Vilniaus knygų mugė
Naujienos Renginiai Vilniuje Vilnius

Ką verta pamatyti Vilniaus knygų mugėje?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Vasario 27 – kovo 2 d. jau dvidešimt penktą kartą Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO vyks tarptautinė Vilniaus knygų mugė, pasitiksianti skaitytojus su tema „Kukutis eina į mugę“. Per ketvirtį amžiaus mugė ne tik išaugo į svarbiausią Lietuvos skaitytojų literatūrinę šventę, bet ir tapo kultūriniu centru, pastaraisiais metais dešimtims tūkstančių lankytojų pasiūlančiu daugiau nei penkis šimtus renginių. Ruošdamiesi artėjančiam renginiui, kalbiname Vilniaus knygų mugės lankytojus apie mugės svarbą ir kultūrinių renginių programą.

Vilniaus knygų mugės programa: nuo pasaulinės literatūros žvaigždžių iki nišinių atradimų 

Į artėjančią Vilniaus knygų mugę atvyks daug užsienio svečių, tarp kurių Nobelio literatūros premijos laureatė Svetlana Aleksijevič, norvegų rašytojas, romano „Plauk su skęstančiais“ autorius Larsʼas Myttingʼas, kultinių detektyvų autorius Chrisas Carteris, viena ryškiausių komunizmo istorijos tyrėjų Anne Applebaum, ukrainiečių rašytoja Tania Pjankova, britų rašytoja Naomi Alderman ir daugelis kitų.

Tinklaraščio „Fantastiškų (-os) knygų žiurkės“ autorė, knygų apžvalgininkė Lina teigia bandysianti ne tik pamatyti visus šiais metais į mugę atvykstančius žinomus užsienio rašytojus, bet ir skirti laiko nišinėms knygoms: „Kadangi esu didelė grafinių novelių, istorijų ir komiksų, o ypač kurtų Miglės Anušauskaitės, mėgėja, šiais metais pasistengsiu sudalyvauti dviejų komiksų pristatymuose: penktadienį 17 val. 5.6 salėje Miglė pristatys savo komiksą „Agento byla „Ivanov XII“, o ketvirtadienį 12 val. 5.2 salėje dalyvaus Jean-François Kieffer, Geert de Sutter, Christine Ponsard knygos „Biblijos istorijos. Komiksai“ pristatyme.“

Paklausta, kaip renkasi, kuriuos mugės renginius aplankyti, pašnekovė atskleidžia, jog atkreipia dėmesį ne tik į aptariamas knygas ir jų autorius, bet ir į diskusijų dalyvius: „Ten, kur dalyvauja Tomas Venclova, niekada nebūna nuobodu, kiekvieną kartą stebiuosi, kaip įmanoma tiek visko žinoti ir prisiminti, todėl ketvirtadienį 18 val. 5.3 salėje planuoju dalyvauti Czesławo Miłoszo knygos „Rusija. Transokeaniniai regėjimai“ pristatyme, kur apie knygą kalbėsis Darius Kuolys, Tomas Venclova ir Inga Vidugirytė.“ 

Dėmesys Ukrainai

Ilgametis Vilniaus knygų mugės lankytojas, radijo laidų vedėjas, žurnalistas Marius Eidukonis pastebi, kad mugė – tai ne tik literatūros šventė, bet ir vieta, kur susikerta svarbiausios kultūrinės bei visuomeninės aktualijos.

„Į Vilniaus knygų mugę nebe pirmus metus užsuku darbo reikalais – kelios dienos knygų mugėje, o medžiagų laidoms ar idėjų joms pakanka pusei metų. Vartydamas jubiliejinės 25-osios knygų mugės programą, siūlyčiau LITEXPO apsvarstyti miegamojo mugės paviljono sukūrimą. Lankytojams nereiktų važiuoti namo. Yra žmonės miegoję koncertuose, tad kodėl to nepadarius mugėje? Tokią kultūros koncentraciją retai kur surasi“, – juokauja pašnekovas.

„Iš visos kokybiškos šių metų mugės renginių gausos išskirčiau leidyklos „Baziliskas“ šviežiai išleistos a. a. poeto, Ukrainos laisvės gynėjo Maksymo Kryvcovo knygos „Eilėraščiai iš šaudymo angos“ pristatymą, įvyksiantį šeštadienį 12 val. Rašytojų kampe, – akcentuoja M. Eidukonis, – Tai knyga, misija, pozicija, viltis, tikslas… pridėkite kokį norite žodį dar nuo savęs. Visos lėšos, pardavus šią knygą, keliauja Ukrainos kariuomenei. Knygos, kurios Ukrainoje parduota daugiau kaip 20 tūkst. egzempliorių, mūsuose išleista 800 vnt. Viliuosi, kad po knygų mugės leidėjams neliks nė vieno egzemplioriaus, o susidomėjusieji išprašys pakartotinio tiražo..

Pašnekovą džiugina, kad mugėje ir leidyboje Ukrainos tema nelieka nuošalyje: „Tai jau nebe vienos šalies istorija, o diskusijos apie Laisvę apskritai. Todėl linkiu visiems, atėjusiems į mugę, išeiti ne tik su knygomis, bet ir su naujomis mintimis, kurios dar ilgai kirbės galvoje“, – dalijasi M. Eidukonis.

