šiukšles iš šiukšlių dėžių ištraukia, išdrasko laukiniai žvėrys, kurie gali net praryti plastiko ir kt. šiukšles. Taip pat nemažai šiukšlių iš šiukšliadėžių išnešioja vėjas, o didelės gamtinės teritorijos neįmanoma apvažiuoti kasdien ir surinkti šiukliadežėse esančias šiukšles.
Lauko įranga ir tvarūs daiktai
Investuokite į tinkamą kelionių įrangą ir venkite greitosios mados ar nekokybiškų daiktų, kurių neteks išmesti.
Apsauga nuo saulės ir vabzdžių
Rinkitės tvarias pakuotes nuo saulės ar vabzdžių įkandimų. Vasaros metu pasaulyje vien tik šios pakuotės sudaro nuo 4000 – 6000 tonų šiukšlių. Taip pat atkreipkite dėmesį į sudėtį. Saulės apsaugos SPF, UVB ir UVA kiekį ir repelentų nuo mašalų, erkių ir uodų – didžiausia apsauga DEET pažymėtos pakuotės, jų apsauga iki 10 val.
Ekologiškas transportas
Keliavimas dviračiu ar traukiniu, viešuoju transportu yra dalis kelionės įspūdžių.
Tyla ir rimtis, nepalik pėdsakų po savęs
Tai svarbiausia taisyklė keliaujant gamtoje. Jeigu įgyvendinsite visas taisykles viršuje, tai nebus sudėtinga.
Teksto autorė Ieva Sadauskaitė
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.