Šalčininkų rajonas – tai Rytų Lietuvoje tarp ūksmingų girių įsikūręs, turtingą istorinę ir kultūrinę praeitį turintis kraštas. Vos keliasdešimt kilometrų nuo Vilniaus nutolęs regionas kviečia apsilankyti ir pamatyti savo dvarus, parkus ir išskirtinius gamtos objektus. „We love Lithuania“ komanda siūlo turiningą Šalčininkų rajono pažinimo maršrutą, kurio užteks visam savaitgaliui.
Jašiūnų dvaras
XIX a. šis klestintis dvaras buvo viso regiono kultūros lopšys, kurį kūrė, jame gyveno ir dažnai viešėdavo Vilniaus universiteto inteligentija. Šiandien, atlaikę visus istorijos išbandymus, mus pasitinka ir užeiti kviečia išlikę restauruoti vėlyvojo klasicizmo stiliaus Jašiūnų dvaro rūmai, apsupti žavaus, išpuoselėto parko. Rūmuose veikia muziejus, kuriame galima susipažinti su praėjusio amžiaus aukštuomenės gyvenimo tradicijomis ir buitimi.
Rūdninkų girios biosferos poligonas
Rūdninkų girios biosferos poligonas – unikali, stiprų įspūdį paliekanti vieta. Tai vidury miško išsidriekusios plynos kopos, kurių niekada neskalavo ir neskalaus jūra. Šio unikalaus gamtinio reiškinio – kontinentinių kopų darinio – atsiradimo istorija gana liūdna: atvira smėlyno plynė susiformavo dėl pastoviai mėtomų bombų, sukeltų gaisrų, nes sovietmečiu šiose vietose buvo karo lakūnų pratybų poligonas. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, išminuotojai daugiau negu dešimt metų dirbo šiame poligone, kol neutralizavo numestas, tačiau nesprogusias bombas. Dabar ši teritorija taiki ir saugi, traukianti lankytojus savo išskirtinumu ir šiek tiek šiurpoku, tačiau didingu grožiu.
Paulavos respublika
Paulavos (Pavlovo) respublika yra vienas unikaliausių reiškinių Lietuvos istorijoje. Ar esate girdėję, kad visai netoli Vilniaus, dabartiniame Šalčininkų rajone, XVIII a. gyvavo autonomiška respublika, turėjusi savo konstituciją, herbą, pinigus, parlamentą, iždą, savišalpos kasą, miliciją, gydytoją, mokyklą, o valdė ją prezidentas ir valstiečių seimas? Šiandien apie ją mums primena tik išlikę dvaro rūmų, arklidžių ir kitų pastatų fragmentai, tačiau XVIII a. 2-oje pusėje tai buvo vieta, kurioje buvo įgyvendinta radikaliausia ir progresyviausia valstiečių reforma Abiejų Tautų Respublikoje. Šiandien nuvykę į Merkinę galime rasti buvusios Paulavos (Pavlovo) respublikos likučius: dvaro rūmų, oficinos, autentiškus respublikos „prezidento“ P. K. Bžotovskio laikų arklidžių griuvėsius bei visiškai restauruotą dvaro ledainę. O taip pat puikią aurą vietos, kur šviesus žmogus, šimtmečiu aplenkęs savo laikmetį, pamėgino sugrąžinti žmonėms prigimtines laisves ir žmogiškąjį orumą.
Vilkiškių dvaras
Vaizdingame Merkio slėnyje, liepų apsuptyje, stūkso medinis, gausiai raižiniais išpuoštas, rūmas, tarsi iš senos pasakos. Tai autentiškas XIX a. vidurio Vilkiškių dvaras. Supamas parko ir liepų alėjos dvaro rūmas šiandien vis dar rekonstruojamas, tačiau jau gretai atvers duris ir pakvies lankytojus į vidų. O kol kas, čia atvykus, galima pasigrožėti vaizdingu gamtos peizažu bei elegantišku rūmų fasadu ir paiškylauti dvaro teritorijoje, ant Merkio kranto, įrengtoje poilsio zonoje, kurioje yra pavėsinės su stalais ir kepsninėmis, laužavietės, persirengimo kabinos, lieptas. Erdvi stovyklavietė krantinėje skirta Merkiu praplaukiantiems baidarininkams arba, tiesiog, paiškylauti prie upės nusprendusiems dvaro lankytojams.
Dieveniškių istorinis regioninis parkas
Ar pamenate tą keistai išsikišusią Lietuvos žemėlapio „uodegėlę“, lyg pusiasalis įsiterpusią į Baltarusijos teritoriją? Tai va, būtent toje „uodegėlėje“ arba, kitaip, „Dieveniškių kilpoje“ yra įsikūręs Dieveniškių istorinis regioninis parkas, turtingas gamtos, istorijos ir kultūros paveldo lankytinais objektais. Čia rasite etnografinių kaimų, tūkstantmečių ąžuolų, pagoniškų pilkapių, vardus turinčių didžiulių akmenų, vaizdingąjį Bėčionių piliakalnį ir gražiąją Norviliškių pilį. Visus juos aplankyti galima pasinaudojus parko direkcijos sudarytais pėsčiųjų, dviračių bei automobilių maršrutais, kaip kam patogiau ir maloniau.
Norviliškių pilis
Norviliškių pilis – tai renesansinė XVI a. pilis, stūksanti tolimiausiame Lietuvos pietryčių taške – „Dieveniškių kilpos“ kyšulyje. Kadaise statyta, kaip gynybinis kompleksas, Norviliškių pilis ir šiandien simboliškai išlaiko savo prasmę, nes iš trijų pusių ją supa vos per keliasdešimt – kelis šimtus metrų nutolusi Lietuvos – Baltarusijos arba, kitaip, išorinė Europos Sąjungos siena. Išgyvenusi ilgą turtingą istoriją, pabuvusi ir šeimos meilės lizdu, ir vienuolynu, ir kareivinėmis, ir mergaičių mokykla, ir, galiausiai, bešeimininkiais griuvėsiais, šiandien Norviliškių pilis yra visiškai restauruota ir atverta lankytojams. Pilies rūmuose įkurtas viešbutis ir restoranas, vedamos ekskursijos ir edukacijos, supažindinančios su pilies ir su krašto istorija (būtina išankstinė registracija).