Jam antrina knygų apžvalgininkė Lina, pabrėždama, kad Ukrainos autoriai ir vertėjai tampa vis svarbesne literatūrinio lauko dalimi: „Domiuosi Ukrainos autoriais ir knygomis, stengiuosi dalyvauti susitikimuose su svečiais iš šios šalies, tad gali tekti paaukoti komikso pristatymą, nes tuo pačiu metu – penktadienį 17 val. – 5.1 salėje vyks susitikimas su knygos apie Ukrainos karo vadą Valerijų Zalužną autore Liudmyla Dolhonovska. Šeštadienį 17 val. būtinai dalyvausiu susitikime su Andrijumi Liubka, kuris pristatys savo knygą „Kažkas su manimi ne taip“. Abiejuose renginiuose dalyvaus nepavargstančioji vertėja iš ukrainiečių kalbos Donata Rinkevičienė, kuriai esu labai dėkinga – jos dėka galime artimiau pažinti ukrainiečių literatūrą“, – sako Lina.

Augantis skaitytojų susidomėjimas menu 

Dailės kritikė Aistė Paulina Virbickaitė, mugėje pristatysianti ir savo naujausią knygą „Ką veikti muziejuje“, džiaugiasi mugėje augančiu skaitytojų susidomėjimu meno tema: „Šių metų knygų mugėje kaip reta daug leidinių apie meną: knygos, monografijos, katalogai, albumai – suskaičiavau virš dešimties pristatymų! Norėčiau atkreipti dėmesį į du gal mažiau publikos dėmesio sulaukiančius, tačiau jo vertus leidinius, kurie mugėje bus pristatyti ketvirtadienį: 16 val. 5.2. salėje menotyrininko Viktoro Liutkaus ilgai rašyta ir laukta monografija apie avangardistą Vytautą Kairiūkštį, 17 val. 5.1 salėje knyga „Nepažįstamas Pranciškus Smuglevičius“ (sud. Irena Vaišvilaitė), pasakojanti apie nepelnytai primirštą, kadaise tokį žymų XVIII a. Vilniaus tapytoją.“

Ką renkasi jaunieji skaitytojai?

Pašnekovė taip pat atkreipia dėmesį į Jaunųjų skaitytojų salės programą, kurioje gausu kūrybinių veiklų: „Žinia, gera literatūra gali įkvėpti daug kam, kartais – ir kūrybai. Knygų mugės metu Jaunųjų skaitytojų salėje lauks nemažai pasiūlymų pramankštinti vidinį kūrėją: dekoruoti marškinėlius, susikurti knygų skirtukų, tapyti ant akmenukų ar pamatyti save knygų iliustratoriaus rolėje. Visada energinga ir pozityvi žinoma grafikė ir dėstytoja Marija Marcelionytė-Paliukė kviečia į siurrealistinį atsitiktinumų renginį „Šiandien grįšiu kitą dieną. Piešinio virsmas knyga“. Kokių nuotykių ji prigalvos dalyviams – nežinau, tačiau turėtų būti linksma ir įdomu“, – pasakoja A. P. Virbickaitė.

Savo įspūdžiais apie laukiančius renginius dalijasi ir jaunoji skaitytoja, moksleivė Adelija, kasmet į Vilniaus knygų mugę atvykstanti su šeima: „Ketvirtadienį 12 val. 5.1 salėje bus skelbiami akcijos „Metų knygos rinkimai 2024“, o 14 val. 5.3 salėje – IBBY Geriausių 2024 m. knygų vaikams ir paaugliams nominantai. Man patinka ne tik skaityti, bet ir diskutuoti apie knygas, todėl noriu žinoti, kokios knygos šiuo metu yra aktualios mano bendraamžiams. Tokie renginiai – puiki proga papildyti savo norimų perskaityti knygų sąrašą“, – dalijasi Adelija.

Istorija besidominti moksleivė taip pat planuoja aplankyti įvairius knygų pristatymus ir susitikimus: „Penktadienį 15 val. 5.2 salėje ketinu dalyvauti Ingridos Jakubavičienės knygos „Antanas Smetona. Nelengvi pasirinkimai“ pristatyme, o šeštadienį 19 val. 5.1 salėje – susitikime su lenkų rašytoja Anna Brzezińska, kuri pristatys savo istorinį romaną „Vavelio dukterys“.“

Be to, pašnekovė itin laukia Jaunųjų skaitytojų salės Kūrybos erdvėje „Be formulių“ įvyksiančių menininkės Nastassios Pazniak kūrybinių dirbtuvių „Knyga – ypatinga erdvė vizualiai istorijai papasakoti“. Jų metu dalyviai įsiriš savo autorinę knygelę ir, naudodami unikalias spaudos klišes, sukurs vizualų pasakojimą. 

Dvidešimt penktoji Vilniaus knygų mugė „Kukutis eina į mugę“ vyks 2025 m. vasario 27 – kovo 2 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre LITEXPO. Bilietus platina kakava.lt. Vilniaus knygų mugę organizuoja Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA ir Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO.

„Muzikos salė“ švenčia dešimtmetį: keturių dienų programoje – beveik 70 renginių

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Legendinio liaudies meistro A. Bagdono kūrinių ekspozicija įkurdinta Tauragės širdyje – muziejuje

We love Lithuania

Senoji baltų kario aprangos rekonstrukcija: Taurapilio kunigaikščio atvejis

We love Lithuania

Vilnius švenčia 698-jį gimtadienį

„Sostinės dienos“ 2021: didžiausio miesto festivalį atidarys numylėtiniai „De-Phazz“  

Birželio 1-ąją Šiauliai apdovanojo mažuosius šiauliečius pramogomis

We love Lithuania

Uždegti tikėjimo žiburį

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"
Sužinokite artimiausią Vilniaus orų prognozę
x