Kaunas Naujienos Pamatyk! Renginiai Kaune

Ant „Britanikos“ stogo – Kauno architektūros festivalio atidarymas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Rugsėjo 21 d. sugrįžta Kauno architektūros festivalis (KAFe 2019). Šių metų festivalio tema „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę?“ kvies diskutuoti apie miesto identitetą formuojančius išskirtinius objektus. Kas trejus metus vykstantis didžiausias architektūros renginys Lietuvoje tęsis iki lapkričio 30 d.

Įženklinanti architektūra

Klausimas apie įženklinančios (angl. landmark) architektūros reikšmę tampa vis aktualesnis, todėl festivalio tema – neatsitiktinė. Įženklinančia architektūra laikomi išskirtiniai miesto architektūriniai objektai, tapę traukos centrais ir formuojantys miesto tapatybę. Jais gali būti istoriniai statiniai, šiuolaikinės architektūros pastatai ar kiti reikšmingi objektai, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Festivalio vadovas Gintaras Balčytis teigia, kad „daugybė pasaulio miestų varžosi dėl galimybės turėti pasaulinio garso architektų sukurtą taip vadinamą „įženklinantį“, t. y. „landmarkinį“ pastatą. Noro nesumažina ir tai, kad tokie objektai stipriai keičia susiklosčiusią istorinę aplinką, dažnai statomi neatsižvelgiant į esamą urbanistinę struktūrą, todėl tampa didelių viešųjų diskusijų tema. Pavyzdžiu gali būti nesenas amerikiečių architekto D. Liebeskindo projektuotas stiklinis dangoraižis Vilniaus centrinėje dalyje, viešųjų erdvių projektai Lietuvos miestuose. Viešai abejojama, ar tokie pastatai atspindi ir kuria miesto tapatybę ir išskirtinumą, o galbūt atvirkščiai – ją naikina ir griauna? Ar įspūdingų formų ir konstrukcijų dideli, tačiau su aplinka disonuojantys pastatai yra būtent tai, ko šiandieninė visuomenė laukia ir tikisi iš architektų ir jų užsakovų? Gal landmark architektūra galėtų būti įvardinti ne tik stikliniai bokštai ar „Gugenheimo“ muziejai, orentuoti vien į tarptautinius vardus, turistus ir verslo interesus?

Mieste išsiskirianti, vietą „įženklinanti“ architektūra turėtų pabrėžti vietovės savastį, būti tikrais miestų ženklais, tačiau sykiu ir darniai papildyti jau esamas urbanistines struktūras. Tad kitokios landmark architektūros ir urbanistinės raiškos objektų paieškoms, tokių objektų kūrybai ir bus skiriamas pagrindinis KAFe 2019 dėmesys“.

Du KAFe mėnesiai

Daugiau nei du mėnesius truksiančią festivalio programą rugsėjo 21 d. pradės įspūdingas atidarymo renginys, vyksiantis ant vieno iš kontroversiškiausių Kauno landmarkų – nebaigto statyti „Britanikos“ viešbučio stogo. Vaiduokliu praminto pastato stogas visuomenei bus atviras dvi dienas, kurių metu atidarymo dalyviai galės išvysti panoramines Kauno erdves. Vieni iš renginio kuratorių – „Office de Architektūra“ komanda – teigia, kad „tai – vienas įspūdingiausių pastatų Kauno miesto centre, vienok neretai nominuojamas ir vienu baisiausių Naujamiesčio objektų. Gerai žinomas vietinių, greitai pastebimas atvykėlių, nors tik retam yra tekę jame pabuvoti, šis statinys abejingų nepalieka. Nepaisant savo neigiamos „pastato vaiduoklio“ reputacijos, šis monolitas tuo pačiu tarsi yra ir šiuolaikinio miesto, kuriame nuolat ieškoma naujų galimybių, neišnaudoto potencialo, kur nuolat vyksta statybos, virsmo simbolis“.

