Vis dažniau artėjant metų pabaigai išgirstame tokį terminą, kaip šventinė depresija. Šventinė depresija – tai emocinė būsena, kai žmogus šventiniu laikotarpiu patiria liūdesį, nerimą ar jaučiasi prislėgtas, užuot jautęsis džiaugsmingai.
Nors tai nėra oficialiai pripažinta psichologinė diagnozė, daugelis žmonių šį reiškinį apibūdina kaip sunkią emocinę reakciją, susijusią su švenčių keliamais lūkesčiais ir spaudimu. Ir, nors Naujųjų metų laukimas dažnai vaizduojamas kaip džiaugsmo, naujų galimybių ir pradžių metas, užklupęs liūdesys, nusivylimas dėl neįgyvendintų tikslų ar pečius, tarsi užgulęs, visų metų nuovargis, neretai atima didžiąją dalį šventinio džiaugsmo. Tad ką daryti, kai džiaugsmo trūksta, o Naujųjų sutikimas atrodo, tarsi pareiga, o ne malonumas?
Ką bendro turi šventinė depresija ir metų pabaiga?
Šventinė depresija ir metų pabaiga dažnai eina koja kojon. Nors Naujieji metai dažnai siejami su naujomis pradžiomis ir džiaugsmu, daugelis žmonių šiuo laikotarpiu patiria emocinius sunkumus. Tai metas, kai susiduria mūsų asmeniniai lūkesčiai, socialinis spaudimas bei gilūs apmąstymai apie praeinančius metus.
Šventinė depresija dažnai paūmėja prieš Naujuosius metus dėl kelių psichologinių priežasčių:
- Dideli lūkesčiai ir socialiniai standartai. Žmonės yra socialios būtybės ir dauguma mūsų pasąmoningai linkę lyginti savo gyvenimą su aplinkinių gyvenimu. Šventiniu laikotarpiu, kai socialinė žiniasklaida, reklamos ir net artimieji akcentuoja laimę, sėkmę ir džiaugsmą, kyla vidinis konfliktas. Jei žmogus nejaučia to paties džiaugsmo ar neturi galimybių švęsti „kaip priklauso“, jis gali pasijusti nevisaverčiu.
- Metų pabaigos refleksija. Psichologai pastebi, kad metų sandūra veikia kaip natūrali galimybė žmogui įvertinti savo pasiekimus ir nesėkmes. Toks retrospektyvus požiūris kartais gali kelti stresą ar nusivylimą, jei praeinantys metai neatitiko žmogaus lūkesčių. Pavyzdžiui, nepasisekę projektai, nutrūkę santykiai ar neįgyvendinti tikslai gali atrodyti didesni ir svarbesni, nei iš tikrųjų yra.
- Biologiniai veiksniai. Tamsiuoju metų laiku daugelis žmonių natūraliai patiria energijos ir nuotaikos sumažėjimą dėl trumpesnių dienų ir mažesnio saulės šviesos kiekio. Šis sezoninis afektinis sutrikimas gali sustiprinti šventinės depresijos pojūčius, nes žmogus fiziškai jaučiasi mažiau energingas ir labiau pažeidžiamas.
- Vienišumo jausmas. Naujuosius metus paprastai siejame su buvimu tarp draugų ir šeima tačiau realybė ne visada tokia. Tie, kurie neturi artimųjų ar su kuo suitikti šventes, gali jausti vienatvę.
Šventinė depresija – ne nuosprendis
Svarbu suprasti, kad šventinė depresija – tai ne silpnumas ar gyvenimiška nesėkmė, o natūrali emocinė reakcija į tam tikrus išorinius ir vidinius veiksnius. Nors šie jausmai gali būti laikini, jų ignoruoti nereikėtų. Geriausias būdas juos suvaldyti – išmokti pažvelgti į šventinį laikotarpį ne kaip į privalomą „džiaugsmo šventę“, bet kaip į galimybę pasirūpinti savo emocine gerove, apmąstant tai, kas iš tiesų jums svarbu.
Kaip pasitikti Naujuosius, kad jaustumėtės geriau?
- Apmąstykite savo, o ne kitų pasiekimus. Praėjusių metų apžvelgimas neretai turi dvi medalio puses. Vienoje iš jų, mes matome savo pergales, įgyvendintus tikslus ir pamokas, o kitoje – atsispindi aplinkinių pasiekti rezultatai ir patirtys. Jei ir jums norisi lyginti savo progresą su kitų žmonių, vertėtų atminti, kad gyvenimas – tai ne varžybos. Pasistenkite sutelkti dėmesį į save, savo pasiekimus ir sritis, kurias norite tobulinti bei į tai, kokiu žmogumi norite būti, nepriklausomai nuo kitų.
- Kurkite naujas tradicijas, kurios džiugintų jus. Naujųjų metų sutikimas nebūtinai privalo būti triukšmingas, žmonių apsuptyje, su prievole atrodyti laimingiems ir išsipusčiusiems. Jei tokie vaizdiniai jums kelia nerimą ir dėl to jaučiatės prastai, nesijauskite įsipareigoję tokioms tradicijoms, kurios jus varžo. Jei jums norisi Naujuosius sutikti išsitaisius ant sofos, su pižama ar namelyje, miško apsuptyje – tebūnie! Atsisakę kitų žmonių lūkesčių ir atsigręžę į savuosius poreikius, galite sukurti ne vieną smagią ir sau artimą Naujųjų sutikimo tradiciją.
- Sukurkite savo paramos tinklą. Kartais šventinė depresija užklumpa netikėtai ir, tarsi išmuša pagrindą iš po kojų. Neramios, slogios mintys ir savijauta, dažną iš mūsų gali priversti susigūžti ir paskatinti atsiriboti net nuo pačių artimiausių žmonių. Saviizoliacija šiuo metu nėra pati geriausia mintis. Pajutę, kad negalite susidoroti su užklumpančiomis mintimis, nerimu ar vidiniu spaudimu – neužsidarykite savyje ir pasikalbėkite su žmonėmis, su kuriais jaučiatės saugiai. Kreipkitės į šeimos narius ar draugus ir nebijokite paprašyti pagalbos.
Šaltiniai:
https://www.bridgestorecovery.com/blog/new-years-depression-yes-its-real-what-you-can-do/
https://www.vice.com/en/article/why-is-new-years-eve-so-depressing/
https://www.verywellmind.com/how-do-i-cope-when-i-am-alone-on-new-years-eve-3024303
https://www.dw.com/en/heres-how-to-deal-with-a-new-years-bout-of-holiday-blues/a-60303182
Autorė Germantė Gadvilė.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.