Muziejai Anykščiuose. Muziejaus lankymas tai ne tik žiūrėjimas į eksponatus ir skaitymas jų aprašymų, tai grįžimas į praeitį ir susipažinimas su skirtingomis epochomis, tai tarsi keliavimas laiku arba istorijos pamokos „gyvai“. Kuriuos turi aplankyti kiekvienas. Anykščiuose jų yra daug ir yra tokie įvairūs, jog kiekvienas ras tokį, koks jam pats įdomiausias. Kviečiame aplankyti Anykščių muziejus.
Arklio muziejus
Muziejaus g. 4, Niūronys, Anykščių r.
Už 8 kilometrų nuo Anykščių esantis unikalus Arklio muziejus – vienintelis Lietuvoje. Jis įkurtas 1978 m. agronomo prof. Petro Vasinausko (1906–1995) iniciatyva.
Arklio muziejuje eksponuojami ne tik žemės ūkio įrankiai ir transporto priemonės, bet ir unikalūs filatelijos, karo ir medžio drožinių eksponatai. Muziejuje pristatomi įvairūs amatai; lankytojai gali apžiūrėti audėjo, keramiko, duonos kepėjo, kalvio, juvelyro ir medžio drožėjo darbus. Už muziejaus teritorijos ribų lankytojai gali mėgautis jodinėjimu arkliais ar rogėmis ar suptis ant sūpynių.
Angelų muziejus – Sakralinio meno centras
Vilniaus g. 11, Anykščiai 29145
2010 m. duris atvėrė pirmasis Lietuvoje Angelų muziejus, kuriam savo sukauptą profesionalių menininkų sukurtų angelų kolekciją padovanojo kultūrininkė Beatričė Kleizaitė-Vasaris. Jos kolekcijoje per šimtą angelų: nutapytų, medinių, keramikinių, stiklinių ir kitokių, kviečiančių atvykti ir pamatyti juos.
Istorijų dvarelis
Istorijų dvarelis įsikūręs paslaptingame, ilgus metus „Okuličiūtės dvareliu“ vadintame pastate – tai edukacinė erdvė Anykščiuose, skirta visiems vaikams ir nevaikams, mėgstantiems istorijas ir paslaptis.
Ši vieta atsirado iš didelio noro puoselėti kūrybiškumą, ugdyti meilę istorijai, istorijoms ir knygoms. Dvarelyje ne tik galima, bet tiesiog būtina VISKĄ liesti! Čia siekiame netikėtu kampu pristatyti žinomus istorinius faktus bei atrasti ir sureikšminti mažiau žinomas detales.
Pažadame – šioje erdvėje rasite paslapčių (juk dvaruose jų visada būna!), nuotykių, atradimų ir pasakojimų apie tikras, šiose apylinkėse nutikusias istorijas!
Siauruko muziejus
Šimtametės Anykščių siaurojo geležinkelio stoties komplekse įsikūrusiame Siauruko muziejuje – architektūros, technikos ir krašto istorijos ekspozicija, išsaugojusi praėjusio XX-ojo amžiaus dvasią. Garvežį „Kukuška”, kitus siaurojo geležinkelio riedmenis, ryšio ir signalizavimo priemones – daug eksponatų šiame muziejuje galima pamatyti. Stotyje – laukiamojo salė, tarpukario Lietuvos stoties viršininko kabinetas. Galima išbandyti veikiančius eksponatus – rankinę dreziną bei triratį ant bėgių.
Retro automobilių paroda
Anykščių Siauruko muziejui bei asociacijai „Retromobile“ pasirašius bendradarbiavimo sutartį, 2019 m. rugsėjo 6 dieną Siauruko muziejaus patalpose atidaryta nuolat veiksianti istorinių transporto priemonių ekspozicija.
Čia demonstruojama tarpukario istorinė technika, kuri dalyvavo viešajame eisme to meto Anykščiuose, o taip pat pokarinė tiek sunkioji, tiek lengvoji technika. Istorinių transporto priemonių ekspozicija nuolatinė, karts nuo karto ją atnaujinant naujais istoriniais eksponatais.
