Greitinantys žmogaus smegenų senėjimą
Įdomu sužinoti Sveikata

6 kasdieniai įpročiai, greitinantys žmogaus smegenų senėjimą

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Kaip ir mūsų kūnas, mūsų smegenys keičiasi senstant. Kuo vyresni tampame, tuo sunkiau prisimename informaciją, pvz., restorano, kuriame lankėmės, pavadinimą arba vietą, kur padėjome raktus. Arba gali užtrukti ilgiau, kol išmokstame ką nors naujo.

Tačiau gera žinia yra ta, kad, kaip išlaikyti savo smegenis sveikas ir išvengti ankstyvo senėjimo, labai daug priklauso nuo mūsų pačių  – ir tai prasideda nuo kasdienių įpročių.

  1. Socialinio bendravimo stoka

Nuo darbo nuotoliniu būdu iki kūdikio gimimo iki išėjimo į pensiją – gyvenime būna daug ir įvairių situacijų, dėl kurių išeiti ir socializuotis gali būti sudėtingiau.

Taigi, kaip socializacija veikia smegenis? Kiekvieną kartą, kai susitinkame su nauju žmogumi, smegenyse užmezgame naują ryšį tarp smegenų ląstelių. Be to, įrodyta, kad stiprus socialinis tinklas pagerina nuotaiką, kuri yra susijusi su mūsų smegenų sveikata (depresija yra vienas iš demencijos rizikos veiksnių).

Mūsų kultūroje įprasta pamažu prarasti socialinį ratą, kai einame per gyvenimą, tačiau turime turėti kokį nors socialinį tinklą, į kurį galėtume kreiptis, kai tik to prireiks, net jei nemanome, kad mums jo reikia.

Nors atrodo, kad tik gyvas žmonių bendravimas yra naudingiausias smegenų sveikatai, tačiau socializacija internete ir virtualūs pokalbiai taip pat gali padėti, jeigu žmonės yra fiziškai izoliuoti arba tam tikrą laiko tarpą randasi toli nuo savo draugų ir šeimos. Tokiu atveju internetinis bendravimas, gali tapti jiems tikru išsigelbėjimu ir turėti naudos.

  1. Nesimokymas naujų dalykų

Kaip ir kai sutinkame ką nors naujo, išmokimas kažko naujo užmezga ryšius tarp mūsų smegenų ląstelių ir padeda išlaikyti smegenis jaunatviškas. Jeigu tik kartosime tai, ką jau mokame ir nestumsime savęs už komforto zonos ribų, tai gali sukelti priešlaikinį smegenų senėjimą.

Mokytis galima daug ko – groti muzikos instrumentu, naujos užsienio kalbos, imtis naujos veiklos ar mokytis naujų įgūdžių, svarbiausia, kad tai priverstų mus mokytis naujų dalykų.

  1. Lėtinis stresas

Stresas yra kasdienio gyvenimo dalis, o mūsų kūnas paprastai gali greitai atsigauti po konkretaus stresą sukeliančio įvykio ar situacijos. Problema ta, kai šis stresas tampa lėtinis – ir mes jo nesprendžiame.

Žmogus gali išlaikyti streso reakciją visą dieną – vidutinio lygio, kurio gali net nepastebėti, Net tada, kai, atrodytų, esame ramūs, galime nešiotis nesąmoningą stresą. Gydytojai teigia, būtent pastarąjį stresą svarbu suvokti ir jį paleisti, pavyzdžiui, būti atidiems savo mintims ir sulėtinti kvėpavimą. Beje, įdomu, kad trumpalaikių ūmaus streso būsenų mūsų kūne sukūrimas iš tikrųjų gali padėti sumažinti lėtinį nesąmoningą stresą, pavyzdžiui, apsilankymas karštoje saunoje, šaltas dušas ar didelio intensyvumo treniruotės. Tai suteikia mums didesnio atsipalaidavimo būseną dieną ir geresnę miego kokybę naktį.

