Baltas liežuvis – tai gana dažnas simptomas, kuris gali atsirasti dėl įvairių priežasčių ir neretai sukelia žmonėms nerimą. Baltas liežuvis įprastai pasireiškia kaip balkšvos apnašos ant liežuvio paviršiaus, kurios gali būti lengvai pašalinamos, laikantis tinkamos burnos higienos. Vis dėlto baltas liežuvis gali signalizuoti ir apie rimtesnes sveikatos problemas, todėl svarbu išsiaiškinti galimas šios būklės priežastis, su tuo susijusius negalavimus ar netgi ligas ir ieškoti būdų kaip tai išspręsti.
Baltas liežuvis: kas gali tai lemti?
Baltas liežuvis gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Dažnu atveju tai nesignalizuoja apie jokią rimtesnę ligą ar negalavimą, o yra tiesiog susiję su prasta burnos higiena ar skysčių trūkumu.
Baltą liežuvį gali lemti:
- Netinkama burnos higiena. Liežuvio paviršius turi mažus, vos plika akimi matomus spenelius, kurie gali kaupti maisto likučius, bakterijas ar negyvas ląsteles. Visos šios sankaupos / atliekos gali sąlygoti balkšvų apnašų ant liežuvio susidarymą. Be to, prasta burnos higiena taip pat sukelia ir blogą burnos kvapą, todėl labai svarbu reguliariai valyti ne tik dantis, tarpdančius, tačiau ir liežuvį. Jo valymui taip pat galima įsigyti specialius šepetėlius.
- Kai organizmui trūksta skysčių, burnos gleivinė sausėja, o tai sukelia apnašų kaupimąsi ant liežuvio. Šios apnašos nėra nuplaunamos geriamais skysčiais ar pakankamu seilių kiekiu, kurių taip pat sumažėja išgeriant pernelyg mažai vandens. Dėl dehidratacijos atsiradęs baltas liežuvis dažniausiai kamuoja per mažai vandens vartojančius žmones arba vartojančius daug diuretinių gėrimų (kavos, alkoholio) ar vaistų.
- Tam tikri maisto produktai ar gėrimai taip pat gali sąlygoti baltą liežuvį. Pvz., pieno produktai, tokie kaip sūris ir jogurtas, gali palikti liežuvio paviršiuje balkšvą apnašą.
- Rūkymas irgi gali būti viena iš balto liežuvio priežasčių, nes dūmai skatina bakterijų dauginimąsi burnoje, o tai sukelia apnašų kaupimąsi ant liežuvio.

Baltas liežuvis dėl ligos: kada verta susirūpinti?
Deja, kartais baltas liežuvis gali būti ir signalas apie kur kas rimtesnes sveikatos problemas ar netgi ligas. Todėl visiškai numoti ranka į baltą liežuvį nereikėtų, ypač jeigu apnašų nepavyksta pašalinti laikantis tinkamos burnos higienos, išgeriant pakankamai skysčių arba akivaizdu, jog baltas liežuvis niekaip nesusijęs su jūsų vartojamu maistu.
Baltas liežuvis gali atsirasti dėl tokių sveikatos sutrikimų:
- Kandidozė yra grybelinė infekcija, dažnai vadinama tiesiog burnos pienlige. Šią ligą sukelia grybelis Candida albicans, kuris natūraliai gyvena žmogaus burnos ertmėje, tačiau esant tam tikroms sąlygoms, pvz., nusilpus imuninei sistemai, gali pradėti sparčiai daugintis. Kandidozė dažniausiai pasireiškia balkšvomis dėmėmis ant liežuvio ir burnos gleivinės, kurios būna sunkiai pašalinamos, o kartais, bandant jas šalinti, jaučiamas skausmas ar pasirodo šiek tiek kraujo.
- Leukoplakija yra liga, kai ant liežuvio ar kitų burnos dalių (pvz., dantenų) atsiranda baltos, sustorėjusios dėmės. Ši liga dažniausiai nesukelia skausmo, tačiau ją reikia labai atidžiai stebėti, nes kai kuriais atvejais tai gali būti ankstyva vėžio stadija. Dažniausiai leukoplakija siejama su ilgalaikiu rūkymu ar alkoholio vartojimu.
- Plokščioji kerpligė (Lichen planus) – tai lėtinė uždegiminė būklė, kuri gali paveikti odą ir gleivines, įskaitant burnos ertmę. Ligai būdingos baltos, linijinės dėmės ant liežuvio ir burnos gleivinės, kurios gali būti kartu su niežuliu, deginimo pojūčiu ar net skausmu. Deja, ligos priežastys yra neaiškios, tačiau didesnę riziką susirgti šia liga turi stresą patiriantys ar autoimuninėmis ligomis sergantys žmonės.
- Imunodeficitas, pvz., ŽIV infekcija, taip pat gali lemti baltą liežuvį. ŽIV užsikrėtusiems asmenims dažnai pasireiškia įvairios burnos ertmės infekcijos, įskaitant kandidozę, kurios vienas iš simptomų yra baltas liežuvis.