Rugsėjo 27–29 dienomis KTU mechanikos inžinerijos ir dizaino pastate vyks pirmasis Lietuvoje interaktyvios paveldosaugos hakatonas „Herithon`19“. Renginio metu šiuolaikinių technologijų, architektūros, paveldosaugos ir meno sričių specialistai narplios šiandienos paveldo iššūkius.

Antrąjį rudens mėnesį pradės Kauno architektūros festivalio ir Tarptautinio Kauno kino festivalio bendras renginys „Kino erdvės“, kuris vyks spalio 3 d. naujai atgimusioje „Sakramento“ erdvėje. Specialioje ekskursijoje „Kino erdvės“ kvies susipažinti su unikalia pastato istorija, kuri atskleis kino erdvių daugialypumą. Pažintį su architektūra kine pratęs Jill Magil filmo „The Proposal“ peržiūra. Renginį užbaigs diskusija apie glaudų kino ir architektūros ryšį.

Tris sekmadienius iš eilės – spalio 6, 13 ir 20 dienomis KAFe 2019 partneris „Ekskursas“ tyrinės įženklinančią Kauno architektūrą. Entuziastinga „Ekskurso“ komanda pasiryžusi parodyti, kad Kaunas turėjo ir turi puikių landmarkų, kurie gali sužavėti, nustebinti ir pasakoti intriguojančias istorijas.

Kauno architektūros festivalis džiaugiasi galėdamas pristatyti užsienyje studijavusių architektūros studentų darbus parodoje „Feedback“. Spalio 11 d. „Architektų namų“ palėpėje (Vilniaus g. 22) vyks eksperimentinis projektas, kuriame bus eksponuojami Lietuvoje nematyti darbai ir apmąstomos architektūros objektų eksponavimo ypatybės.

Spalio 12 d. atsigręžti į medinę Kauno Naujamiesčio architektūrą ragins jau trečiasis ciklo „Mediniai centre [NE]reikalingi“ renginys. Kartu su partneriais iš Italijos „Architecture of Shame“ Kaune organizuotų dirbtuvių ir vėliau Materoje (Italija) vykusios parodos tęsinys ir vėl sugrįžta į Kauną. Renginyje bus pristatytas medinės architektūros žemėlapis bei vyks vakarinė ekskursija, tiesiogine ir perkeltine prasme naujai nušviesianti medinukus Kauno centre.

KAFe 2019 užbaigs architektūros forumas „Įženklinanti architektūra – kurianti ar griaunanti miesto tapatybę“. Renginio uždarymas vyks lapkričio 28–29 d. Kauno „Žalgirio“ arenos amfiteatre. Tarptautiniame forume dalyvaus pasaulyje puikiai žinomi architektai ir architektūros tyrinėtojai. Tarp renginio svečių bus vienas iš garsiosios Oslo operos architektų Ole Gustavsenas, taip pat Xanderas Vermeulenas Windsantas iš „XVW architectuur“ (Olandija). Abu architektai už savo darbus yra pelnę prestižinius šiuolaikinės architektūros „Mies van der Rohe“ prizus. Kiti forumo dalyviai – portugalas Manuelis Airesas Mateusas, ispanas Jose Selgas („SelgasCano“), Arno Brandlhuberis („TerrassenHaus“) – Venecijos architektūros bienalėje 2016 jis buvo vienas iš Vokietijos paviljono autorių, meno istorikas iš Airijos David Crowley (National College of Art and Design). Dalyviai ne tik skaitys pranešimus, bet ir pristatys po vieną savo darbą, labiausiai atitinkantį KAFe 2019 temą.

