Išgirdus žodį „Palanga“ dažniausios mums kylančios asociacijos yra: vasara, atostogos, saulė, žydra jūra, auksaspalvės kopos ir paplūdimiai. Žodžiu, visa tai, ką siejame su vasaros poilsiu. Tačiau tomis dienomis, kai atostogų viduryje staiga prakiūra dangus, o iš namų nesinori išeiti be šilto megztinio, arba tiesiog pabosta vartytis pliaže, tenka ieškoti kitų pramogų. Tuomet gali atrasti kitą Palangos pusę – miestą, kurį įsivaizdavo ir kūrė pats grafas Tiškevičius.
„We love Lithuania“ siūlo aplankyti penkias vietas, kurios leidžia pajausti kultūrinę ir istorinę miesto dvasią:
Palangos kurhauzas
Kurhauzo istorijos pradžia siejama su grafu Juozapu Tiškevičiumi, maždaug 1877 m. dabartinių Vytauto ir J. Basanavičiaus gatvių kampe pastačiusiu erdvų pastatą, kuriame įsikūrė restoranas, o netrukus ir pirmasis Palangos kurorto viešbutis. Kurhauzas, kuris išvertus iš vokiečių kalbos reiškia – „poilsio namai kurorte“, tapo populiaria ir mėgiama poilsiautojų susibūrimo vieta. Be restorano čia dar veikė skaitykla, buvo įrengta biliardo, kitų žaidimų salė, taip pat vykdavo šokiai, buvo rengiami spektakliai, koncertai. Kurhauzas tapo besikuriančio kurorto širdimi.
Šiandien Kurhauzas toliau tęsia Palangos kultūros židinio misiją – jame vyksta įvairūs renginiai ir koncertai. Po 2002 m. gaisro, visiškai sunaikinusio senąjį Kurhauzą, dabar jau yra atstatyta mūrinė jo dalis, pagal išlikusius šaltinius atkurtas autentiškas grafo Tiškevičiaus laikų interjeras. Jau pradėta atstatinėti ir nuostabiais raižiniais puošta medinė Kurhauzo dalis.
Palangos gintaro muziejus
Palangos gintaro muziejus įsikūręs įspūdinguose XIX a. pabaigoje statytuose grafų Tiškevičių rūmuose. Jame galima apžiūrėti daugiau negu 4500 gintaro bei jo dirbinių pavyzdžių, ekspozicija kasmet atnaujinama ir papildoma unikaliais archeologiniais radiniais, gintaro inkliuzais bei kitais vertingais eksponatais. Be gintaro, muziejuje taip pat galima apžiūrėti ir susipažinti su XIX a. pab. – XX a. pr. grafų Tiškevičių rūmų interjerų fragmentais, to meto aukštuomenės buitimi.
Palangos botanikos parkas
Gintaro muziejaus rūmus supa Palangos Birutės parkas, kuris buvo pradėtas formuoti XIX a. pabaigoje statant rūmus. Parko projekto autorius – iškilus prancūzų kraštovaizdžio architektas E. F. André, formavęs ir kitus Lietuvoje esančius Tiškevičių dvarų parkus. Įdomi detalė, kad rūmai ir parkas yra vietinių šventu laikytame Birutės miške. Galbūt todėl šiame parke jaučiame ypatinga meditacinės ramybės atmosfera?
Bažnyčios bokštas
XIV a. pradžioje pastatyta neogotikinė Palangos Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia savo grožiu ir didybe traukia kone kiekvieno praeivio žvilgsnį. Užsukus į vidų, taip pat yra kuo pasigrožėti: įspūdinga sakykla ir trys meniški altoriai, kuriuos puošia marmuriniai bareljefai, XVII a. nutapytas Dievo Motinos Marijos paveikslas.
Bažnyčios bokšte įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabi Palangos panorama!
Kurorto muziejus arba vila „Anapilis“
Palangos krašto muziejus įsikūręs istorinėje 1898 m. pastatytoje viloje, pasižyminčioje unikalia, analogų Lietuvoje neturinčia kurortine architektūra. Statyta kaip Sofijos Tiškevičienės vasarnamis, tarpukariu vila tapo Lietuvos menininkų, mokslininkų, politikų ir net prezidentų vasarojimo vieta. Sovietmečiu buvusi sanatorijos klubu, atgavus nepriklausomybę – garsiausiu pajūrio muzikos klubu, o galiausiai, nuo 2016 m., tapusi Palangos kurorto muziejumi. Muziejuje nuolat rengiamos parodos, koncertai, skaitomos paskaitos, vyksta kultūriniai renginiai.
Iliuzijų namas Eureka – magiškos paslaptys ir fizikos dėsniai Palangos centre
Unikalūs ir interaktyvūs eksponatai, visame pasaulyje garsios iliuzijos, dar nepatirti kūno pojūčiai, galimybė pasidaryti unikalias optinės iliuzijos nuotraukas, edukaciniai užsiėmimai – visa tai galite patirti ne kur kitur, o pačiame Palangos centre įsikūrusiame name „Eureka“. Tai net trijų aukštų pramogų erdvė, kurioje eksponuojama daugiau nei šešiasdešimt įvairiausių įdomybių.
Pirmasis ir antrasis muziejaus aukštai – pramoginiai. Čia gausu įvairiausių eksponatų, kurie palieka neišdildomą įspūdį tiek vaikams, tiek suaugusiems: nuo didelio veidrodžių labirinto, 3D paveikslų iki apversto kambario, iliuzijos „galva lėkštėje“ ar vinių kambario – išties unikali patirtis. Tik nepamirškite pasiimti savo fotoaparato ar telefono – garantuojame, jog galėsite pasidaryti išskirtinių nuotraukų.
Daugiau informacijos: Iliuzijų namas „Eureka“ įsikūręs adresu: J. Basanavičiaus g. 24 A, Palanga, +370 685 34244, info@namaseureka.lt
https://www.namaseureka.lt/
https://www.facebook.com/IliuzijuNamasEureka
Aplankius Palangos tiltą kviečiame aplankyti ir Palangos naują simbolį: Palangos apžvalgos ratą, išalkusiems siūlome aplankyti mūsų rubriką: Kur pavalgyti Palangoje.
Na ir žinoma, jei nuspręsite likti Palangoje: Kur apsistoti Palangoje jums padės rasti geriausią ir mieliausią apsistojimo vietą.