Maistas jau ilgą laiką ne tik patenkina alkį, tačiau tampa pramoga bei socializacijos įrankiu. Neužtenka patiekti vien skanaus patiekalo, svarbi ir jo forma – juk pirmiausia ragaujame akimis. Kaip atsvara globalizmui ir „fusion” tendencijai, šiandien vis labiau populiaru ieškoti įkvėpimo vietinėje gastronominėje tradicijoje. Restoranų šefai pabrėžia, kad gamina
sezoninius, tam kraštui būdingus patiekalus, kuriems naudoja vietoje užaugintas daržoves, vaisius ir kitas gamtos gėrybes.
Kaip pastebi, Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos (PVRA) prezidentė Laura Taučiūtė, ilgą laiką gyvavęs molekulinės virtuvės kultas, panašu, blėsta. Ji niekur nedings, tačiau, pasak L. Taučiūtės, žmogus – tokia būtybė, kad kintant laikui, kinta ir jo poreikiai. „Šios dienos tendencijos vis labiau žengia aiškaus, paprasto bet ne prasto maisto link. Vis labiau oreantuojamasi į metų laikų sezoniškumą. Žmogus nori patirti malonumą, atrasti skonių jūrą paprastuose dalykuose. O kas gali būti skaniau, kaip šviežias, kvepiantis, saulėje prinokęs pomidoras, ne dirbtinėje aplinkoje užaugintas”, – tegia PVRA prezidentė.
Natūralumas – štai kas labiausiai vertinama
Žmogus vis labiau atsigrežia į gamtą, ką ji mums dovanoja. Visame pasaulyje vis labiau vertinami šeimyniniai restoranėliai, net ir neturintys „Michelin” žvaigždučių. Kita vertus, tarkim, Singapūre begalė šiomis prestižinėmis žvaigždutėmis įvertintų maitinimo vietų, tiesiog yra įsikūrusios… maisto turguje.
„Natūralumas – štai kas vis labiau vertinama. Tai atsispindi daugelyje pasaulio šalių, ne išimtis ir Lietuva”, – įsitikinusi L. Taučiūtė.
PVRA prezidentė sakė galinti pasidžiaugti tuo, jog Palanga žingsnelis po žingsnelio žengia įkandin minėtų tendecijų. Su kiekvienais metais čia duris atveria vis naujos maitinimo įstaigos. Vienos jų orientuojasi į gatvės maistą, kitos – restoraninio lygio. Ne viena jų savo virtuvėje pabrėžia natūralumą, aiškumą, koncentruojasi į kintančius gamtos laikus. Tačiau, svarbiausia, vyksta esminis pokytis Palangos maitinimo paslaugų rinkoje: fokusuojamasi ne į kiekybę, o kokybę.
Kodėl kurortui taip svarbu yra atspindėti pasaulines gastronomijos madas? „Pastaruosius dešimtmečius lietuviai vis daugiau aplanko kitų šalių, analizuoja skirtingas kultūras bei degustuoja įvairių tautų gaminamus patiekalus. Lietuviai jau yra išprusę šioje srityje. Tad norint pritraukti kuo daugiau svečių iš Lietuvos ar kitų pasaulio šalių, Palangos maitinimo įstaigos privalo analizuoti, prisitaikyti ir pateikti tai, ko čia gali tikėtis atvykęs svečias. Sveikintina, nes Palanga sėkmingai eina gastro mados tendecijų keliu”, – įsitikinusi L. Taučiūtė. Tiesa, net du Palangoje esantys restoranai
„Toda” ir „Komoda” patenka į geriausių Lietuvos TOP-10 restoranų sąrašą!
