Orams šylant ir lankytojų srautams augant Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija išskirtinio grožio Naglių gamtinio rezervato pažintiniame (mokomajame) take imasi srautų reguliavimo: nuo šių metų balandžio 28 d. tako prieigose pradeda veikti bilietų pardavimo punktas.
Siekiant supaprastinti atsiskaitymo už bilietus eigą, nuo šių metų už bilietus bus galima atsiskaityti tik banko kortele. Kasoje veikianti saulės jėgainė užtikrina patogų ir greitą apmokėjimą nebesinešiojant grynųjų pinigų ir negaištant laiko prie kasos. Bilietai lankytojams parduodami likus 1 val. iki tako lankymo pabaigos.
Solidarizuodamasi su karo agresiją vis dar patiriančia suverenia Ukraina, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija bilietų pardavimo punkte ir šiais metais tęsia darbą kartu su Neringoje apsistojusiomis Ukrainos pilietėmis. Norintys gauti daugiau informacijos apie Naglių gamtinį rezervatą, čia saugomas rūšis ir buveines bei lankymosi take taisykles, kviečiami informacijos ieškoti vietoje esančiuose informaciniuose stenduose, interneto svetainėje, kilus kitiems klausimams – susisiekti su direkcijos darbuotojais tel.: (8 469) 51 224, el. paštu: knnp@nerija.lt.
Siekiant tolygiau paskirstyti srautus ir sudaryti galimybę Naglių gamtinio rezervato peizažais mėgautis ilgesnėmis valandomis, tako lankymo valandos yra priderintos prie saulės laidos. Kviečiame rezervato pažintinį taką lankyti ryte arba vakarėjant, kuomet saulė kopas nudažo visai kitais atspalviais nei vidurdienį. Tai padės išvengti spūsčių automobilių stovėjimo aikštelėje ir apsilankymą padaryti malonesniu.
DARBO LAIKAS 2023 M.:
Balandžio 28 – 30 d. | 10:00–19:00 |
Gegužės 1 – 31 d. | 9:00–19:00 |
Birželio 1 – 15 d. | 9:00–20:00 |
Birželio 16 d. – liepos 30 d. | 9:00–21:00 |
Liepos 31 d. – rugsėjo 3 d. | 9:00–20:00 |
Rugsėjo 4 – 17 d. | 9:00–19:00 |
Rugsėjo 18 d. – spalio 8 d. | 9:00–18:00 |
Bilietai lankytojams parduodami TIK BANKO KORTELE likus 1 val. iki tako lankymo pabaigos:
SUAUGUSIEMS – 5,00 Eur;
STUDENTAMS, pateikusiems studento pažymėjimą – 2,00 Eur.
Nemokamai lankytis Take gali:
- turizmo paslaugų teikėjo turistų grupės vadovas ar grupę Take lydintis asmuo;
- asmenys iki 18 metų, pateikę asmens amžių patvirtinantį dokumentą;
- moksleiviai, pateikę moksleivio pažymėjimą;
- neįgalieji, pateikę neįgaliojo pažymėjimą;
- Neringos savivaldybėje bei Klaipėdos miesto Smiltynės dalyje gyvenamąją vietą deklaravę asmenys, pateikę tai patvirtinančius dokumentus ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
- Ukrainos piliečiai, pateikę pilietybę patvirtinantį dokumentą.
Įmonės, teikiančios turizmo paslaugas, turi galimybę atsiskaityti už grupes pavedimu vieną kartą per mėnesį. Pasirašoma sutartis su direkcija. Apmokėjimo užtikrinimui pateikiamas paslaugos patvirtinimas (angl. voucher).
DUK
Kodėl rezervate negaliu elgtis kaip užsinorėjęs? Rezervatas – gamtos namai. Laukiniai gyvūnai nejaukia mūsų namų, tad ir mes elkimės čia pagarbiai kaip svečiuose. Nepamirškime išsinešti tai, ką atsinešėme.
Kodėl negaliu lakstyti kopomis, šokinėti nuo šlaitų? Neapdairus elgesys gali sukelti nepataisomų kraštovaizdžio pokyčių. Ištrypus augalus, vėjas išpusto smėlį, o po kiekvieno nusileidimo stačiu šlaitu žemyn nušliaužia kelios jo tonos. Taip kopos žemėja, reljefas susilygina.
Ar galiu vaikščioti ten, kur nematau saugomų rūšių ir reljefo formų? Ne. Mus supanti gamta kur kas gyvesnė, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, o pati trapiausia ir jautriausia jos dalis – nematoma. Vėjo supustytose smėlio bangelėse tūno skruzdžių liūtai, striksi pajūriniai šokliai, slepiasi smėlinės auslindos, o dirvoniniai kalviukai ir jūriniai ereliai, nematydami žmonių, čia jaučiasi saugūs.
Ar mokomajame take yra šiukšliadėžės? Ne. Šiame take šiukšliadėžių nėra, o lankytojų labai prašome išsinešti viską, ką atsinešėte su savimi – palikite gamtą tokią, kokią ją radote.
Ar galima take lankytis su savo šunimi? Taip, tačiau Jūsų augintinis turi būti vedamas su pavadėliu, neleidžiant jam išbėgti už tako ribų, užtikrinant saugumą kitų lankytojų atžvilgiu ir, žinoma, palaikant švarą, t.y. nepaliekant „dovanėlių“ gamtai.
Nepamirškite: Jūs esate nuolat stebimi tūkstančių įvairaus dydžio akių iš oro, smėlio, augmenijos ir vandens. Kiekvienas jūsų veiksmas fiksuojamas ir perduodamas ateities kartoms.
Žmonių kelio per kopas poveikį stengiamasi sumažinti – tam tikslui yra paklotas lentinis takas. Siekiant nors kuriam laikui sulaikyti kopų smėlį, statomos „smėlio gaudyklės“, o dėl nedidelės mašinų stovėjimo aikštelės ribojamas lankytojų skaičius rezervato pažintiniame take. Lankytojų srautus nuspręsta reguliuoti ir ekonominėmis priemonėmis – įvestas Naglių gamtinio rezervato pažintinio tako lankymo bilietas.
Tačiau nežiūrint visų pastangų, kopos kasmet po truputį žemėja (vidutiniškai 0,5-1 m per metus), skečiasi į šonus ir slenka į marių pusę, o „šviežio“ smėlio nėra galimybės nuo jūros supustyti, nes pajūrį ir didįjį kopagūbrį skiria pasodintas miškas, stabdantis smėlio pernašas. Per paskutinius dešimt metų, kopa per kurią yra nužymėtas takas sumažėjo apie 5 metrus.
Naglių gamtinio rezervato pažintinis takas skirtas Jums, parko lankytojai, kad galėtumėte pajausti nerijos kopų didybę, taigi priimkite šią dovaną atsakingai. Draudimai, nėra skirti riboti Jūsų laivę, jie skirti išsaugoti Kuršių nerijos kopas, kad vėl ir vėl atvykę jas rastumėt kuo mažiau pakitusias.