Parodos, knygos ir dirbtuvės

Kauno architektūros festivalis džiaugiasi pristatydamas net keturias parodas. Rugsėjo 30 d. erdvėje prie Kauno fotografijos galerijos bus atidaryta paroda ir konkursas „Studijų KAFe“. Konkurso nugalėtojus paskelbsime spalio 14 d. Kauno fotografijos galerijoje. Spalio 4 d. Kauno menininkų namuose Aistė Ambrazevičiūtė pristatys specialiai KAFe 2019 sukurtą parodą „Architekto herbaras“. Spalio 31 d. Miko Laaksonen Kauno menininkų namuose supažindins su Erik Bryggman kūryba parodoje „Crisply Nordic: Architect Erik Bryggman“. Lapkričio 26 d. Kauno menininkų namuose startuos paroda ir paskaita „(NE)matoma architektūra“, skirta kalbėti apie architektūros patirtis regos negalią turintiems žmonėms.

Festivalio metu „Architektų namų“ palėpėje įvyks keturių intriguojančių knygų pristatymai: rugsėjo 25 d. doc. dr. Vaida Almonaitytės-Navickienės –„Architekto Alfredo Paulausko kūryba“; spalio 14 d. doc. dr. Vaido Petrulio – „Paveldas kaip konfliktas: metodologinės Lietuvos XX a. architektūrinio palikimo vertinimo prielaidos”; spalio 19 d. Algio Vyšniūno – „Architektūrinės ir urbanistinės idėjos Šiauliuose: istorinio miesto trasformacijos“; spalio 22 d. Astos ir Gintaro Pritockių – „Kaunas: miestas kaip idėja“.

KAFe 2019 Kauno technologijų universitetas, įsikūręs ne viename ikoniškame pastate, spalio 30 d. kvies į diskusiją „Įženklinantys universiteto pastatai“, kuris vyks KTU „DesignLibrary“. Lapkričio 12–13 d. diskusiją palydės kūrybinės dirbtuvės „KTU miestelio vartai“, kuriose bus kuriama studentų miestelio vartų koncepciją, apimanti realius ir simbolinius įėjimo / išėjimo į miestelį taškus.

Atviras ir atidus

Vienas iš festivalio tikslų – atidumas aplinkai. Pasak KAFe kuratorės Rasos Chieliauskaitės, „miesto identitetą neabejotinai pirmiausia kuria žmonės – jame gyvenantys, dirbantys, auginantys vaikus, kuriantys verslus. Tie žmonės taip pat priima sprendimus, kuria miestą ir jį vertina. Pastatyta miesto aplinka, jo architektūrinė raiška pergyvena ne vieną žmonių kartą ir lieka kaip testamentas, kaip palikimas ateinančioms kartoms. Dėl savo kompleksiškumo ir skvarbos gylio į kasdienius žmonių gyvenimus architektūra, jos kūrimas ir kritika negali likti nišine tema – tai viešojo diskurso būtinybė. Architektūros festivalis siekia skatinti viešąjį susidomėjimą architektūros kokybės klausimais, įsitraukimą į diskusijas ir visuomenės architektūrinio / urbanistinio žodyno plėtrą.“

Kitas iš pagrindinių KAFe 2019 tikslų – prieinamumas. Įvairi ir dinamiška Kauno architektūros festivalio programa atspindi siekį įtraukti miestiečius į diskusijas apie miestą ir parodyti, kad architektūra yra prieinama visiems. Visi festivalio renginiai lankytojams yra atviri ir nemokami.

Daugiau apie festivalį:

KAFe 2019

Custom Like
author avatar
Naujienų redaktorius - Evaldas Činga

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Per Europos paveldo dienas Bažnytinio paveldo muziejus kviečia į renginius, skirtus Vilniaus katedros varpinei

We love Lithuania

Atkurtos saugomos pievų buveinės Gandingos kraštovaizdžio draustinyje

Svajonių laivelis

Dovydas Gavėnavičius

Vakaras

Nerijus Bašinskas

Paminėtas Laisvės gynėjų dienos 30-metis

We love Lithuania

Vilniaus Katedros aikštėje LVSO naujo sezono pristatymą lydėjo ovacijos ir aplodismentai

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"