Pakruojo dvare rudens šeštadieniais šurmuliuoja Bumbulinės, kitaip dar žinomos kaip aludarių derliaus šventė. Čia gyvos muzikos ir šokių fone visą dieną sukosi geriausi krašto aludariai bei šefai, siūlę paskanauti ir autentiškų, bajorus kadaise iš klumpių vertusių skonių, ir šių laikų kulinarinių šedevrų. Pasmalsauti, kaip atrodo tikros dvariškos pramogos, užsuko ir puikiai visiems pažįstamas virtuvės šefas, italas Gian Luca Demarco. Čia jis ne tik noriai ragavo bajoriškus skanėstus, dalyvavo varžytuvėse, bet ir negailėjo patarimų lietuviams.
Alumi siūlo ne tik užsigerti, bet ir skaninti patiekalus
Įvairiuose projektuose nuolat šmėžuojantis šefas Gian Luca atvirauja, jog visuomet simpatizuoja toms veikloms, kuriose svarią vietą užima ir kulinarija. Dėl šios priežasties, pasak žymaus vyro, jis negalėjo praleisti ir Bumbulinių.
„Pakruojo dvare esu lankęsis kelissyk, bet niekuomet neteko dalyvauti tokio pobūdžio šventėje. Nors daugelį metų gyvenu Lietuvoje, mane vis dar žavi ir sugeba nustebinti autentiški potyriai. Taip nutiko ir šįkart, apsilankius Bumbulinėse. Nesitikėjau, kad laukia tokie smagios rungtys, gausybė maisto, o ypač – tiek daug gero alaus“, – juokauja vyras.
Nors Italijoje vienu gerbiamiausių gėrimu laikomas vynas, šefas prisipažįsta, jog alus jam taip pat nesvetimas.
„Man alus yra ne tik tas gėrimas, kuris gali būti derinamas su daugybe patiekalų, bet ir atskiras ingredientas, galintis juos paskaninti. Tai tarsi geras, kokybiškas prieskonis. Žinoma, labai daug kas priklauso nuo alaus rūšies, nes ne visi alūs tinka bet kokiems patiekalams. Pavyzdžiui, tamsus alus, kuris paprastai yra savaime saldus, gali būti puikiu desertų komponentu, o kartesnis alus labiau tinka mėsai. Nustebsite, tačiau pasaulyje yra daug virtuvių, kurių patiekalų ryškumas priklauso būtent nuo alaus“, – pasakoja šefas.
Netikėti deriniai virtuvėje kuria harmoningus skonius
Daugybę alaus rūšių šventės metu išdegustavęs Gian Luca sako nesunkiai atradęs vietos gamintojų perlus, kurie drauge su juo keliaus į virtuvę ir prisidės prie naujų patiekalų eksperimentų.
„Nereikia keliauti į Angliją, norint kokybiško tamsaus alaus – jį radau ir čia, Pakruojyje. Žinau, kad kelias rūšis išbandysime kaip alternatyvą kavai, gaminant tiramisu desertą. Jei šeimininkės susigundė, kviečiu išbandyti – tiesiog mirkykite sausainius tamsiame aluje ir pamatysite, kaip gimsta netikėtai skanus rezultatas“, – rekomenduoja šefas.
Skanaujant alų, jis pataria neapsiriboti tradiciniais lietuvių pagardais – traškučiais ar kepta duona – , o išbandyti naujas ir netikėtas kompozicijas. Pavyzdžiui, tamsus alus, anot jo, puikiai dera su šokoladu ar šokoladiniais desertais. Lengvesnį „Lager“ tipo alų, anot šefo, galima pasigardinti juodosiomis alyvuogėmis. Jei norisi sočiau, tiks balta mėsa, kietesni sūriai. Na, o daugiau vaisiniu skoniu pasižymintį alų pagyvensite suderinę jį su jūros gėrybėmis ar žuvies patiekalais.
„Šiaip tai lietuviai alų puikiai derina ir integruoja į įvairius patiekalus. Gal tik kartais per daug iššvaisto grilio patiekalams – alumi nemarinuoja, neskanina, o reguliuoja ugnį“, – juokauja šefas.
Stokojant žinių, anot jo, visuomet verta pabendrauti su pačiais aludariais, mat jie ne tik puikiai išmano virto alaus salyklo ypatybes, bet ir patars, kaip jas derinti su maistu.
„Bumbulinėse sutikau tokių profesionalių ir atsidavusių aludarių, kad savo žiniomis jie nustebino net kalbėdami apie kulinariją. Nežinau, ar jiems visi patiekalai puikiai sekasi, bet tie, kurių gamyboje bent šiek tiek sąveikauja alus, šie žmonės – tikri ekspertai“, – kviesdamas į visą rugsėjį vyksiančias Pakruojo dvaro Bumbulines intriguoja Gian Luca.
Pakruojo dvare visą rugsėjį vyksta Aludarių festivalis ir cepelinų valgymo čempionatas