Štai ir prasidėjo šiltasis turizmo sezonas! Šia proga kviečiame turistus užsukti į Šalčininkų rajoną. Netoli Vilniaus, bet toli nuo miesto šurmulio ir arti tyros gamtos yra vieta, į kurią vis dažniau krypsta ne tik Lietuvos, bet ir užsienio turistų akys. Viduramžių pilis ir pasakiški dvarai – štai savaitgalio pasiūlymas Jums.
Medinės architektūros dvarą Merkio slėnyje 1847 metais pastatė bajorai Domochovskiai. Už dalyvavimą 1863 metų sukilime caro valdžia Domochovskių dvarą konfiskavo. Sovietmečiu čia veikė mokykla. Šalčininkų rajono savivaldybės pastangomis dvaras renovuotas 2015 m. 2019 m. dėmesys skirtas teritorijai – įrengtas parteris, pasivaikščiojimo takai, išryškinta ir atnaujinta liepų alėja, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė ir privažiavimo keliukas prie Merkio. Palei upę įrengtos pavėsinės, persirengimo kabinos, laužavietės, baidarių nuleidimo lieptas. Dvare planuojama įrengti jaunimo ir turizmo centrą.
Merkinės dvaras vad. Paulavos respublika
1767 metais dvarą nusipirko jaunas kunigas, tuometinės Lietuvos ir Lenkijos valstybės veikėjas Povilas Ksaveras Bžostovskis. Nusipirkęs dvarą ir pavadinęs jį savo vardu – Pavlovo respublika – ėmėsi reformų: panaikino lažą, žemę išdalijo valstiečiams ir įvedė išperkamąjį mokestį. Respublika turėjo savo konstituciją, herbą, pinigus, parlamentą, iždą, savišalpos kasą, miliciją, gydytoją, mokyklą. Respublikos prezidentas rūpinosi valstiečių gyvenimu, kultūra, švietimu, pats kūrė pjeses, kurias atliko jo valstiečiai, siuntė informacijas apie respublikos gyvenimą į tuometinius laikraščius. Ši Respublika gyvavo beveik 30 metų. Dabar jos liekanos tai viena patraukliausių ir svarbiausių mokyklos ekskursijų, turistų bei svečių lankomų Šalčininkų rajono vietų.
1811 m. iš nusigyvenančių Radvilų Jašiūnų dvarą nusipirko Ignacas Balinskis. Po jo mirties dvaras atiteko jaunesniajam sūnui Mykolui Balinskiui. 1820 m. jam vedus VU profesoriaus Andriaus Sniadeckio dukrą Sofiją Sniadeckytę, Jašiūnuose apsigyveno Sniadeckių šeima. Jašiūnai tapo dar populiaresni, kai profesorius Jonas Sniadeckis, pasitraukęs iš rektoriaus pareigų, nutarė įsikurti čia su brolio dukros šeima. J. Sniadeckio iniciatyva ir lėšomis 1824-1828 m. pagal VU architektūros profesoriaus projektą pastatyti puošnūs vėlyvo klasicizmo stiliaus rūmai. Šalčininkų rajono savivaldybės iniciatyva renovuotas dvaras tapo vienu įdomiausiu turistų traukos objektu.
Svarbiausias Šalčininkų kultūros paveldo objektas – Vagnerių rūmai. Rašytiniuose šaltiniuose dvaras minimas nuo XIV a. Nuosavybės teises pirmiausia turėjo Glebavičiai, vėliau Chodkevičiai, o nuo 1835 metų dvaras priklausė Vilniaus vaistininkams grafams Martynui ir Karoliui Vagneriams. 1880 metais Vitoldas Vagneris pastatė čia dviejų aukštų neorenesanso stiliaus rūmus su dviem portikais. Pastato viduje galima ir dabar pamatyti puikias koklių krosnis, dėmesio verta taip vadinama „auksinė salė“. Šiuo metu rūmuose įsikūrusi Stanislavo Moniuškos menų mokykla.
Norviliškių vietovė yra vadinamajame Dieveniškių „apendikse”, apie 12 km į rytus nuo Dieveniškių, visai šalia Baltarusijos sienos. Nors paprastai minimas tik vienuolynas, tačiau savo pradmenimis tai renesanso laikų palivarkas. 1832 metais Norviliškių vienuolyne gyveno aštuoni vienuoliai – po keturis iš LDK ir Lenkijos Karalystės. Deja, vienuolynas pateko į uždaromųjų sąrašą ir pastatuose buvo įrengtos caro kareivių kareivinės. 1900-1915 m. pastate gyveno Žemės ūkio mokyklos studentės. 1918 m. vienuolynas pritaikytas klebonijai. Dabar tai turizmui pritaikytas objektas.
Ar teko čia lankytis?
Vagnerių rūmai Šalčininkuose – neoklasicizmo perlas Rytų Lietuvoje