Kolagenas
Įdomu sužinoti Sveikata

5 faktai, kuriuos būtina žinoti apie kolageną

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Viena pagrindinių organizmo statybinių medžiagų – baltymas kolagenas padeda užtikrinti sveiką judėjimo funkciją, lemia odos elastingumą, veido ovalo palaikymą, plaukų augimą ir dalyvauja daugybėje kitų kūne vykstančių procesų. Ši medžiaga itin svarbi ir reikalinga, o organizmas kolageno gali pasigaminti pats. Deja, bėgant metams jo gamybos procesas lėtėja, tad prireikia papildyti atsargas. Tačiau dar ne visi žino, kodėl to reikia ir kaip geriausiai tai padaryti.

Kolagenas
Kolagenas
  1. Valgomas ir efektyviai perdirbamas ląstelių. Kolagenas yra siūlo pavidalo baltymas, kuris veikia nelyginant klijai – suriša ląsteles. Beje, jos pačios ir geba pasigaminti šio specifinio baltymo. Kolageną sudaro dvi aminorūgštys – prolinas ir glicinas. Šių aminorūgščių žmogus gauna su maistu, o dalyvaujant vitaminui C iš jų pagaminama kolageno. Suvalgius kolageno turinčių produktų, jie virškinant apdorojami, o su maistu gautas kolagenas suskaidomas į mažesnes molekules ir organizmas iš jų formuoja būtent tokį kolageną, kokio jam reikia. Kolagenas sudaro iki 25 % visų kūno baltymų. Jo aptinkama kone visose organizmo sistemose.
  2. Daug skirtingų tipų ir visi reikalingi. Žmogaus organizme yra net 28 skirtingi kolageno tipai. Jie skiriasi molekulės dydžiu ir mase. Labiausiai paplitę I, II ir III tipai – sudaro iki 90 % viso organizme esančio kolageno. I tipo kolageno yra odoje, sausgyslėse, kraujagyslėse, kauluose, balso stygose, dantyse ir dantenose, vidaus organuose. Šiose sistemose kolagenas audiniams padeda atlaikyti stiprų tempimą. II tipo kolagenas yra pagrindinė kremzlės sudedamoji dalis, dėl jo kremzlė tampa atsparesnė spaudimui. Kai jo pradeda trūkti, kremzlė ima sausėti, praranda elastingumą, dėvisi sąnarių paviršius. III tipo kolagenas yra pagrindinė tinklinio audinio pluošto sudedamoji dalis – palaiko raumenų, vidaus organų ir arterijų struktūrą. IV tipo kolagenas randamas tam tikruose odos sluoksniuose. V tipo kolageno yra akių ragenoje, plaukuose ir placentos audiniuose.
  3. Pritrūkus kolageno nesunku pastebėti požymius. Pagrindiniai ir pirmieji simptomai, išduodantys kolageno trūkumą, yra odos, nagų ir plaukų būklė. Trūkstant kolageno, pastebimos odos raukšlės, ji glemba, praranda elastingumą ir tvirtumą, mažiau sulaiko vandenį. Pradeda trupėti plaukai, lūžinėja nagai, gali atsirasti sąnarių skausmas. Sulėtėja žaizdų gijimas, nes be kolageno ląstelės prasčiau sukimba. Beje, mažai kas žino, kad kolagenas reikšmingai veikia bendrą žarnyno sveikatą, taip pat jo pralaidumą. Tad stokojant kolageno gali kamuoti virškinimo problemos, vidurių užkietėjimas. Ženklus kolageno trūkumas pasireiškia raumenų masės nykimu, o tai gali lemti akių ligų vystymąsi vyresniame amžiuje.
  4. Mažėjimą skatina amžius ir gyvenimo būdas. Kolageno atsargos kiekvienais metais mažėja, o nuo 20–25 metų pastebimas jo trūkumas. Tyrimai rodo, kad kasmet netenkama po 1–1,5 % kolageno. Tad kuo žmogus vyresnis, tuo daugiau kolageno trūksta. Šio baltymo atsargas naikina kai kurios autoimuninės ligos, jo itin trūksta dailiosios lyties atstovėms perimenopauzės ir menopauzės metu. Be to, kolageno gamybos lėtėjimui ir net nykimui turi įtakos gyvenimo būdas. Pagrindinės spartaus kolageno nykimo priežastys – rūkymas, per ilgas buvimas saulėje, nesaikingas cukraus vartojimas. Cukrus prisijungia prie baltymų, sudarydamas sudėtingus glikacijos šalutinius produktus. Šios molekulės pažeidžia baltymus, todėl ir kolagenas tampa silpnas, sausas, trapus.
  5. Kaip veiksmingai papildyti kolageno atsargas? Natūraliai jo galima gauti vartojant gyvūninių maisto produktų. Dideli kolageno kiekiai aptinkami vištų, kiaulių odoje, kaulų sultinyje, želatinoje. Svarbu ne tik ieškoti, iš kur papildomai gauti kolageno, bet ir skatinti jo gamybą organizme. Ją spartina vitaminas C (jo gaus citrusiniuose vaisiuose, paprikose, braškėse), varis (kakava, anakardžiai, lęšiai), glicinas (želatina, gyvūnų oda). Visgi mokslininkai įrodė, kad, norint teigiamo poveikio odai, sąnariams, kaulams, sausgyslėms ir raiščiams, būtina ne mažesnė kaip 10 g (10 000 mg) kolageno dozė per parą. Tai didžiulis kiekis, tad jo tiesiog suvalgyti nepavyks. Tad organizmui atkurti kolageno atsargas pagelbės hidrolizuotas kolagenas. Per virškinimo sistemą jis patenka tiesiai į kraujotaką ir keliauja ten, kur jo trūksta. Išgėrus hidrolizuoto kolageno, jis prasiskverbia pro žarnyno gleivinę, kaupiasi odoje, kremzlėse, stimuliuoja kolageno gamybą. Didžiausia kolageno koncentracija stebima jau po 6 val. Tyrimų metu nustatyta, kad geriausiai mūsų organizmą veikia kolagenas, išgaunamas iš žuvų arba gyvūnų.
Kolagenas
Kolagenas

Įdomu

  • Kolageno molekulės palyginti didelės, o stambių molekulių odos barjeras nepraleidžia. Todėl nereikėtų tikėtis, kad kolagenu papildyti kremai bus absorbuoti. Tačiau jie gali pagerinti raginio sluoksnio būklę, padidinti drėgmę ir suteikti švytėjimo.
  • Sąnariams labiau tinka II tipo kolagenas, o odai, plaukams ir nagams reikalingesnis I tipo kolagenas. Dažniausiai gamintojai ant pakuočių nurodo, kokio tipo kolageną parduoda.
  • Tyrimai rodo, kad kolageno preparatai efektyvūs odos senėjimui pristabdyti, strijoms ir celiulitui mažinti.

 

Eglė Stratkauskaitė – Priekavos.lt

Custom Like
author avatar
Prie kavos

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Trečiadienio, gruodžio 11 d., orai: vietomis išlįs saulė

Įdomu sužinoti

Mirusios Europos kalbos: ar kas nors jas dar mena?

Pavasario sodininkystės košmarai: 15 klaidų, kurios gali sunaikinti jūsų sodą

Žygis žiemą – misija įmanoma? Patarimai ir iššūkiai žiemos kelionėms gamtoje

Įdomu sužinoti

Duona – lietuvio namų simbolis ir šventovė

Plikimas vyrams: priežastys, prevencija ir šiuolaikiniai sprendimai

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"