Savaitės turas po skirtingų tautų virtuves
Pabrėžtina tai, jog Palangos gastronomijos žemėlapis apima begalę skirtingų tautų virtuvių. Netgi galima susidėlioti visos savaitės turą, aplankant vis skirtingas „šalis” ir degustuojant jų skonius viešint toje pačioje Palangoje. Tarkim, norint pasinerti į egzotiką, keliaujame į Meksikos regioną – „Botega” šeimos restoraną, kur patys savininkai dirba virtuvės šefais ir gamina nacionaliniais tapusius šios šalies patiekalus. Šalia, perėjus gatvelę, atrandame japoniškos virtuvės restorana – „Sushi Masters”. „Toda” – kelionė po Izraelio virtuvės skonius. „Bermudai”- pasineriame į Italijos platybes, mėgaudamiesi pica ar fokačija. „Selfish”, „Žuvinė” nukelia į austrių, žuvies, jūros gėrybių pasaulius (Viduržemio šalių regionas). Norintiems aplankyti Argentiną ar Urugvajų patartina užsukti į „MEAT Steak House” ar „MeatUp” grilio namus. Kas nori nusikelti už vandenyno ir aplankyti Ameriką, kur karaliauja burgerių kultas, lai užsuka į gastrobarą „Meatbusters”. Gatvės maisto gerbėjams dirba „Rąžė” bei „Genys garden”. Ukrainietiškos virtuvės dvelksmas juntamas viloje „Žvaigždė”. Paskanauti lietuviškos virtuvės gardumynų galime pamėgtame „Moliniame ąsotyje”. Pasilepinti vėlyvaisais pusryčiais – šalia skulptūrų parko esančioje autentiškoje viloje „Šilelis”.
Pastaruoju metu žinomi šalies virtuvės šefai taip pamėgo Palangą, kad nusprendė čia atidaryti savo restoranus, ir tai tampa prestižo reikalu. „Palanga smarkiai pasikeitė. Drįstu pasakyti, kad žmonės dažniau renkasi Palangą, o ne Nidą, Birštoną ar kitus Lietuvos kurortus. Pakitusi rinka padiktavo ir pokyčius gastronomijos sektoriuje. Be to, akyvus sezonas ženkliai pailgėjo: jis tęsiasi nuo gegužės iki spalio pabaigos. Verslui tampa palankiau atverti naujas maitinimo vietas. Jei yra paklausa, turi būti ir pasiūla. Štai kodėl vieni garsiausių Lietuvos šefų atidaro savo antruosius restoranus būtent Palangoje”, – teigė pašnekovė.
Baltų paveldo kulinarinės tradicijos
Naujai atidarytame Palangos viešbutyje „Monist” įsikūrė to paties pavadinimo restoranas. Jo
koncepciją ruošė ir išskirtinius skonius kūrė 16 metų patirtį turinti virtuvės šefė Eglė Kaminskaitė, „išauginusi“ ne vieną garsų restoraną sostinėje bei savo patirtį gilinusi Norvegijoje, Ispanijoje.
„Monist” restorane baltų paveldo patiekalai persipina su moderniais europietiškais skoniais, kurie tarsi grąžina į vaikystę, tuo pačiu nustebina skonių deriniais ir suteikia emocijų puokštę. Meniu vyrauja sezoniškumas ir vietos produkcija: nuo rabarbarų vasarą iki miško gėrybių rudenį.
Restoranas skirtas ne tik viešbučio gyventojams, bet ir Palangos svečiams. Čia užsukti galima ne tik vėlyviesiems pusryčiams, pietums ar vakarienei, bet ir paminėti šeimos šventes ar gerai praleisti laiką su kolegomis.
Europietiška virtuvė su šiuolaikišku požiūriu
Viešbutyje „Grand Baltic Dunes“ įsikūręs naujas šeimos restoranas „CaCa“ išsiskiria atvira virtuve, tad svečiai turi galimybę matyti visą patiekalų gaminimo procesą. Iš šio restorano terasos atsiveria puikus vaizdas tiek į Rąžės upelį, tiek į rudenėjančią Basanavičiasus gatvę.
Europietiška virtuvė pateikiama su šefo Karolio Cacaičio šiuolaikišku požiūriu, o produktų sezoniškumas – vienas svarbiausių principų, pagal kurį sudaromas meniu. Virtuvės šefas K. Cacaitis žinių yra įgijęs „Westminster Kingsway College“, vadovavo restoranų virtuvėms Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje, ir į Lietuvą grįžo su unikaliu požiūriu į maisto gamybą, estetiką bei skonį.
Pasibaigus vasarai restoranas „CaCa“ kviečia užsukti ir dienos pietų.
Skirtingų skonių dermė ir estetika
Jau 2023 m. vasaros sezoną miestelėnus ir miesto svečius pasitiko naujas, iš pagrindų rekonstruotas restoranas „Kopa kopa“, įsikųręs viešbutyje „Palangos Vėtra“. Šiame restorane puoselėjamos gero, kokybiško maisto tradicijos, vyrauja moderni aplinka, kurioje malonu pusryčiauti, pietauti ir leisti jaukius vakarus.
