Naujienos Pamatyk! Vilnius

Vilniaus universiteto biblioteka atveria savo archyvus

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Naujuosius metus VU biblioteka pradeda su reikšmingomis permainomis – visuomenei pristatydama įspūdingą dovaną: tūkstančiams bibliotekos suskaitmenintų dokumentų suteikiamas viešo naudojimo statusas. Šis sprendimas reiškia, kad bibliotekoje saugomi kultūros objektai, nuo šiol žymimi Public domain ženklu, tampa viešo naudojimo, laisvai prieinami visuomenei, o jų panaudos neriboja autorių teisės.

Suskaitmenintų bibliotekos mokslo ir kultūros paveldo vertybių atvėrimas viešam naudojimui žymi svarbų žingsnį žinių paveldo atvėrime. VU bibliotekos generalinės direktorės Irenos Krivienės teigimu, VU biblioteka nuosekliai pasisako už atvirąjį mokslą, nes atvirumas yra būtina sąlyga spartesnei mokslo pažangai, mokslo pasiekimams ir visuomenės švietimui. Dabar skaitmenintas VU bibliotekos paveldas yra atveriamas visuomenei, kuriai ir priklauso šioje organizacijoje saugomos kolekcijos.

Valstietis, Mykolo Kuscinskio fotografija, 1866 m.

Taip pat tikimasi, kad skaitmeninių kolekcijų atvėrimas visuomenei suteiks peno skleistis naujoms idėjoms ir galimybėmis, leis ne tik laisvai su jomis susipažinti bei tyrinėti, tačiau ir laisvai naudoti savo kūrybinėje, edukacinėje, komercinėje ar kitokioje veikloje. „Šiuo veiksmu sekame Vakarų pasaulio pavyzdžiu ir tikimės, kad Public domain žyma paženklintas suskaitmenintas VU bibliotekos paveldo lobynas įkvėps ir praturtins meno ir mokslo pasaulį, suteiks atradimų džiaugsmo mokiniams, mokytojams, kūrėjams, studentams, mokslininkams ir visiems, vertinantiems mokslo ir kultūros paveldą“, – sako Irena Krivienė.

Šiuo metu VU bibliotekos Skaitmeninių kolekcijų platformoje pateikiama per 10 tūkstančių skaitmeninių objektų, kuriuos sudaro reti spaudiniai, rankraščiai, grafikos kūriniai, fotografijos ir kiti dokumentai. Tarp jų – pirmosios spausdintos knygos iki XV a., ypatingos vertės senųjų atlasų ir žemėlapių rinkiniai, bibliotekoje saugomų Lietuvos didikų giminių archyvai, senosios lietuvių raštijos dokumentai, LDK teismų knygos, atspindinčios plačią politinę, juridinę, socialinę ir ekonominę Lietuvos istorijos panoramą.

Onos Sofijos Radvilienės portretas (XVIII a. vario raižinys)

Vartotojas Skaitmeninių kolekcijų svetainėje gali atsisiųsti bet kurį dokumentą JPG formatu, jeigu objektas yra įkeltas šiuo formatu. Prie kiekvieno objekto atvaizduojami jo metaduomenys pagal katalogo informaciją, taip pat pateikiama ir informacija apie objekto autorių teisių statusą, plačiau paaiškinama, kokiomis sąlygomis galima naudoti konkretų objektą, pateikiama nuoroda į kanoninį licencijos puslapį. Kolekcijų puslapiuose ir objektų paieškoje vartotojams pasiekiamas autorių teisių licencijos filtras, leidžiantis atrinkti objektus su pasirinkta licencija.

VU biblioteka yra viena pirmųjų šalies atminties institucijų, ėmusi skaitmeninti Lietuvai ir pasauliui reikšmingus dokumentinio kultūros paveldo objektus. Įsitraukiant į nacionalinius ir tarptautinius kultūros paveldo išsaugojimo skaitmeninėje erdvėje projektus, siekiama užtikrinti čia saugomo dokumentinio paveldo prieinamumą kiekvienam vartotojui.

VU bibliotekos Skaitmeninės kolekcijos: https://kolekcijos.biblioteka.vu.lt/

Nykštukinė marmozetė, dail. V. H. Lizarso plieno raižinys
Pragaras, flamandų graverio P. B. Butatso kūrinys
Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Projektas „Surink Lietuvą“ švenčia vienerių metų gimtadienį

Šv. Jono bažnyčią atstatyti padės Klaipėdos menininkų darbų aukcionas

Skaitmenizuoti „It‘s Kaunastic“ teminiai maršrutai – laukti liko visai nedaug

„Geltona moteris. Antano Samuolio (1899–1942) retrospektyva ir inspiracijos“

We love Lithuania

Patilčių dvaras ir parkas

Palangos Stintų šventėje – ypatingas gintarinis prieskonis

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Vilniaus orų prognozę
x