Baltas liežuvis dėl kitų negalavimų
Baltas liežuvis taip pat gali būti susijęs su kitais negalavimais, kurie nėra tokie rimti, kaip aukščiau minėtos ligos, tačiau ir ne tokie lengvai išsprendžiami, kaip, pvz., burnos higienos klausimas.
Baltą liežuvį gali lemti šie negalavimai:
- Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Esant šiai būklei, skrandžio rūgštis patenka į stemplę ir burnos ertmę, sukeldama ne tik rėmenį, bet ir balkšvų apnašų atsiradimą ant liežuvio. GERL dažnai lydi ir blogas kvapas iš burnos, kuris susijęs su skrandžio rūgštimi.
- Geografinis liežuvis yra būklė, pasireiškianti nevienodomis, migruojančiomis dėmėmis ant liežuvio, kurias gali apsupti baltos linijos. Nors geografinis liežuvis dažnai nesukelia jokių simptomų ir yra laikomas nekenksmingu, kai kuriais atvejais jis gali sukelti deginimo pojūtį ar diskomfortą, ypač valgant tam tikrus maisto produktus (pvz., labai rūgščius ar aštrius).
Balto liežuvio gydymas ir sprendimo būdai
Sprendimas dėl balto liežuvio, pirmiausiai priklauso nuo teisingai išsiaiškintos šio simptomo priežasties. Būtent atsižvelgus į pagrindinę priežastį, galima baltą liežuvio problemą spręsti atitinkamomis priemonėmis:
- Baltas liežuvis dažnai gali būti pašalinama ir lengva išsprendžiama priežastis, tiesiog taikant tinkamus burnos higienos principus. Tai apima reguliarų dantų valymą, dantų siūlo naudojimą bei liežuvio valymą specialiu liežuvio šepetėliu arba tiesiog įprastu dantų šepetėliu nuvalant nuo jo apnašas.
- Pakankamas išgeriamo vandens ar jam prilygstančių skysčių suvartojimas taip pat gali padėti atsikratyti balto liežuvio problemos. Be to, pakankamai sudrėkinta burnos gleivinė yra atsparesnė kitoms ligoms ar virusams.
- Jeigu balto liežuvio priežastis, yra kandidozė, problema sprendžiama gydant ligą gydytojo paskirtas priešgrybeliniais vaistais. Taip pat svarbu laikytis tinkamos burnos higienos, kad būtų išvengta ligos pasikartojimo.
- Leukoplakijos atveju svarbu pašalinti rizikos veiksnius: mesti rūkyti ir / arba sumažinti alkoholio suvartojimą. Jeigu dėmės nenyksta ar kelia įtarimų, būtina pasitikrinti pas gydytoją, kad būtų išvengta vėžio galimybės.
- Geografinis liežuvis įprastai nėra pavojinga būklė ir dažniausiai praeina savaime. Tačiau jeigu tai kelia diskomfortą, galima naudoti vietinius anestetikus arba specialius burnos skalavimo skysčius, kad būtų palengvinti vietiniai simptomai.
- Sergant GERL svarbiausia kontroliuoti skrandžio rūgšties lygį, vartojant rūgščių sekreciją mažinančius vaistus. Be to, ne mažiau svarbu laikytis specialios GERL tinkamos dietos bei imtis gyvenimo pokyčių, kad būtų sumažinti refliukso simptomai.

Taigi baltas liežuvis gali būti ne tik kosmetinė problema, tačiau tam tikrais atvejais ir signalas apie įvairias ligas ar negalavimus. Nors dažniausiai balto liežuvio problema kyla dėl netinkamos burnos higienos bei mitybos įpročių, tačiau jeigu šios būklės priežastys yra neaiškios, patariama kreiptis į savo gydytoją, kad būtų atmestos rimtesnės ligos, o galbūt laiku pastebėtos ir išgydytos.
Šaltiniai:
- https://www.nhs.uk/conditions/sore-or-white-tongue/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/319814
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17654-white-tongue
- https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/white-tongue
- https://www.health.com/condition/oral-health/why-is-tongue-white
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.