Restoranas „Kopa kopa“ priklauso puikiai žinomų restoranų „The Gallery“ Vilniuje ir „Kurortas“ Palangoje šeimai. Ir nors kiekvienas iš restoranų pasižymi savitu stiliumi, tačiau juos sieja tos pačios vertybės: dėmesys kokybiškam maistui, kūrybingi virtuvės darbuotojai ir rūpestingas aptarnavimas, kad kiekvienas svečias pasijustų laukiamas. Restorano šeimininkai trokšta pakeisti gastronominį Palangos veidą ir siekia tapti gurmanų mėgstama atostogų vieta, kurią verta pasižymėti savo žemėlapyje. Sukurti gastronominę restorano koncepciją buvo patikėta virtuvės šefui Algiui Tumui, jau septintus metus savo išmone džiuginančiam sostinės restorano „The Gallery“ svečius. Jis pratęsė tai, kas sėkmingai vystoma Vilniuje, ir adaptavo pajūriui.
„Mūsų planas Palangai – kokybiško maisto vieta, kurioje svarbiausia – aukščiausios rūšies ingredientai, skirtingų skonių dermė ir estetinė pusė“, – kalba A. Tumas. Anot šefo, dailus vaizdas įpareigoja valgytoją šiek tiek stabtelėti ir pasimėgauti: taip maistas ne tik malšina alkį, bet ir suteikia emociją, sukuria restoraninę patirtį.
Platus jautienos kepsnių pasirinkimas
Pirmame viešbučio „Gabija” aukšte įsikūręs garsus lietuviškas restoranas „MEAT Steak House“. Vienas iš restorano įkūrėjų ir jo šefas Liutauras Čeprackas mokėsi prestižinėje pasaulinio garso kulinarijos mokykloje „Le Cordon Bleu“, kurią baigė aukso medaliu ir šiandien yra vertinamas kaip vienas geriausių virėjų Lietuvoje, kuriam priklauso kelių restoranų tinklas.
Šio restorano pasididžiavimas yra mėsa: kas bebūtų – sultingi jautienos kepsniai su traškia plutele ar ant raudonojo kedro lentelės kepta antis, patiekiama su gruzdintomis plonomis bulvytėmis – visi patiekalai tirpte tirpsta burnoje.
Restoranas „Meat Steak House“ – bene vienintelis Baltijos šalyse, turintis savo mėsos brandinimo kamerą, kurioje atsiskleidžia geriausios mėsos savybės, todėl didkepsnis įgauna ypatingą skonį, viliojantį gero maisto žinovus.
Restorane svečiams siūlomas platus jautienos kepsnių pasirinkimas: antrekotas „Rib-Eye“, nugarinė „New York strip“, išpjova ir didieji kepsniai su kaulu „T-bone“ ar „Porterhouse“, gomurį pamalonins ir žuvies bei jūros gėrybių patiekalai.
Rudenį kviečiama ragauti dienos pietų meniu, apipinto įvairiausiomis naujienomis!
Nulinė maisto švaistymo politika
„Vila Komoda” esančio restorano virtuvei vadovauja šefas Martynas Meidus. Tai – vienintelis šefas lietuvis, kuris du kartus buvo įtrauktas į pasaulio geriausiųjų šefų 300-ką. Šiame restorane puoselėjamas sezoniškumas, ruošiant maistą naudojamos technikos, kurių virtuvės šefą išmokė močiutės bei gyvenimo užsienyje patirtis. M. Meidus ilgus metus gyveno Didžiojoje Britanijoje, kur buvo įkūręs net du savo restoranus, jis taip pet keliavo po Aziją, Skandinaviją, Europą, kur dirbo ir stažavosi, surengė vardines vakarienes drauge su „Michelin” žvaigždutėmis apdovanotais ir geriausiais įvardintais pasaulio šefais.
Vis dėlto, po ilgų metų, praleistų užsienyje, atėjo metas sugrįžti namo ir čia iš naujo atrasti, pamilti savo gamtą, kultūrą bei vietinius produktus. „Vilos Komodos” restorane gaminama tik iš aukščiausios rūšies, tą sezoną aktualių ingedientų, gerbiant ir tausojant aplinką stengiamsasi pritaikyti nulinę maisto švaistymo politiką. Čia organizuojamos degustacinės, devynių elementų vakarienės, vėlyvieji pusryčiai arba tiesiog esate kviečiami užsukti puodeliui arbatos, kavos, lėtiems pusryčiams.