Ignalina Naujienos

Palūšė ir jos „Trauk stintelę“ šventė

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Tradicinė kultūros paveldo šventė „Trauk stintelę“ garsi ne tik Ignalinos krašte, ji pritraukia svečių iš visos Lietuvos. Vasario 22–ąją gausybė žmonių suėjo, suvažiavo į Palūšę pasidžiaugti aštuntą kartą surengta švente, saugančia senas  ežerinių stintelių žvejybos tradicijas. Oras buvo puikus, baltu sniegu pasipuošęs Lūšių ežeras nuo ryto viliojo žvejus, vyko žvejybos varžybos, smagiai pasivaikščioti Aukštaitijos nacionalinio parko takais kvietė pėsčiųjų žygis. Stintelių pilnais kibirėliais išpuoštoje scenoje šventė gražiai atidaryta,  sveikinimais ir dėkojimais palydėta. Uždegus laužą, kviesta linksmintis, ragauti ir varžytuvėse dalyvauti. Širdį džiugino ir kojas kilnojo instrumentinės folkloro grupės „RATILAI“ ir grupės „KITAVA“ šaunūs pasirodymai.

Visus šventėn  atvykusius sveikino savivaldybės meras Laimutis Ragaišis: ,,Linkiu džiaugtis, plačiai atverti pinigines ir namo grįžti su lauktuvėmis. Dėkoju šventės organizatoriams, tradicijų tęsėjams, žvejams, rėmėjams ir aktyviai dalyvaujančioms bendruomenėms…”. Meras L. Ragaišis ir Kultūros centro direktorė Asta Sieliūnienė  dėkojo skulptoriui Albertui Danilevičiui, sukūrusiam dar vieną puikią šiaudinę skulptūrą ,,Lūšiukas”. Savivaldybės padėkos ir dovanos įteiktos Ignalinos krašto žvejams Nerijui Grušniui ir Tomui Vaitkevičiui, puoselėjantiems ir saugantiems į Kultūros paveldo sąvadą įrašytą senąjį stintelių gaudymo, sukant medines bobas, amatą. Namuose aplankytas savo amatą jaunimui perdavęs garbaus amžiaus stintelių žvejas Stanislovas Rastenis. 

Dėkota šventės idėjos sumanytojams, jos puoselėtojams Arvydui Gaideliui ir Daliai Lapėnienei, taip pat Aukštaitijos nacionaliniam parkui, jo vadovui Gedui Kukanauskui, darbuotojoms Sigutei Mudinienei ir Giedrei Šukytei, seniūnams Jonui Polito ir Valentinui Rumbučiui, savanorei Erikai Mudėnaitei. Sveikintos šventę papuošusios ir savo kūryba, rankdarbiais, skaniu maistu bei gera nuotaika ją praturtinusios bendruomenės: Ignalinos Budrių bendruomenė, Ceikinių, Daugėliškio, Grybėnų, Krikonių, Linkmenų, Palūšės kaimų bendruomenės, Daugėliškio socialinės dirbtuvės.

Dėkota savo veikla prisidėjusiems: VšĮ ,,Menų terasa” ir Ingai Šidlauskienei, gidei Ritai Ramanauskienei, šventės rėmėjui verslininkui Rolandui Šilinikui, šventę vedusiam Palūšės balsui Antanui Šilkūnui, taip pat Mariui Ramanauskui už organizuotas ruonių maudynes, Večeslavui Katyšovui – už pirtelę. Galiausiai šventės medalis užkabintas ir merui L. Ragaišiui.

Turtingoje ir spalvingoje mugėje buvo visko: naminės duonos, dešrų, lašinių, alaus ir karšto vyno, riestainių, pyragų, saldumynų,  rūkytos žuvies, troškinių, plovo ir visas margumynas tautodailininkų ir amatininkų dirbinių. Žinoma, ilgiausios eilės nusidriekė prie šviežių ir keptų stintelių. Kaipgi buvęs stintelių šventėje, namo grįši jų ne paragavęs. Gražu buvo pasižiūrėti, kaip šauniai moka save parodyti ir pristatyti krašto bendruomenės. Čia taip pat galėjai ir ragauti, ir pirkti, ir linksmai pabendrauti. Katiluose virė žuvienė, troškiniai, garavo arbata, buvo ir duonos, ir įvairių kepinių. Savo rankdarbius pristatė bendruomenių auksarankiai, o Budrių bendruomenė visus viliojo stintelėm-sausainiukais.  

Mažus ir didelius kvietė etniniai žaidimai, smagios žiūrovų varžytuvės: sausumos stintos traukimas bobomis, sunkiausios Palūšės stintelės kilnojimas, rąsto pjovimas, vinies kalimas… Pasivaržyti ir smagiai pajudėti norinčių netrūko. Pasikaitinti galėjai Nijolės pirtelėje, o smalsuolių žvilgsnius traukė Ruonių maudytuvės.

Prie scenos pastatytame dideliame ekrane visą laiką buvo rodomi stintelių žvejybos vaizdai. Juk  būtent Palūšėje jie yra unikalūs. Lūšių ežere nuo seno šios maždaug  10 centimetrų dydžio žuvelės iš po ledo buvo traukiamos rankiniu būdu – sukant taip vadinamą „bobą“. Tai statinė ant ašies su skersine kartimi, kurią sukant ir traukiamas tinklas. Medinėmis kartimis ir virvėmis į ežero gelmes per eketes panardinamas daugiau kaip 300 metrų ilgio ir apie 16 metrų pločio tinklas, jo viduryje yra didžiulis maišas, vadinamas „motnia”, į kurį ir sukrenta stintelės. Tinklas su laimikiu sukant „bobą“ ištraukiamas ant ledo. Šis archajiškas, nuo senų laikų žinomas žvejybos būdas 2021 m. įtrauktas į Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

Šventėje dalyvavo, savo veiklą pristatė, naudinga informacija dalijosi specialiųjų tarnybų komandos, savivaldybės civilinės saugos specialistas S. Čeponis. Skirtas dėmesys ir Ukrainai bei akcijai  ,,Radarom!”. Pagerbti žuvę Ukrainos gynėjai, taip pat ir lietuviai Tadas Tuminas (Milžinas), režisierius Mantas Kvedaravičius. Aktoriai, dainininkai, menininkai, savanoriai, atidavę brangiausią turtą – gyvybes. ,,Mes visi girdime ir matome, kaip trypiama, naikinama ukrainiečių tauta, kiek tūkstančių sulaužytų likimų, kiek žuvusių, pagrobtų vaikų. Karas nepažįsta sienų, jis gali ateiti ir į mūsų miestus, mūsų namus, mūsų gyvenimus. Todėl nenuleiskime rankų ir nupirkime dronų. Surinksime 1890… Būkime stiprūs kartu ir tegul laisvė šviečia! „, – kalbėjo Ignalinos kultūros centro režisierė Jurgita Stalauskienė. Šiai progai skirtą dainą atliko grupė ,,Kitava”.

Lina Kovalevskienė

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šiauliai ketina siekti Lietuvos kultūros sostinės titulo

Būkite atsargūs – prasidėjo pavasarinė varliagyvių migracija

Dubingių tiltas per Asvejos ežerą bus remontuojamas

Atostogos su Sony Xperia 1 VI

Rudens lygiadienis ir Baltų vienybės diena

We love Lithuania

Geriausios kalėdinės dovanos vaikams

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Ignalinos orų prognozę
x