Anykščių regioninio parko lankytojų centras
Kviečiame apsilankyti Anykščių regioninio parko lankytojų centro ekspozicijoje!
Čia susipažinsite su regioninio parko išskirtinėmis vertybėmis. Pagrindinė ekspozicijos tema pateikta kaip apdainuotas gamtos ir kultūros paveldas, atsiskleidžiantis gausiuose literatūros kūriniuose.
Lietuvių ir anglų kalbomis moderniai ir nestandartiškai pateikta informacija apie gamtos bei kultūros vertybes. Smalsuolių, kurie mėgsta ne tik paskaityti, bet ir apžiūrėti džiaugsmui, čia gausu vaizdingų nuotraukų, radinių iš miškų, geologinių įdomybių ir net archeologinių radinių iš Anykščių krašto!
Antano Baranausko klėtelė
A.Baranausko (1835-1902) klėtelė, pastatyta 1826 m., – pirmasis memorialinis muziejus Lietuvoje. Čia 1858-1859 m. vasaromis 24-erių metų poetas A. Baranauskas parašė himną Lietuvos praeičiai – poemą „Anykščių šilelis“. Pastogėje, iš kurios pasklido geriausiai pasaulyje žinomas lietuvių literatūros kūrinys, dabar saugomi ir eksponuojami autentiški A. Baranausko ir jo šeimos baldai, buities daiktai, knygos.
Rašytojo Antano Žukausko-Venuolio memorialinis namas – muziejus
A.Vienuolio g. 2, Anykščiai 29147
Rašytojo A. Žukausko-Vienuolio (1882–1957) memorialinis namas–muziejus – buvę miestelio inteligentų namai, kuriuose persipynė vaistininko pareigos ir rašytojo pašaukimas, Anykščių istorijos šimtmečiai ir Kaukazo tradicijos. Čia saugoma autentiška rašytojo buities ir kūrybos erdvė, sodelyje – A. Vienuolio kapas.
Rašytojo Jono Biliūno sodyba – muziejus
K. Trajecko g. 5, Niūronys, Anykščių rajonas
Senojoje (kairiojoje) J. Biliūno gimtosios sodybos namo pusėje, buvusioje stancijoje, dabar įrengta nedidelė ekspozicija, kur eksponuojami įvairūs memorialiniai daiktai – kuklūs baldai bei namų apyvokos reikmenys, buvę Biliūnų sodyboje: senas stalas, lova, dar baudžiavos laikų indauja, žibinčius, ilgi suolai pasieniais, rankšluostinė su lino rankšluosčiu. Baldai priklausė J. Biliūno giminėms – broliams Mykolui, Juozapui, Antanui, seserims Anelei, Julijai. Dalis eksponatų į muziejų pateko jam kuriantis 1960 m. Kiti daiktai gaunami iki šiol iš rašytojo brolių ir seserų anūkų.
Paskutiniaisiais metais ekspozicija pasipildė giminei priklausančia kraičio skrynia, spinta, vaikų lopšio linge, verpimo rateliu, nerta staltiese, senovinėmis skaromis, rašytojo žmonos Julijos giminėms dovanota kėde. Ypač brangus eksponatas yra mažas, kirvarpų pagraužtas staliukas su stalčiuku. Kaip spėja giminės, tai yra J. Biliūno apsakyme „Lazda“ aprašyto prievaizdo Dumbraucko (tikroji pavardė Kučauskas) staliukas, dovanotas Joniukui. Suaugęs Jonas Biliūnas, lankydamasis tėviškėje, čia laikęs savo rankraščius.
Rašytojos Bronės Buivydaitės memorialinis namas – muziejus
Anykščių senamiestyje, šalia bažnyčios, poetės, dramaturgės, vaikų rašytojos B. Buivydaitės – Tyrų Dukters (1895– 1984) memorialinis muziejus saugo pirmosios XX a. lietuvių lyrikės gyvenimo ir kūrybos dvasią. Sodyboje, tarp rašytojos relikvijų, jaučiamas jos kūrinių herojų laikas, šalia namo kuriamas skulptūrų ir gėlių sodas.
