Lietuvos geografinis centras – važiuojant pro Kėdainius link Dotnuvos vairuotojus vilioja Lietuvos geografinio centro ženklas(Lietuvos geografinis centras). Nežinia kiek jų nusuka nuo pagrindinio kelio ir nudarda į šoną dulkėtu žvirkeliu. Na bent vienas praeitą savaitę tikrai buvo.
Dardu tuo žvirkeliu ir galvoju: „Įdomu, kaip atrodo Lietuvos centras? Ar verta ten važiuoti“? Nudulkėjus 700 m. pro automobilio langą matau akmenų statinį ir pati pirma mintis: „O, tai Stounhedžas“!
Ąžuolų giraitėje Ruoščių kaime pasitinka akmenų statinys kuriuo pažymėtas 1995 m. oficialiai nustatytas Lietuvos geografinis vidurys (55°19’š. Pl. ir 23°54’r. ilg.). Pagal architekto Vytauto Kundroto projektą buvo atgabenti dar du akmenys, simbolizuojantys Žemaitiją ir Aukštaitiją. 2009 metais įrengtas naujas ženklas. Ant akmenų pastatyta granito lentelė su iškaltomis geografinio vidurio koordinatėmis.
O tai, kas iš toli atrodo kaip „Stounhedžas“, yra 2021 m. prie Lietuvos geografinio centro sukurta „Meilės ir taikos gėlė“ – dvylikos didelių 36 cm skersmens lauko akmenų ratas, kurio centre stovi tryliktasis akmuo.
Šis statinys – tai Meilės ir Taikos simbolis, įkūnijantis mūsų protėvių aisčių puoselėtas amžinąsias dvasines vertybes, vienijančias skirtingos pasaulėžiūros ir religinių įsitikinimų gėrio ir visokeriopos pilnatvės savo šaliai ir visai Žemei siekiančius žmones.
„Meilės ir Taikos gėlė“ pastatyta pagal senąsias sakralinių statinių tradicijas, kuriose sakralinė geometrija dera su visais būtinaisiais jiems reikalavimais, be kurių dvasinė energija nusileisti ir likti statiniuose negalėtų. Tai reiškia, kad ji statyta tas tradicijas žinančių, visuomeniškų, sau naudos nesiekiančių, idealistiniais motyvais besivadovaujančių, savo materialius, psichinius, intelektinius ir dvasinius resursus pasirinktam reikalui naudojančių žmonių. Šio statinio statytojai nuoširdžiai tiki iškilia Aisčių Dvasia, vedančia mūsų tautą, ir tautos dvasiniu potencialu, padedančiu jai išsilaikyti ir vis atgimti po bet kurių suiručių ar okupacijos, kaip ji tai darė jau daugybę kartų. Todėl šiame statinyje gyvena ir jo statytojų meilė savo šaliai, ir atsidavimas jos nuolatinio dvasinio atgimimo ir išlikimo Idėjai.
Statinio idėja priklauso Petrui Ilgevičiui, sukūrusiam sakralinių statinių iš lauko akmenų sodybą Ažušiliuose (Molėtų r.).
Atskirą „ačiū” už tai, kad puikiai slepia ir saugo savo rajoną nuo lankytojų norėčiau perduoti: VšĮ Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centras.