Kai javai nupjauti, o grūdai suvežti į aruodus, kai kluonai pilni gėrybių, skirtų žiemai, kai privirta pakankamai uogienių, būdavo galima atsikvėpti ir padėkoti žemei už duotas gėrybes derlių ir grožį. Žolinių dieną moterys skindavo vaistažoles, kuo įvairesnes gėles, surinkdavo puokštę ir nešdavo šventinti prie aukuro ar į bažnyčią.
Įvedus krikščionybę, Žolinė sutapatinta su Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Pasakojama, kad mirus Jėzaus motinai Marijai, prie jos kapo budėjo apaštalai. Budint apaštalui Petrui, jis pamatė kaip Marija prisikėlė ir Viešpats ją paėmė į dangų. Atidarius karstą, apaštalai kūno nerado. Jame buvo tik daug gražių gėlių.
Apaštalas Jonas Apreiškimo knygoje savo regėjime matytą vaizdą aprašė: „Ir pasirodė danguje didingas ženklas: moteris, apsisiautusi saule, po jos kojų mėnulis, o ant galvos dvylikos žvaigždžių vainikas“ (Apr 12,1). Nors popiežius Pijus XII tikėjimą, kad Marija buvo paimta į Dangų su siela ir kūnu kaip Bažnyčios dogmą paskelbė 1950 m., tačiau liturginis šio įvykio minėjimas žinomas nuo V amžiaus.Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapijoje vykstantys Žolinės atlaidai kasmet suburia daugybę žmonių, kurių metu ne tik laikomos Šv, Mišios, bet ir išpuoštas Trakų Madonos paveikslas nešamas iškilmingoje procesijoje Trakų miesto gatvėmis ir aikštėmis.
Šią gražią idėją su savimi atsivežė į parapiją atvykęs dirbti kunigas Jonas Varaneckas. Džiaugsminga eisena – tai simbolinis patvirtinimas, kad Marija – šio kampelio karalienė, o visi tikintieji – jos vaikai.
Procesijos metu barstomos gėlės, nešamos procesinės vėliavos. Šv. Mišių metu šventinamos vaistingos laukų žolelės, gėlės, javai ir daržovės. Pasibaigus Šv. Mišioms Žolinių linksmybės persikelia į Kopūstinės kermošių, kuris įprastai šurmuliuoja Karaimų (Kopūstinės) saloje. Žolinės atlaidai Trakuose – tai pilna sakralumo, bendruomeniškumo bei padėkos šventė. Laikas, kada pilni optimizmo ir vidinio džiugesio žmonės susiburia bendram tikslui – būti, dėkoti, ir švęsti skubančią vasarą.
Šventinių renginių programa https://bit.ly/3jriTuG
Rugpjūčio 13–16 d. (ketvirtadienis–sekmadienis)
Kopūstinės kermošius, Karaimų (Kopūstinės) saloje
Rugpjūčio 15 d.(šeštadienis)
ŽOLINĖS ATLAIDAI
Trakų Švč. Mergelės Marijos Bazilika
10.00 Šv. Mišios (lenkų k.)
11.15 Eisena pagerbiant Trakų Dievo Motinos – Lietuvos Globėjos paveikslą.
12.00 Šv. Mišios (lietuvių k.)
Visi kviečiami įsilieti į šią ramybės ir džiaugsmingo tikėjimo eiseną, puoštis tautiniais drabužiais, į mišias atsinešti vaistinių laukų žolelių, gėlių, javų ar daržovių, kurie bus pašventinti bei nešami, papuoš eiseną.
KOPŪSTINĖ
S. Firkovičiaus skveras
13.30 Kopūstinės šventės atidarymas.
Šokiai dainos ir žaidimai su Lentvario kultūros rūmų folkloro ansambliu „Volunga“ (vad. Inga Okuškienė), Trakų kultūros rūmų Dusmenų folkloro ansambliu „Dusmena“ (vad. Rima Karsokienė), Trakų kultūros rūmų Tiltų kaimo kapela (vad. Nijolė Bižokienė, Vaiva Neteckienė), Trakų kultūros rūmų folkloro ansambliu „Radasta” (vad. Marytė Morkūnienė, Rasa Zakarė), Trakų kultūros rūmų Grendavės moterų vokaliniu ansambliu „Versmė“ (vad. Joana Giedraitytė), Trakų kultūros rūmų Onuškių kapela „Samė“ (vad. Gražina Kulbickienė), Trakų rajono Rykantų universalaus daugiafunkcinio centro ansambliu „Vilsa” (vad. Dariuš Nedveckis), Trakų rajono Rykantų universalaus daugiafunkcinio centro vaikų tautinių šokių kolektyvu „Padūkėlis“ (vad. Aniceta Česnakauskienė), Trakų Vokės dvaro sodybos ansamblis „Vija“ (Vad. Vaidas Lengvinas),bei Valkininkų kultūros centro folkloro ansambliu „Santaka” (vad. Aldona Japertienė)
14.00–17.00 Žolynų puokščių kompozicijos ir būrimai, paukštelių siuvimo, medinių gėlyčių dažymo, šaukštų drožimo edukacinės programos bei medinaičių inkrustavimo žolynais demonstravimas bei piešimas ant veidų.
17.00 Gaspadinės kopūstienė (sriuba nemokamai)
Renginį organizuoja
Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo parapija
Trakų krašto kultūros ir amatų asociacija
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.