Pintinių sodelis
Sielių g. 20, Sedeikių km, Andrioniškio sen.
20 amžiaus pradžios sodyboje, Pelyšos geologinio draustinio teritorijoje įsikūręs „Pintinių muziejus“ Sodybos šeimininkai Ligita ir Kazys Morkūnai ilgamečiai pedagogai, sertifikuoti tradicinių amatų meistrai ( pynimas iš vytelių).
Sodyboje aplankysite pintinių muziejų, susipažinsite su 19 – 20 amžiaus namų apyvokos daiktais, tų laikų buitimi. Draustinio teritorijoje apžiūrėsite gamtos paminklus, išgirsite legendas.
Edukacinėje veikloje i „Nupyniau pynimą“ Tautodailininkai supažindis mažus ir didelius su pynimo amato paslaptimis. Pasigardžiuodami žolelių arbata, medumi išmoksite nusipinti krepšelį, malūnėlį, saulę. Gamtos apsuptyje pailsės kūnas ir siela.
Sodyboje daug saugios erdvės vaikų žaidimams ir poilsiui. Lauko židinys, dūminė pirtis.
Laisvu laiku galėsite aplankyti Šimonių girios apylinke, susipažinti su jos gamtos turtais.
Tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos paroda
Muziejaus parodų salėje yra nuolatinė tautodailininko Stanislovo Petraškos (1935-2009) akmens paveikslų paroda. Norėdamas įamžinti savo tėvynės peizažus ir Lietuvos tautinius simbolius, tapytojas panaudojo unikalią tapybos akmeninėmis dulkėmis techniką, būdingą tik šiam dailininkui. Unikalių akmens paveikslų procesas atgyja vaizdo įraše, taip pat pristatytame.
Knygnešių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių memorialinė sodyba-muziejus
Griežionėlių k.1, Anykščių rajonas
Sodyboje Griežionėlių kaime, kur XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje gyveno bibliografas, tautosakos rinkėjas, bibliofilas Stanislovas Didžiulis (1856–1927) ir jo žmona – pirmoji lietuvė moteris rašytoja beletristė Liudvika Didžiulienė-Žmona (1856–1925), memorialinis muziejus buvo atidarytas 1968 metais. Gyvenamajame name įrengta ekspozicija, pasakojanti apie spaudos draudimo laikotarpį, knygnešių žygdarbį, tautos žadintojus ir švietėjus.
Ekspozicija atspindi L. ir S. Didžiulių bei jų vaikų: rašytojos ir gydytojos Vandos Didžiulytės-Albrechtienės, vaikų rašytojos Aldonos Didžiulytės-Kazanavičienės, gydytojo Antano Didžiulio, vertėjos Onos Didžiulytės-Sketerienės, mokytojo Vytauto Didžiulio, gydytojos Michalinos Didžiulytės-Ševeliovienės ir kitų – gyvenimą ir veiklą. Ekspozicijos epigrafas – L. Didžiulienės žodžiai: „Džiaugiuos, kuomet galiu nors vienam žmogui ašaras nušluostyti! Tai nedaug, tai kaip lašas mariose… Bet jeigu kiekvienas iš mūsų nušluostytų ašaras nors vienam varguoliui – tai jau būtų daug lengviau gyventi…“.
Svėdasų krašto (J.Tumo-Vaižganto) muziejus
Pastatas statytas po 1863 m. sukilimo, o XX a. pabaigoje jame atidarytas muziejus, kuriame įrengta ir prieškario mokyklos klasė. Kadaise čia veikusioje mokykloje mokėsi dailininkas K. Sklėrius, rašytojas J.Tumas-Vaižgantas.
Lankytinos vietos Anykščiuose | Kur pavalgyti Anykščiuos | Kur apsistoti Anykščiuose | Edukacijos Anykščiuose | Pramogos Anykščiuose | Muziejai Anykščiuose
Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.