Kai galime turėti gilesnę poilsio būseną tiek dieną, tiek miegant, suteikiame savo neuronams galimybę taip pat atsistatyti ir sulėtiname smegenų senėjimą.

  1. Greitas maistas

Greitas maistas dažnai yra labai perdirbtas ir pilnas sočiųjų riebalų bei pridėto cukraus. Tyrimai parodė, kad dieta, kurioje yra daug šių maisto produktų, bėgant metams gali padidinti demencijos riziką.

Nėra nieko blogo, jei kartais valgote greitą maistą – tai skanu, tam tikrais atvejais tai gali būti pats prieinamiausias pasirinkimas, o kartais mums jo tiesiog reikia. Visgi prioritetą reikėtų teikti mitybai, kurioje yra daug Omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui, žalių lapinių daržovių, žuvies, alyvuogių aliejaus ir riešutų. Nustatyta, kad Omega-3  gerina atmintį, mokymąsi ir kraujotaką smegenyse.

  1. Prasta miego kokybė

Net jeigu pavyksta miegoti rekomenduojamas septynias–devynias valandas per parą, tačiau miego kokybė yra prasta, kitą dieną greičiausiai pabusite pavargę – jums gali būti sunku susikaupti arba sunku prisiminti informaciją. Tačiau bėgant metams prastas miegas gali padidinti jūsų smegenų senėjimo ir demencijos išsivystymo riziką.

Beta-amiloidas, lipnus baltymas, niokojantis Alzheimerio liga sergančių žmonių smegenis, išvalomas miego metu. Kai miegas per trumpas arba prastos kokybės šie procesai nutrūksta.

Ir miego kiekis, ir kokybė yra labai svarbūs smegenų sveikatai.

Siekiant pagerinti miego kokybę, rekomenduojama nusistatyti nuoseklų miego laiką, kuo labiau sumažinti alkoholio vartojimą, mažinti skysčių vartojimą prieš miegą, vengti raminamųjų ir migdomųjų vaistų. Tai pat lovoje prieš miegą nežiūrėti televizoriaus ir nenaršyti internete.

  1. Mažas fizinis aktyvumas

Fiziniai pratimai, ypač širdies ir kraujagyslių, taip pat raumenų stiprinimo pratimai, yra svarbūs norint išlaikyti smegenis jaunatviškas.

Be mankštos ar treniruotės sporto salėje, rekomenduojama fizinį aktyvumą įtraukti į savo gyvenimo būdą. Ar tai būtų sodininkystė ar žygis, yra dalykų, kuriuos galime įtraukti į savo kasdienį gyvenimą ir kurie ilgainiui tikriausiai yra tvaresni ir naudingesni, nei kartą per savaitę sporto salėje praleista valanda.

Kai fizinis aktyvumas tampa  gyvenimo būdo įpročiu: mažėja stresas ir padidėja kraujo tekėjimas į smegenis.

Apibendrinant: žmogus pats kontroliuoja savo smegenų sveikatą. Blogiausias dalykas, kurį galime padaryti savo smegenims, yra tiesiog pasiduoti senstant. Reikia rūpintis savo kūnu ir smegenimis, tuomet senėjimas nesukels tiek daug pokyčių ir iššūkių, kaip gali atrodyti.

Custom Like
author avatar
Interneto platybės

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kas yra oro užterštumas kietosiomis dalelėmis? Kokius pavojus kelia mūsų sveikatai?

Įdomu sužinoti

Paukščių migracija: ar žinote, kaip paukščiai orientuojasi ir pasiekia tikslą?

Ar žinote, kodėl rudenį toks svarbus vitaminas D ir kiek jo turite gauti per parą?

Įdomu sužinoti

Atsisveikink su pilvo riebalais: 10 patiekalų, kurie padės tau pasiekti savo svajonių figūrą!

Interneto platybės

Pilvo riebalai: Kodėl jie kaupiasi ir ką su jais daryti?

Interneto platybės

Baltas liežuvis – ne visada tik estetinė problema. Kada verta susirūpinti?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"